Jak stworzyć treść na stronę internetową? – 8 porad

Jak stworzyć treść na stronę internetową?

Z doświadczenia wiem, iż kwestia dotycząca tego, jak stworzyć treść na stronę internetową, może być problemowa. Bardzo problemowa.

Niezwykle często nawet sam fakt stanięcia przed takim wyzwaniem może wręcz paraliżować. Wyobrażasz sobie, że czeka Cię wiele godzin ślęczenia nad edytorem tekstu (lub nawet nad kartkami), nie wiedząc ostatecznie, czy w ogóle coś z tego będzie.

Jeśli dochodzą do tego jeszcze rozmyślania na temat prezencji treści, jej wyglądu czy też kolorystyki całej strony, niejednokrotnie po prostu dajesz sobie z tym wszystkim spokój. Szukasz zatem kogoś, kto zrobi to wszystko za Ciebie.

W tym tekście prezentuję 8 porad dotyczących tego, w jaki sposób stworzyć choćby zarys treści. Twórca strony internetowej musi mieć jakikolwiek punkt zaczepienia, aby w przypadku braku dostępności gotowych tekstów czy też precyzyjnych wymogów odnośnie do ich prezencji, móc opracować jakieś optymalne rozwiązanie, dobrane wg jego własnego doświadczenia.

Sprawdź zatem, jakie kwestie dobrze jest wziąć pod uwagę, przygotowując treść samodzielnie.

Jak stworzyć treść na stronę internetową? – porady

1. Stwórz plan działań.

Bartłomiej Kiljan w podobnym do niniejszego tekście (na temat opracowywania treści w sklepach internetowych) wyszczególnił potrzebę przygotowania planu działań.

Wiem, jak wiele osób ma z tym problem. Wielokrotnie spotkaliśmy się z podejściem typu: „o rany, przecież napisać tyle tekstu jest jakąś niemożliwością, skąd ja wezmę pomysły, nie wiem w ogóle, co ma na tej stronie być”. Nie ma co zrażać się od samego początku. Wystarczy zacząć od podstaw, a – zobaczysz – wszystko pójdzie bardzo gładko.

Przede wszystkim odpowiedz sobie na przykład na poniższe pytania:

 • Jaki ma być cel Twojej strony internetowej?
 • Czy zamierzasz głównie zachęcać użytkowników do tego, aby kupowali Twoje produkty? Za pośrednictwem jakiego kanału (np. sklep internetowy czy też stacjonarny) sprzedajesz lub zamierzasz je sprzedawać?
 • Jakie cechy charakteryzują Twoje produkty? A może nie są to produkty, lecz usługi? Do czego służą, jak wyglądają, jakie są ich ceny?
 • A może np. jesteś architektem wnętrz lub zajmujesz się inną profesją, w której Twój plan działań oraz bezpośredni kontakt z klientami są istotne? Jeśli tak, to jakie są Twoje etapy pracy z klientami? Czego wymagasz od nich w danej fazie współpracy, a który etap zależy tylko i wyłącznie od Ciebie?
 • Czy jest coś wyjątkowego, co wyróżnia Cię na tle konkurencji?

Powyższe przykładowe pytania są przydatne w kontekście tego, jak stworzyć treść na stronę internetową. Zauważ, że potrafią wykrystalizować pewne unikalne cechy, które – podane na przykład twórcy Twojej przyszłej strony – pozwolą mu stworzyć ogólny zarys treści i nawet wyręczyć Cię przy jej ostatecznym opracowywaniu.

Po prostu potrzebna jest pewna baza. Scharakteryzowanie rodzaju działalności, świadczonych usług (lub sprzedawanych produktów), wyszczególnienie celu oraz kwestie, które wyróżniają Cię spośród innych. To absolutnie wystarczy na start.

2. Przejrzyj potencjalnie konkurencyjne strony internetowe.

W podglądaniu konkurencji nie ma niczego złego.

Rozejrzyj się w sieci wśród innych stron, które potencjalnie mogą konkurować z Twoją. Przyjrzyj się sposobom, w jakie prezentowana jest treść. Skup się na hasłach, wyglądzie, stosowanych rozwiązaniach.

Na pewno uda Ci się wyszczególnić jakieś konkretne elementy, które chciałbyś mieć także na swojej stronie internetowej. Kto wie, może nawet wpadniesz na pomysły odnośnie do tego, w jaki sposób je usprawnić?

Koniecznie przeczytaj jeden z moich poprzednich tekstów na temat tego, czego możesz nauczyć się od swojej konkurencji.

3. Poproś o zdanie osoby, które mogą należeć do Twojej grupy docelowej.

Stron, które mają coś sprzedawać (lub też prezentować ofertę) nie tworzy się po to, by podobały się ich właścicielom, lecz po to, aby były przyjazne potencjalnym klientom.

Istotne jest zatem zdanie tych osób, które mają sprawiać, by Twój biznes się rozwijał. Mowa o grupie docelowej.

Przede wszystkim możesz zasięgnąć opinii takich osób w sposób bezpośredni – na Facebooku, mailowo, podczas rozmowy. Dzięki temu możesz poznać ich oczekiwania oraz zyskać stronę skrojoną pod ich potrzeby.

Zaczerpnąć wiedzy możesz także w sposób pośredni – np. przeglądając toczące się aktualnie dyskusje w sieci, fora internetowe itp. Ta metoda pozwala poznać bieżące problemy ludzi, do których chcesz trafiać. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego, jak opracować coś, co będzie rozwiązywało problemy osób należących do Twojej grupy docelowej.

4. Wyodrębnij tzw. USP.

USP (z ang. unique selling proposition) to unikalna propozycja sprzedaży.

Jest to coś, co wyróżnia Cię na tle konkurencji. Innymi słowy, USP stanowi po prostu unikatową cechę, której nie ma nikt inny. Posiadanie właśnie tej cechy dla wielu osób może stanowić swoistą bramkę decyzyjną, w której ramach zapada decyzja: postawić na Twoją firmę, czy też na konkurencyjną?

Postaraj się wyodrębnić w ramach świadczonych przez siebie usług pewną unikalną wartość. Dobrze jest o tym fakcie wspominać w różnych miejscach na stronie, umiejętnie wplatając to w treść serwisu.

5. Zadbaj o poprawność językową.

Jeśli myślisz o tym, jak stworzyć treść na stronę internetową samodzielnie, wtedy dobrze jest zabrać się do tego właściwie pod kątem technicznym. Dłuższa wolna chwila, spokój, wygodne narzędzie pracy.

Skoro o narzędziu pracy mowa, dobrze by było w trakcie pisania tekstu… nie robić błędów.

W artykule na temat umiejętnego formatowania treści wspomniałem o narzędziu LanguageTool. Bardzo często korzystam z niego już po utworzeniu jakiegoś tekstu, aby wychwycić błędy, których nie udało mi się samodzielnie odnaleźć.

Gorąco polecam LanguageTool z jednego, głównego powodu – zaznacza błędy, których nie są w stanie namierzyć standardowe edytory tekstu. Nie chodzi tutaj o zwykłe literówki czy błędy ortograficzne, lecz także o niewłaściwy szyk wyrazów, błędy logiczne itp.

LanguageTool wykrywa naprawdę całą masę różnego rodzaju usterek. Dobrze jest z niego skorzystać, aby nie prezentować potencjalnym klientom tekstów z błędami.

6. Gromadząc zdjęcia, pamiętaj o ich odpowiedniej jakości.

Bardzo często na różnych stronach internetowych można spotkać działy typu „Realizacje”, „Portfolio” itp. Zazwyczaj znajdują się w nich zdjęcia, które w jakiś sposób przedstawiają przykładowe prace.

Gromadząc fotografie do tego typu działu, nie stawiaj na ilość, lecz na jakość.

Wybierz te zdjęcia, które są po prostu atrakcyjne i jakkolwiek mogą zachęcić innych do tego, abyś również im wykonał podobny projekt.

Odpowiednie barwy, dostatecznie ostre obrazy, duże rozmiary, kadry właściwie dokumentujące jakieś obiekty – wszystko to ma znaczenie.

7. Pamiętaj o prezencji treści.

Myśląc o tym, jak stworzyć treść na stronę internetową, zazwyczaj skupiamy się na samych tekstach. Owszem, to podstawowy nośnik informacji, jednak ich formatowanie oraz ułożenie również odgrywają niebagatelną rolę.

W punkcie drugim wspomniałem o tym, że dobrze jest zrobić sobie wcześniej rozeznanie wśród stron, które mogą stanowić konkurencję dla Twojego serwisu.

Wtedy też często przychodzą nam do głowy różne pomysły dotyczące wykorzystania jakichś elementów na stronie:

 • ułożenie tekstu
 • hasła
 • ikony
 • obrazy
 • a nawet animacje

Wszystko to składa się na treść. Przygotowując teksty, być może przyjdą Ci na myśl inne kwestie – może stworzysz jakieś nagłówki, które mogłyby dzielić obszerne treści na mniejsze, traktujące o jakichś bardziej szczegółowych tematach?

A może stworzysz swój unikalny styl, odpowiednią narrację, do której pasowałyby jakieś specyficzne obrazy?

Dobrze jest po prostu mniej więcej wyobrazić sobie, jak ostatecznie treść miałaby się na Twojej stronie internetowej prezentować.

8. W ostateczności stwórz jedynie zarys, a wykonanie powierz profesjonalistom.

Doskonale wiemy, że nie wszyscy lubią w takim samym stopniu korzystać z różnych mediów. Jednej osobie napisanie e-maila nie sprawia problemu, z kolei ktoś inny nawet nie chce o tym słyszeć i liczy się dla niego wyłącznie kontakt telefoniczny. To normalne.

Tak samo z tworzeniem treści – ktoś chciałby opracować ją samodzielnie i mieć własny, unikatowy styl, zaś ktoś inny w stu procentach zdaje się na twórców strony internetowej.

Jeżeli nie masz czasu, chęci lub mimo wszystko sądzisz, że nie podołasz temu zadaniu – zawsze możesz zlecić stworzenie treści dla Twojej witryny jakiemuś podmiotowi zewnętrznemu. Pamiętaj tylko o tym, że nie sposób jest wycenić pracę w sposób rzetelny, jeśli nie zna się jej zakresu.

Podając informacje na temat tego, co chciałbyś mieć na swojej stronie internetowej, dostarcz takie informacje, jak chociażby:

 • branża, w której się poruszasz
 • wymagany wygląd strony (być może masz już swoje logo, jakieś ulotki, plakaty, pieczątki – cokolwiek, co w jakiś sposób jest spójne, jeśli chodzi o styl; strona internetowa musi korespondować z całym wizerunkiem Twojej firmy)
 • produkty lub usługi, które oferujesz – wady, zalety, ogólna charakterystyka, ceny, przeznaczenie
 • profil osób, do których zamierzasz dotrzeć

Już takie informacje pozwolą twórcom strony internetowej mniej więcej wyobrazić sobie, jaki serwis ma mieć kształt. Dzięki temu precyzyjniej oszacują czas wymagany do stworzenia treści, a Ty zyskasz konkretniejszą informację na temat czasu realizacji oraz ceny.

Zmierzam do tego, że – tak, jak wspomniałem w punkcie pierwszym – potrzebna jest po prostu jakaś baza, czyli podstawowe informacje, które mogą stanowić podstawę do konkretnych rozmów.

Jak stworzyć treść na stronę internetową, by odpowiadała klientom?

Najlepiej jest postawić na korzyści, które osoby należące do Twojej grupy docelowej mogą osiągnąć poprzez skorzystanie właśnie z Twoich usług lub produktów.

Mając cały czas tę kwestię na uwadze, problem dotyczący tego, jak stworzyć treść na stronę internetową, ostatecznie nie powinien być taki trudny, jaki może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.