Jak usprawnić sklep internetowy? – 11 wskazówek

Jak usprawnić sklep internetowy?

Prowadzenie sklepu internetowego nie jest łatwą sztuką. Wiele zależy od sprzedawanego produktu, cen oraz tego, w jaki sposób wygląd strony wpływa na odczucia użytkownika.

Ponadto sklep musi być aktywny oraz powinny być prowadzone różne działania promocyjne wokół samej strony. Innymi słowy, należy docierać do coraz nowszych użytkowników oraz dbać o sam serwis online.

Lecz jak usprawnić sklep internetowy, aby jego efektywność była znacznie większa, a odwiedzający użytkownicy chętniej sięgali po zakupy? Sprawdź naszą poniższą listę wskazówek.

11 sposobów na to, jak usprawnić sklep internetowy

1. Zadbaj o prezentację produktów.

Paradoksem sklepów online jest to, że prezentowanie produktu dzieli się właściwie na dwie rzeczy – zdjęcia oraz opis. Często jednak to właśnie te dwie kwestie są kompletną klapą.

Opis jest traktowany po macoszemu i zazwyczaj ma maksymalnie trzy dość oklepane zdania. Z kolei zdjęcia, a właściwie pojedyncze zdjęcie produktu, jest kiepskiej jakości.

Także, jeśli zastanawiamy się nad tym, jak usprawnić sklep internetowy, to warto przeanalizować te dwie kwestie.

Słowo potrafi sprzedać, więc opis produktu warto zaprezentować z wykorzystaniem tzw. języka korzyści – pokazanie odbiorcom, co tak naprawdę zyskają, kupując produkt u nas.

Zdjęcie z kolei przyciąga uwagę oraz pozwala zapoznać się z produktem. Upewnij się więc, że zamieszczono kilka różnych rzutów produktu oraz że jest możliwość powiększenia lub przybliżenia obrazu w celu poznania detali.

2. Pokaż, że oferujesz wsparcie.

Lubimy mieć wsparcie w bliskich nas osobach. Świadomość, że ktoś stoi za naszymi plecami, podnosi pewność siebie i buduje spokój. W sklepie online również można budować takie odczucia. Pokazanie, że na każdym kroku obsługa sklepu jest na wyciągnięcie ręki, mobilizuje do zakupu. W dodatku dość łatwo to osiągnąć poprzez odpowiednie elementy na stronie.

Przede wszystkim uwypuklij informacje o możliwym kontakcie – zarówno poprzez e-mail, jak i tradycyjny telefon. Utwórz tzw. FAQ, aby można było znaleźć odpowiedzi na nurtujące kwestie. Informuj o jasnych i klarownych zasadach zwrotu oraz polityce prywatności. Zastosuj live chat, który będzie pomocny przy rozwiązywaniu problemów oraz pytań użytkowników.

Spraw po prostu, aby odwiedzający w każdym etapie miał jasną świadomość, że gdziekolwiek się nie poruszy po sklepie, to ma możliwość skontaktowania się z Tobą w celu pomocy.

3. Zachęć darmową dostawą.

Promocje i okazje są świetnym wabikiem na klientów. Nie ma co do tego wątpliwości. Niższa cena to okazja, która prawdopodobnie jak żadna inna forma promocji nie działa tak zachęcająco na odbiorców.

W świecie online z kolei często darmowa wysyłka skutecznie mobilizuje do zakupu. Przypomina mi się od razu, jak niedawno serwis Allegro oferował darmową dostawę do Paczkomatów. Efekt? W połączeniu z okresem przedświątecznym Paczkomaty były po prostu mocno przepełnione, a po odbiór z nich paczki aż tworzyły się kolejki.

Zatem jak usprawnić sklep internetowy? Oferując darmową dostawę wraz z wyraźną informacją o tym fakcie na stronie.

4. Stosuj oferty limitowane.

W zakupie online często potrzeba jakiegoś bodźca lub impulsu do działania. W przeciwnym razie przeglądanie produktów będzie odbywało się identycznie, jak na Facebooku, gdzie zazwyczaj bezmyślnie scrolluje się widok w dół, przeglądając kolejno pokazujące się posty.

Takim impulsem może być niewątpliwie promocja, ale dodatkowo warto zastosować tzw. oferty limitowane. Są to po prostu promocje, które trwają tylko przez pewien okres.

Kluczem całego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie licznika, który odmierza czas do końca oferty. Użytkownik, widząc upływający czas, bardziej emocjonalnie reaguje na ofertę i zaczyna szybciej działać. Nie może zwlekać, bo czas ucieka, a cena korzystna, więc trzeba podjąć decyzję.

5. Wspieraj się kampanią w social media.

Staraj się docierać do nowych użytkowników poprzez promowanie strony w kampaniach w mediach społecznościowych.

Sklep musi generować odpowiedni ruch na stronie. Im większy, tym większa szansa na sprzedaż. Kampanie w serwisach społecznościowych są ku temu doskonałą okazją. Są uniwersalne, mogą przybrać wiele form oraz nie są jakieś bardzo wymagające (pomysł, planowanie, realizacja).

Ponadto, jeśli np. zdecydujesz się na reklamę na Facebooku, to możesz bardzo ściśle określić, do jakich osób trafisz (zainteresowania, wiek, płeć itd.). Jest więc szansa na większą skuteczność, ponieważ reklama trafia do odbiorców, którzy potencjalne mogą być zainteresowani produktem.

6. Analityka strony.

Ważne jest również to, aby znać kondycję strony pod kątem odwiedzin.

Z każdą wizytą użytkownik zostawia po sobie mnóstwo cennych informacji. Dobrze wiedzieć, jak te informacje odczytywać i jak je przekładać na działania usprawniające sklep.

W tej kwestii możliwości jest bardzo wiele. Chociażby można zacząć od usługi Google Analytics, która pozwoli określić, które produkty czy też kategorie są najczęściej odwiedzane, która strona powoduje wyjścia lub jakie źródło odwiedzin generuje największy odsetek wyjść. Te podstawowe dane pomagają lepiej prowadzić działania, ponieważ nawet znajomość najczęściej przeglądanych kategorii produktów pozwala świadomiej kierować cele marketingowe.

W dodatku analitykę strony można rozszerzyć o dodatkowe wsparcie, takie jak np. mapy ciepła, nagrywanie sesji, mapa przewijania strony czy testy A/B sklepu. Wiedza dostarczana z takich narzędzi daje istotne dane, które umiejętnie zinterpretowane pomagają usprawnić sklep.

7. Zachęcająca strona „O nas”.

Podstrona „O nas” może być świetnym miejscem do przybliżania odbiorców do marki.

Użytkownik, który odwiedzi tego typu stronę, przynajmniej w teorii jest poniekąd zainteresowany usługą. Chce dowiedzieć się czegoś więcej o sprzedającym oraz poznać bliżej markę. Warto więc nie marnować okazji i przekonać go do zakupu.

Dobrym kierunkiem jest pokazanie „ludzkiej strony” marki. Zaprezentowanie osób, które tworzą firmę, może być dobrym sposobem na oswojenie użytkowników. W dodatku zdjęcia takich osób również pomogą w budowaniu ciepłego wizerunku. Pokazanie historii firmy, jej założeń oraz przede wszystkim pasji, to także właściwy kierunek podstrony „O nas”.

8. Wsparcie poprzez blog z nastawieniem na SEO.

Jak usprawnić sklep internetowy? Poprzez generowanie ruchu na stronie.

Idealnym wręcz sposobem jest blog branżowy, który będzie łączył potrzeby użytkowników oraz SEO. Wpisy blogowe mogą być cennym źródłem odwiedzin. Ponadto sam blog pozwala kreować markę w roli eksperta oraz angażuje i spaja użytkowników z firmą. Jest doskonałym pomysłem na usprawnienie sklepu oraz otwiera drogę na nowe sposoby promocji strony.

9. Obserwuj konkurencję.

Baczne obserwowanie konkurencji jest dość istotne, ponieważ pozwala ocenić, jakie działania prowadzą inne marki. Jest to tym bardziej ważne, że aktualnie bardzo trudno znaleźć niszę, w której jest mała lub znikoma konkurencja. W przeważającej większości wybór produktów jest bardzo konkurencyjny.

Dlatego znajomość przeciwnika pozwala lepiej organizować własne działania oraz umożliwia po prostu wyprzedzić konkurencję.

Ponadto dobrym pomysłem jest wykreowanie własnego USP, czyli unikalnej propozycji sprzedaży. Jest to zaprezentowanie użytkownikom unikalnej cechy, wartości, której nikt poza Tobą nie ma. Idealny sposób na wyróżnienie się z tłumu.

10. Korzystanie z opinii.

Opinie w sklepie mogą mieć kolosalne znaczenie w kwestii potencjalnej sprzedaży.

O ile z pewnością zdarza się nam kupować coś w ciemno, tak w większości przypadków wolimy upewnić się co do zakupu. Szczególnie właśnie online.

Dlatego możliwość przejrzenia opinii oraz ocen produktu to doskonała okazja na zachęcenie do zakupu, zaś umożliwienie oceniania produktu to dobry sposób na usprawnienie sklepu.

11. Używaj bramek płatności.

Koniecznie stosuj bramki płatności, które są niezwykle przydatne. Usprawniają proces składania zamówienia, a sama płatność staje się w pewnym stopniu zautomatyzowana.

W dodatku są one bezpieczne oraz szybkie w przekazywaniu środków. Absolutna konieczność w sklepie online.

Jak usprawnić sklep internetowy, by zwiększyć sprzedaż? – podsumowanie wskazówek

Mam nadzieję, że przybliżone kierunki rozwoju sklepu pozwolą Ci lepiej ocenić kondycję strony oraz będą mobilizacją do podjęcia dodatkowych działań.

Serwis sprzedażowy online wymaga aktywności oraz wychodzeniu naprzeciw klientom. Warto wiedzieć, w którą stronę dążyć.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.