Jak sprzedać nowy produkt w sklepie internetowym? – 7 sposobów

Jak sprzedać nowy produkt w sklepie internetowym?

Sprzedaż w sklepie internetowym w dużej części opiera się o sprzedaż tych samych produktów. Zazwyczaj nowe produkty są znacznie rzadziej wprowadzane. Jednak jeśli Twój sklep ma zamiar wprowadzić nową ofertę, warto to zrobić porządnie i przemyślanie pod kątem strategii.

Zakładanie, że na nową rzecz wszyscy się hucznie „rzucą”, jest raczej marzeniem niż realną korzyścią. Sprawdź zatem, jakie wskazówki warto zastosować oraz jak sprzedać nowy produkt w sklepie internetowym.

Jak sprzedać nowy produkt w sklepie? – 7 metod

1. Zacznij promocję dużo wcześniej niż właściwą sprzedaż.

Przede wszystkim warto zacząć od jednej ważnej rzeczy – rozpocznij promowanie nowego produktu, zanim jeszcze zostanie faktycznie umieszczony w Twoim sklepie. Tak praktycznie robią wszystkie duże i znane marki. Nim zaczną cokolwiek faktycznie sprzedawać, już zostaje to nagłośnione poprzez chociażby reklamy. Widać to idealnie np. w przypadku gier czy telefonów.

W ten sposób można liczyć na sprzedaż już od pierwszego dnia „wypuszczenia” produktu.

Owszem, na takie nagłaśnianie mogą sobie pozwolić zazwyczaj tylko największe firmy, lecz najpewniej w Twoim sklepie ten sposób również z powodzeniem zadziała. Zresztą małe sklepy czy firmy już to robią. Wystarczy zastosować inne techniki, dostosowane do możliwości Twojej marki oraz przede wszystkim internetu. W dalszej części wpisu wskazówki będą dotyczyć działań właśnie w tym obszarze, więc mogą zostać z powodzeniem wykorzystane przez mniejsze lub nawet jednoosobowe działalności gospodarcze.

Tak więc poznaj kolejne metody, aby to osiągnąć, korzystając z dobrodziejstw internetu.

2. Pre-order, czyli przedsprzedaż.

Podstawowym sposobem na to, aby sprzedać nowy produkt w sklepie, jest oferowanie możliwości kupna jeszcze przed tym, nim zostanie dopuszczony do oficjalnej sprzedaży. Czyli klasyczny przykład pre-orderu. Kupujemy produkt wcześniej, a sklep wysyła go nam w pierwszy dzień oficjalnej sprzedaży.

Dodatkowo ta technika ma kilka innych korzyści. Kupujący może w pewien sposób poczuć się bardziej ekskluzywnie w związku z nabyciem produktu wcześniej oraz ma dodatkowy bodziec do zakupu w postaci tzw. poczucia pilności. Może mu się wydawać, że produkty zostaną wykupione i dla niego zabraknie – kupuje więc wcześniej.

Dodatkowo w połączeniu z promocją w momencie przedsprzedaży, mamy bardzo duże szanse na osiągnięcie dużej liczby zamówień.

Jak sprzedać nowy produkt w sklepie internetowym?

Tutaj mamy przykład przedsprzedaży, choć nie jest on idealny. Przede wszystkim zaznaczone na zielono informacje mogłyby być znacznie lepiej wyeksponowane. Informacja o dacie startu sprzedaży jest mało widoczna, z kolei pokazywana jest tylko jedna cena – brakuje tzw. przekreślenia starej oraz pokazania tym samym różnicy w cenie. W ten sposób użytkownik nie wie, ile tak naprawdę oszczędza poprzez przedsprzedaż.

3. Promocja na nowy produkt.

Model promocji w sklepach wygląda tak, że jeśli wychodzi nowa kolekcja, to stara jest przeceniana. Jest to bardzo często praktykowane i dość zakodowane w naszych głowach.

Jednak czy jest poprawna? Są przesłanki, które mówią, że nie. Chociażby z tego względu, że w ten sposób nowy produkt wydaje się po prostu drogi – otaczają go produkty przecenione, co powoduje, że produkt z wyższą ceną wydaje się znacznie droższy.

Zatem proponuję Ci coś innego, czyli właśnie przecenienie nowych produktów, które dopiero co dodałeś do sklepu. W ten sposób użytkownik zobaczy go w innym świetle – nie dość, że jest kompletnie nowy i świeży, to w dodatku oferowany z niższą ceną.

4. Docieranie do obecnych klientów sklepu.

Kolejna rzecz, aby sprzedać nowy produkt w sklepie, to wykorzystanie obecnych klientów. W momencie wypuszczania nowej oferty nie trzeba szukać kompletnie nowych odbiorców. Można z powodzeniem szukać chętnych do zakupu wśród obecnych kupujących.

Jest to mniej kosztowne oraz przede wszystkim szybsze rozwiązanie ze względu na fakt, że taki użytkownik już Ci zaufał. Jest więc duża szansa, że będzie skory coś kupić ponownie. W dodatku obecni klienci po prostu znają Twój sklep oraz asortyment, więc nie trzeba ich tak mocno uświadamiać, jak kompletnie nowego odbiorcę.

W realizacji tej techniki warto skorzystać z mailingu, informując poprzez wiadomość e-mail o tym, że wprowadzamy nowe produkty do oferty.

5. Ekspozycja informacji na stronie.

W celu szerzenia informacji o nowych produktach warto w dodatku zaprezentować na stronie głównej sklepu informację na ten temat. Ma to na celu doinformowanie obu rodzajów odbiorców. Zarówno obecnych, jak i nowych, trafiających na Twoją stronę pierwszy raz.

Technik na prezentację takich informacji jest praktycznie cała masa. Można chociażby zamieścić informację:

  • w tzw. sliderze
  • w bocznym pasku na stronie
  • w wyskakującym okienku pop-up
  • czy też w postaci wąskiego paska na całą szerokość strony, przylepionego do górnej lub dolnej krawędzi ekranu

Najlepiej, jeśli nie tylko zaprezentujesz wiadomość o nowych produktach, ale także przybliżysz odbiorcom nieco więcej informacji o nowym asortymencie. Co wprowadzają na rynek nowego? Czego dotyczą? Jakie problemy mogą pomóc rozwiązać? Z jakich technologi są stworzone? I tak dalej.

Innymi słowy, pokaż wszystko to, aby edukować użytkowników o nowym produkcie. Zastanów się, co może ich zaciekawić, ponieważ samo to, że masz nowy produkt, zaspokoi tylko ich ciekawość. Do pełni sukcesu, czyli sprzedaży, trzeba przedstawić informacje o samym produkcie.

Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkie materiały graficzne, które lepiej do nas trafiają i są znacznie szybciej przyswajane przez nasz mózg niż tekst czytany. Infografika lub krótki film wideo lepiej zapadnie w naszej pamięci niż zwykły tekst.

6. Budowanie świadomości poprzez blogowanie.

Kolejny sposób na rozsiewanie informacji o nowych produktach to blogowanie. W ten sposób nie tylko trafiamy do obecnych klientów, ale również mamy szansę dotrzeć do kompletnie nowych osób.

Wystarczy tworzyć treści skupiające się na nowych produktach. W zależności od jego rodzaju, z pewnością można wymyślić choć kilka tematów, które będą poruszać się wokół nowych rzeczy do sprzedania.

Ponadto optymalizując taki wpis, można dodać do niego przyciski CTA, które odsyłają bezpośrednio do sklepu, aby użytkownik mógł szybciej dokonać zakupu przedstawianych produktów.

Przy okazji, tworząc takie treści, otwiera się nam dodatkowa szansa na możliwość reklamowania ich w mediach społecznościowych. Posty sponsorowane z treściami blogowymi mogą odnosić sukces przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym.

7. Konkurs w mediach społecznościowych.

Konkurs może być trafnym sposobem dotarcia do odbiorców. Dodatkowo ma szansę na duże zaangażowanie ze strony odbiorców, ponieważ zazwyczaj wzięcie udziału w akcji wiąże się z prostymi oraz niewymagającymi zasadami. Dodatkowo każda osoba biorąca udział w konkursie poniekąd poszerza całą pajęczynę potencjalnych osób, do których może dotrzeć informacja o konkursie.

W ten sposób prowadzone działania mogą znacznie poszerzyć znajomość Twojej marki.

Zatem jak sprzedać nowy produkt w sklepie internetowym?

Jak widać, wszystko opiera się o to, aby zacząć sprzedaż jeszcze przed tym, nim produkt zostanie oficjalnie wprowadzony na rynek.

Dzięki takim technikom jak przedsprzedaż, blogowanie, mailing czy stosowane informacje na stronie można sprzedać nowy produkt w sklepie jeszcze zanim zostanie uruchomiana oficjalna sprzedaż.

Brzmi nieźle? Zastosuj więc powyższe wskazówki i sprawdź, jak odbiorcy zareagują na nowe produkty w Twoim sklepie online.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.