Jak reklamować produkty? – 7 sposobów na promocję w internecie

Jak reklamować produkty?

Sposobów na promocję w sieci nie brakuje. W pierwszej chwili założenie sklepu internetowego wydaje się świetnym pomysłem. Można przypuszczać, że branża e-commerce jest na tyle popularna w naszym kraju, że sprzedaż produktów powinna iść gładko.

Sęk w tym, że rzeczywistość jest zgoła odmienna, a porażki zdarzają się nader często. Problemów może być cała masa. Sam sklep może być fatalnie zbudowany, mimo że wykonuje go profesjonalna firma. Sam produkt może nie trafiać do odbiorców lub po prostu widoczność w sieci może być znikoma.

Warto więc mieć jakąkolwiek koncepcję co do tego, jak reklamować produkty. Bez tego niesamowicie ciężko jest osiągnąć wymierny sukces.

Zatem skorzystaj z naszych wskazówek, które być może będą dla Ciebie dobrą inspiracją.

Jak reklamować produkty w sieci? – 7 porad w kwestii promocji w internecie

1. Postaw na social media.

Social media to jak najbardziej godne zaufania miejsce. Tutaj można promować pojedyncze produkty, z kolei sama reklama może generować ruch na stronę produktu. Warte uwagi są serwisy takie jak Facebook oraz Pinterest.

Facebook ma tę przewagę, że jest najpopularniejszy. Zresztą nie trzeba nawet tego nadmieniać.

Kolejnym plusem jest fakt, że promocyjny wpis na Facebooku może być w pełni dostosowany pod odbiorców. Oznacza to, że mamy bardzo duży wpływ na to, komu się pojawi. Można zdefiniować ściśle profil odbiorcy – wybrać płeć, wskazać wiek, region itd. W ten sposób zwiększamy szansę na skuteczność samej kampanii, która przynajmniej w teorii będzie trafiać do osób potencjalnie najbardziej zainteresowanych.

Pinterest z kolei jest serwisem, w którym główną osią się zdjęcia. Można więc to wykorzystać, przedstawiając produkty ze sklepu. Oczywiście należałoby promować zdjęcia przedstawiające produkt w użyciu, ponieważ w ten sposób kupujących można dodatkowo zainteresować. Zdjęcia na białym tle lepiej zostawić w samym sklepie.

2. Rozważ płatną reklamę poprzez Google Ads.

W pierwszych akapitach stwierdziłem, że przyczyną porażek w branży e-commerce może być brak widoczności w sieci. Jest to logiczne. Brak odwiedzin to brak sprzedaży. Tak samo, jak w sklepie stacjonarnym, którego nikt nie odwiedza. Zatem jak promować produkty w celu zwiększenia widoczności w internecie?

Poprzez Google Ads (dawniej AdWords). Dlaczego warto zainteresować się tą usługą?

Chociażby po to, że tutaj po uruchomieniu kampanii praktycznie po kilku minutach możemy być widoczni w Google (wyniki płatne z reklamy są zawsze wyżej, niż wyniki standardowe, czyli organiczne).

Z kolei czekanie na efekty pozycjonowania może być zbyt powolne. Dlatego Google oferuje alternatywę, gdzie za opłatą można „przeskoczyć wszystkich”. W przypadku sklepu jest to o tyle korzystne, że możemy zdefiniować słowa, na które pojawi się Twój produkt w sieci, np. „buty do biegania Adidas Swift Run”.

Jeszcze jednym plusem takiej formy reklamy jest możliwość pokazania od razu produktów, zgodnie z poniższym obrazem.

Jak reklamować produkty w internecie?

Taka forma reklamy pokazuje od razu bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Twoje produkty ze sklepu i jest zawsze wyżej niż wyniki naturalne.

3. Twórz treść.

Blog to kolejny motor napędowy Twojego sklepu. Jak reklamować produkty poprzez content?

Przede wszystkim należy tworzyć wpisy blogowe, które będą jakkolwiek nawiązywać do oferowanych produktów. Pomyśl o jakimś produkcie lub o grupie produktów i zastanów się, jaką treść napisać, aby można było w środku zawrzeć odnośnik do wspomnianych produktów. Może być to recenzja, jakieś korzyści, przykład zastosowania w praktyce, zestawienie produktów czy ranking.

Ma to na celu przede wszystkim dotarcie do klientów oraz wspomożenie działań SEO.

O reszcie korzyści związanych z blogowaniem dowiesz się z naszego innego wpisu na temat korzyści bloga firmowego.

Warto jeszcze tutaj nadmienić wpisy gościnne, które również mogą w przypadku sklepu owocować.

4. Zawsze pozostaje też nieśmiertelne pozycjonowanie.

Zwiększanie widoczności przedstawiłem poprzez Google Ads. Jednak poza wymienionymi plusami, jest jeden minus.

Mianowicie, brak płatności oznacza brak widoczności. Jesteśmy więc poniekąd uzależnieni od tej reklamy, ponieważ gdy tylko środki się skończą, skończy się ruch na stronie. Dlatego też trzeba mimo wszystko inwestować w pozycjonowanie (nawet w parze z płatnym sposobem).

Zawsze jest lepiej wypracować sobie widoczność naturalną i mieć ją potem wysoko „za darmo”, niż być zależnym od czegoś. Fakt, efekty nie są widoczne od razu, ale taka jest już kolej rzeczy. Nowe sklepy czy strony nie mogą być wysoko od razu w wyszukiwarce, ponieważ nie miałoby to żadnego sensu i byłoby nie fair wobec stron z pokaźniejszą historią.

W przypadku pozycjonowania produktów warto zadbać o optymalizację SEO strony produktu oraz zdobywać linki.

5. A może influencer?

Kolejny, od kilku lat bezustannie modny sposób, to wykorzystanie influencerów.

Są to znani z internetu ludzie, którzy są na swój sposób popularni w danej niszy. Dobrym przykładem może być youtuber, który nagrywa filmy np. na temat mody. Zatem w ten sposób może promować dane marki ubrań – oferować kody rabatowe, samemu ubierać się w dany produkt czy odsyłać do sklepu internetowego.

Warto ten sposób również skonfrontować z innymi, ponieważ jest on ostatnio bardzo modny.

6. Nakręć promocyjne wideo.

Kolejny pomysł odnosi się do tego, jak reklamować produkty poprzez wideo.

W przypadku internetu treść można przedstawić na dwa sposoby – statycznie (tekst, obrazek) lub dynamicznie (wideo). Nie da się ukryć, że minutowy filmik przedstawiający produkt zrobi na potencjalnym kupującym większe wrażenie, niż statyczny opis produktu.

Film nie tylko lepiej zaprezentuje produkt, ale również zbuduje klimat za sprawą muzyki czy efektów specjalnych. Nie da się ukryć, że taka forma przedstawiania produktu jest świetną reklamą.

Z kolei takie wideo można wykorzystać nie tylko na stronie sklepu, ale również w kampaniach reklamowych – zwłaszcza na Facebooku.

7. Zadbaj o opinie.

Podobno opinie są jedną z bardziej pożądanych rzeczy, jeśli chodzi o firmy czy produkty w internecie.

Wiąże się to pewnie z tym, że w internecie poniekąd jesteśmy anonimowi. Sklep online nowemu użytkownikowi jest kompletnie nieznany. Zanim dokona zakupu, z pewnością będzie chciał upewnić się, czy akurat tutaj warto dokonać transakcji. Dlatego opinie są na wagę złota. Warto zachęcać kupujących do wystawiania opinii o produkcie.

W naszym poradniku na temat tego, jak zbierać opinie o produkcie, przedstawione zostały pomysły, aby to skutecznie zrealizować. Skorzystaj z nich, aby lepiej reklamować produkty w sklepie.

Jak reklamować produkty? – podsumowanie tekstu

W zależności od miesięcznego budżetu, można podejść do tematu z różnych stron.

Na pewno pozycjonowanie oraz reklama na Facebooku są wartymi uwagi sposobami, choć w reszcie również jest nadzieja.

Grunt to również zadbać o sam produkt, ponieważ reklamować też trzeba mieć co. Z tego też dobrze jest zdać sobie sprawę.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Mk Jawor

    Bardzo pomocny

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.