Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? – 10 krótkich porad

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak szybko usprawnić SEO strony internetowej, mając witrynę opartą o WordPressa oraz nie dysponując zaawansowaną wiedzą z zakresu SEO, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Istnieje naprawdę dużo różnego rodzaju dobrych praktyk, których trzymanie się jest w stanie z czasem zwiększyć ruch pochodzący z wyszukiwarek.

Poniżej znajduje się lista dziesięciu z nich, które jak najbardziej mogą okazać się przydatne w Twoim przypadku.

Zapoznaj się z nimi.

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? – 10 prostych wskazówek

1. Wyposaż stronę w certyfikat SSL.

Wiem, że wałkowanie tematu SSL-a dla wielu osób jest kompletną przesadą od naprawdę długiego czasu (zupełnie tak samo, jak pisanie o responsywności, „content is king” itd.), gdyż od dawna jest on standardem, lecz dopóki nadal spotka się strony wykorzystujące protokół http://, dopóty warto o tym pisać.

Ujmując sprawę krótko – wdrożenie certyfikatu SSL zajmuje niewiele czasu, jest tanie (lub nawet darmowe, jeśli mówimy o certyfikacie Let’s Encrypt), a daje sporo korzyści.

O jego obecności świadczy fakt występowania ikonki kłódki na pasku adresu. Zmianie ulega także protokół strony, gdyż stary http:// zastępowany jest przez nowy https://. Jedno małe „s”, a robi różnicę.

Wpływa na poziom bezpieczeństwa strony, wymianę danych na linii użytkownik – serwer, a także jest korzystnym zabiegiem wizerunkowym. Roboty wyszukiwarek Google’a również przychylniej patrzą na stronę wyposażoną w SSL.

Wielu dostawców usług hostingowych jest w stanie bezpłatnie zainstalować certyfikat SSL i niekiedy nawet wdrożyć go na stronie. Jeżeli nadal nie masz SSL-a u siebie, koniecznie porozmawiaj na ten temat z firmą odpowiedzialną za Twój serwer.

2. Powiąż witrynę z usługą Google Search Console.

Jeśli myślisz o tym, jak szybko usprawnić SEO strony internetowej, to usługa Google Search Console jest dla Ciebie obowiązkowa.

Nieco dziwi mnie fakt, iż wiele osób nadal jej nie zna. O ile Google Analytics cieszy się ogromną popularnością, o tyle Google Search Console nie jest równie znane. A szkoda, gdyż znajdujące się tam informacje są niezwykle przydatne właśnie pod kątem SEO.

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? - Google Search Console

Część informacji, jakie można uzyskać dzięki GSC.

Jak powiązać stronę z GSC?

Google Search Console – odwiedź ten adres. Z menu wybierz opcję „Dodaj usługę”. Staniesz przed wyborem sposobu powiązania.

Gorąco polecam Ci skorzystać z opcji „Domena”. Sprawi to, że wszystkie wersje adresów (z „www” i bez, co daje nam dwa warianty; jeśli dodatkowo Twoja strona jest wyposażona w certyfikat SSL, dochodzą dwa kolejne warianty – z „http” i „https”) zostaną powiązane jednocześnie.

Wymagane jest jednakże dodanie odpowiednich rekordów DNS. Jeżeli wiesz, jak to zrobić w swoim panelu serwera, jesteś w domu. Jeśli za bardzo nie wiesz, „z czym to się je”, skontaktuj się ze swoim dostawcą usług hostingowych – zrobią to za Ciebie.

Google Search Console pozwala między innymi na sprawdzenie:

 • ile osób trafia na Twoją stronę internetową poprzez wyszukiwarkę
 • które podstrony cieszą się największą popularnością
 • czy masz wewnątrz swojej strony internetowej jakieś linki z błędami 404
 • czy narzędzie zgłasza jakieś usterki pod kątem wyglądu strony na urządzeniach mobilnych
 • ile osób wyświetliło Twoją stronę w wynikach wyszukiwania w danym okresie
 • jaka jest średnia pozycja Twojej strony
 • jaki jest średni CTR linków prowadzących do Twojej strony

Jak widzisz, można uzyskać całkiem sporo informacji, a zaznaczam, że jest to jedynie część z nich. Zastosowanie się do widocznych tam wskazówek śmiało może być wykorzystane do tego, by szybko usprawnić SEO strony internetowej.

3. Zainstaluj wtyczkę Rank Math.

Zdecydowanie najpopularniejszą wtyczką, która usprawnia podstawowe zarządzanie SEO strony w przypadku WordPressa, jest Yoast SEO.

Owszem, daje sporo możliwości, lecz ma również swoje (niekiedy potężne) minusy.

Na rynku istnieje wtyczka, która moim zdaniem bije Yoast SEO o głowę, zostawiając go daleko w tyle. Nazywa się Rank Math. Wykorzystujemy ją m.in. na tej właśnie stronie internetowej.

W czym jest ona lepsza od Yoast SEO?

 • składa się z o wiele mniejszej liczby plików
 • ma o wiele mniej linijek kodu
 • „waży” mniej megabajtów
 • ma zdecydowanie ładniejszy i bardziej intuicyjny panel administracyjny
 • posiada rozszerzoną integrację z Google Search Console
 • pozwala na skupienie się nie na jednym słowie kluczowym, a na maksymalnie pięciu (Yoast SEO dopiero w wersji premium pozwala na wybranie więcej niż jednego słowa kluczowego dla każdej podstrony lub wpisu)
 • monitoruje linki 404
 • o wiele lepiej zajmuje się danymi uporządkowanymi

Na stronie Rank Math znajdziesz całe dziesiątki zalet, które posiada wspomniana wtyczka, a którymi nie dysponuje przereklamowane Yoast SEO.

4. Zmień strukturę bezpośrednich odnośników.

Domyślna struktura linków w WordPressie jest bardzo brzydka, tzn. nie masz na stronie adresów w stylu „mobiletry.com/kontakt” czy też „mobiletry.com/o-nas”, a „mobiletry.com/?p=123” itp.

Jest to nieczytelne dla nas, czyli użytkowników, a i podejrzewam, że roboty wyszukiwarek też z takiego faktu nie są zadowolone.

Można to zmienić. W panelu WordPressa wejdź w „Ustawienia”, a następnie w „Bezpośrednie odnośniki”.

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? - bezpośrednie odnośniki

Taka forma adresów URL jest o wiele bardziej przystępna. To samo uczyń z tagami i kategoriami (aby w adresie nie było słówka „category”, a polskie „kategoria”):

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? - kategorie i tagi

Możesz także chcieć pozbyć się angielskiego „author” z adresów URL, w których znajdują się wszystkie wpisy danego autora. Tego już niestety w panelu WordPressa nie da się wyklikać, za to radzi sobie z tym wspomniana wtyczka Rank Math:

Rank Math slug author autor

Wystarczy w ten sposób zmodyfikować jedno z ustawień.

Ważna informacja – jeśli aktualnie posiadasz własnego bloga, który ma już nieco wpisów i podstron, pamiętaj o tym, że zmiana powyższych ustawień sprawi, iż wcześniejsze adresy nie będą działać. Aby poradzić sobie z tym problemem i utworzyć przekierowania ze starych adresów na nowe, zapoznaj się z tym poradnikiem: how to set up redirections?

5. Zgłoś mapę strony do Google Search Console.

W kontekście tego, jak szybko usprawnić SEO strony internetowej, warto jest się zapoznać z pojęciem mapy strony. Gromadzi ona wszystkie linki wewnętrzne, jakie wchodzą w skład Twojej witryny.

Niemal wszystkie topowe wtyczki wspomagające SEO (m.in. wspomniane wcześniej Yoast SEO i Rank Math) mają wbudowaną funkcję generowania mapy strony, a także powiadamiania Google’a o tym, gdy zajdzie w niej jakakolwiek zmiana.

Pamiętaj tylko o tym, aby takową mapę zgłosić do Google Search Console.

Jak to zrobić? Wejdź do usługi Google Search Console, po lewej stronie wybierz „Mapy witryn”. W polu „Dodaj nową mapę witryny” podaj adres do Twojej mapy strony. Odnajdziesz go w ustawieniach swojej wtyczki wspierającej podstawowe SEO.

6. W treści stosuj różnego rodzaju nagłówki.

Tworząc wpisy blogowe w edytorze wizualnym WordPressa, na pewno zwróciłeś uwagę na to, że fragment tekstu można uczynić „Akapitem”, „Tekstem preformatowanym” lub też nagłówkiem różnego rzędu.

Niektórzy sądzą, że w tym miejscu zmienia się rozmiar czcionki (a dokładniej fontu). Błąd.

Oznaczenie jakiegoś hasła jako „Nagłówek 1” mówi robotom wyszukiwarek, że jest to najistotniejsza dla danej podstrony fraza. Na przykład nagłówkiem pierwszego rzędu na tej właśnie podstronie jest wyłącznie, znajdujący się na samej górze, tytuł wpisu blogowego.

Z kolei teksty oznaczone jako „Nagłówek 2” wskazują również istotne frazy, lecz rzecz jasna nie tak ważne, jak ta wcześniejsza. Ich może być już kilka.

Analogicznie „Nagłówek 3” oraz kolejne. Im wyższa liczba nagłówka, tym odgrywa on mniejszą rolę.

Jeśli tworzysz wpisy blogowe i dzielisz je na jakieś mniejsze porcje (jak np. my na naszym blogu, pod każdym punktem omawiając konkretny „podtemat”), staraj się rozdzielać je nagłówkami. Hasłami, które jasno mówią wszystkim, jaki temat poruszany jest pod spodem.

Nagłówki nie tylko różnią się wielkością fontu, lecz przede wszystkim inaczej prezentują się w kodzie strony, a to z kolei ma niebagatelne znaczenie dla SEO.

7. Pomyśl o wprowadzeniu tzw. okruszków.

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? Chociażby poprzez breadcrumbs, zwane po naszemu okruszkami.

Mowa o tym:

SEO okruszki

Odgrywają dwie role.

Pierwsza z nich jest typowo techniczna. Wskazują robotom wyszukiwarek swoiste drzewo zależności, czyli poszczególne poziomy. Po lewej mamy stronę główną – poziom najwyższy. Wychodzą od niej (dla podanego wyżej obrazkowego przykładu) „Realizacje”, poziom drugi. Te z kolei składają się z poszczególnych realizacji, gdzie każda z nich znajduje się na poziomie trzecim.

Roboty wyszukiwarek oczywiście bez trudu radzą sobie z zapoznawaniem się ze strukturą strony, na której okruszków nie ma. Aczkolwiek, jeżeli strona jest bardzo rozbudowana (niech będzie to na przykład Allegro), aż prosi się o ich obecność.

To właśnie tutaj pojawia się rola numer dwa, czyli użyteczność dla odwiedzających. Okruszki są nam po prostu pomocne, gdyż dzięki nim łatwo orientujemy się, w którym miejscu strony aktualnie się znajdujemy.

Jak wdrożyć je na swoją stronę?

W przypadku WordPressa jest to niezwykle łatwe, gdy dysponujesz Yoast SEO lub Rank Math. Każda z tych dwóch wtyczek ma swój własny kod:

<?php
if (function_exists('rank_math_the_breadcrumbs')) {
rank_math_the_breadcrumbs();
} ?>

Powyższy znajduje zastosowanie, jeżeli na swojej stronie używasz Rank Math. Z kolei poniższy wykorzystuje Yoast SEO:

<?php
if (function_exists('yoast_breadcrumb')) {
yoast_breadcrumb('<p id="breadcrumbs">','</p>');
} ?>

Należy umieścić go w odpowiednim szablonie (czyli w pliku wchodzącym w skład całego motywu WordPressa) w miejscu, w którym chcesz, aby okruszki się wyświetlały.

8. Dbaj o poprawnie meta-tagi.

Jeśli myślisz o tym, jak szybko usprawnić SEO strony internetowej, to koniecznie musisz zainteresować się meta-tagami.

Meta-tagi

Na powyższym obrazku możesz znaleźć dwa podstawowe – tytuł podstrony, a także jej opis.

Warto jest mieć jakikolwiek wpływ na to, jak Twoja strona internetowa prezentuje się w wynikach wyszukiwania. Wielokrotnie wspominane w tym wpisie wtyczki wspierające SEO dysponują podstawową funkcją, która bez trudu pozwoli Ci „okiełznać” meta-tagi.

Musisz jednak wiedzieć, że meta-opis strony nie ma wpływu na pozycję danej strony wśród wyników wyszukiwania. Za to na pewno ma wpływ na CTR, czyli poziom klikalności linków. Jeżeli oba meta-tagi są zadbane oraz użyto w nich właściwych dla wymaganego kontekstu słów, wtedy istnieje większa szansa na to, że użytkownik taki link kliknie.

Dobrze jest więc dobierać je ręcznie dla każdej podstrony.

Pamiętaj tylko o tym, że wyszukiwarka nie musi respektować Twoich ustawień. Może wcielić je w życie, jednak może również generować swoje własne wartości meta-tagów (według niej lepsze, z naciskiem na „według niej”).

9. Zamieszczaj linki do archiwalnych wpisów blogowych.

Kolejna rada pod kątem tego, jak szybko usprawnić SEO strony internetowej, dotyczy linkowania do starych tekstów.

Jeżeli Twój blog ma kilkadziesiąt wpisów i w niektórych z nich odnosisz się do tematów, które były już kiedyś na Twoim blogu poruszone, koniecznie zamieszczaj linki do archiwalnych tekstów.

Taką praktykę możesz zaobserwować np. na naszym blogu (punkt niżej znajdziesz przykład). Niesie to za sobą dwie korzyści.

Pierwsza dotyczy SEO, gdyż wzbogaca architekturę wewnętrzną strony. Z kolei druga jest typowo użytkowa – odwiedzający mogą zapoznać się z powiązanym tekstem, odkrywając nową, przydatną treść.

10. Przemyśl strukturę tagów i kategorii.

Kategorie i tagi mają za zadanie porządkować treść na Twoim blogu.

Dzielą wpisy blogowe na poszczególne „koszyki”, gdzie każdy z tych koszyków zawiera wewnątrz treści skupione wokół jednego tematu.

Posiadanie ich właściwej struktury ponownie ma wpływ na dwie kwestie – SEO oraz wygodę użytkowników.

Jeśli chcesz solidnie zgłębić ten temat, polecam Ci lekturę jednego z moich wcześniejszych tekstów, gdzie kwestia kategorii i tagów rozłożona jest absolutnie na czynniki pierwsze: kategorie i tagi na blogu – do czego służą oraz jakie niosą za sobą korzyści?

To właśnie ten zabieg miałem na myśli we wcześniejszym punkcie. Niektóre tematy można oczywiście nieco rozpisać, lecz jeżeli danej kwestii poświęciłeś już wcześniej obszerny tekst, śmiało możesz odesłać do niego swoich czytelników.

Jak szybko usprawnić SEO strony internetowej? – podsumowanie tekstu

Powyższa lista porad zawiera wskazówki, których wprowadzenie w życie nie jest czasochłonne.

Czasem nawet drobne zmiany mogą razem stanowić zgrabną, już większą całość, jaka może wpłynąć na sposób postrzegania Twojej strony internetowej nie tylko przez roboty wyszukiwarek, lecz także przez samych użytkowników.

A może Ty masz jakieś swoje pomysły pod kątem tego, jak szybko usprawnić SEO strony internetowej?

Jeśli tak jest, podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami w sekcji komentarzy, którą znajdziesz poniżej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Janusz Kamiński

  Porady są warte uwagi. 😉

  Odpowiedz
 2. Sting

  Od kiedy to opis strony na liście wyników wyszukiwania nie ma wpływu na jej pozycję? Przecież wysoce zalecane jest, aby opis zawierał frazę kluczową – nawet na podanym przez Was przykładzie wyszukiwany przez użytkownika tekst „pisanie bloga” został pogrubiony w opisie.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Nieco mylisz dwie kwestie. 🙂 Treść opisu strony nie ma żadnego wpływu na pozycję już od bardzo dawna. Ma za to wpływ na CTR, czyli na widoczność i poprzez to klikalność danego linka. Wspomniana przez Ciebie pogrubiona fraza jest tym sposobem lepiej zauważalna i przykuwa wzrok. Ma to zatem wpływ na nas, na użytkowników, lecz pod kątem czysto optycznym. Nie gra za to absolutnie żadnej roli pod kątem nadawania pozycji stronom wśród wyników wyszukiwania.

 3. Webstach

  Z treści punktu 8. wynika, że znacznik title nie ma wpływu na pozycjonowanie, a to nieprawda. Meta descritpion nie ma już od dawna wpływu na pozycje strony, ale title wciąż ma się dobrze.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Faktycznie, można było to z kontekstu wywnioskować. Dzięki za czujność – wskazany fragment został zmieniony.

 4. Webstach

  Miło 🙂

  Odpowiedz
 5. Marcel

  Możecie Państwo podać optymalną konfigurację wtyczki Rank Math pod SEO. Yoast’a jakoś ogarniam, ale tutaj widzę, że jest sporo tych ustawień. Soft wygląda rzeczywiście bardzo ciekawie.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Niestety, lecz nie istnieje jedna, uniwersalna konfiguracja. Wszystkie opcje powinny być dostosowane do danej strony internetowej.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!