Jak uczynić stronę internetową godną zaufania? – 11 pomysłów

Jak uczynić stronę internetową godną zaufania?

Istnieje sporo czynników, które sprawiają, że patrzymy na niektóre strony internetowe krzywym okiem.

Jeśli masz swoją własną witrynę, to nie możesz dopuścić do sytuacji, w której ktoś opuści Twój serwis z uwagi na to, że nie czuje się do końca pewnie.

Brak wyraźnych danych kontaktowych, niepoprawnie wdrożony certyfikat SSL, teksty z błędami, sztuczne zdjęcia – wszystko to ma ogromny wpływ na nasze postrzeganie wielu stron internetowych.

Takich kryteriów jest zdecydowanie więcej.

Sprawdź zatem, dlaczego warto jest mieć stronę internetową godną zaufania. Oto dwanaście kroków, które pozwolą Ci podnieść poziom jej wiarygodności w oczach odwiedzających.

Co czyni stronę internetową godną zaufania? – 11 wskazówek

1. Udostępnij dane dotyczące firmy.

Myślę, że jest to jedna z najbardziej oczywistych kwestii, o jakich należy pamiętać.

Jeżeli ktoś odwiedza Twoją stronę internetową, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie chciał się z Tobą skontaktować. A przynajmniej taki cel założyłeś użytkownikom.

Nie możesz zatem „przeszkadzać” odwiedzającym w kontaktowaniu się z Tobą. Cudzysłów nie znalazł się tutaj przypadkowo, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieodpowiednie zastosowanie pewnych elementów na stronach internetowych odwodzi użytkowników od nawiązania kontaktu:

  • brak łatwo dostępnych i rzucających się w oczy danych kontaktowych
  • niepodawanie fizycznego adresu siedziby
  • nieudostępnianie danych firmowych (typu NIP, REGON itp.)

Dbanie m.in. o wyżej wyszczególnione kwestie przyczynia się do podnoszenia poziomu zaufania do Twojej strony internetowej, a przez to do Twojej firmy.

2. Wprowadź na stronę certyfikat SSL.

Certyfikaty SSL już od dobrych kilku lat wykorzystywane są na stronach internetowych, lecz nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę nie tylko z ich istnienia, lecz także z korzyści, jakie płyną z ich użytkowania.

O obecności SSL-a na stronie informuje taki widok:

Zielona kłódka SSL

Czyli zielony napis „https” wraz z widoczną kłódką.

Co daje SSL?

Przede wszystkim sprawia, że przesyłane dane są szyfrowane oraz odpowiada za integralność tychże danych. Co więcej, SSL wpływa również korzystnie na wizerunek danej strony internetowej. Świadczy o tym, że właścicielowi witryny chciało się zadbać o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na stronie.

Przy okazji mogę polecić nasze dwa archiwalne teksty:

3. Uczyń stronę internetową estetyczną.

Jeśli chcesz mieć stronę internetową godną zaufania, to musisz również zadbać o jej wygląd.

Ma on niebagatelne znaczenie, ponieważ mówi użytkownikom: „tej firmie zechciało się zainwestować w porządnego web designera”.

Wielu (zwłaszcza małych) przedsiębiorców podchodzi do witryn firmowych na zasadzie „aby jakaś tam była”. Rozumiem, że w takim przypadku samochodem firmowym może być dowolny rzęch, a lokal będący siedzibą firmy ma prawo być rozpadającą się ruderą?

„Jak cię widzą, tak cię piszą” – to przysłowie w stu procentach oddaje przekaz. Chodzi po prostu o to, aby strona internetowa wyglądała porządnie, godnie i była przyjemna dla oka. Wtedy użytkownicy poczują, że traktujesz poważnie nie tylko swój biznes, ale także ich samych.

4. Wykorzystaj dowody społeczne.

W wielu naszych tekstach wspominamy o dowodach społecznych. Nie bez powodu, ponieważ znamy ich wartość.

Rolą dowodów społecznych jest przekonywanie użytkowników odwiedzających stronę internetową, że tej firmie warto zaufać.

Opinie klientów, wizerunek znanych osób, chwalenie się wzmiankami w mediach, uwydatnianie robiących wrażenie statystyk – wszystko to sprawia, że nasz poziom zaufania rośnie.

Żyjemy w społeczeństwie, zatem wszystko to, co jest w jakikolwiek sposób społecznie „dowiedzione” czy też uzasadnione, wzbudza w nas ufność.

Zatem koniecznie wykorzystaj na swojej stronie internetowej elementy będące dowodami społecznymi.

5. Unikaj skomplikowanego, branżowego żargonu.

Stronę internetową godną zaufania czyni również to, w jaki sposób komunikujesz się z jej odbiorcami.

Wszyscy korzystamy z języka branżowego – z jakichś zwrotów, które zrozumiałe są przez nas oraz naszych współpracowników. Dzieje się to niezależnie od branży, gdyż w zasadzie każda dziedzina ma swój własny żargon.

Jednak ci, którzy odwiedzają Twoją stronę internetową, absolutnie nie mają obowiązku płynnie poruszać się w Twoim wewnętrznym języku.

Dlatego też komunikuj się z nimi w sposób jasny i klarowny. Tak, aby nie było żadnej wątpliwości co do znaczenia jakichś słów i zwrotów.

W przeciwnym razie odbiorca może poczuć się niezręcznie, a wręcz głupio. Nie chcesz przecież wzbudzać w nim właśnie tych uczuć.

6. Wystrzegaj się zdjęć ze stocków.

Stockowe zdjęcia to fotografie, które można zakupić w ogólnodostępnych źródłach.

Mam na myśli np. takie zdjęcie:

Typowe zdjęcie ze stocka

Źródło: SmartBug Media.

Ewentualnie taką fotografię:

Typowe stockowe zdjęcie

Źródło: SmartBug Media.

Przecież od tych zdjęć na kilometr bije sztucznością.

Nie twierdzę, że wszystkie zdjęcia ze stocków są złe – absolutnie. Można znaleźć wśród nich naprawdę przydatne obrazy.

Jednak – na litość boską – nie popełniaj tych samych błędów, co wielu innych.

Należy wybierać takie zdjęcia, które przede wszystkim pasują kontekstem do miejsc, w których mają się znaleźć, lecz także wyglądają możliwie najbardziej naturalnie oraz oddziałują na odbiorców w sposób szczery i niewymuszony.

W mojej opinii i tak zdecydowanie lepszy efekt można osiągnąć, korzystając z usług fotografa, który we właściwy sposób sfotografuje np. Ciebie, Twoje biuro, współpracowników itp. Takie zdjęcia będą na pewno o wiele ciekawsze i bardziej naturalne.

7. Pokaż odwiedzającym, że Twoja firma jest aktywna w sieci.

Zalet blogowania jest cała masa.

Począwszy od aspektów dotyczących SEO, poprzez kreowanie się na eksperta w danej branży, aż po zaznaczanie swojej aktywności w sieci. To właśnie tej ostatniej kwestii przyjrzymy się nieco dłużej.

To, że strona internetowa jakiejś firmy jest online, nie oznacza, że wspomniane przedsiębiorstwo działa dalej. Na pierwszy rzut oka ciężko jest ocenić stopień aktywności danej firmy.

Z pomocą przychodzi nam wspomniany blog. Jeżeli najnowsze artykuły są w miarę „świeże” (np. ostatni z nich został dodany kilka dni temu), sytuacja jest dla nas oczywista.

Jednak blog to nie wszystko. Istotne są także m.in. media społecznościowe. Również po skali aktywności np. na Facebooku czy też w innych miejscach można ocenić, czy dana firma prężnie działa.

8. Upewnij się, że teksty są pozbawione błędów.

Czy błędy na stronie internetowej mają jakikolwiek związek z zaufaniem do danej witryny?

Oczywiście, że tak!

Jeżeli widzę, że dany serwis ma ciekawe i pozbawione błędów teksty, to wiem, że mam przed sobą stronę internetową godną zaufania.

Błędy świadczą nie tylko o niechlujstwie, lecz także negatywnie wpływają na postrzeganie danej witryny, a przez to – całego przedsiębiorstwa.

W końcu strona internetowa jest wizytówką, która nie powinna mieć aż tak oczywistych skaz, jakimi są np. błędy ortograficzne w tekstach czy też wyraźnie widoczne literówki w istotnych miejscach.

9. Dodaj podstronę „O nas”.

Podstrona „O nas” lub też „Zespół” czy „Ekipa” w pewien sposób „uczłowiecza” stronę.

Czyni ją bardziej przystępną odwiedzającym, ukazując „ludzką twarz” przedsiębiorstwa i przedstawiając użytkownikom osoby wchodzące w skład zespołu firmy.

Działa to korzystnie na odbiorców, gdyż widzą oni ważny aspekt personalizacji. W końcu taki zespół jest tylko jeden i pracuje właśnie w tej firmie. Składa się z takich, a nie innych ludzi, wyglądających w określony sposób i zajmujących się swoimi własnymi zadaniami. Tego nie da się podrobić.

Fakt, wiąże się to z odkryciem publicznie pewnych informacji, jednak właśnie ten gest czyni stronę internetową godną zaufania.

Oczywiście nie jest to podstrona uniwersalna i nie sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku, jednak jeśli Twoje przedsiębiorstwo jest małe, warto rozważyć jej wprowadzenie.

10. Pokaż, z jakimi markami współpracuje Twoja firma.

Czy Twoimi klientami są jakieś „grube ryby”?

Czy współpracujesz z osobami znanymi w Twojej branży?

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań udało Ci się odpowiedzieć twierdząco, rozważ spytanie wspomnianych podmiotów o użyczenie wizerunku (np. o wyeksponowanie logo).

Jest to kolejny element omawianych już wcześniej dowodów społecznych. Jego zadanie polega na wywołaniu wśród odbiorców myślenia w stylu: „to oni współpracują z nimi? – wow!”.

Chodzi po prostu o zrobienie dobrego wrażenia na odwiedzających. Obecność znanych nam osób czy też marek na stronie internetowej w pewien sposób legitymizuje nasze pozytywne, zaufane postrzeganie danego serwisu.

11. Upewnij się, że wszystko działa, jak powinno.

Czy zaufałbyś stronie internetowej, na której:

  • nie wczytuje się jakiś obrazek,
  • walidacja formularza kontaktowego nie działa poprawnie,
  • któryś z linków pokazuje błąd 404,
  • nie działa poprawnie jakiś skrypt?

Ja byłbym wobec niej sceptyczny.

A już na pewno pomyślałbym, że właściciel takiej witryny nie przykłada wagi do szczegółów, które – wbrew pozorom – są istotne.

Jeśli ktoś dopuszcza do występowania technicznych błędów na własnej stronie internetowej, to powątpiewałbym, czy byłby w stanie rzetelnie zająć się moim biznesem.

Zatem miej pewność, że Twoja strona internetowa działa w stu procentach poprawnie.

Dlaczego warto mieć stronę internetową godną zaufania?

Ponieważ witryna, która odpowiada na potrzeby odwiedzających oraz nie odrzuca ich w żaden sposób od siebie, po prostu działa.

A skoro działa, to znaczy, że spełnia pokładane w niej nadzieje. Generuje wejścia, które później przy odrobinie wysiłku można przekształcać na zapytania ofertowe.

Mam zatem nadzieję, że przekonałem Cię do tego, iż warto jest mieć stronę internetową godną zaufania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.