Jak stworzyć dobry blog, aby skutecznie prowadzić go przez lata?

Jak stworzyć dobry blog?

Wydawałoby się, że zlecenia polegające na doprowadzaniu do porządku tego, co nabroił ktoś inny, z punktu widzenia developera są absolutnie pożądane.

Być może, jednak na tę sytuację należy spojrzeć również z drugiej strony. Tej typowo ludzkiej.

Mam na myśli to, że wiele osób decyduje się na założenie własnego bloga, lecz po pewnym czasie pojawia się jakiś poważny problem, który uniemożliwia dalszy rozwój strony.

Mowa np. o zbyt wysokich opłatach za hosting, „dziurawym” motywie WordPressa, aktualizacjach psujących wygląd i funkcjonowanie strony czy też o niewłaściwie dobranej domenie. Przeszkód może być naprawdę cała masa.

Zatem jak stworzyć dobry blog, aby z powodzeniem funkcjonował przez lata? Jakich zasad należy się trzymać, aby przez naprawdę długi okres nie były wymagane wokół niego żadne poważniejsze działania?

Poniżej znajdziesz listę absolutnie fundamentalnych reguł, których wcielenie w życie pozwoli Ci na prowadzenie przyszłościowego bloga, gotowego do bezproblemowej rozbudowy.

Jak stworzyć dobry blog, aby latami można było go bez przeszkód rozwijać? – 8 wskazówek

1. Zacznij od NAPRAWDĘ rzetelnego dostawcy usług hostingowych.

Wielkie litery w powyższym nagłówku nie znalazły się bez powodu.

Otóż mnóstwo kontaktujących się z nami osób po pewnym czasie zauważa, że przepłaca za hosting i domenę. Problem dotyczy najczęściej tego, że wymienione usługi np. przez pierwszy rok były darmowe lub bardzo tanie, podczas gdy faktura za drugi rok bywa horrendalnie wysoka. I nie było im to wcześniej wiadome.

Inny problem dotyczy poziomu wsparcia ze strony dostawcy, który bywa nie do końca pomocny lub też życzy sobie opłat za każdą, nawet najprostszą czynność.

Problemy te biorą się stąd, że wiele osób wybiera dostawcę w ciemno. Szybki rzut hasła do Google, kilka pierwszych wyników i decyzja podjęta.

Błąd!

To, że ktoś jest wysoko w wyszukiwarce, nie musi oznaczać, że jest najlepszy. To oznacza jedynie, że… jest wysoko w wyszukiwarce.

Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć dobry blog, to pierwszym krokiem w kwestii doboru dostawcy powinno być zorientowanie się. Rozpytanie, zbadanie gruntu.

Moja prosta porada – odwiedź którąś z popularniejszych grup facebookowych, dotyczących ogólnie pojmowanych działań wokół stron internetowych. Niech to będą – dla przykładu – WordPress Polska i WordPress PL, najpopularniejsze rodzime grupy o WordPressie.

Wystarczy zadać pytanie o polecany hosting, najlepiej wraz z prośbą o podanie argumentacji. Otrzymasz najpewniej kilkanaście do kilkudziesięciu odpowiedzi. Niektóre z nich będą wyłącznie jednowyrazowe, ktoś też na pewno „przemyci” link polecający. Jednak mimo wszystko otrzymasz rekomendacje od realnych ludzi, zawsze możesz podpytać ich o różne kwestie – zarówno otwarcie, jak i prywatnie.

Opinie użytkowników w social media w wielu przypadkach są o wiele lepszym rozwiązaniem w stosunku do polegania na serwisach opiniujących czy też na wynikach organicznych Google’a. O wynikach płatnych nawet nie wspominam.

2. Dobierz odpowiednią domenę.

Wybór domeny, czyli adresu strony internetowej, jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie należy podjąć przed założeniem bloga.

Po pierwsze, musi być to wybór na lata. Zmienianie adresu po krótkim czasie niesie za sobą bardzo wiele minusów – począwszy od zmiany przyzwyczajeń dotychczasowych odbiorców, poprzez komplikacje natury SEO, skończywszy na ewentualnym kosztownym rebrandingu.

Po drugie, adres musi być łatwy – zarówno w wymowie, jak i w zapisie. Wtedy nie będzie sprawiał kłopotu użytkownikom.

Po trzecie, w przypadku domen jest taka sama sytuacja, jak z dostawcami usług hostingowych. Dokładnie zapoznaj się z cennikiem (nie tylko za pierwszy rok, lecz także za kolejne lata odnowienia domeny), a także wybadaj, jak wygląda proces ewentualnego przeniesienia domeny do innego dostawcy. Nigdy nie wiesz, czy w przyszłości nie zajdzie taka potrzeba, dobrze jest zatem zawczasu wiedzieć, jak wygląda cała operacja.

W kwestii tego, jak stworzyć dobry blog, bardzo pomocny okaże się Tobie również jeden z moich poprzednich wpisów, znacznie rozszerzający temat doboru domeny: jak wybrać domenę?

3. Postaw na właściwą platformę blogową.

WordPress nie bez powodu jest najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią.

Jak stworzyć dobry blog? - popularność CMS

Powyżej znajduje się wycinek statystyk, które udostępnia w3techs. Przedstawiają one procentowy udział CMS-ów wśród stron internetowych. Blisko 56% stron opartych jest o jakiś system CMS. WordPress znajduje się na 34% wszystkich stron, co daje mu udział rynkowy na poziomie 60,8%.

Jest to miażdżąca przewaga nad konkurencją. Będąca na drugim miejscu Joomla ma udział rynkowy na poziomie nieco ponad 5%.

WordPress jest systemem otwartym (z darmowym, publicznie dostępnym kodem), rozwijanym przez tysiące developerów oraz mającym całą masę wtyczek (dodatków rozszerzających funkcjonalność strony) i motywów (gotowych „skórek” odpowiadających za wygląd strony).

Wszystko to sprawia, że nie ma najmniejszych szans na to, aby w ciągu najbliższych lat został jakkolwiek zdetronizowany. Zatem jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak stworzyć dobry blog, to WordPress będzie optymalnym wyborem.

Jednak żeby nie było tak w stu procentach kolorowo, wrzucę mały kamyczek do ogródka.

Tak, WordPress ma wady.

Po pierwsze, należy dbać o bezpieczeństwo strony opartej właśnie o ten system. To, że jest on popularny, z tego samego powodu czyni go podatnym na ataki.

Po drugie, należy zajmować się nim z głową. Fakt – posiada panel administracyjny, za którego pomocą można sporo „wyklikać”, lecz nie wszystko jest w nim proste, jeśli chodzi o ewentualne modyfikacje.

Jednak – ujmując sprawę szczerze – dbać o bezpieczeństwo strony oraz zajmować się nią odpowiednio trzeba zawsze. Niezależnie od tego, o jaki system jest ona oparta. Poza tym mnogość zalet WordPressa jako platformy blogowej bezapelacyjnie przykrywa jego wady, gdyż na ten moment nikt nie spopularyzował niczego lepszego.

Ponownie – przy okazji – mogę podrzucić Ci jeden z moich archiwalnych tekstów, który być może Cię zainteresuje: strona firmowa na WordPress, czyli CMS dla biznesu.

4. Zadbaj o porządny wygląd strony.

Pisząc o porządnym wyglądzie strony, mam na myśli spójność wszystkich jej elementów oraz przemyślane ich umiejscowienie.

 • Logo – atrakcyjny wizualnie znak, który nawet pozostawiony samodzielnie i bez żadnego kontekstu, śmiało może symbolizować Twojego bloga. Musi łatwo zapadać w pamięć i być po prostu przyjemne dla oka.
 • Odpowiednia ilość wolnych przestrzeni, czyli whitespace. Dzięki temu blog jest schludny i przejrzysty, ułatwiając użytkownikom przeglądanie treści.
 • Responsywność, czyli poprawne dostosowywanie wyglądu treści bloga do szerokości ekranu, na jakim blog jest przeglądany.
 • Odpowiednio dobrane barwy, składające się razem w spójną i przemyślaną całość.
 • Postawienie na sensowne elementy bloga, aby żadne sekcje, przyciski czy też konkretne teksty nie były dziełem przypadku. Wszystko musi odgrywać swoją konkretną rolę.

Ogółem, podczas projektowania wyglądu bloga, należy postawić na pierwszym miejscu preferencje osób należących do Twojej grupy docelowej. To do nich chcesz trafiać i to im blog ma przypaść do gustu.

5. Nie daj się uzależnić.

Jedną z podstawowych zasad dotyczących tego, jak stworzyć dobry blog, jest swoista „wolność”, a raczej jej zagwarantowanie sobie. Można podpiąć pod to kilka elementów:

 • Posiadanie własnej domeny – wykupionej samodzielnie, będącej w Twoim posiadaniu, a także najlepiej najwyższego rzędu (czyli „.pl”, „.com”, „.net” itp. – po prostu bez jakichś członów przed kropką, rzecz jasna z wyjątkiem wybranej przez Ciebie nazwy).
 • To samo z hostingiem – najlepiej jest, jeżeli masz wykupiony przez siebie hosting, na Twoje dane.
 • Dobrze jest mieć również stronę opartą o wspomniany wcześniej system CMS WordPress, dlatego że jest bardzo popularny. Jeśli jakkolwiek będzie Ci nie po drodze z pierwotnym wykonawcą strony, to bez trudu znajdziesz inną firmę, która wprowadzi Ci ewentualne zmiany, gdy będziesz tego potrzebować.
 • Z powyższego punktu wynika inna rada – dokładne zastanowienie się, czy aby na pewno potrzebujesz usługi w rodzaju „opieki nad stroną”. Bardzo często za tym hasłem kryją się ustalenia, które mogą być wysoce niekorzystne zarówno dla wykonawcy, jak i dla zamawiającego. Jako że w domyśle stawiam Cię w roli zamawiającego, spójrzmy na to z tej perspektywy – co wtedy, gdy będą takie miesiące, w których nie będziesz potrzebować wsparcia, a Twoja strona nie będzie wymagać „opieki”? Będziesz płacić stałą, ustaloną wcześniej najpewniej w formie ryczałtu kwotę za 0 godzin pracy. Absolutnie nie namawiam Cię do tego, aby zawsze i wszędzie zrezygnować z tego typu usługi. Mam na myśli jedynie to, aby dokładnie konstruować i zapoznawać się ze wszystkimi ustaleniami. Świadomość praw i obowiązków na pierwszym miejscu.

Reasumując, podstawą tego, jak stworzyć dobry blog, jest dążenie do możliwie największej niezależności właściwie na każdym polu. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe (a nawet wskazane), lecz pewna wyobraźnia i zastanawianie się nad różnymi ewentualnościami są jak najbardziej pożądane.

6. Instaluj wyłącznie zaufane i rozwojowe dodatki.

Przypuśćmy, że Twój blog będzie oparty (lub już jest) o WordPressa.

Podstawową zaletą tego systemu jest to, że w każdej chwili można dodać do niego różne funkcje za pomocą różnego rodzaju wtyczek. Formularz kontaktowy, przyciski służące do uzupełniania treści, filtr antyspamowy, rozbudowana galeria zdjęć, slider – uwierz mi, można wymieniać bez końca.

Istnieje jednak pewien problem.

Dla zasady dobrze jest mieć w systemie możliwie najmniej wtyczek. Nie istnieje żadna magiczna bariera, poniżej której można mówić o odpowiedniej liczbie wtyczek. Liczy się rozsądek.

Strona internetowa zależna od zbyt wielu wtyczek narażona jest na różne problemy, które – siłą rzeczy – czasem jednak występują. Dotyczą one głównie bezpieczeństwa, wydajności i szybkości działania bloga.

Jeżeli jednak koniecznie musisz mieć na swojej stronie zestaw wtyczek realizujących jakieś funkcje, stawiaj wyłącznie na te najlepsze.

Jak określić, czy dana wtyczka jest solidna? Twoja ocena powinna być wypadkową:

 • liczby pobrań danej wtyczki (popularność zazwyczaj nie bierze się z powietrza)
 • daty ostatniej aktualizacji (jeśli jest ona w miarę bliska aktualnej daty, to dobrze – oznacza to, że autorzy na bieżąco o nią dbają)
 • dostępności wsparcia (czy istnieje jakieś forum lub inna forma kontaktu, za której pośrednictwem można się o coś spytać)
 • ocen użytkowników (istotny element tzw. social proof)

Rank Math wtyczka

Rank Math jest przykładem wtyczki do WordPressa, która rozwija się niezwykle dynamicznie i jest świetnie oceniana przez użytkowników.

Jak stworzyć dobry blog? Między innymi poprzez korzystanie z dodatków, które spełniają powyższe wymogi.

7. Miej na uwadze podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Ponownie możemy stworzyć listę, tym razem swoistego abecadła bezpieczeństwa w WordPressie:

 • Jeśli chcesz skorzystać z jakiejś usługi zewnętrznej (domena, hosting, wtyczka, motyw), postaw wyłącznie na rzetelnego jej wykonawcę.
 • Twórz czasem kopie zapasowe we własnym zakresie. Owszem, powinna dbać o to firma hostingowa, lecz lepiej dmuchać na zimne.
 • Nigdy, przenigdy, nie używaj prostych loginów i haseł.
 • Rozważ skorzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego.
 • Wszelkie dodatki (wtyczki, motywy) instaluj wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Jeżeli chcesz skorzystać z jakiegoś płatnego dodatku, najlepiej pobierz go bezpośrednio ze strony twórcy.
 • Dbaj o aktualizowanie wszystkich składników WordPressa.
 • Koniecznie miej na blogu certyfikat SSL. O jego obecności świadczy przedrostek „https” w adresie oraz widok kłódki po lewej stronie adresu.

Dużo więcej szerzej opisanych informacji na ten temat znajdziesz w tym tekście: bezpieczny WordPress.

8. Upewnij się, że wszelkie modyfikacje będą łatwe do wprowadzenia.

Rozwój to słowo-klucz pod kątem tego, jak stworzyć dobry blog.

Dlaczego?

Ponieważ nieuniknione jest to, że prędzej czy później będziesz chciał coś na swoim blogu zmienić lub też udoskonalić. Ba, zdarzy się to nawet wielokrotnie.

Równie wielokrotnie spotkałem się ze stronami opartymi o WordPressa, które były rozwijane „po partyzancku”.

Mam na myśli to, że twórcy lub opiekunowie stron dokonywali zmian w plikach należących do rdzenia WordPressa. Ewentualnie robili to bezpośrednio w plikach motywów lub wtyczek, bez wykorzystywania tzw. motywów potomnych lub odpowiednich akcji czy też filtrów.

Takie działanie jest kompletnie niezgodne ze sztuką, gdyż przeprowadzenie aktualizacji elementu w ten sposób nadpisanego sprawia, że wszelkie ręczne modyfikacje są kompletnie usuwane.

Twórcy stron właśnie z tego powodu w wielu przypadkach celowo nie aktualizują ich, wiedząc, że będzie miało to katastrofalne skutki dla funkcjonalności.

Prawdziwym problemem jest jednak to, że nieaktualizowany WordPress z każdym kolejnym miesiącem jest coraz bardziej podatny na działanie złośliwego kodu. Spirala błędów i zaniechań tym sposobem tylko się nakręca, zatem kiedyś trzeba to przerwać i wyprostować sytuację.

Z punktu widzenia laika upewnienie się co do tego, czy strona oparta o WordPressa jest stworzona i rozwijana zgodnie ze sztuką, jest zadaniem bardzo trudnym, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawczasu spytać się, czy dane rozwiązania będą future-proof, czyli – nazwijmy to – ponadczasowe.

Jak stworzyć dobry blog? – podsumowanie tekstu

Tekst ten skupia się na wypisaniu wielu różnych elementów, jakie należy mieć na uwadze, planując długofalowe prowadzenie bloga.

Tak jak wspomniałem kilka zdań temu, rozwijanie własnej strony internetowej jest działaniem naturalnym.

Należy zatem uczynić wszystko, aby rozwiązania, na które się w międzyczasie (oraz na samym początku drogi) stawia, były rzetelne, solidne i po prostu fachowe. W wielu przypadkach „sprzątanie” po niezgodnych ze sztuką działaniach bywa czasochłonne, a co za tym idzie – kosztowne.

Mam zatem wielką nadzieję, że jeśli stoisz przed zadaniem założenia swojego własnego bloga lub też chcesz sprawić, aby Twój istniejący blog był po prostu porządny, to ten tekst okaże się dla Ciebie przydatny.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!