Jak sortować bazę danych e-maili? – 18 sposobów

Jak sortować bazę danych e-maili?

Jeżeli jesteś nowy w świecie e-mail marketingu, to możesz nie wiedzieć, że warto posortować bazę danych e-maili.

Zgodnie z raportem National Client Email z 2015 roku, 77% zwrotów z inwestycji pochodzi z segmentacji bazy danych e-maili i ukierunkowania ich na kampanie marketingowe.

Istnieje mnóstwo twórczych sposobów na sortowanie listy e-maili, aby utworzyć innowacyjne, a co najważniejsze – skutecznie kampanie marketingowe.

Wobec tego – im więcej e-maili oraz informacji o klientach, tym więcej możesz mieć możliwości segmentacji.

Sposoby na segmentację listy e-maili dla ukierunkowanego e-mail marketingu

Sensem sortowania takiej listy jest zapewnienie swoim e-mailom odpowiednich treści dla odpowiednich odbiorców.

Żeby to zrobić, trzeba niestety poświęcić trochę czasu, aby stworzyć odpowiednią kampanię, która będzie optymalnie ukierunkowana na klientów.

Należy pamiętać, że niektóre z podpunktów mogą bardzo dobrze zadziałać osobno, a niektóre będą lepiej konwertować, krzyżując się z innymi.

1. Lokalizacja.

Wiedza na temat, gdzie mieszkają Twoi odbiorcy, może być bardzo potężna. Jeżeli prowadzisz lokalny biznes, to Twoja oferta musi być skierowana do ludzi w danym mieście i okolicach, a nie na cały kraj.

Przyjmijmy, że prowadzisz siłownię. Wtedy lepiej posortować bazę danych e-maili według kodu pocztowego, aby być pewnym, że nie wyślesz oferty do kogoś, kto mieszka 400 km od Twojego biznesu.

2. Wiek.

W tych czasach internauta w każdym wieku ma dostęp do internetu, co oznacza, że wysyłasz swoje e-maile do studentów, emerytów, a nawet gimnazjalistów.

Może się okazać, że znając ogólny przedział wiekowy ludzi na swojej liście e-maili, będziesz mieć możliwość usunięcia z grupy docelowej nieodpowiednich odbiorców lub po prostu dostosowania treści wiadomości do danego przedziału.

3. Płeć.

Tak samo, jak wysyłanie innej wiadomości do studenta, a innej do emeryta, masz możliwość dostosowania ofert w e-mailach ze względu na płeć.

Jeżeli masz szeroką ofertę produktów, która jest skierowana do różnych płci, warto posortować bazę danych e-maili właśnie w ten sposób. Dzięki temu możesz wzmocnić segmentację z innymi danymi demograficznymi oraz psychologicznymi, ponieważ – jak wszyscy wiemy – występują różnice między płciami.

4. Personalizacja.

Skoro wspomniałem już wcześniej o demografii i psychologii, musisz mieć na uwadze również personę. Są to informacje bardziej szczegółowe i spersonalizowane.

Dzięki takiej segmentacji możesz trafić do umysłów i serc swoich klientów. Pamiętaj, że każda osoba ma inne potrzeby i wartości, dlatego posortować bazę danych e-maili w sposób spersonalizowany będzie bardzo trudno, ale nie jest to niemożliwe. Jeżeli uda Ci się uzyskać taką segmentację, współczynnik klikalności oraz konwersji skoczy z pewnością w górę.

5. Rodzaj firmy.

Czy sprzedajesz produkty innym firmom? Jest to franczyza? Organizacja non-profit? E-commerce? Zwykłe przedsiębiorstwa lub mały biznes?

Oni wszyscy mają różne potrzeby, wobec tego e-maile do nich powinny zawierać różną treść, dlatego warto kolejny raz odpowiednio posortować bazę danych e-maili.

6. Przemysł.

Jeżeli kierujesz ofertę do innych firm, możesz spotkać wielu potencjalnych klientów i kontaktów w wielu różnych branżach.

Znając każdą niszę od podszewki, segmentacja pozwoli Ci wejść na kolejny poziom e-mail marketingu oraz spersonalizowanych wiadomości.

7. Stanowisko.

Jako marketingowiec B2B, Twoje listy e-mail mogą zawierać mnóstwo różnych informacji na temat wykonywanej pracy:

  • sprzedawca
  • programista
  • gracz
  • księgowa
  • itp.

Jak widać, lista może być bardzo długa.

Biorąc pod uwagę stanowiska w danych firmach, myślę, że warto posortować bazę danych e-maili według tych informacji.

8. Poziom wykształcenia.

Kolejny sposób, aby posortować bazę danych e-maili, to podział ze względu na wykształcenie.

Jeżeli Twoja lista e-maili zostanie pogrupowana według poziomu wykształcenia, będziesz wiedział, jak napisać odpowiednie nagłówki oraz treść, aby każdy ją zrozumiał.

9. Lata stażu.

Istnieją różne stanowiska w każdej pracy i różne uprzywilejowania. Być może Twój odbiorca napisał w formularzu, że pracuje jako marketingowiec internetowy, ale nie wiadomo, czy jest początkującym pracownikiem, czy koordynatorem stuosobowej grupy.

Oba stanowiska będą różnić się doświadczeniem, poziomem płac, potencjałem, wiedzą itp.

Dlatego w takiej grupie docelowej segmentacja listy e-maili jest bardzo ważna i kluczowa dla efektywnych kampanii marketingowych.

10. Wcześniejsze zakupy.

Jeżeli Twoja baza danych e-maili posiada rubrykę, czy klient kupił już coś wcześniej, to mamy kolejny sposób na segmentację.

Możesz wysłać bardziej spersonalizowane wiadomości, ponieważ już wiesz, czym się interesują.

Pomyśl też o rabatach na inne produkty, które w jakiś sposób łączą się z tym już zakupionymi.

11. Zakupowe zainteresowania.

Można wywnioskować z zamówień, jakie skłonności do zakupów mają dani klienci i wysyłać im odpowiednie wiadomości oraz promocje.

Jeżeli wnioskowanie jest niemożliwe, możesz wysłać do nich różne pytania lub po prostu odpowiednią ankietę, aby zrozumieć ich potrzeby jeszcze bardziej.

12. Częstotliwość zakupów.

Kolejnym pomysłem na posortowanie listy e-mail jest częstotliwość dokonywania zakupów.

Dzięki takim informacjom możesz nie tylko zwiększyć systematyczność robienia zakupów, ale i rozwijać osobisty system lojalnościowy za większą liczbę zamówień.

13. Cykl zakupów.

Twoi klienci kupują Twoje produkty lub usługi tygodniowo, miesięcznie, rocznie czy kwartalnie?

A może potrzebują Twoich usług tylko raz w roku? Mam tu na myśli np. czyszczenie basenów.

Można taką listę posortować według cyklu zakupów klientów, dzięki czemu masz szansę stworzyć najlepszą ofertę wtedy, gdy odbiorcy właśnie jej potrzebują.

14. Tematy wpisów.

Zauważyliśmy ostatnio, że wielu z naszych potencjalnych klientów jest zainteresowanych jedną kategorią wpisów, a inną już zupełnie nie.

Dlatego warto posortować bazę danych e-maili tylko dla wielbicieli np. Snapchata lub pozycjonowania. Jednakże ma to sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy już mamy informacje na temat naszych odbiorców i ich zainteresowań.

Segmentacja listy e-mail według tematów lub artykułów jest idealną pozycją, którą możemy skrzyżować z innym sposobem sortowania.

15. Format wpisów.

Może się okazać, że specyficzne formaty treści są bardziej atrakcyjne dla niektórych odbiorców.

Jedni wolą blogi, inni e-booki, a jeszcze inni wolą coś obejrzeć i posłuchać.

Wobec tego, jeżeli znasz grupę docelową na tyle dobrze, że masz informacje o tym, jaki format wpisów preferują, to odpowiednia oferta będzie dla nich bardzo atrakcyjna.

16. Odsetek zainteresowanych.

Tylko dlatego, że ktoś czyta Twój wpis przez 5 minut, nie znaczy, że faktycznie mu się podoba, ale jest to bardzo prawdopodobne.

Dlatego posortuj swoją listę e-maili pod względem procentu zainteresowanych odbiorców.

Przykładowo – dla osób, które pozostały na Twojej stronie przez 5 minut możesz przygotować ofertę, która cenowo jest dla Ciebie bardziej opłacalna, ponieważ wiesz, że użytkownicy są nią zainteresowani.

Dla osób, które opuściły Twoją stronę internetową po kilku sekundach, możesz przygotować ankietę, która pomoże Ci ocenić, przez co konkretnie odbiorcy stracili zainteresowanie.

17. Zmiany w zachowaniach nabywczych.

Zmiana zachowania podczas zakupów może wskazywać, że odbiorca jest mniej lub bardziej zainteresowany Twoją ofertą.

Warto więc posortować bazę danych e-maili w taki sposób, aby wiedzieć, czy odbiorcy potrzebują więcej informacji lub lepszej oferty, aby mogli się zdecydować na daną usługę lub produkt.

Przykładowo – jesteś sprzedawcą soczewek kontaktowych, a Twoi klienci raz w miesiącu kupowali od Ciebie jedną paczkę, ale ostatnio zauważyłeś, że sprzedaż spadła.

Dlaczego?

Powody mogą być z jednej strony złożone, a z drugiej – zupełnie błahe. Na przykład zapominalstwo. Dobrze posortowana lista e-maili pod kątem zmiany zachowań w zakupach może być idealnym sposobem, aby przypomnieć się lub zapytać, dlaczego klient przestał używać soczewek.

18. Klienci, którzy nie zrecenzowali produktu.

Przyznam szczerze, że jest to moja ulubiona segmentacja. Zawsze należy się starać, aby uzyskać pozytywne opinie o swojej firmie lub produkcie, więc dlaczego nie utworzyć listy e-maili klientów, którzy nie dodali jeszcze opinii?

Można skrzyżować ten segment z segmentem użytkowników, którzy dużo komentują na Twoich stronach w mediach społecznościowych np. na Facebooku lub Twitterze. Taka grupa odbiorców będzie bardziej skłonna do dodania recenzji oraz opinii.

W jaki sposób posortować bazę danych e-maili? – podsumowanie

Mam nadzieję, że podane sposoby na to, aby posortować bazę danych e-maili, dodały Ci jeszcze więcej pomysłów na segmentację, a co najważniejsze – przełożyły się na nowe, twórcze kampanie marketingowe.

Teraz Twoja kolej!

Znasz jakieś inne sposoby na segmentację listy e-maili? Które z tych pomysłów można krzyżować z innymi dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów?

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Spotykane błędy w e-mail marketingu – 8 przykładów

Sprawdź, jakie błędy w e-mail marketingu można popełnić i na co zwrócić uwagę, aby prowadzone działania przyniosły oczekiwane, pozytywne rezultaty.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto zamieścić w newsletterze? – 11 pomysłów

Jeśli nie wiesz, co warto zamieścić w newsletterze, przychodzimy z pomocą. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, jakie informacje dobrze jest w nim zawierać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej – 11 propozycji

Jakie narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej mogą zmienić oblicze Twojej witryny? W tym wpisie przedstawiamy kilka z nich. Zapoznaj się z nimi.

Michał Ziółkowski

6 lat temu

Newsletter w e-commerce – 11 porad na zwiększenie jego skuteczności

Czym charakteryzuje się skuteczny newsletter w e-commerce? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym Twoi odbiorcy będą zachwyceni kolejnymi mailami od Ciebie.