Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google?

Niejeden mały, lokalny przedsiębiorca zastanawia się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google.

Wielu sądzi, że jest to niemożliwe i nawet nie podejmuje próby walki, odpuszczając zainteresowanie własną stroną internetową.

Jednak czy na pewno tak jest?

Otóż fakt, że nieco większy konkurent na ten moment plasuje się wyżej w Google, nie oznacza, że stan ten musi utrzymywać się przez cały czas.

Istnieje całkiem sporo kroków, które można podjąć, by spróbować odwrócić kartę.

Poniżej znajdziesz dziesięć podpowiedzi w kontekście tego, jakich działań warto jest się trzymać.

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 wskazówek

1. Nasyć stronę słowami kluczowymi istotnymi dla Twojego biznesu.

Zasada jest bardzo prosta – jeśli Twoja firma działa w określonej branży i świadczy pewien zestaw usług, to słowa ściśle z nimi związane muszą się na stronie internetowej pojawiać.

Należy jednak unikać sztuczności i „upychania” słów kluczowych na siłę.

Kluczem do wszystkiego jest postawienie na naturalnie stworzone treści, po prostu przydatne użytkownikom. Tak, aby pewna pula fraz powstała samoistnie.

Wtedy można próbować wplatać tu i ówdzie konkretne frazy.

Semantyczne słowa kluczowe – gorąco polecam Ci jeden z naszych artykułów, który niezwykle dokładnie rozszerza ten temat.

2. Stwórz podstrony dedykowane innym miejscowościom.

Jeśli Twoim celem jest to, aby prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google, dobrym rozwiązaniem powinna okazać się koncentracja na mniejszych, okolicznych miejscowościach.

Stworzenie kilku podstron na zasadzie „[nazwa usługi] [nazwa miejscowości]” (np. „Izolacja poddaszy Łomża”) i wstawienie do nich linków w stopce przynosi realne efekty.

Oczywiście pod warunkiem, że te swoiste landing pages sprofilowane pod konkretne miasto będą miały wewnątrz unikalną, odnoszącą się do danej miejscowości treść.

Dobrze jest uczynić je faktycznie przydatnymi dla mieszkańców danych miejscowości, aby zwiększyć szanse na lepszy ruch i – co za tym idzie – kontakt nawiązywany dzięki nim.

3. Regularnie zdobywaj dobre linki do swojej strony.

Podczas przyglądania się domenom potencjalnie wartym tego, by pozyskać z nich link, dobrze jest brać pod uwagę nie tylko aspekty czysto SEO-we.

Warto sprawdzić, czy dana strona generuje realny ruch, ma profile w social media czy też po prostu „żyje”.

Można również sprawdzać działalność konkurencji w internecie, analizować profile linków rywali i próbować pozyskiwać odnośniki z takich miejsc, co oni.

Przydatne informacje na ten temat znajdziesz również w naszym tekście o analizie słów kluczowych konkurencji w internecie.

4. Porządnie wypełnij wizytówkę w Google Moja Firma.

Google Moja Firma jest absolutną podstawą do tego, by dostarczać użytkownikom podstawowych informacji o przedsiębiorstwie na zasadzie NAP (name, address, phone).

Firma, która w tej usłudze posiada swoją wizytówkę, wyświetla się w Google Maps oraz może gromadzić opinie.

Podczas zakładania czy też edycji profilu zadbaj o to, by podać możliwie najwięcej informacji. Wypełnij wszystkie pola, które mogą okazać się przydatne użytkownikom.

5. Zadbaj o świetną semantykę kodu, aby strona była technicznie bez zarzutu.

Możemy się jedynie domyślać, jaka jest skala istotności tego, by kod strony internetowej był technicznie poprawny.

Tym bardziej że wśród „topów” można znaleźć mnóstwo serwisów, których sprawdzenie np. walidatorem W3C skutkuje istnym rojem błędów.

Jednak w naszej opinii nie ma ani jednego powodu, by z tego rezygnować – o kod strony należy dbać zawsze, aby wszelkie roboty uznawały go za stworzony wedle standardów.

W gorszej sytuacji są natomiast właściciele stron internetowych opartych o system CMS WordPress, gdzie wykorzystywany jest w danym momencie motyw z tzw. visual-composerem czy też page-builderem. Udogodnienia te co prawda pozwalają sporo „wyklikać” w panelu administracyjnym, lecz jednocześnie generują niestety mnóstwo kompletnie nieoptymalnego kodu.

Jak mówią – coś za coś.

6. Przeprowadź optymalizację SEO swojej strony.

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Koniecznie mając za sobą porządną optymalizację SEO własnej strony internetowej.

Początkiem powinny być oczywiście podstawowe działania, mam tu na myśli np. wprowadzenie odpowiednich meta-tagów.

Dalej istotny jest właściwy mariaż treści z aspektami typowo technicznymi – podchodzi pod to np. opracowanie i wstawienie właściwych nagłówków hX na stronę.

Nie można również zapomnieć o linkowaniu wewnętrznym, które musi być przeprowadzone z głową, nie zaś na chybił trafił.

O tym, jak stale upewniać się, czy podstawowy stan strony przypadkiem się nie pogarsza, dowiesz się w dalszej części tego tekstu.

7. Wprowadź tzw. dane uporządkowane (strukturalne).

Dane uporządkowane, zwane niegdyś danymi strukturalnymi, są pewnymi zaszytymi w kodzie strony informacjami. Na pierwszy rzut oka nie są one widoczne nam, użytkownikom.

Służą za to robotom wyszukiwarek.

Dzięki nim roboty wyszukiwarek dokładniej zapoznają się ze strukturą strony internetowej. Mogą np. rozpoznać, że na stronie pojedynczego wpisu blogowego dostępna jest funkcja oceniania tekstu poprzez „gwiazdki”, by później tę ocenę przenieść na stronę rezultatów wyszukiwania Google.

Kolejny przykład. Dane uporządkowane wstawione w sekcję okruszków (czyli tzw. breadcrumbs) mogą spowodować, że okruszki te będą widoczne bezpośrednio w wynikach wyszukiwania.

Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie poczytaj o schema.org – najpopularniejszym typie danych uporządkowanych.

8. Stale rozszerzaj treść własnej strony.

Jeżeli chcesz prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google, powinieneś mieć pewną „furtkę” do stałego generowania nowych treści na własnej stronie internetowej.

Świetnym przykładem jest blog.

Za jego pomocą można właściwie w nieskończoność publikować nowe materiały, które następnie mogą zostać znalezione przez użytkowników za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej.

Każdy taki wpis nie tylko gra „sam na siebie”, lecz także wpływa na sposób postrzegania całej domeny przez roboty wyszukiwarek internetowych.

Czy w obecnych czasach blog jest dla firm koniecznością? – ponownie podrzucam Ci odnośnik do jednego z naszych wpisów, który rozszerza omawiany temat.

9. Zdobywaj opinie.

W naszym życiu właściwie na każdym kroku kierujemy się opiniami innych osób.

Zakup nowego samochodu, wybór odpowiedniego ubrania – dylematów, w których chcemy znać zdanie innych, jest cała masa.

W sieci jest dokładnie tak samo.

Mniejsza firma, o której w internecie można znaleźć sporo opinii, jest w stanie nakłonić użytkowników do tego, by zaufali właśnie jej niż większemu konkurentowi, o którego klientach tak naprawdę wiadomo dużo mniej.

Tym razem w ramach lektury uzupełniającej podrzucam Ci aż trzy nasze teksty, w których swego czasu omawialiśmy ten temat.

10. Monitoruj stan strony za pomocą Screaming Frog i Google Search Console.

Google Search Console jest miejscem, które powinieneś odwiedzać regularnie.

Znajdują się tam informacje na temat wielu aspektów dotyczących stanu Twojej strony internetowej. Jeśli roboty wyszukiwarek Google’a będą miały z czymś problem, dowiesz się tego właśnie w tym miejscu.

Z kolei Screaming Frog SEO Spider Tool jest programem, za którego pomocą można w każdej chwili przeczesać stan dowolnej strony internetowej. Na bazie dostarczonych przez niego informacji w dość krótkim czasie można dowiedzieć się, czy SEO na danej stronie jest w porządku, czy też pod jakimiś względami kuleje.

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – podsumowanie

Ktoś, kto prowadzi mały biznes, jak najbardziej może prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google.

Oczywiście z drugiej jednak strony należy stawiać sobie realne cele i mieć świadomość tego, że nie od razu Rzym zbudowano.

Mogę jednak z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że sukcesywne i staranne działania przynoszą oczekiwane skutki.

Ci więksi często nie monitorują tego, co dzieje się pod nimi – stąd też na rynku co rusz pojawiają się nowi gracze, właściwie w każdej branży.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Jacek Wieczorek

    Ciekawy artykuł. Ze swojej strony dodam, że warto monitorowanie podstrony zautomatyzować. Zwłaszcza w przypadkach, gdy opiekujemy się więcej jak jedną stroną.

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.