Jak stworzyć długi wpis blogowy? – 9 porad i wskazówek

Jak stworzyć długi wpis blogowy?

O tym, że blogowanie ma mnóstwo zalet, wspominaliśmy już wielokrotnie w naszych wpisach. Do tych najważniejszych należą przede wszystkim budowanie wizerunku marki, a także rozrastanie swoistej „pajęczynki” podstron, które przynależą do danej domeny.

Z SEO związana jest też długość wpisów blogowych. Zazwyczaj im dłuższy tekst, tym ma on większą szansę na znalezienie się wyżej wśród wyników wyszukiwania. Ponadto zwykle udaje się takim treściom pozyskać więcej linków zwrotnych. Ciekawy tekst na ten temat możesz znaleźć na Search Engine Land.

Bardzo często dostajemy zapytania odnoszące się do wszelkich porad oraz trików, które pozwalają nam tworzyć w miarę długie treści. Zatem przyszedł czas na podzielenie się wskazówkami, dzięki którym uda Ci się napisać długi wpis blogowy.

Jak stworzyć długi wpis blogowy, który zaciekawi czytelników?

1. Zacznij od planu działań.

Zanim zaczniesz pisać, potrzebne jest wcześniejsze rozeznanie.

Po pierwsze dobierz temat. Dobrze wiesz, w jakich dziedzinach czujesz się mocny i na jakie tematy masz rozległą wiedzę. Zacznij od szerokiego spektrum, zaś później postaraj się je uszczegółowić.

Istnieje wiele pomysłów na wpis blogowy, z których możesz skorzystać. Najlepiej jest pisać o tym, co Cię po prostu interesuje. Masz wtedy największą szansę na to, że podczas pisania złapiesz flow i uda Ci się stworzyć tekst lekkim piórem.

Po drugie ustal, jakie materiały mogą Ci się przydać. Odwiedź kilka lub kilkanaście stron internetowych, z których możesz pozyskać suche fakty (np. jakieś dane statystyczne) oraz materiały graficzne, które później umieścisz w swoim wpisie. Pamiętaj tylko o tym, aby przy okazji korzystania z jakichkolwiek materiałów zewnętrznych podawać źródło zaczerpniętych informacji.

2. Miej na uwadze swoją grupę docelową.

Kolejny krok dotyczący tego, jak stworzyć długi wpis blogowy, dotyczy odbiorców Twojej treści.

Skoro działasz w swojej określonej branży, to na pewno wiesz, do jakich ludzi chcesz trafiać. Zastanów się teraz – czy Twoją grupę docelową da się jakkolwiek zawęzić?

Dobór grupy docelowej jest niezwykle istotny, ponieważ wpis będziesz tworzyć pod nią. Artykuły pisze się po to, aby zdobywać publikę, zatem od poziomu jej zainteresowania zależy Twój sukces.

Po ustaleniu, do jakich czytelników zamierzasz trafić, będzie Ci zdecydowanie łatwiej. Będziesz wiedzieć:

 • jakim językiem się posługiwać
 • jakie materiały mogą się okazać wartościowe dla Twoich odbiorców
 • jakie problemy czytelników możesz rozwiązać swoim tekstem
 • czy możesz pozwolić sobie na luźniejsze podejście, czy jednak lepiej trzymać się statystyki i suchych faktów

Wszystko to sprawi, że Twój tekst będzie dobrany do potrzeb potencjalnych odwiedzających. I o to chodzi.

3. Stwórz roboczy tytuł.

Pomyśl – który element Twojego wpisu czytelnicy zobaczą na samym początku? Jeżeli nie będzie nim krótki opis lub towarzysząca mu grafika, to zakładam, że będzie to tytuł artykułu.

Jest on niezwykle ważny w kontekście tego, jak stworzyć długi wpis blogowy, ponieważ już samym tytułem możesz zasygnalizować, że czytelnicy mają do czynienia z obszernym tekstem.

Dlaczego podpunkt ten mówi o „roboczym” tytule? Ponieważ, zgodnie z moim doświadczeniem, tytuł wielokrotnie potrafi ewoluować w trakcie powstawania wpisu.

Przede wszystkim postaraj się wspomnieć o korzyści, jaką czytelnicy odniosą poprzez zapoznanie się z Twoim tekstem. Internet przeczesujemy głównie w poszukiwaniu materiałów nas interesujących, czyli takich, które jakkolwiek pozytywnie wpłyną na nasze życie.

Przy okazji możesz przeczytać tekst Bartłomieja Kiljana na temat tego, jak napisać idealny tytuł wpisu blogowego. Artykuł ten jest co prawda dość stary, jednak treści w nim zawarte są jak najbardziej ponadczasowe.

4. Napisz wstęp.

Kolejny krok to napisanie wstępu, czyli kilku lub kilkunastu zdań wprowadzających.

Dobry wstęp do wpisu blogowego musi spełniać kilka funkcji:

 • stanowi on rozszerzenie tytułu, czyli szerzej wprowadza czytelnika w temat
 • powinna znaleźć się w nim obietnica rozwiązania problemu, który został zasygnalizowany w tytule wpisu
 • można pokusić się nawet o zastosowanie swego rodzaju kontrowersji, która zaintryguje czytelników i skusi ich do przejścia do dalszej części tekstu

Wstęp jest swoistym łącznikiem pomiędzy tytułem wpisu, a samą treścią. Jest on niezwykle istotny zwłaszcza w kontekście artykułów obszernych, bardzo rozbudowanych. Pamiętaj, że długie treści potrafią najczęściej szybko do siebie zrazić lub – wręcz przeciwnie – wciągnąć na dłużej. Wstęp to doskonałe miejsce na rozbudzenie zaciekawienia wśród czytelników.

5. Ustal sekcje i typy treści wewnątrz samego wpisu.

Jak stworzyć długi wpis blogowy, jednocześnie dbając o porządną strukturę tekstu i panujący w nim ład? To proste: stwórz sobie ramy artykułu, które następnie będziesz sukcesywnie rozbudowywać.

Mój zwyczaj to przechodzenie od ogółu do szczegółu. Najpierw tworzę sobie listę podpunktów, które zamierzam w danym tekście omówić, a następnie pod każdym z nich wypisuję pojedyncze myśli, które nasuwają się w trakcie obmyślania danego „podtematu”.

Jest to także doskonały moment na to, aby zrobić sobie rozpiskę materiałów, które zamierzasz w danej sekcji wykorzystać. Dotyczy to nie tylko grafik i wideo, ale także linków (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych), które mają znaleźć się w danych miejscach.

Napisanie dobrego artykułu wymaga dyscypliny i porządku, gdyż później, mając już sporo napisanej treści, bez odpowiednich ram działania można popaść w małą panikę, zatracić wątek, a nawet zmienić nieco styl pisania.

6. Po prostu pisz.

Profesjonalny i długi wpis blogowy powstanie tylko i wyłącznie wtedy, gdy stworzysz sporo tekstu. Banał, ale trzeba go powtarzać przy każdej okazji.

Postaraj się zagospodarować czas na stworzenie treści właściwej. Unikaj przede wszystkim rozpraszania (typu Facebook – uwierz mi, wcale nie musisz co kilka minut odświeżać swojej osi czasu), o czym dobitnie wspomniałem w tekście na temat tego, jak zwiększyć produktywność w czasie pracy.

Czasem może się zdarzyć, że w trakcie pisania będziesz mieć w głowie bardzo dużo nowych pomysłów – to normalne, ale także bardzo pożądane, zatem nie możesz zmarnować tej okazji! Jeśli przydarzy Ci się natłok myśli, zapisuj je na bieżąco. Unikniesz wtedy frustracji, gdy nagle okaże się, że świetny pomysł uciekł po chwili z głowy.

W kontekście tego, jak stworzyć długi wpis blogowy, może przydarzyć Ci się sytuacja zupełnie odwrotna: zastój. Będąc szczerym, dopada on twórcę częściej, niż nadproduktywność. Jak wtedy radzić sobie z taką sytuacją? Przeczytaj mój archiwalny tekst o tym, jak radzić sobie z brakiem weny i inwencji twórczej, a poznasz moje wypróbowane sposoby na tę bolączkę.

7. Uzupełnij tekst o wszelkie dodatkowe materiały.

Jedną z moich ważniejszych zasad jest to, aby nie przerywać pisania poprzez dodawanie (lub – co gorsza – dodatkowe szukanie) wszelkich materiałów wizualnych. Owszem, są one pomocne, jednakże czas na ich kompletowanie przychodzi przed pisaniem właściwym lub po ukończeniu tekstu. Nie da się pisać lepszych wpisów blogowych, gdy będziesz przerywać najważniejszą czynność innym zadaniem.

Gdy uda Ci się skończyć pisanie, jest to idealna pora, aby uzupełnić tekst wcześniej znalezionymi grafikami, filmami itp. Dobierz do nich odpowiednie opisy, wstaw źródła, a także ewentualne linki.

Pamiętaj o tym, że aspekt wizualny jest niezwykle istotny w przypadku wpisów o bardzo dużej liczbie słów. Gdy będziesz przeplatać tekst dodatkowymi obrazami, czytelnicy nie będą odczuwali monotonii. Dzięki temu zwiększysz szansę na to, że przeczytają Twój wpis do samego końca.

8. Popraw błędy i sformatuj tekst.

Nadchodzi czas na przeredagowanie tekstu.

Przeczytaj go od deski do deski. Sprawdź, czy czyta się go odpowiednim tempem, czy użyte słowa nie są za proste lub – wręcz odwrotnie – zbyt skomplikowane. W trakcie tej czynności wyczujesz też ogólny klimat wpisu, który będziesz mógł poprawić przy użyciu odpowiedniego słownictwa.

Musisz także poprawić wszelkie błędy. Dobrym punktem wyjścia jest zwykły edytor tekstu lub nawet przeglądarka zawierająca prosty słownik i funkcję podkreślania błędów.

Pamiętaj tylko o tym, że programy te zazwyczaj nie wyłapują wielu rodzajów błędów. Zaliczają się do nich chociażby:

 • błędy frazeologiczne („nie ulega kwestii”, podczas gdy poprawnie powinno być „nie ulega wątpliwości”; to samo tyczy się „języczka uwagi” – poprawną formą jest „języczek u wagi”)
 • błędy fonetyczne („spod łba” zamiast „spode łba”)
 • błędy leksykalne („bajońskie ceny” zamiast „bajońskich sum” lub „postawić opór” zamiast „stawiać opór”)
 • błędy gramatyczne („perfum”, „pomarańcz”, „wiórka kokosowe”)

Bardzo często korzystam z narzędzia o nazwie LanguageTool, które z powodzeniem zaznacza wiele błędów niewykrywalnych przez inne usługi czy też programy.

Nie zapomnij także o formatowaniu treści. Tekst musi być czytelny, zatem zastosuj odpowiednie fonty. Spraw, aby odstępy między liniami były dostatecznie duże. Wyróżnij pogrubieniem ważniejsze frazy, a listy numerowane i punktowane wykorzystaj przy okazji wyszczególniania istotnych informacji.

9. Pamiętaj o SEO.

Jeżeli myślisz o tym, jak stworzyć długi wpis blogowy, to nie możesz zapominać o kwestiach dotyczących prezencji Twojego artykułu w wyszukiwarkach internetowych.

Istnieje szereg zasad, które dobrze jest mieć na uwadze w trakcie tworzenia wpisu blogowego:

 • dbałość o używanie odpowiednich słów kluczowych w tekście
 • uzupełnienie meta-tagów (m.in. tytuł podstrony i jej opis)
 • dobór odpowiedniego adresu URL podstrony
 • zastosowanie nagłówków H1, H2, H3 itp.
 • uzupełnienie wartości atrybutów ALT w obrazach

Wiem, że dla wielu osób wyżej wymienione kwestie to istna „czarna magia”, jednak nie po to tworzysz rozbudowany tekst, aby wisiał bezczynnie w sieci. Przeczytaj nasze poradniki na temat dbania o SEO tworzonych treści, a Twoje wpisy będą lepiej widoczne w wyszukiwarkach internetowych:

Jak stworzyć długi wpis blogowy, by zyskać popularność?

Dobry, obszerny tekst, to mieszanka wielu składowych.

Pierwszą z nich jest koncepcja oraz plan działania. Nie da się przeprowadzić udanego przedsięwzięcia bez wcześniejszego gruntownego przemyślenia całego tematu.

Druga kwestia dotyczy doboru słownictwa, stylu pisania, a także dodatkowych materiałów. Wszystko to wpływa na klimat tekstu – im jest on bliższy grupie docelowej, tym większe zainteresowanie będzie budził dany artykuł.

Trzecią składową jest dbałość o detale. Nikt nie lubi czytać tekstu z błędami oraz takiego, który poprzez np. zastosowanie zbyt małego fontu będzie nieczytelny.

Ostatnia kwestia dotyczy SEO, czyli całej otoczki danej witryny, którą biorą pod uwagę roboty wyszukiwarek internetowych w trakcie ustalania rankingu stron w wynikach wyszukiwania. Treść treścią, jednakże po prostu trzeba mieć na uwadze pewne dobre praktyki skierowane pod kątem widoczności w wyszukiwarce.

Mając na uwadze powyższe wskazówki, jestem pewien, że problem dotyczący tego, jak stworzyć długi wpis blogowy, z czasem uda Ci się całkowicie wyeliminować.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.