Jak sprzedawać więcej produktów w sklepie internetowym?

Jak sprzedawać więcej produktów w sklepie internetowym?

Poniższe wskazówki są dość uniwersalne, toteż idealnie wpasują się praktycznie w każdą gałąź branży e-commerce. Ponadto w większości obejmują działania związane z optymalizacją samego serwisu niż korzystanie z zewnętrznych rozwiązań.

Sprawdź zatem, jak podkręcić sprzedaż.

Jak sprzedawać więcej produktów w sklepie? – 9 wskazówek

1. Dotrzyj do większej liczby odbiorców.

Absolutna podstawa działań, ponieważ bez ruchu w sklepie praktycznie nikt nic nie kupi. Brak odwiedzin to po prostu brak sprzedaży.

Należy więc w pierwszej kolejności zadbać o optymalizację SEO, która pozwoli przygotować stronę pod dalsze działania mające na celu pokazanie witryny w wynikach wyszukiwania. To akurat lepiej zlecić osobie lub firmie, która się na tym zna, ponieważ w pojedynkę (i często bez wiedzy) właściwie nie da rady wypromować sklepu w wyszukiwarce.

Jednak to, co można zrobić samemu, to prowadzenie bloga. Blog to przede wszystkim dodatkowa szansa na pozyskiwanie ruchu z Google. Mogą to być treści poradnikowe wokół sprzedawanych produktów, recenzje czy ciekawostki. Słowem, wszystko to, co potencjalnego klienta może zainteresować w danej branży i przynieść sprzedaż.

Jako przykład takiej treści niech posłuży sklep online z dekoracjami do domu. Jako wpis można napisać coś w stylu:

 • „Jak urządzić stylowo mieszkanie?”
 • „Jak urządzić przytulne wnętrze?”
 • „Pomysły na urządzenie sypialni” itd.

W każdym tym wpisie można śmiało pokazywać oferowane produkty. Taki wpis będzie wartościowy dla użytkownika (otrzyma wskazówki) oraz potencjalnie może generować sprzedaż za sprawą zaprezentowania produktu w danym zestawieniu.

Tego typu przykłady można mnożyć w zależności od branży.

Wystarczy zacząć blogować i zachęcać odbiorców.

Poznaj również nasze inne porady w tej kwestii, gdzie zamieszczone zostały sposoby na promocję nowego sklepu.

Wypróbuj również płatne sposoby.

Jako wsparcie działań SEO-wych oraz blogowych, można również generować ruch na stronie przy pomocy płatnych rozwiązań. Tutaj przede wszystkim warto zainteresować się reklamą na Facebooku oraz reklamą Google AdWords.

Obie z powodzeniem mogą stanowić źródło nowych odwiedzin, które są podstawą ku temu, aby sprzedawać więcej produktów w sklepie.

2. Bądź inny – wyróżnij się.

Jak już zdążyłem wspomnieć na początku, konkurencja, jeśli chodzi o branżę e-commerce, jest spora. Potencjalny klient ma szeroki wybór danego produktu, więc trzeba jakoś przekonać go do siebie.

Jak?

Szansy warto upatrywać w wyróżnieniu się.

To właśnie na zasadzie porównania dokonujemy wyboru. Wiadomo. Zazwyczaj to cena jest najbardziej pożądaną wartością do porównania.

Niemniej jednak można również wyróżnić sklep innymi cechami, które przypadną do gustu potencjalnym odbiorcom, np.:

 • produkt (jakość)
 • lepsze parametry produktu w konkurencyjnej cenie
 • darmowa dostawa
 • gratis do zakupu (upominek, rabat na kolejny zakup)
 • poprzez hasło, motto lub sposób działania

Przeczytaj szerszy materiał na temat sposobów na wyróżnienie sklepu.

3. Angażuj odbiorców.

Kolejny sposób na to, aby sprzedawać więcej produktów w sklepie, odnosi się do angażowania odbiorców wokół samej marki.

Samo odwiedzenie sklepu nie gwarantuje sprzedaży. Klient musi w jakimś stopniu zaufać marce, poznać ją, czyli być właśnie jakkolwiek zaangażowany w jej obrębie. Dzięki temu jest szansa na rewizytę strony i swego rodzaju przypominanie się, ponieważ nie zawsze w danym momencie użytkownik musi być gotowy lub chętny do zakupu.

Sposobami na nawiązanie więzi z klientem mogą być:

 • Live chaty, które coraz częściej można spotkać na stronach. Można śmiało stwierdzić, że obecnie jest swoisty „boom” na tego typu element na stronie, który ma za zadanie nawiązać nić porozumienia z klientem, pomóc w doborze produktu, czy po prostu zostawić po sobie dobre wspomnienie (w postaci udanej rozmowy). Zobacz więcej korzyści z posiadania czatu na stronie.
 • Komentowanie to kolejny sposób na angażowanie odbiorców. Oczywiście do tego celu należy prowadzić blog, gdzie np. na końcu artykułu będzie pytanie, które poniekąd nawołuje na reakcję ze strony czytelnika. Zwykłe „co o tym myślisz?” może być impulsem do tego, że ktoś poczuje potrzebę udzielenia się w danym temacie.
 • Newsletter to kolejne miejsce, które świetnie działa właśnie jako „przypominacz”. Jest to również dobry kanał informacyjny dla użytkowników, gdzie w szybki sposób można docierać do wszystkich subskrybentów z nowym newsem, np. o promocji. Jak dotąd opublikowaliśmy sporo pomocnych materiałów na temat tej dziedziny, więc zapraszam do wpisów traktujących o newsletterze.

4. Program referencyjny.

Program referencyjny może być doskonałym sposobem na zwiększenie sprzedaży. Jego fenomenem jest to, że Twoi obecni klienci mogą zachęcać innych (znajomych, rodzinę itd.) do zakupu, gdzie w zamian osoba polecająca może coś otrzymać.

W ten sposób zyskujesz nowych klientów, a całe grono osób w programie może działać na zasadzie „samorozbudowującej się” sieci.

Stanowi to więc doskonałą alternatywę lub dodatek do różnych działań właśnie wspomagających docieranie do nowych klientów.

5. Dodaj techniki wywołujące pilność.

Poczucie pilności w sklepie to kolejna szansa na potencjalną sprzedaż. Owa pilność działa jak motywator, który nawołuje do zakupu. Z reguły właśnie takiego motywatora lub bodźca nam potrzeba, aby coś kupić.

W tym przypadku poczucie pilności wywołuje czas.

Upływający czas do końca promocji, gdzie mamy mało czasu na zastanawianie się. Taka technika zmusza do szybkiej reakcji i dodatkowo potęguje potrzebę kupna.

Licznik, który odlicza godziny do końca atrakcyjnej promocji, jest świetnym wabikiem.

Wspomniałem o tym niejednokrotnie już przy okazji innych tematów na blogu, gdzie idealnym przykładem działania technik pilności jest serwis Booking.com.

6. Buduj zaufanie.

Internauta, który chce dokonać zakupu w internecie, przede wszystkim wybierze sklep, który wzbudza jego zaufanie.

Ty również nie chciałbyś kupować produktów w środku nocy, deszczową porą, na rogu ciemnego zaułku. W dodatku od osoby z blizną na twarzy, w kapturze itd.

Uwierz, że sklep online również może odstraszać – co prawda na pewno mniej niż powyższy opis, lecz może. Oto dlaczego:

 • brak posiadania certyfikatu SSL
 • mało atrakcyjna szata graficzna, amatorsko wyglądająca
 • kiepskie opisy produktów (np. jednozdaniowe)
 • niskiej jakości zdjęcia produktów
 • brak opinii o sklepie i produktach

Upewnij się więc, że Twój sklep jest wolny od powyższych wad.

7. Przedstaw produkt należycie.

Produkt trzeba sprzedać, czyli stosownie przedstawić. W przypadku produktów w sklepie trzeba zadbać o opis oraz zdjęcia.

W kwestii zdjęć pamiętaj o:

 • prezentowaniu produktu pod różnymi kątami
 • dodawaniu zdjęć produktu w użyciu

W kwestii opisu postaraj się o:

 • pokazaniu cech produktu
 • przedstawienie korzyści
 • unikalny opis, a nie powielony z innego serwisu

Ponadto zapoznaj się z poradnikiem na temat prezentacji strony produktu w sklepie.

8. Stosuj promocje.

Obok pilności, promocje są również dobrym wabikiem na klientów. Przemyślane okazje mogą skutecznie powiększyć sprzedaż i zachęcić niezdecydowanych użytkowników do zakupu.

Warto również eksperymentować i stosować różne formy promocji, nie tylko w postaci standardowego rabatu np. 20% na cały asortyment, tylko coś w tym stylu:

 • drugi produkt gratis
 • rabat przy zakupie zestawu
 • promocja tylko dla obecnych klientów

Jak sprzedawać więcej produktów w sklepie? – podsumowanie artykułu

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek pozwoli Ci spojrzeć na własny sklep z innej perspektywy oraz dostrzec potencjał, który warto wykorzystać.

Ponadto, aby sprzedawać więcej produktów w sklepie, trzeba próbować różnych sposobów, modyfikacji oraz ulepszeń, aby dotrzeć do klienta. Najgorsze, co można robić, to nie robić nic.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.