Jak stworzyć profesjonalny artykuł na blogu? – 8 kroków

Jak stworzyć profesjonalny artykuł na blogu?

Twoją uwagę na pewno przykuwa fakt, iż coraz więcej stron decyduje się na uruchomienie bloga. Nie dzieje się to bez przypadku, gdyż każdy profesjonalny artykuł na blogu zwiększa rangę danej witryny, a co za tym idzie – ma to również wpływ na jej pozycje w wyszukiwarkach internetowych.

Zatem jak powinien wyglądać profesjonalny artykuł na blogu, aby przyciągał czytelników? Otóż istnieje pewna lista kroków, przez które należy przejść, aby osiągnąć sukces pod tym kątem.

Podstawą jest dobór tematu oraz jego uszczegółowienie – po to, aby zaserwować czytelnikom odpowiedzi na nurtujące ich kwestie. Dalej należy po prostu pisać, wyczerpując dany temat. Kolejne kroki to stylizacja tekstu oraz poprawa wszelkich błędów. Całość dopina zadbanie o przydatne linkowanie i kwestie dotyczące SEO.

Czas nieco bardziej rozwinąć powyższe myśli.

Jak napisać profesjonalny artykuł na blogu? – 8 elementów, o które musisz zadbać

1. Dobierz odpowiedni temat.

Bardzo często korzystam z narzędzia Trendy Google, za którego pomocą można sprawdzić popularność różnego rodzaju fraz w wynikach wyszukiwania.

Dzięki temu możesz znaleźć „gorące” hasła – czyli takie, które są w danym momencie popularne i po prostu interesują czytelników.

Zmierzam do tego, iż dobór tematu powinien być wypadkową:

 • popularności (gdyż chcesz pisać o czymś, co może wzbudzić zainteresowanie)
 • Twojej wiedzy (nie będziesz przecież wypowiadać się na temat, w którym nie czujesz się zbyt mocno)
 • branży, w której działasz (wpisy blogowe powinny być ściśle powiązane z tematyką całej strony internetowej)
 • czasu, jakim dysponujesz (ponieważ niektóre tematy wymagają wręcz kompleksowego podejścia)

Jeśli poszukujesz konkretnych (innych niż Trendy Google) miejsc, w których możesz znaleźć inspiracje na nowe tematy, przejrzyj tekst Jakuba Ozorowskiego o tym, jak znaleźć popularne tematy na bloga.

2. Rozbuduj wybrany temat o przydatne szczegóły.

Zazwyczaj profesjonalny artykuł na blogu powstaje na zasadzie od ogółu do szczegółu. Takie podejście jest bardzo przydatne, ponieważ zaczynasz od ogólnych haseł, aby w dalszych krokach dopisywać do nich pojedyncze myśli.

Dzięki temu można stworzyć sobie swoistą hierarchię, którą bardzo łatwo rozbudowuje się o kolejne akapity tekstu. Spójrz na poniższy przykład. Przypuśćmy, że dotyczy on tematu „przepis na carbonarę”:

 • Napisać wstęp
  • Kilka zdań o pochodzeniu potrawy
  • Różnice między oryginalnym a najpopularniejszym w Polsce przepisem
 • Podać składniki
  • Zadbać o dobre proporcje
  • Pamiętać o świeżo zmielonym pieprzu
 • Podać sposób przygotowania
  • Koniecznie przypomnieć o posoleniu wody do makaronu
  • Boczek smażyć bez dodatkowego tłuszczu
  • Jajka nie mogą się do końca ściąć!

Zdaję sobie sprawę z tego, iż przykład ten mógł być nieco bardziej „branżowy”, jednak w takiej formie (kuchnia jakkolwiek dotyczy przecież każdego z nas) jest on bardziej przystępny. Chodzi po prostu o to, aby rozpisać sobie drzewko myśli, gdzie każdy kolejny poziom będzie uszczegółowieniem tego, co znajduje się wyżej.

Mając taki plan, możesz zacząć pisać akapity tekstu.

3. Stwórz tekst, czyli główną oś artykułu.

Zacznij od wstępu. W tekście o tym, jak napisać dobry wstęp do wpisu, wymieniliśmy kilka cennych porad, które mogą Ci się do tego przydać.

Następnie rozpisuj wszelkie pojedyncze myśli. Staraj się kompleksowo pokryć dany podpunkt, aby nie było żadnych niedomówień. Najlepiej radzą sobie w sieci te artykuły, które wyczerpują swoją tematykę w całości.

Nie zwracaj większej uwagi na stylistykę i błędy – na ich poprawę przyjdzie czas później. Najważniejsze jest to, aby Twój profesjonalny artykuł na blogu zawierał najistotniejsze myśli, które stanowią przecież trzon całego wpisu.

4. Popraw wszelkie błędy.

Jestem zwolennikiem poprawiania błędów dopiero po napisaniu samego tekstu z jednego, bardzo ważnego powodu. Otóż, gdy zaczniesz robić to w trakcie, ryzykujesz utratą skupienia.

Nie możesz pozwolić sobie na to, aby „uciekła” Ci jakaś ważna myśl. Najlepiej jest się skupiać na jak najmniejszej liczbie czynności i działać po prostu sukcesywnie, wedle jakiegoś ustalonego planu.

Skoro o poprawianiu błędów mowa, z tego miejsca śmiało polecam Ci narzędzie o nazwie LanguageTool. Nie tylko wychwyci błędy ortograficzne, ale także wiele innych (m.in. fonetyczne, interpunkcyjne i frazeologiczne). Jest to doskonała usługa automatyzująca korektę jakiegokolwiek tekstu.

Warto także wspomnieć, iż jest dostępna na wiele platform (jako wtyczka do przeglądarek Chrome i Firefox, dodatek do Google Docs oraz LibreOffice, a także jako samodzielny program na Windowsa).

5. Zadbaj o przyjazny wygląd tekstu.

Profesjonalny artykuł na blogu wyróżnia się tym, że nasze oczy mają różne „punkty zaczepienia”, zamiast jedynie czystego tekstu. Istnieje naprawdę sporo sposobów na to, by tekst nie był monotonny.

Jak można go urozmaicić? To proste:

 • używaj na swoim blogu wyraźnych i czytelnych fontów (przydatna może okazać się biblioteka Google Fonts)
 • zastosuj odpowiednie odstępy między poszczególnymi linijkami tekstu
 • rozdzielaj tekst akapitami, grupując w nie pojedyncze myśli
 • postaw na ciemny tekst na jasnym tle
 • wyróżniaj wszelkie nagłówki i podnagłówki
 • stosuj listy punktowane i numerowane tam, gdzie są przydatne

Wszystko to sprawi, że Twój artykuł będzie urozmaicony, a czytelnicy podziękują Ci za to dłuższym średnim czasem spędzanym na Twojej stronie.

6. Dodaj przydatne grafiki.

Zauważ, że niektóre wpisy blogowe są wzbogacane o wszelkiego rodzaju fotografie, schematy, infografiki czy zrzuty ekranu.

Robi się to, by czynić teksty bardziej urozmaiconymi. W końcu nasz umysł dużo sprawniej reaguje na bodźce wizualne, aniżeli na czysty tekst.

Zatem tam, gdzie jest to wskazane, wstawiaj grafiki do treści wpisu. Zalecam robienie tego po napisaniu tekstu właściwego – wtedy będziesz mieć zdecydowanie szersze pole manewru, gdyż sama treść niejako podyktuje, w których miejscach dobrze by było dodać obrazy.

7. Popracuj nad SEO wpisu blogowego.

Jeżeli Twój blog oparty jest o WordPressa, masz ułatwione zadanie. Dostępnych jest wiele wtyczek, które wspomagają SEO strony internetowej wyposażonej w ten system CMS.

Ostatnimi czasy bardzo dobre recenzje zbiera dodatek o nazwie The SEO Framework. Jeśli masz dość najpopularniejszego Yoast SEO, daj szansę wspomnianej wtyczce, która – w naszej opinii – jest naprawdę bardzo dobra.

Jednak jeśli korzystasz ze sławnego już Yoasta, gorąco polecam Ci tekst Bartłomieja Kiljana o optymalizacji wpisu WordPress pod kątem SEO.

We wspomnianym artykule znajdziesz szereg wskazówek, które pomogą Ci dokonać podstawowej optymalizacji swoich wpisów. Poznasz też checklistę, dzięki której żaden istotny punkt nie umknie Twojej uwadze.

8. Dodaj linki – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Jeśli przeglądasz naszego bloga od dłuższego czasu, na pewno zdarzyło Ci się zauważyć, że mocno linkujemy wewnętrznie swoje własne wpisy między sobą.

Robimy to z dwóch powodów:

 • aby wiązać podobne tematycznie podstrony, co jest korzystnym zabiegiem pod kątem SEO
 • aby pokazywać czytelnikom artykuły, które rozszerzają informacje na różne tematy

Stosuj tę taktykę u siebie, gdyż skorzystają z tego zarówno osoby czytające teksty na Twoim blogu, jak i roboty wyszukiwarek.

Co zawiera profesjonalny artykuł na blogu?

Spójrzmy zatem, z czego składa się dobry tekst blogowy:

 • traktuje o czymś, co interesuje czytelników
 • wyczerpuje dany temat w całości
 • zawiera logiczną strukturę z podziałem na nagłówki, podnagłówki i akapity
 • nie ma błędów
 • ma przyjaźnie sformatowany tekst
 • zawiera przydatne grafiki
 • jest zoptymalizowany pod kątem SEO
 • zawiera linki wewnętrzne i zewnętrzne

Staraj się pamiętać o powyższych punktach podczas tworzenia własnych wpisów blogowych. Dzięki temu zwiększysz szanse na to, że zostaną one dobrze odebrane nie tylko przez Twoich czytelników, ale także przez roboty wyszukiwarek internetowych.

 • Jak stworzyć profesjonalny artykuł na blogu? – 8 kroków
  5 (100%) głosów: 4

 • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał ZiółkowskiMichał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Co zrobić, by treść konwertowała? – 7 sprawdzonych wskazówek

Czym jest konwersja treści? Dlaczego jest istotna dla generowania zysku? Co należy zrobić, by treść konwertowała? W tym wpisie odpowiadamy na te pytania.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy
Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 tygodnie temu

Minusy prowadzenia bloga – dlaczego nie zawsze jest tak kolorowo?

Blogowanie jest absolutnie czystą przyjemnością, czy jednak są jakieś minusy prowadzenia bloga? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym właśnie tekście.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Miesiąc temu

Jak rozkręcić bloga? – 9 sposobów sprawdzonych przez nas samych

Zastanawiasz się, jak rozkręcić bloga? Dzięki sukcesywnemu wdrażaniu w życie porad zamieszczonych w tym tekście, po pewnym czasie uda Ci się to osiągnąć!

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 miesiące temu

Czego nie robić podczas prowadzenia bloga? – unikaj 10 czynności

Istnieją pewne czynności, których lepiej jest nie robić podczas prowadzenia bloga. O jakich czynnościach mowa? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 miesiące temu

Czy warto mieć własnego bloga? – 9 korzyści i zalet

W tym tekście dowiesz się, czy warto mieć własnego bloga oraz jakie potencjalne korzyści można odnieść poprzez blogowanie. Wyłącznie sprawdzone informacje.