Jak tworzyć angażujące treści w internecie? – 6 wytycznych

Jak tworzyć angażujące treści w internecie?

Obecnie już chyba nie trzeba przekonywać nikogo do tego, że treść stała się główną osią marketingu online. Bez niej właściwie trudno cokolwiek „ugrać”, a rozwiązania typu AdWords są tylko doraźne. A na pewno nie tak kompleksowe i globalne jak tworzenie treści.

Doszło nawet do tego, że pod kątem pozycjonowania treść stała się na tyle istotna, że jest wymieniana jako jeden z istotniejszych elementów strategii SEO.

Jednak samo tworzenie treści powoli zaczyna nie wystarczać. Jest jej po prostu za dużo. Dlatego też warto poznać słowo-klucz, czyli treści angażujące użytkowników.

Co to znaczy „angażujące”?

Można to ująć w ten sposób, że takie treści mobilizują do podjęcia jakiejś akcji. Nie tylko do przeczytania kawałka materiału i jego zamknięcia. Idealna treść angażuje poprzez zostawienie komentarza przez czytelnika, zwiększenie sprzedaży, reakcję na jakikolwiek czynnik w mediach społecznościowych czy chociażby poprzez liczbę generowanych zapytań ofertowych.

Zresztą treść, która angażuje, łatwo zweryfikować. Wystarczy, że np.

  • sprawdzisz, czy ruch na stronie rośnie za sprawą bloga
  • czy liczba komentarzy utrzymuje się na tym samym poziomie lub rośnie
  • czy zaczynasz więcej sprzedawać
  • mieć więcej różnych sygnałów takich jak np. polubienia, wzmianki, linki itd.

To są dane, które wyczytasz z prostych narzędzi, jakie powinny być podłączone do Twojej strony. Mam tu na myśli chociażby Google Analytics.

Zatem – czy je realizujesz?

Sprawdź, jak tworzyć angażujące treści blogowe.

Jak tworzyć angażujące treści w internecie? – 6 głównych wytycznych

1. Nieszablonowa, unikalna oraz wyróżniająca się treść.

Treści w internecie jest pełno. Właściwe każdy może zamieszczać w sieci niemalże dowolne informacje. Kluczem do zwiększenia zaangażowania jest unikalność oraz oryginalność.

Co prawda z unikalnością jest dość ciężko, ponieważ nawet jeśli tworzysz treści sam, to i tak jest duża szansa, że omawiany temat już był poruszany i ktoś zdążył o tym napisać.

Jednak to nic.

Ważne, aby właśnie Twój punkt widzenia oraz styl pisania uwydatnił unikalność, przez co temat zostanie oryginalny. Znacznie łatwiej zapamiętujemy informacje inne, które się wyróżniają.

Spójrz na prosty przykład nauczycieli w szkole. Większość z nich pamiętasz, lecz niektórych „jak przez mgłę”. Są jednak też tacy, których zapamiętuje się znacznie wyraźniej.

Zastanów się – dlaczego tak jest?

Być może dlatego, że swym postępowaniem oraz sposobem bycia byli inni od reszty.

Twoja treść, która ma angażować, też właśnie powinna być inna.

2. Opowiadanie historii przez storytelling.

Kolejnym sukcesem stojącym za tym, jak tworzyć angażujące treści, jest opowiadanie historii. Storytelling jest bliski naszemu sercu, ponieważ treść opiera się o jakąś historię. Jest to nie tylko autentyczne, ale od razu znacznie ciekawsze. Tym bardziej że większość z nas na co dzień żyje historiami – tym, co dzieje się u znajomych, rodziny, czy nawet celebrytów. To wszystko są historie.

Za tym sposobem pisania stoi jeszcze jedna rzecz, mianowicie wywoływanie emocji. „Normalny” tekst czytamy lub skanujemy w zasadzie bezdusznie. Po prostu przyswajamy informacje i jakoś nie wpływają na nasze emocje.

Z kolei historia potrafi rozbawić, wzruszyć, zadziwić, zaszokować lub wprawić w dobry nastrój. Użytkownik z takimi emocjami jest znacznie przychylniejszy ku temu, aby zrealizować jakikolwiek cel wymieniony na początku tego artykułu.

3. Prowokuj do działania.

Angażowanie, czyli poruszanie do działania. Najłatwiej jest to osiągnąć, stawiając sobie na początku cel. Po co właściwie tworzysz treść?

Chcesz pozyskać więcej komentarzy? Chcesz nakłonić do sprzedaży produktu? Czy budować większy ruch na stronie?

Postawienie sobie na początku takiego celu przybliża Cię do osiągnięcia reakcji ze strony czytelnika. Następnie tylko kieruj odpowiednio słowa, np. w ten sposób:

  • Więcej komentarzy? – zadawaj w treści pytania oraz pisz bezpośrednio do czytelnika.
  • Zwiększenie poziomu sprzedaży produktu? – pokaż, co można zyskać po zakupie, jakie korzyści otrzyma kupujący oraz jak usprawni się pewien aspekt w jego życiu. Czytanie o plusach i konkretnych efektach jest bardzo mobilizujące do działania. Dlatego np. wszelkie „diety cud” zawsze mają obok opinie / zdjęcia zadowolonych z efektów konsumentów.

4. Urozmaicaj treść wizualnie oraz poprzez rodzaj treści.

Angażowanie czytelnika to również jego zatrzymanie na stronie. Niestety, lecz nawet najprzyjemniejszy tekst zostanie szybko przewinięty lub porzucony ze względu na mało atrakcyjny wygląd.

Dodanie zdjęć, krótkich akapitów, wideo, wyróżnień czy wypunktowań pomaga utrzymać na stronie czytelnika.

Pomocne również mogą być różne rodzaje tworzonej treści. Kolejny tekstowy poradnik (schematycznie napisany) może Twoich odbiorców zanudzić. Lepiej jest serwować przeplatane treści na zasadzie: raz dłuży materiał, raz krótszy. Skoro teraz poradnik, to potem infografika itd.

Różnorodne materiały będą po prostu ciekawsze, co przełoży się na reakcje ze strony odbiorców.

5. Poznaj rolę nagłówków.

Nagłówki są niemal równie istotne, co sama treść. To właśnie po przeczytaniu tytułu zapada decyzja w naszych głowach w kwestii tego, czy chcemy dany artykuł przeczytać, czy też nie. Jest to pierwszy element, z którym spotka się czytelnik. Należy więc o niego zadbać, aby nas zaangażował i zmusił do kliknięcia.

Owszem, jakiś absurdalny, intrygujący czy prowokujący tytuł ma zawsze znacznie większe powodzenie kliknięcia, lecz zazwyczaj potem szybko okazuje się, że sama treść pozostawia wiele do życzenia. Także próżno szukać zaangażowania wśród czytelników.

Dobrym sposobem na nagłówki jest pozostawienie pewnej nuty tajemniczości i tak poniekąd nieodkrywanie wszystkiego od razu, np.:

Pozycjonowanie jest lepsze niż AdWords. Sprawdź dlaczego.

W tym nagłówku karty są odkryte – znamy werdykt. Pozycjonowanie rządzi.

Znacznie lepszym sposobem zaciekawienia odbiorcy jest nagłówek tego typu:

Co jest lepsze? Pozycjonowanie czy AdWords? Sprawdź za i przeciw.

W drugim przykładzie nie mamy „wygranego”. Jest postawiony temat i żeby poznać werdykt, musimy go przeczytać. Zupełnie inaczej niż w pierwszym przykładzie, gdzie wiemy od razu, że pozycjonowanie jest lepsze.

Nie tylko tytułowe nagłówki są istotne, ale również te, które zawierasz w samej treści. Nie tylko pozwalają organizować treść, ale również pomagają w jej skanowaniu, czyli wybieraniu tego, co najbardziej może danego czytelnika zaciekawić. Tutaj akurat warto być konkretnym i dać czytelnikom jasno do zrozumienia, czego dane fragmenty treści mogą dotyczyć.

6. Buduj emocje od początku.

Wstęp można porównać do filmu. Długi, nudny i mało dynamiczny początek filmu nie buduje pozytywnego nastroju widza, który zaczyna się niecierpliwić i po prostu nudzić. Stąd już coraz bliżej do rezygnacji z seansu. Identycznie jest z treścią.

Zatem jak tworzyć angażujące treści już od samego początku?

Przede wszystkim nie przedłużaj, ponieważ wstęp powinien być krótki i konkretny. Zaciekaw odbiorcę jakimś faktem, statystyką lub danymi. Wprowadź w temat, pokazując jakiś przykład lub  odnieś się do faktów. Dobrym tropem jest również zadawanie pytań, na które potem w tekście chcesz udzielić odpowiedzi.

W ten sposób użytkownik pozna, czego dotyczy treść oraz zaangażuje się bardziej. Przeczytany wstęp jest dużą szansą na sprawniejsze przeczytanie reszty materiału.

Czyli jak tworzyć angażujące treści na stronie?

Teraz już pewnie wiesz, że tworzenie angażującej treści nie jest łatwe. Znacznie łatwiej napisać tekst na zasadzie „byle tylko napisać”. Jednak prawdziwą sztuką jest takie przedstawienie materiału, aby czytelnik chciał więcej oraz był skory do dalszej interakcji – zostawi komentarz, zajrzy do sklepu czy zapisze się do listy subskrybentów.

Wtedy dostaniesz sygnał, że tworzona treść zaciekawiła odbiorców i wzywa ich do podjęcia dalszych kroków na Twojej stronie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.