Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny? – 8 porad

Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny?

Zakupy online są bardzo wygodne. Nie ruszając się od komputera, można zamówić obecnie niemal każdy produkt. Nawet zakupy spożywcze. Kiedyś jeszcze było to nie do pomyślenia, a dziś jest po prostu faktem.

W związku z tym branża e-commerce stale się rozwija i generuje coraz większe zyski. Jednak takie warunki są również dobrą okazją dla osób, które – ujmując sprawę krótko – chcą Cię oszukać.

W internecie łatwo uśpić czujność użytkowników, a szczególnie tych, którzy nie są jakoś specjalnie biegli w świecie internetu. Warto więc znać choć podstawowe metody weryfikacji wiarygodności sklepu, ponieważ – jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż potem stać się ofiarą.

Sprawdź zatem poniższe wskazówki dotyczącego tego, jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny.

Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny? – 8 praktycznych porad

1. Sprawdź, czy podane są dane firmy.

Pierwszym krokiem w celu weryfikacji jest sprawdzenie zakładki „Kontakt”. Powinny być tam wypisane wszystkie dane firmy, ponieważ sprzedaż online musi być powiązana z jakąś firmą.

Warto na początku sprawdzić, czy jest podana nazwa, adres oraz NIP i REGON. Dodatkowo łatwo dostępne powinny być wszelkie dane kontaktowe. Sprzedawcy powinno zależeć na tym, aby użytkownicy mieli łatwą możliwość kontaktu z nim. Dlatego takie dane szczególnie mocno się eksponuje na stronach sklepowych.

Jeśli powyższych danych brakuje, to jest to niewątpliwie pierwszy niepokojący sygnał.

2. Sprawdź, czy dane znajdują się w CEDIG.

Kolejnym krokiem sprawdzenia wiarygodności sklepu jest sprawdzenie podanych danych w „Kontakcie”. Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś po prostu wpisał dane ot tak sobie. Jednak łatwo to sprawdzić w ewidencji przedsiębiorstw. W CEDIG można wyszukać dowolną zarejestrowaną firmę. Wystarczy wypełnić jedno z pół formularza i sprawdzić, czy taki wpis widnieje.

Oczywiście brak jest już sporym znakiem zapytania.

3. Czy sklep ma zainstalowany certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to – ogólnie – zielona kłódka na pasku adresu strony internetowej. Jego obecność od jakiegoś czasu jest wręcz wymagana. Zapewnia bezpieczne, szyfrowane połączenie z odwiedzaną stroną. W takich przypadkach dane, które wysyłasz do sklepu (np. podczas rejestracji konta) są szyfrowane.

Takie serwisy jak Google czy bramki płatności często obecność certyfikatu stawiają jako wymóg.

4. Czy są zaufane bramki płatności?

Sama obecność bramek płatności w sklepie również daje dodatkowe bezpieczeństwo. Z tego względu, że chociażby sklep musi podpisać umowę z jej dostawcą, a to wiąże się z podaniem danych czy opłatą prowizyjną. Jest to również jakaś próba weryfikacji, czy taka firma istnieje.

Ponadto kupując coś przez bramkę mamy pośrednika w transakcji, do którego można się odwołać. Jest to niewątpliwie bezpieczniejsza forma dla użytkowników niż wysłanie zwykłego przelewu na podane konto bankowe na stronie sklepu.

Ponadto płatność przez bramkę jest wygodniejsza zarówno dla kupującego, jak i sprzedawcy. Tak więc sprzedawcy powinno zależeć, aby taką funkcjonalność mieć we własnym sklepie.

5. Sprawdź opinie.

Jeśli chodzi o to, jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny, to ten punkt jest jak najbardziej pomocny.

Prowadząc firmę, szczególnie kilkuletnią, siłą rzeczy zostawiamy po sobie jakiś ślad w internecie. Opinie są tego najlepszym przykładem. Warto więc sprawdzić, co inni sądzą o tym sklepie. W tej kwestii dobrze jest zajrzeć do kilku źródeł:

  • często już w samym sklepie są wyeksponowane opinie o firmie
  • w wizytówce Google Moja Firma
  • w jakimkolwiek serwisie agregującym opinie, np. Opineo

Warto wiedzieć, że opinie budują wiarygodność na stronie. Oszustom szczególnie zależy na tym, aby je mieć. Oczywiście trudno zweryfikować takie opinie. Niemniej jednak warto się im przyjrzeć. Te sztuczne są zazwyczaj bardziej lakoniczne, jednozdaniowe lub wręcz składają się z kilku słów typu „Wszystko ekstra!”. Sprawdź, czy te opinie są podpisane jakimś nazwiskiem lub firmą – to również można głębiej zbadać. Zobacz, czy zdjęcie czasem nie jest typowo stockowe.

Jak widać, jest kilka opcji, aby wykryć te mniej prawdziwe opinie.

Realne, pisane z serca, zazwyczaj składają się ze zdecydowanie większej liczby słów, niż ze sztampowego „Polecam!!!”.

6. Zrób rozeznanie drogą online.

Rozszerzając powyższy wątek, można również poszukać więcej informacji o danej firmie.

Dobrym sposobem może być wyszukiwanie na zasadzie „nazwa firmy + opinie”. Zazwyczaj pod takim hasłem można znaleźć jakieś informacje o ewentualnych oszustwach. Mogą to być opinie z innych serwisów lub jakieś wpisy blogowe, czy chociażby odnośniki do forum.

Jest duża szansa na to, że ktoś, kto został oszukany, będzie chciał to nagłośnić, więc pozostawi po sobie jakiś wpis na forum, że trzeba uważać na dany sklep internetowy.

7. Sprawdź adres www strony.

Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny? Rzuć okiem na adres strony internetowej. Jest to błahostka, jednak to właśnie w ten sposób oszuści najczęściej nami manipulują. Tworzą oni łudząco podobną stronę do danego banku, jednak sam adres strony jest już jakiś podejrzany. Może to być na takiej zasadzie, że zamiast:

  • https://www.mbank.pl/platnosc/

będzie coś na zasadzie

  • https://www.platnosc-mbank.pl/

Drugi adres ma w nazwie słowo „mbank”, ale to zupełnie o niczym nie świadczy, ponieważ domena po prostu nie należy do tego banku.

Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny

Warto więc zwracać uwagę na poprawność adresu, tym bardziej że właśnie najczęściej przestępstwa w internecie dokonywane są w taki sposób.

8. Odwiedź Wayback Machine.

Jak widać, weryfikacja nie jest jakoś specjalnie skomplikowana. Są to podstawy, które może wykonać każdy z nas – nawet bez większej wiedzy. Powyższe punkty z pewnością stanowić mogą bazę w tego typu działaniach.

Jako bonus dorzucam jeszcze informację o serwisie, w którym w bardzo prosty sposób można sprawdzić, co mniej więcej było na stronie w poprzednich latach / miesiącach. Dokonać tego można za sprawą serwisu Wayback Machine. Wystarczy podać adres strony. Na podstawie historii również można wysunąć jakieś wnioski, więc jeśli jakaś witryna szczególnie nie daje Ci spokoju, to warto odwiedzić ten serwis.

Swoją drogą, jakiś czas temu Jakub Ozorowski za pośrednictwem naszego bloga opublikował tekst, w którym bardzo dokładnie omawia kwestię sprawdzania historii domeny. Jeśli interesuje Cię ten temat, odwiedź wspomniany artykuł: jak korzystać z Wayback Machine?

Zatem, jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest wiarygodny?

Tymi sposobami można wstępnie zweryfikować autentyczność sklepu. Osobiście dodałbym jeszcze ocenę wizualną sklepu, ponieważ sklepy, które mają kilka lat i nie są aktualizowane pod najnowsze trendy, wzbudzają moją podejrzliwość. Jednak to zapewne takie „zboczenie zawodowe”, ponieważ możemy paść ofiarą zarówno nowego i modnego sklepu, jak i takiego, którego wygląd pozostawia wiele do życzenia.

Mam nadzieję, że zestaw powyższych porad okaże się dla Ciebie przydatny. Jeśli masz swoje własne pomysły na temat sprawdzania wiarygodności sklepu, daj nam o tym znać w komentarzach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Anonimowy

    Bardzo pomocny, szukałam już dawno takiego artykułu, który pokaże, podpowie mi, jak sprawdzić dany sklep, czy witrynę, Bardzo dziękuję za ten artykuł, pozdrawiam twórcę tego artykułu

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Utrzymywanie strony internetowej opartej o WordPressa – 8 porad

Na czym konkretnie polega utrzymywanie strony internetowej opartej o WordPressa? Jakich wytycznych należy się trzymać, aby należycie dbać o własny serwis?

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Bezpieczny WordPress – 10 rzeczy, o których musisz pamiętać

Czym charakteryzuje się bezpieczny WordPress? Jakich zasad warto jest się trzymać, aby zminimalizować szansę na zainfekowanie strony? Poznaj nasze porady.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Bezpieczna strona internetowa – czym powinna się charakteryzować?

Jak wygląda bezpieczna strona internetowa? W jaki sposób poprawić jej poziom bezpieczeństwa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym wpisie.

Michał Ziółkowski

6 lat temu

Jak uczynić stronę internetową godną zaufania? – 11 pomysłów

Czasem tak mamy, że w trakcie przeglądania stron internetowych natrafiamy na witrynę, której na pierwszy rzut oka nie ufamy. Po prostu jest w niej coś, co sprawia, że nie jesteśmy do niej przekonani. Zatem jak uczynić stronę internetową godną zaufania? Przeczytaj nasze sprawdzone porady na ten temat.

Bartłomiej Kiljan

7 lat temu

Zhakowany WordPress – 13 oznak zainfekowanego WordPressa

Szybko wykryty zhakowany WordPress pozwala zatrzymać kolejne infekcje i uratować dane. Zobacz zatem, jak rozpoznać, że system WordPress został zhakowany.

Jakub Ozorowski

7 lat temu

Zabezpieczenie WordPressa przed atakami – 8 sposobów

Ze względu na jego popularność, zabezpieczenie WordPressa przed atakami jest niemal koniecznością. Zobacz, jak w prosty sposób możesz zrobić to sam.