Jak stworzyć popularny fanpage na Facebooku?

Jak stworzyć popularny fanpage na Facebooku?

Artykuł pomoże Ci usprawnić działania tak, aby dobrze wykorzystać każdą godzinę poświęconą social media. Jak więc stworzyć popularny fanpage na Facebooku?

1. Kieruj swój fanpage do ludzi.

Nazwy social media i media społecznościowe wskazują na to, że społeczeństwo jest kluczowym czynnikiem i bez niego cały mechanizm traci sens. Jeżeli więc dodajesz nową treść, niech będzie kierowana do ludzi. Twoi odwiedzający mają ją interpretować personalnie, powinni się do tej treści odnosić, utożsamiać z nią. Nie zapominaj też o sposobie jej publikowania. Osoby, które czytają Twoje teksty (czy też oglądają Twoje zdjęcia) muszą odczuć, że po tej drugiej stronie mają do czynienia z człowiekiem takim samym jak oni. Odpowiadaj na opinie, lajkuj dobre komentarze, po prostu reaguj na wszelkie wydarzenia. Więcej na ten temat możesz przeczytać w moim wpisie dotyczącym plusów i minusów marketingu w social media – poruszyłem tam m.in. temat tworzenia się więzi między użytkownikami.

2. Uwypuklaj swoje mocne strony.

Postaraj się odnaleźć swój sztandarowy, najmocniejszy atut. Fakt ten wykorzystuje niemal każdy popularny fanpage na Facebooku. Jeżeli posiadasz pośród oferowanych przez siebie produktów jakąś zdecydowanie wyróżniającą się, atrakcyjniejszą rzecz – kładź na nią nacisk. Niech znajduje się na zdjęciu w tle czy w przypiętych postach. Rozważ też wykupienie wpisu sponsorowanego zawierającego informację o Twoim flagowym produkcie. Pamiętaj, że najprościej jest wzbudzić zainteresowanie jedną, konkretną rzeczą, nie zaś wszystkim naraz. Odbiorcy będą bardziej skłonni do przejrzenia reszty asortymentu po tym, jak zainteresują się już Twoim największym atutem.

3. Twój fanpage nie może być pozostawiony samemu sobie.

Stworzyć fanpage, raz na jakiś czas coś wrzucić i jakoś to się będzie kręcić – bardzo często w MobileTry spotykamy się z takim podejściem. Klienci stosujący taką taktykę zgłaszają się do nas z prośbą o rozwiązanie problemu braku aktywności na ich profilach. Podstawowy błąd to brak nadzorowania fanpage’a i nieprzeglądanie statystyk. W artykule dotyczącym efektywnego budowania marki w sieci dość szeroko poruszałem temat konieczności analizowania informacji. Jeżeli chcesz, aby Twój fanpage był coraz lepszy, musisz dostosowywać serwowaną treść do tego, co się na nim dzieje. Teksty czy zdjęcia nie mogą być kierowane w powietrze, ich odbiorcami są ludzie – charakteryzujący się odpowiednim wiekiem, płcią i zainteresowaniami. A Facebook przechowuje przecież takie dane, co więcej – udostępnia Ci je do wglądu. Pamiętaj o tym.

4. Dbaj o obsługę klienta.

Wyobraź sobie sytuację, w której oferujesz pewne produkty i informujesz o nich na Facebooku. Jednakże występują pewne problemy, nieścisłości, obserwujący mają pewne pytania i zamieszczają je na fanpage’u w formie komentarzy. Czy na pewno zauważasz je? Czy odpowiadasz na wszelkie pytania? Jeżeli nie, koniecznie zacznij to robić. Odpowiednia obsługa klienta to jeden z elementów budowania strategii marketingowej w social media. Klient chętniej wróci do danej marki, jeżeli ta wcześniej wykazała dbałość o jego potrzeby. Tę zasadę stosuję niemal każdy popularny fanpage na Facebooku podczas promowania własnej marki.

5. Musisz mieć cel.

Dużo na temat posiadania celu napisałem w artykule dotyczącym kreowania właściwej strategii marketingowej w mediach społecznościowych. To, że posiadasz swój fanpage oznacza, że powstał w konkretnym celu. Chcesz reklamować swoje produkty? Chcesz publikować swoje teksty? Chcesz po prostu zyskać dużo lajków? Cele mogą być różne, jednak podstawowa zasada jest taka, aby jakiś cel zawsze mieć. I najlepiej trzymać się jego konkretnie, ponieważ źle przeprowadzona jego późniejsza zmiana może skutkować utratą fanów, spadkiem zaangażowania czy zmniejszonym rozrostem sieci osób obserwujących Twój fanpage.

6. Wzywaj do działania.

Możesz robić to na wiele sposobów. Po pierwsze, gdy dodajesz na fanpage’a jakiś link związany z Twoją działalnością, publikuj tylko najważniejsze informacje: nagłówek, obrazek oraz krótki opis będący swoistą zajawką całej treści. Pamiętaj, aby były to informacje ciekawe i przykuwające uwagę. Po drugie: będąc administratorem strony na Facebooku, dysponujesz możliwością umieszczenia na niej przycisku wzywającego do działania. Jego treść może kierować np. do strony internetowej lub konkretnej aplikacji. Ważny jest też właściwy tego tekst. Tutaj mamy niestety zawężone pole wyboru, ponieważ Facebook udostępnia tylko kilka gotowych, dość ogólnikowych wariantów.

7. Obserwuj konkurencję.

Zwracaj uwagę na to, co robią firmy czy osoby będące Twoją konkurencją. Przyjrzyj się publikowanej przez nich treści, zobacz, w jaki sposób przyciągają uwagę. Twoja konkurencja dzieli z Tobą tę samą grupę docelową odbiorców. Dzięki takim działaniom być może poznasz nowe techniki publikacji lub po prostu wpadniesz na nowe pomysły. Możesz skorzystać np. z LikeAlyzer – dzięki temu narzędziu dowiesz się więcej nie tylko o fanpage’ach konkurentów, ale także lepiej poznasz własną stronę. Pamiętaj o tym, tworząc popularny fanpage na Facebooku.

Jak stworzyć popularny fanpage na Facebooku? – wnioski

Jeszcze jakiś czas temu fanpage stanowił jedynie swego rodzaju tablicę ogłoszeniową, za pomocą której firmy czy też autorzy informowali o nowościach. Teraz gra toczy się o większą stawkę, ponieważ zakres zadań stron wzrasta. Istotna jest treść wysokiej jakości, sposób angażowania fanów, ale i również odpowiednie kierowanie ruchu dzięki Facebookowi (np. na strony internetowe). Facebook to niekwestionowany lider w dziedzinie mediów społecznościowych, więc wykorzystaj to mądrze.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Zielona Karuzela

  Bardzo ciekawy post 🙂

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dziękujemy 🙂

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.