Jak przekonać do ponownego zakupu w sklepie? – 7 wskazówek

Jak przekonać do ponownego zakupu w sklepie?

Biznes e-commerce stale się rozwija, a sprzedawcy wymyślają coraz nowsze sposoby, aby dotrzeć do kolejnych klientów. W dodatku wydaje się, że więcej czasu oraz budżetu przeznacza się na trafianie do kompletnie nowych odbiorców. Tymczasem poniekąd zapomina się o tych, którzy choć raz w danym sklepie kupili coś w przeszłości.

Dlatego też warto na to zwrócić uwagę i postarać się przekonać do ponownego zakupu dotychczasowych klientów. Branża e-commerce nie jest w stanie prosperować płynnie, licząc ciągle na nowych nabywców. Warto również dać szansę tym, którzy już coś kupili. Tym bardziej że ponowne zakupy niosą za sobą wiele korzyści – klienci budują silniejsze relacje z marką, taki klient już zna poniekąd markę oraz jest to tańszy sposób, niż generowanie nowego kupującego.

Zobaczymy więc, jak nakłonić klientów do ponownych zakupów online.

Jak przekonać do ponownego zakupu w sklepie? – 7 wskazówek

1. Zacznij od przedstawienia i eksponowania marki.

Klient wróci ponownie do sklepu tylko wtedy, jeśli zapamięta markę. Marka jest czymś, co kojarzymy i z czym identyfikujemy sklep. Wydaje się, że to produkty odgrywają najistotniejszą rolę. Jednak pod kątem powrotu i zapamiętania sklepu, to właśnie sama marka przoduje. Jak więc zbudować zapadającą w pamięć markę?

 • Postaw na branding – w tym celu postaw na profesjonalistów, którzy zbudują całą oprawę graficzną marki. Logo, dobór koloru, sygnet – to wszystko sprawia, że potrafimy zapamiętać markę i do niej wrócić.
 • Eksponuj markę – upewnij się, że logo czy kolorystyka towarzyszą Twoim klientom na każdym kroku. Na stronie, logo, w mailach ze sklepu, na fakturze – słowem wszędzie.
 • Wypracuj własne wartości i upewnij się, że kupujący dobrze je znają. Postaraj się być znanym z czegoś, wypracuj własne USP.

2. Postaw na ciekawy unboxing.

Kolejny krok, aby przekonać do ponownego zakupu w sklepie, to tzw. unboxing w e-commerce. Unboxing odnosi się do doświadczenia, jakie klient przeżywa podczas otrzymania i rozpakowywania paczki.

Wydaje się błahostką? To pomyślmy – którą paczkę zapamiętasz lepiej? Tę, która jest zapakowana w biały papier bez żadnych napisów, czy tę, która jest opakowana w papier w kolorach marki wraz z logo, a w środku jest drobna karteczka dziękująca za zakup?

No właśnie.

Drobne kwestie, a jednak tak bardzo istotne.

Poza tym sprawdź nasz inny artykuł, gdzie pokazanych jest kilka świetnych sposobów na to, aby unboxing w e-commerce był niezapomnianą chwilą dla Twoich klientów.

3. Przekaż wartości marki.

Ponowne zakupy w sklepie mają również to do siebie, że trzeba zbudować z klientem bliższą więź. Klient musi być bardziej świadomy marki. Jej wartości, misji, czy całej filozofii. Pozwól im poznać Twoją markę i upewnij się, że na stronie sklepu nie brakuje różnych przesłanek pozwalających zrozumieć Twoją markę, np.:

 • USP, czyli czym się kieruje marka i jaką unikalną wartość dzięki temu otrzyma klient.
 • Misja, czyli co Twoja marka chce osiągnąć oraz czym się kieruje? W jakim celu prowadzony jest sklep oraz czy ma to jakieś większe przesłanie?
 • Historia marki – przedstaw historię powstania i budowy firmy. Co było motywacją, co pchnęło Cię do działania? Być może za powstaniem firmy kryje się ciekawa historia, którą warto przedstawić kupującym.
 • Pokazanie zespołu również buduje więź z odbiorcami. W końcu za każdą marką stoją jacyś ludzie. Pokazanie zdjęć członków zespołu buduje relację i umożliwia poznanie marki.
 • Przedstaw partnerów – możesz również przedstawić innych, z którymi współpracujesz i dlaczego to robisz. Pokazanie tego uwypukli to, jakimi cechami kierujesz się w biznesie. To kolejny istotny punkt na drodze do ponownych zakupów.

4. Program lojalnościowy.

Lojalność to klucz, jeśli chodzi o to, aby przekonać do ponownego zakupu w sklepie. Stąd też sklepy mogą budować tzw. programy lojalnościowe, które nagradzają tych, którzy kupują częściej.

W teorii to bardzo korzystne rozwiązanie – ktoś dokonuje zakupu, a zamian dostaje rabat czy punkty, które może potem spożytkować. Sytuacja bardzo korzystna zarówno dla sklepu, jak i dla kupującego.

Warto więc to rozważyć, ponieważ może być to świetna funkcjonalność w sklepie, która nie tylko zwiększy zyski, ale również przyczyni się do ponownych zakupów wśród obecnych klientów. Jest to więc taki klasyczny, choć mimo wszystko rzadko spotykany sposób na powracające zakupy.

5. Wysyłka wiadomości e-mailowych.

Wysyłanie maili do obecnych klientów pozwala utrzymać z nimi kontakt. Jest to również świetne przypomnienie o sobie. Wysyłanie wiadomości e-mailowych pozwala utrzymać relację z odbiorcami sklepu i nakłaniać ich do ponownych zakupów.

Dlatego też sprawdź nasze porady na temat skutecznych maili sprzedażowych, które mogą przyczynić się do zachęcenia do kolejnego zakupu online.

6. Utrzymuj kontakt z klientami.

Dla sklepu oczywiście korzystne jest to, że po zakupie klient o nas pamięta, a nie po jednej transakcji kontakt z nim urywa się bezpowrotnie. Znacznie korzystniejsza sytuacja jest wtedy, gdy klient jest w miarę na bieżąco z tym, co dzieje się aktualnie w życiu danego sklepu.

Nie jest to łatwe, lecz jak najbardziej zalecane. Sprawdź, co można wykonać w tym kierunku:

 • Wiadomości e-mail zgodnie z powyższym punktem.
 • Media społecznościowe, gdzie będą wstawiane aktualne informacje o nowych produktach, przecenach itd. Warto potraktować to jako swoistą tablicę z aktualnym informacjami o stanie sklepu.
 • Prowadzenie bloga to kolejny świetny sposób. Tak również można utrzymać relację, a przeczytanie wpisu to świetny wabik do tego, aby kupujący zajrzał na stronę. Stąd już łatwiejsza droga do tego, aby przejrzał produkty w sklepie i dokonał zakupu.

7. Nieśmiertelna promocja.

Nie da się ukryć, że promocje są dość niezawodnym i właściwie nieśmiertelnym pomysłem na to, aby przekonać do ponownego zakupu. Jest to bardzo uniwersalny sposób i do tego bardzo angażujący. Widząc promocję, zaczynamy z reguły zastanawiać się w większym lub mniejszym stopniu nad zakupem. Jest to po prostu silny wabik.

Warto więc o nim pamiętać pod kątem zachęcania do ponownego zakupu w sklepie. Tym bardziej że jest to bardzo elastyczna forma i można taki rabat promocyjny przedstawić do wiadomości na wiele sposobów – wiadomością e-mailową, tradycyjną pocztą, poprzez media społecznościowe czy też na stronie sklepu.

Często tak właśnie są zbudowane strony sklepu, gdzie zazwyczaj po wejściu na nią w pierwszej chwili są pokazane aktualne promocje. Można łatwo wywnioskować, że jest to bardzo pożądany aspekt w sklepach online.

Jak przekonać do ponownego zakupu w sklepie? – podsumowanie

Zatem, który sposób na nakłonienie do ponownego zakupu w sklepie wybierasz? Czy jest to niezawodna i klasyczna promocja, e-mail marketing, czy uruchomienie programu lojalnościowego?

Sposobów jest co najmniej kilka, a ich działania nie doświadczysz, póki nie spróbujesz.

Skorzystaj więc z porad i sprawdź, czy Twoi odbiorcy wracają do Ciebie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.