Jak tworzyć treść e-maili, aby przyciągnąć klientów?

Jak tworzyć treść e-maili, aby przyciągnąć klientów?

Jeżeli chodzi o e-mail marketing, to wszystko sprowadza się do pytania: „jak tworzyć treść e-maili?”. Należy znać podstawy i uczyć się na bieżąco.

Dlatego w tym wpisie przedstawiam Ci kilka podstawowych technik, które można wykorzystać tak, aby każdy wysłany e-mail do potencjalnego klienta mógł lepiej konwertować i przynosić dochody.

1. Pokaż, że zależy Ci na stałych klientach.

Twoi subskrybenci codziennie otrzymują dziesiątki, czy nawet setki innych e-maili.

Stale są proszeni o rozpoczęcie bezpłatnego okresu próbnego, pobrania e-booka w zamian za jakąś korzyść, śledzenie strony na Facebooku itd.

W ich skrzynkach pocztowych jest przytłaczająca ilość spamu i reklam.

Jeżeli chcesz, aby Twoje e-maile były skuteczne, musisz pokazać, że zależy Ci na klientach. Nie jest to może sposób stricte pokazujący, jak tworzyć treść e-maili, aby były skuteczne, jednakże działa bardzo dobrze.

W jaki sposób?

Ostatnio skończył się nam roczny plan oraz miejsce na Dropboxie. Otrzymaliśmy tydzień wcześniej e-maila, że proponują nam 1 TB więcej za taką samą cenę planu, z którego obecnie korzystamy.

Poczuliśmy, że Dropbox dba o swoich klientów, ponieważ potrafi zaproponować nam zupełnie indywidualny plan w rozsądnej cenie.

Oczywiście nie jest to jakiś nieprzemyślany ruch z ich strony, to po prostu dobrze dobrana taktyka marketingowa, mająca na celu przyciągnięcie klienta na dłużej poprzez korzystną dla niego ofertę.

Czy otworzymy kolejne e-maile od Dropboxa?

Krótki i zwięźle – tak, ponieważ możemy spodziewać się dobrej oferty.

2. Używaj za każdym razem podobnych tematów e-maili.

Jest to znakomita recepta na skuteczny e-mail marketing dla tych, którzy robią to systematycznie – na przykład co tydzień lub co miesiąc.

Dlaczego?

Twoi odbiorcy od razu wiedzą, że jest to e-mail od Ciebie. Wiedzą, czego się mogą spodziewać, a czasami nie muszą nawet czytać treści, ponieważ wiedzą, co wiadomość może zawierać.

Systematyczność w nazewnictwie e-maili

Dodatkowo warto wysyłać takie e-maile nawet wtedy, jeżeli zawierają fakturę do opłacenia, ponieważ łatwiej będzie je znaleźć w gąszczu innych wiadomości. Po prostu ułatwisz życie swoim klientom oraz sprawisz, że opłacanie Twoich faktur będzie łatwiejsze.

3. Używaj przycisków w treści e-maili.

Oto chyba najprostsza technika pokazująca, jak tworzyć treść e-maili, żeby osiągnąć swój zamierzony cel.

Jeżeli chcesz, aby odbiorcy coś kliknęli, użyj do tego przycisków.

Na temat przycisków i ich skuteczności istnieje wiele badań oraz studiów przypadków. Każde z nich dochodzi do jednego wniosku, że umieszczenie przycisku np. w treści e-maila poprawia jego skuteczność i sprawia, że rośnie liczba kliknięć.

Znaczenie przycisków w treści e-maili

Jak sam widzisz, wystarczy umieścić zwykły przycisk z odpowiednim tekstem, który wzywa do podjęcia działania. Odbiorca nie musi szukać żadnego linka i przyzwyczaja się do szablonu, co sprawia, że Twój e-mail może stać się jeszcze skuteczniejszy.

4. Używaj techniki trzech prostych kroków.

Jeżeli wiesz, co chcesz powiedzieć, ale nie bardzo wiesz jak to napisać w zrozumiały sposób, to ta metoda będzie najlepsza.

Jest to już wypróbowany format treści e-maili promujący usługi wymagające np. rejestracji.

Wszystko, co musisz zrobić, to przedstawić trzy proste kroki, które mają jasny przekaz dla odbiorcy.

Przykładowo:

  1. Dodaj swoje zdjęcie profilowe.
  2. Dodaj zdjęcie w tle.
  3. Dodaj krótki opis Twojej osoby.

To wszystko. Twój profil społecznościowy jest gotowy. Znajdź teraz swoich przyjaciół!

Pamiętaj, że trzy kroki są tylko umowne. Kluczem do sukcesu jest nieprzytłoczenie odbiorców tym, co muszą teraz zrobić, żeby coś otrzymać lub zacząć korzystać z usługi.

5. Używaj techniki małych kroczków.

Twoja firma, jak każda inna, powinna dążyć do większego celu przez małe kroczki.

Początkujący biznesmeni często wymagają zbyt wiele od swojej firmy, jak i od potencjalnych klientów.

Wysokie konwersje oraz zarobki są wypracowane przez systematyczność i skrupulatność, a do tego potrzeba dużo czasu.

Nie dziw się, że jeżeli poprosisz swoich stu klientów o polubienie swojej nowej strony na Facebooku, zrobi to jakieś 5% z nich.

Zamiast tego, pomyśl o budowaniu zaangażowania. Wysyłaj informacje o nowych wpisach na blogu firmowym, zachęcaj do czytania i śledzenia kanału RSS, a polubienia przyjdą z czasem.

Pamiętaj! Małymi kroczkami do celu.

6. Poproś o odpowiedź i dalszy kontakt.

Dobry e-mail marketing to przede wszystkim komunikacja dwustronna, która zależy od tego, jak dobrze potrafisz się dogadać z klientem.

Wobec tego, jak tworzyć treść e-maili, żeby klient chciał nam odpowiedzieć?

Oto przykład e-maila, który jest oczywiście wygenerowany automatycznie, jednakże jego forma zachęca do komunikacji klienta z obsługą usługodawcy.

Treść e-maila, która zachęca do ponownego kontaktu

Nawet jeżeli klient nie potrzebuje Twojej pomocy lub jej nie chce, to w głębi serca wie, że chcesz mu pomóc i nie wymigujesz się od swoich obowiązków, dlatego większość uzna, że ta firma o nich dba.

7. Powiedz odbiorcom, co mają dalej robić.

Dobry sposobem na to, jak tworzyć treść e-maili, żeby był skuteczne, jest nakierowywanie nowych klientów na to, co powinni dalej robić.

Przykładowo, klient rejestruje się w Twoim serwisie, żeby monitorować pozycje swojej strony internetowej.

Nie możesz go po prostu tak zostawić po rejestracji. Nie każdy ma talent do szybkiego poznania wszystkich funkcji nowej aplikacji.

Pokaż mu, jak utworzyć pierwszą kampanię, zaproponuj pomoc, umieść w e-mailu powitalnym link do FAQ oraz bloga branżowego, na którym opisany jest każdy szczegół usługi itd.

Nie pozwól, aby użytkownik zraził się do usługi już od pierwszego kontaktu.

Brak takich poradników czy chęci pomocy to gwarantowany spadek konwersji, a co za tym idzie – Twoich zarobków.

8. Podziękuj i utrzymuj miły ton wypowiedzi.

Dziękowanie za kontakt to najprostszy sposób na „humanizację” Twoich e-maili i wywołanie dobrych emocji u odbiorcy.

Musisz pamiętać, że pomimo wysyłania automatycznych e-maili, to po drugiej stronie jest człowiek, który być może go przeczyta.

  • Jeżeli więc jesteś wdzięczny za każdą subskrypcję, to daj o tym znać każdemu użytkownikowi.
  • Jeżeli klient opłacił na czas fakturę, podziękuj mu i zaproponuj dalszą współpracę.
  • Jeżeli klient kupił od Ciebie produkt, poproś o recenzję, ale podziękuj za poświęcony Ci czas oraz zakup.

Miły ton oraz podziękowania mogą sprawić, że klient będzie serdecznie wspominał Twoją firmę oraz współpracę z Tobą.

Jak tworzyć treść e-maili, żeby przyciągnąć klientów?

Przedstawiłem w tym tekście 8 bardzo prostych taktyk, które nie są konwencjonalne, ale w rzeczywistości są bardzo skuteczne, co sprawi, że klienci będą o Tobie pamiętać w pozytywny sposób.

Skuteczność Twoich e-maili zależy od wielu czynników. Znając ich podstawy oraz dobre praktyki, możesz wypracować swoje własne techniki, które będą działać o wiele lepiej niż te przedstawione przeze mnie.

E-mail marketing to tylko platforma do komunikacji, a kluczem do sukcesu jest zrozumienie potrzeb i problemów klientów oraz jak najszybsze ich rozwiązanie. Jeżeli będziesz umieć to zrobić, zostaniesz z pewnością nagrodzony.

Pamiętaj też o tym, aby utrzymywać jak najwyższy standard swoich wiadomości. Sprawdzaj błędy językowe, interpunkcyjne oraz ortograficzne. Dbaj również o miły ton swojej wypowiedzi.

Znasz jeszcze inne ciekawe i proste techniki w e-mail marketingu, które pozwolą przyciągnąć klientów?

Podziel się nimi w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Spotykane błędy w e-mail marketingu – 8 przykładów

Sprawdź, jakie błędy w e-mail marketingu można popełnić i na co zwrócić uwagę, aby prowadzone działania przyniosły oczekiwane, pozytywne rezultaty.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto zamieścić w newsletterze? – 11 pomysłów

Jeśli nie wiesz, co warto zamieścić w newsletterze, przychodzimy z pomocą. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, jakie informacje dobrze jest w nim zawierać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej – 11 propozycji

Jakie narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej mogą zmienić oblicze Twojej witryny? W tym wpisie przedstawiamy kilka z nich. Zapoznaj się z nimi.

Michał Ziółkowski

6 lat temu

Newsletter w e-commerce – 11 porad na zwiększenie jego skuteczności

Czym charakteryzuje się skuteczny newsletter w e-commerce? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym Twoi odbiorcy będą zachwyceni kolejnymi mailami od Ciebie.