Jak szybciej pozyskiwać nowych subskrybentów newslettera?

Nie wiesz, jak szybciej pozyskiwać nowych subskrybentów newslettera? Przeczytaj nasz poradnik na ten temat, a Twoja lista będzie rosła w większym tempie!

Jeżeli z uwagą śledzisz naszego bloga, to z pewnością udało Ci się zauważyć, że w naszych wpisach często poruszamy tematykę newslettera. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wielu osób temat ten może wydawać się nieatrakcyjny. Jednak newsletter w dalszym ciągu stanowi mocne narzędzie do generowania ruchu na stronach internetowych.

Skuteczność newslettera może być różna. Jedni mogą lepiej radzić sobie z pozyskiwaniem nowych adresów e-mail, z kolei drugim proces ten może iść zdecydowanie wolniej. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele – począwszy od sposobu wyświetlania formularzy, poprzez stosowany przekaz, aż po materiały oferowane w zamian.

Jak szybciej pozyskiwać nowych subskrybentów newslettera? Przeczytaj ten wpis, a dowiesz się, jakie są sposoby na to, by Twoja lista mailingowa sprawniej zwiększała swój rozmiar.

Jak szybciej pozyskiwać nowych subskrybentów?

1. Daj coś wartościowego w zamian.

Nie da się ukryć, że przeczesujemy internet w poszukiwaniu korzyści. Gdy się nudzimy, korzyścią może być dla nas odrobina rozrywki. Jeżeli chcemy się dowiedzieć czegoś na dany temat, wtedy korzyść stanowić będą wartościowe dla nas materiały.

To samo dotyczy newsletterów. Tutaj również upatrujemy korzyści.

Jeżeli widzimy nawoływanie „zapisz się na naszą listę”, automatycznie pojawia się myśl typu „a co dostanę w zamian?”. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to absolutnie normalne.

Najczęstszą formą zachęty jest oferowanie użytkownikom jakichś wartościowych materiałów – e-booków, poradników, dostępu do pewnych limitowanych zasobów itp.

Zastanów się nad tym, czy Twój newsletter oferuje użytkownikom dostateczną zachętę. Być może materiały, które dajesz w zamian, nie są dla nich zbyt atrakcyjne?

Dobrze jest opierać budowanie listy mailingowej o coś, co będzie po prostu przydatne. Dzięki temu odwiedzający skojarzą sobie Twoją stronę z czymś, co da im jakieś korzyści. Pojawią się pozytywne odczucia, co jest niezwykle ważne.

Jeżeli więc zastanawiasz się nad tym, jak szybciej pozyskiwać nowych subskrybentów newslettera, koniecznie przejrzyj oferowane użytkownikom materiały oraz wprowadź do nich niezbędne poprawki.

2. Nie utrudniaj.

Wielu właścicieli stron internetowych w pewnym momencie zakłada sobie cel rozszerzenia swojej listy mailingowej (lub też zbudowania jej od zera). Jednak niejednokrotnie dzieje się to bez zwracania uwagi na absolutne podstawy, które mają służyć tej czynności. O jakich podstawach mowa?

Otóż istnieją pewne miejsca na stronie, w których dobrze jest zamieszczać formularze subskrypcyjne.

Najczęściej spotkać można okienka pop-up, które podczas przeglądania stron internetowych wyskakują nam zazwyczaj na środku ekranu. Wspomniane w tytule „utrudnianie” może w tym przypadku polegać po prostu na formie tego okienka. Jest to element dość inwazyjny, ponieważ brutalnie przerywa nam wykonywaną dotychczas czynność. Możemy wtedy wykonać jedną z trzech akcji – zapisać się na listę, zamknąć okienko lub całkowicie opuścić daną stronę. Zazwyczaj jedynie mała cząstka użytkowników korzysta z pierwszego scenariusza.

Kolejny mankament może dotyczyć nieprawidłowego umiejscowienia formularza subskrypcyjnego. „Nieprawidłowość” jest tu rozumiana jako miejsce, które jest najzwyczajniej nieatrakcyjne. Nie przyciąga dostatecznej uwagi użytkowników.

Jak szybciej pozyskiwać nowych subskrybentów newslettera? Po prostu nie utrudniaj. Ułatwiaj za to swoim odwiedzającym odnalezienie formularza zapisu, jednak w na tyle przyjaznej formie, aby nie był on irytujący dla użytkowników.

3. Zadbaj o język.

W poradniku na temat pozyskiwania subskrybentów wspomniałem, że niezwykle istotna jest narracja. To ona odgrywa główną rolę w przekonywaniu użytkowników do tego, aby subskrybowali newsletter.

Po pierwsze zadbaj o to, aby teksty towarzyszące formularzom zachęcały do zapisu. Postaw na korzyści, które odwiedzający mogą uzyskać poprzez udostępnienie Tobie swoich danych. Dobrymi przykładami są chociażby:

  • „Zapisz się na listę, a otrzymasz od nas darmowego e-booka na temat reklamowania się w AdWords!”
  • „Subskrybuj nasz newsletter, przez co nie przegapisz nowości na naszym portalu!”
  • „Podaj swój adres e-mail i odbierz rabat na kolejne zakupy!”

Jak widzisz, mamy tu formę wykonaj akcję + poznaj korzyść.

Po drugie zastanów się nad konstrukcją przycisku potwierdzającego zapis. Czy ma on właściwy, wyróżniający się kolor? Czy tekst na przycisku odpowiednio nawołuje do działania? Czy przycisk jest odpowiedniej wielkości?

Po trzecie nie zapomnij o tzw. placeholderze, czyli tekście, który może wyświetlać się w polu przeznaczonym na wpisanie adresu e-mail jeszcze przed jego wprowadzeniem. Jest to również miejsce warte wykorzystania.

4. Wywołuj emocje.

Jak szybciej pozyskiwać nowych subskrybentów newslettera z wykorzystaniem emocji? Oprzyj swój przekaz o coś, co w pozytywny sposób poruszy Twoich odbiorców.

Dobrym przykładem jest wykorzystanie tzw. social proof, czyli dowodów społecznych. Ich celem jest przekonywanie innych ludzi do tego, aby np. skorzystali z danej oferty, ponieważ wiele osób już wcześniej to zrobiło. Wywołują myślenie typu „aha, skoro aż tysiąc osób skorzystało z tej oferty, to faktycznie coś w niej musi być”.

Możesz również wykorzystać zasadę rzadkości. Polega ona na tym, że w użytkownikach wywołuje się swego rodzaju pilną potrzebę wykonania danej akcji. Doskonale może to ilustrować np. taki tekst towarzyszący formularzowi zapisu do newslettera: „Podaj swój adres e-mail, aby otrzymać kupon – spiesz się, gdyż zostało tylko 50 kuponów!”. Nakłania się nas do skorzystania z okazji, ponieważ w przeciwnym razie szansa po prostu nas ominie.

5. Pamiętaj o wyglądzie.

Choćbyśmy wypierali się tego po stokroć, to nie ukryjemy tego, że wygląd ma znaczenie. Tak, tyczy się to również newsletterów.

Jeżeli zdobywasz e-maile nie tylko za pomocą okienka pop-up, ale także np. z użyciem dedykowanej podstrony, pamiętaj o podstawowych cechach skutecznego landing page’a.

Powinien mieć zdecydowanie wyróżniające się formularze. Jest to główny cel takiej strony, więc użytkownicy już na samym wejściu powinni mieć jasność w tej kwestii.

Ponadto postaraj się nie rozpraszać uwagi odwiedzających. Skoro mają oni zapisać się do newslettera, to cała konstrukcja musi opierać się o miejsca, za których pomocą mogą to zrobić. Należy więc unikać wszelkich elementów, które mogą odwodzić od założonego celu. Przykłady takich komponentów to chociażby menu oraz wszelkiego rodzaju linki wychodzące.

6. Postaw na autorytety.

Jak szybciej pozyskiwać nowych subskrybentów newslettera za pomocą autorytetów?

Cóż, dobrze wiemy, że nazwiska przyciągają. O ile wszelkiego rodzaju celebryci mogą budzić skrajne emocje, o tyle fachowcy i eksperci w danej dziedzinie najczęściej będą wzbudzać szacunek i zaufanie.

Skontaktuj się z wpływowymi osobami w swojej branży. Być może uda Ci się nawiązać współpracę, której owocem będzie np. użyczenie wizerunku. Będzie to stanowiło dodatkowy bodziec dla Twoich użytkowników, aby zaufali Twojej ofercie, skoro masz poparcie szanowanej osoby.

Pomoc autorytetów może być przydatna także w kwestii tworzenia wartościowych materiałów, które możesz udostępniać w zamian za zapisanie się na listę subskrybentów. Przeczytaj mój tekst na temat artykułów eksperckich, w którym zdecydowanie szerzej omówiłem wspomniane zagadnienie.

Jak szybciej pozyskiwać nowych subskrybentów newslettera? – podsumowanie porad

Jak widać, jest kilka kwestii, które należy rozpatrzyć podczas szukania przyczyn zbyt wolnego tempa rozrostu listy mailingowej.

Wspomniane w tym tekście porady nie są co prawda bardzo dokładne, gdyż wszystko zależy tak naprawdę od konkretnej strony internetowej.

Mam jednak nadzieję, że naświetlone przeze mnie tematy pozwolą Ci przyjrzeć się pewnym elementom oraz skutecznie je poprawić, aby zyskać więcej subskrybentów.

Jak szybciej pozyskiwać nowych subskrybentów newslettera?
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 3)

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: