Jak przykuć uwagę użytkowników na stronie internetowej?

Jak przykuć uwagę użytkowników na stronie internetowej?

Każdy, kto ma własną stronę internetową, chciałby notować na niej możliwie najlepsze wyniki.

Długi czas przeglądania poszczególnych podstron, niewielka wartość współczynnika odrzuceń, sporo odwiedzin – tego właśnie chcemy.

Jest to możliwe tylko wtedy, gdy uda Ci się przykuć uwagę użytkowników na stronie internetowej.

W jaki sposób zrealizować ten cel?

Poniżej znajdziesz dziesięć szybkich wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak skutecznie „namówić” odwiedzających do tego, aby pozostali na Twojej stronie na dłużej.

Jak przykuć uwagę użytkowników na stronie internetowej? – 10 porad

1. Poznaj problemy swoich odbiorców i wskaż im rozwiązania.

Jeżeli odwiedzamy daną stronę internetową, to robimy to po coś.

Najpewniej mamy jakiś problem, zatem poszukujemy jego rozwiązania.

Podstawą do tego, aby skutecznie przykuć uwagę użytkowników na stronie internetowej, jest rozpoznanie wszelkich powodów, dla których Twój serwis jest (lub powinien być) odwiedzany.

Mając tę kwestię sprecyzowaną, należy dobrać do niej właściwe rozwiązania. Wszystko po to, aby użytkownicy otrzymywali to, czego w danym momencie szukają.

2. Wykorzystaj właściwe słownictwo.

Tworząc stronę internetową, musisz mieć na uwadze wszelkie nawyki swojej grupy docelowej.

Konieczna jest znajomość przyzwyczajeń oraz pewnych standardowych cech jej członków. Zalicza się do nich słownictwo, jakim operują osoby przynależące do Twojej grupy docelowej.

Logiczne zatem jest to, że cała narracja na stronie internetowej musi im odpowiadać.

Wykorzystuj w obrębie własnego serwisu wszelkie zwroty i wyrazy, jakie będą zrozumiałe dla Twojej grupy docelowej. Unikaj z kolei słów, które nie będą klarowne od samego początku. Ich występowanie może powodować jedynie lekką konsternację.

3. Przykuj uwagę wyrazistymi, dużymi obrazami.

Grafiki są tym, czym niezwykle łatwo jest przykuć uwagę użytkowników na stronie internetowej.

Duże, barwne i grające na emocjach obrazy niezaprzeczalnie rzucają się nam w oczy.

Szkoda byłoby zatem z tego nie skorzystać. W szczególności, jeśli poruszasz się w branży, która mocno stawia na aspekty wizualne (np. moda czy też kulinaria).

Jeżeli masz taką możliwość, zmodyfikuj wygląd swojej strony internetowej w taki sposób, aby wyeksponować na niej atrakcyjne grafiki.

4. Postaw na emocje.

Kontynuując temat poruszony poniekąd w poprzednim punkcie, zastanów się również nad emocjami, jakie powinieneś wywoływać wśród swoich odbiorców.

Otóż strony bezbarwne nie mają szans na to, aby zainteresować sobą użytkowników.

Zwracamy uwagę na te serwisy, które kojarzymy sobie w pozytywny sposób, np. atrakcyjnym wyglądem, ciekawą treścią czy też przyjemnym klimatem.

Postaraj się wzbudzić wśród swoich odwiedzających w pełni pozytywne emocje. Najłatwiej osiągniesz to, serwując im po prostu to, czego szukają.

Szanse na to, że zdecydowanie więcej zadowolonych osób będzie opuszczało Twoją witrynę, będą o wiele większe.

5. Ułatw podejmowanie decyzji.

Użytkowników stron internetowych należy nakierowywać na pewne akcje. Mowa o czynnościach, których wykonywanie jest kluczowe z punktu widzenia danego biznesu:

 • pobranie e-booka
 • zasubskrybowanie newslettera
 • skorzystanie z formularza wyceny
 • przejście do podstrony „Kontakt”
 • kupienie produktu
 • wybranie konkretnego planu abonamentowego itp.

Design Twojej strony internetowej musi być skonstruowany w taki sposób, by określone cele były łatwe w realizacji.

Chcesz w końcu, aby Twój biznes się rozwijał. Nie przeszkadzaj zatem osobom, od których działań tak wiele przecież zależy. Mowa oczywiście o użytkownikach.

6. Nie pozostawiaj żadnego pola na błędy.

Jest to absolutnie normalne, że pewne osoby wypełniają formularze na stronach internetowych w sposób niepoprawny. Podają np. niekompletne numery telefonów lub wpisują adresy mailowe w niewłaściwym formacie.

Musisz być jednak gotowy na takie sytuacje.

Spraw, aby wszelkie formularze zwracały odpowiednie komunikaty w razie nieodpowiedniego wypełnienia jakichś pól. Pamiętaj, że informacje te muszą być zwięzłe i klarowne.

Ogółem musisz przejrzeć całą swoją stronę internetową w poszukiwaniu jakichkolwiek elementów mogących wprawiać odbiorców w zakłopotanie. Wszystkie kroki, jakie potencjalnie mogą oni wykonać, powinny być w pełni przejrzyste.

7. Odpowiednio kieruj wzrokiem odbiorców.

W tekście na temat whitespace wspomniałem, że właściwe zastosowanie elementów doskonale może przykuć uwagę użytkowników na stronie internetowej.

Liczy się przede wszystkim hierarchia.

Na górze poszczególnych podstron zamieszczaj najważniejsze informacje. Niech cel każdej zakładki będzie dla odwiedzających w stu procentach zrozumiały możliwie najszybciej.

Ponadto unikaj wszelkich „rozpraszaczy” w postaci elementów zbędnych. To nie te czasy, by upychać na stronach internetowych wszystko, co popadnie. Obecnie wszyscy skupiają się na tym, aby każda podstrona miała maksimum rzetelnej i przydatnej treści.

8. Stosuj listy punktowane.

Listy punktowane są elementami, za których pomocą niezwykle łatwo jest przykuć uwagę użytkowników na stronie internetowej.

Dlaczego?

Otóż zdecydowanie łatwiej jest nam przebrnąć przez treść, którą da się w krótkiej formie wymienić „od myślników”. Czy wyobrażasz sobie zapoznawanie się np. z listą składników potrzebnych do ugotowania jakiejś skomplikowanej potrawy? Zaprezentowanie ich jeden po drugim, ciągiem, byłoby po prostu niefunkcjonalne.

Wszędzie tam, gdzie dobrze jest wypunktować poszczególne myśli, staraj się robić to za pomocą przedstawiania ich jedna pod drugą.

Takie informacje bardzo łatwo jest nam przyswajać.

9. Unikaj wielkich bloków tekstu.

Ponownie można nieco szerzej rozwinąć myśl wyszczególnioną w poprzednim punkcie.

Duże bloki jednolitego tekstu są po prostu… nudne. Spójrz zresztą na poniższy obrazek:

Skanowalność długich tekstów

Układ zaprezentowany po lewej jest monotonny. Z kolei ten po prawej stanowi ogólny wzór układu, który jest łatwy do skanowania wzrokiem.

Nie mam tutaj na myśli jedynie list punktowanych, lecz także:

 • nagłówki i podnagłówki
 • stosowanie różnorodnych kolorów
 • wyróżnianie fragmentów tekstów np. za pomocą pogrubień
 • wykorzystywanie fontów o większym lub mniejszym rozmiarze
 • stosowanie dostatecznie dużych pionowych przerw między poszczególnymi liniami tekstu

Wszystkie te elementy czynią tekst zdecydowanie bardziej atrakcyjnym. Wtedy z łatwością można przykuć uwagę użytkowników na stronie internetowej.

10. Regularnie sprawdzaj statystyki.

Skąd bierze się wiedza na temat zachowania użytkowników na danej stronie internetowej?

Oczywiście ze statystyk.

To właśnie one – suche dane – pomagają właścicielom wielu serwisów w tym, by stale podrasowywać poszczególne elementy stron internetowych.

Dzięki takim cyklicznym działaniom są oni w stanie wyłapywać mankamenty i sprawiać, że z każdym kolejnym dniem obcowanie z daną witryną jest po prostu bardziej przyjemne dla użytkowników.

Google Analytics i Google Search Console to dwie podstawowe usługi, które są dla Ciebie wręcz must-have.

Zaglądaj cyklicznie (np. co kilka dni) do raportów, które serwują. Dzięki temu z łatwością dostrzeżesz, które podstrony spisują się lepiej, a którym idzie nieco gorzej.

Tym sposobem łatwiej zaplanujesz ewentualne zmiany na stronie internetowej, które ostatecznie powinny podnieść jej jakość.

Czy łatwo jest przykuć uwagę użytkowników na stronie internetowej?

Oczywiście nie jest to zadanie bardzo łatwe, ponieważ nie ma gotowego sposobu na to, by w mig zaradzić jednocześnie wszystkim problemom.

Są jednak pewne ogólne wskazówki, jakich dobrze jest się trzymać w trakcie opracowywania lub też modyfikowania treści na stronie internetowej.

Mam nadzieję, że ich powyższy spis pomoże Ci osiągnąć zamierzony cel.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.