Jak stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku?

Jak stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku?

Skuteczna reklama na Facebooku pozwala zwiększyć rozpoznawalność marki. Nie jest to jednak rzecz łatwa. Jak więc zrobić skuteczną reklamę na Facebooku?

1. Wzbudź poczucie wyjątkowości.

Serwis Facebook posiada półtora miliarda aktywnych użytkowników. Imponująca liczba, prawda? Choć jest to cała masa ludzi, to jednak każdy użytkownik lubi czuć się wyjątkowy, specjalny, wyróżniony. Po prostu jedyny w swoim rodzaju. Zresztą sam Facebook jest tak skonstruowany, że każdy z jego użytkowników ma szansę posiadania swojego unikalnego, spersonalizowanego profilu.

Wśród osób korzystających z Facebooka buduje się stale wspomniane poczucie wyjątkowości. Dlaczego? Spójrz, jakie informacje podawane są na Facebooku. Miejsce urodzenia, zamieszkania, związki, zdjęcia. Dzielimy się ze światem częścią naszej prywatności.

Każdy, kto chce utworzyć skuteczną reklamę na Facebooku, musi podtrzymać (lub wygenerować na nowo) owo poczucie wyjątkowości każdego użytkownika.

Unikalna reklama Facebook

Przykład reklamy, w której kładzie się nacisk na unikalny, spersonalizowany design wizytówki.

Sęk w tym, aby potencjalny klient dowiedział się, że Twoje usługi są specjalnie dla niego. Mają odpowiadać jego potrzebom.

2. Rozważ zakres grupy docelowej.

Bardzo wąskie grono odbiorców, które można zdefiniować podczas tworzenia kampanii, to niewątpliwy plus marketingu w social media. Daje ogrom możliwości. Marketerzy, aby stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku, umiejętnie wykorzystują tę opcję.

Tworząc reklamę, chcesz dotrzeć wyłącznie do kobiet? Najlepiej do tych, które mieszkają w Warszawie, będących już po ślubie, interesujących się w dodatku modą? Nie ma problemu. Facebook pozwala na tak dokładną personalizację każdej kampanii reklamowej dzięki wielu informacjom, które są przechowywane na jego serwerach.

Facebook retargeting

Kampanię reklamową można bez problemu skierować np. do fanów konkretnego serialu. W tym wypadku widzimy The Simpsons.

Jednak uwaga – możliwość doboru wąskiej grupy docelowej to broń obosieczna. Wszyscy ci, którzy chcą utworzyć skuteczną reklamę na Facebooku, muszą pamiętać o zwiększającej się świadomości potencjalnych klientów. Bardzo duża grupa ludzi wie, że reklamy bazują na informacjach, które podali w swoich profilach. To z kolei może budować różne emocje – od strachu, poprzez złość, a nawet po wstyd. Na Facebooku publikujemy swoje prywatne informacje, dzielimy się swoimi preferencjami. Facebook zbiera te dane, a każdy marketer może je bez problemu wykorzystać.

Reklama Facebook - rodzina

Reklama przeznaczona dla osób, które ustawiły w swoim profilu status „w związku małżeńskim”. Warto jest w takim wypadku wywoływać określone emocje.

3. Wzbudzaj emocje.

O tym, jak wielką rolę odgrywają na Facebooku emocje, pisałem w tekście dotyczącym budowania marki w sieci. Pomyśl – kogo dotyczą emocje? Oczywiście, że każdego z nas. Wszyscy kierujemy się nimi w swoim życiu. Facebook nie jest pod tym względem wyjątkiem. W serwisie tym dobieramy treści pod kątem naszych upodobań, odczuć. Dlatego też, jeżeli chcesz stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku, musisz o tym pamiętać. Musisz postawić się w roli Twojego odbiorcy, w końcu potencjalnego klienta.

Emocje w reklamie na Facebooku

Ciekawy przykład próby wywołania określonych emocji. W szczególności na maniakach motoryzacyjnych, którzy chcą mieć kilka bardzo stylowych, unikalnych plakatów.

Reklamy od zawsze grały na emocjach. Trend ten może się tylko i wyłącznie nasilić. Miej to na uwadze, tworząc skuteczną reklamę na Facebooku.

4. Wzywaj do działania.

O wzywaniu do działania, czyli z ang. call to action, wspomnieliśmy szerzej przy okazji omawiania najczęściej popełnianych błędów na stronach internetowych. Warto jest stosować ten trik również na Facebooku. Każdy, kto chce stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku, powinien przemyśleć użycie przycisku nawołującego do wykonania akcji.

Reklama na Facebooku i call to action

Wyraźne pokazanie pola, poprzez które użytkownik ma wykonać jakąś akcję. W tym wypadku chodzi o zamówienie darmowych próbek.

Kontrastowy do reszty treści przycisk, tryb rozkazujący i bezpośrednie zwroty („spróbuj”, „odbierz”, „przejdź”, „skorzystaj”) – to wszystko, połączone w zgrabną całość, potrafi zdziałać cuda.

5. Zaproponuj jakiś bonus lub gratis.

Jeżeli chcesz zmienić odwiedzającego w kupującego na Facebooku, dobrym trikiem jest zaoferowanie czegoś za darmo. Oczywiście nie możesz rozdawać wszystkiego na prawo i lewo za bezcen, ponieważ nie odniesiesz z tego wymiernych korzyści. Jednak w większości przypadków można pójść na ustępstwa, które przysporzą Ci dodatkowych klientów.

Reklama kuchnia Facebook

Prosta oferta. Zarejestruj się, a w zamian otrzymasz możliwość darmowej konsultacji z projektantem.

Powyższa reklama jest idealnym odzwierciedleniem wspomnianej sytuacji. Poprzez rejestrację, użytkownik otrzymuje od usługodawcy coś, co nie jest dostępne dla pozostałych klientów. Nie jest to oczywiście zrealizowanie całej usługi jedynie w zamian za rejestrację, a zaoferowanie czegoś, co może skłonić klienta do skorzystania z oferty.

Nawet nie wiesz, jak wiele osób korzysta z kuponów rabatowych rozsyłanych poprzez newslettery. Dotyczy to w szczególności kobiet, ponieważ bardzo dużo sklepów z odzieżą oferuje np. 15% rabatu w zamian za subskrybowanie newslettera. My, klienci, lubimy przecież wszelkiego rodzaju zniżki. Z kolei Ty, jako usługodawca, który chce stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku, musisz mieć to na uwadze.

6. Bierz pod uwagę czas.

Reklama na Facebooku musi być dostosowana do ludzi. Nie tylko pod względem treści, ale również mając na uwadze czas reklamy. Mam tu na myśli zarówno odpowiednią porę w ciągu dnia, jak i porę roku.

Reklama na Facebooku i wskazówki

Przykład reklamy, która ewidentnie powinna być wyświetlana w okresie jesienno-zimowym.

Jeżeli chcesz utworzyć skuteczną reklamę na Facebooku, musisz brać pod uwagę oczywistości. Spójrz na powyższy przykład. Reklama ta promuje tekst dotyczący sposobów na skuteczne ogrzanie samochodu. Jest to swoisty evergreen content, ponieważ ta treść nie traci na wartości. Jednak jaki sens miałoby wyświetlanie takiej reklamy np. latem? Wskazówki tam zawarte są oczywiście ponadczasowe, jednak nie mają zastosowania w ciepłe miesiące.

Skuteczną reklamę na Facebooku powinno się wyświetlać w ciągu odpowiedniej pory dnia. Jeżeli prowadzisz swój fanpage, to masz możliwość skorzystania z narzędzia Facebook Insights. Znajdziesz w nim wykres pokazujący, w których godzinach Twój profil osiąga najlepszą oglądalność. Wykorzystaj ten fakt i wstrzel się w odpowiedni moment, aby zmaksymalizować szansę użytkownika na skorzystanie z Twojej oferty.

7. Ciekawość pierwszym krokiem do… zysku!

Często obserwujemy na Facebooku różne virale, tzn. posty udostępniane automatycznie przez naszych znajomych po odwiedzeniu jakiegoś spamowego linka. Scenariusz jest zawsze taki sam. Ktoś klika w jakiś chwytliwy tekst typu „rany, co ona zrobiła, musisz to zobaczyć!” i automatyczne udostępnienie gotowe. Dzieje się to z jednego powodu: człowiek jest ciekawski z natury. Dobrze o tym wiedzą ci, którzy ową ciekawość wykorzystują.

Reklama na Facebooku i ciekawość

Przykład reklamy przeznaczonej dla osób interesujących się życiem celebrytów. Widzimy obietnicę pokazania ciekawego zestawienia pewnych osób, w formie listy, po przejściu do linka.

Skuteczną reklamę na Facebooku można oprzeć na wspomnianej ciekawości, jednak w sposób łagodniejszy od viralowych linków. Dość zgrabnie zostało to wykorzystane w reklamie, którą obserwujemy na grafice powyżej.

Teksty podobne mechanizmem do „przewróć kartkę, a zobaczysz coś niezwykłego” naprawdę działają. Jednak należy uważać w tego typu sytuacjach, ponieważ jest to bardzo śliski grunt. Bardzo łatwo jest wzbudzić negatywny odbiór zbytnią nachalnością, a Ty, jako twórca reklam, na pewno nie chcesz wywołać takiego efektu. Skuteczną reklamę na Facebooku można więc oprzeć o ciekawość, jednak należy robić to z głową.

8. Zaproponuj powrót do korzeni.

Wykorzystanie zadumy czy też nostalgii jest doskonałym sposobem na skuteczną reklamę na Facebooku. Dlaczego? Przecież każdy z nas ma wspomnienia dotyczące np. produktów spożywczych, które wiele lat temu zajadało się z ogromną chęcią, a dziś z kolei są już niedostępne lub nie tak popularne, jak kiedyś. Moje pokolenie z rozrzewnieniem wspomina np. gumy Donald i Turbo, oranżadki w proszku czy tzw. picie w folii.

Celebryci i Facebook - reklama

Reklama bazująca na wspomnieniach z dawnych lat.

Doskonałym przykładem umiejętnego wykorzystania wspomnianej nostalgii są marki EB i Frugo, które powróciły po wielu latach nieobecności. Jest to bardzo ciekawy zabieg, będący zarazem zwróceniem się w kierunku osób zaznajomionych już z daną marką. Istnieje większa szansa, że to właśnie te osoby chętniej sięgną po nowe-stare produkty, w porównaniu do innych konsumentów.

9. Zaproponuj wybór.

Lubmy wybierać, prawda? Mając kilka wariantów, jesteśmy w stanie w wielu przypadkach, na podstawie porównania, wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję. Jeżeli chcesz stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku, zaproponuj swoim potencjalnym klientom kilka opcji do wyboru.

Wybór reklam na Facebooku

Kilka różnych stylizacji do wyboru.

Pamiętaj tylko o jednym – nie przesadź. Dobrze jest oferować kilka wariantów do wyboru, jednak po osiągnięciu pewnego punktu, ich stale zwiększająca się ilość może powodować frustrację i zakłopotanie. Lubimy wybierać, jednak z sensownej ilości propozycji.

Jak więc utworzyć skuteczną reklamę na Facebooku?

Przejrzyj jeszcze raz, na spokojnie, wszystkie powyższe rady. Co prawda nigdy nie ma złotego środka, jednak istnieje kilka schematów, które warto chociażby rozważyć podczas planowania swojej kampanii reklamowej na Facebooku. Zawsze możesz wesprzeć się gotowymi, polskimi przykładami reklam, które znajdują się w tym wpisie: reklama na Facebooku, czyli jak zrobić to dobrze.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Tomek Sz

    Super Artykuł 🙂 Oby więcej takich !

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.