Jak utrzymać klienta na stronie internetowej? – 4 proste sposoby

Jak utrzymać klienta na stronie internetowej?

Zdobycie lojalnego klienta to ostateczny cel prawie każdej firmy i z tym możesz się ze mną od razu zgodzić. Niezależnie od tego, czy firma istnieje w sieci, czy świadczy tylko lokalne usługi np. fryzjerskie. Jeżeli klient jest zadowolony, możesz mieć pewność, że tworzysz dobry i zyskowny biznes. Dzisiaj pokażę Ci, jak utrzymać klienta na stronie internetowej i zdobyć jego zaufanie oraz lojalność.

Jeżeli od niedawna prowadzisz stronę internetową, to zrozumienie tego, jak zatrzymać klientów, którzy już raz zrobili zakup, jest dla Ciebie bardzo ważne.

Dlaczego?

Przyciągnięcie nowego klienta może kosztować Cię nawet pięć razy więcej niż utrzymanie już istniejącego, dlatego efektywne prowadzenie strony musi opierać się na strategii, która dba o klientów i jest w stanie nakłonić ich do ponownego kontaktu lub zakupu.

Jak to zrobić?

Oto 4 sposoby na to, jak utrzymać klienta na stronie internetowej.

1. Daj możliwość zadawania szybkich pytań.

Większość firm ma dzisiaj wiele kanałów komunikacji, a są to zazwyczaj: e-mail, Twitter, Facebook, czy nawet zwykły telefon.

Jeżeli chodzi o social media oraz e-mail, to jesteśmy w stanie szybko odpowiedzieć na pytania naszych klientów, ponieważ monitorujemy je na bieżąco.

Jednak co z klientami, którzy nie mają kont w social media lub mają szybkie pytanie, które trudno im zadać przez telefon?

Tutaj przychodzą nam z pomocą live chaty.

Implementując to rozwiązanie na swojej stronie internetowej, możesz przyciągnąć i przekonać nawet przypadkowych klientów, którzy nie są jeszcze do końca zainteresowani współpracą z Tobą lub zakupami w Twoim sklepie internetowym.

Prosty przykład z życia wzięty:

Chcesz kupić dysk SSD do swojego starego komputera. Trochę poczytałeś w internecie, ale nie do końca wiesz, „co z czym się je” oraz jak wybrać taki dysk, żeby pasował.

Wchodzisz do pierwszego sklepu internetowego, wyskakującego w rezultatach wyszukiwania. Oczywiście, zanim znajdziesz nawet kategorię takich dysków, to minie odrobina czasu. Wybierzesz najtańszy, bo się przecież na tym nie znasz.

Teraz kwestia tego, czy będzie pasował.

Przechodzisz do zakładki „Kontakt” i szukasz e-maila do biura obsługi klienta. Piszesz do nich wiadomość i czekasz. Oczywiście duże sklepy dostają dziennie tysiące takich e-maili i odpiszą dopiero po kilku godzinach.

Tutaj właśnie masz szansę na utrzymanie klienta na stronie internetowej.

Zadaje on poprzez widoczny live chat szybkie pytanie, a ktoś z obsługi Twojego sklepu odpowiada w ciągu kilku sekund lub minut.

Klient jest zadowolony, że uzyskał odpowiedź, a Ty możesz mu zaproponować zakupy w Twoim sklepie lub nawet wygenerować odpowiedni link, który szybko przeprowadzi klienta przez proces zamówienia.

2. Ułatwiaj wybieranie Twojego numeru telefonu.

Na pewno słyszałeś, że w tej chwili strony internetowe notują więcej wejść z urządzeń mobilnych niż z komputerów stacjonarnych.

Dlaczego więc nie ułatwiasz tym użytkownikom możliwości kontaktu telefonicznego z Twoją firmą?

To, co mam na myśli, to tzw. click to call.

Zdecydowana większość stron internetowych w miejscach, gdzie podaje swój numer telefonu, zostawia goły tekst.

W przypadku, gdy użytkownik chce zadzwonić pod znaleziony numer, ma zawsze cichą nadzieję, że będzie to numer typu click to call (kliknij, żeby zadzwonić).

Jakie czeka go poirytowanie, gdy dowie się, że jest to zwykły tekst, który musi zaznaczyć, skopiować, wyjść z przeglądarki, otworzyć aplikację do wybierania numeru, wkleić skopiowany numer i dotknąć słuchawki.

Większość takich klientów (to będą ludzie w wieku 35+, którym nie się chce załatwiać wszystkich spraw poprzez e-mail) po prostu zrezygnuje i znajdzie taką stronę internetową konkurencji, w której może kliknąć numer telefonu i zadzwonić od razu tam, gdzie chce.

Jak to zrobić?

Należy zmienić odrobinę kod strony:

<a href="tel:502159071">502 159 071</a>

Będąc jeszcze dokładniejszym, możesz dodać również specjalny fragment danych strukturalnych:

<a itemprop="telephone" href="tel:502159071">502 159 071</a>

Po dotknięciu takiego linka Twój telefon powinien wybrać ten numer i dać Ci możliwość zadzwonienia.

Tutaj możesz przetestować: 502 159 071.

3. Specjalne korzyści dla lojalnych klientów.

Klienci lubią czuć się wyjątkowo i być częścią elitarnej grupy osób, która czerpie większe korzyści niż nowi klienci. Wobec tego, jak utrzymać klienta na stronie internetowej?

Przedsprzedaże, rabaty, testowanie usług, darmowe wejściówki, gratisy itp. To jest Twoja karta przetargowa, ale o tym już doskonale wiesz.

To, na co warto postawić, to program lojalnościowy lub – jak kto woli – klub VIP.

Założenie takiego programu wymaga czasu oraz budżetu, ale pomoże Ci to odróżnić się od konkurencji, a jeżeli rozegrasz to dobrze, przyniesie Ci spore zyski oraz kolejnych lojalnych klientów.

Oto standardowa strategia:

  • Spróbuj dotrzeć do klientów, którzy są lojalni i robią z Tobą już interesy od jakiegoś czasu. Napisz do nich wiadomość e-mail z propozycją współpracy na określonych warunkach. Nie zapomnij uświadomić ich o przyszłych zaletach bycia w Twoje programie i daj im na zachętę jakiś rabat lub gratis.
  • Nie zapominaj o klientach, którzy dobrze rokują. Bądź z nimi w kontakcie i poinformuj ich, że w przyszłości będą mogli przystąpić do Twojego programu lojalnościowego, ale muszą spełnić jeszcze pewne warunki.
  • Nie oferuj programu lojalnościowemu wszystkim klientom. Chodzi o to, żeby Twój klub VIP był mały, ale bardzo zaangażowany w to, co robi.
  • Spersonalizuj wysłane wiadomości do uczestników programu w taki sposób, aby każdy czuł się wyjątkowo.

Oczywiście jest to tylko ogólna instrukcja i przy tworzeniu własnego programu lojalnościowego powinieneś przejrzeć już dostępne rozwiązania w internecie oraz sprawdzić, jak robią to inne, większe firmy w internecie.

4. Postaw na content marketing.

Jeżeli chodzi o dokonywanie wyboru między różnymi usługami lub produktami, to zwykle bazujemy na opiniach naszych znajomych lub eksperta, który wypowiedział się na ich temat np. na YouTube. Jednakże dobrze napisany opis produktu lub wpis potrafi już od samego początku przekonać nowego klienta oraz utrzymać starych.

Dlatego inwestując w content marketing, nie tylko dotrzesz do większej liczby potencjalnych klientów, ale także poprawisz swoją pozycję w wyszukiwarce.

Pamiętaj, że napisanie standardowego krótkiego wpisu lub skopiowanie opisu produktu ze strony producenta nic nie da.

Istotą content marketingu jest pozyskiwanie klientów poprzez publikowanie wartościowych i przydatnych treści, które zainteresują Twoją grupę docelową.

Więcej przeczytasz na naszym blogu w kategorii content marketing. Opublikowaliśmy już ponad 75 wpisów na ten temat.

Sposoby na to, jak utrzymać klienta na stronie internetowej

4 sposoby, które tutaj omówiłem, to tylko niektóre z wielu, z których możesz skorzystać, żeby utrzymać klienta na stronie internetowej.

Jeżeli nie masz czasu i środków na przetestowanie wszystkich sposobów, polecam szczególnie content marketing, który w większości przypadków poprawi nie tylko komunikację z klientem, ale i Twoją pozycję w wyszukiwarce internetowej.

Jeżeli masz jakieś inne pomysły na to, jak utrzymać klienta na stronie internetowej, daj nam znać w komentarzach poniżej.

  • Jak utrzymać klienta na stronie internetowej? – 4 proste sposoby
    5 (100%) głosów: 5

  • Tagi: ,

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub OzorowskiJakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

6 dni temu

Jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? – 10 porad

Zastanawiasz się nad tym, jak prześcignąć większe firmy w wyszukiwarce Google? Nie jesteś z góry skazany na porażkę! Sprawdź nasze sprawdzone porady.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

Tydzień temu

Co zrobić, by treść konwertowała? – 7 sprawdzonych wskazówek

Czym jest konwersja treści? Dlaczego jest istotna dla generowania zysku? Co należy zrobić, by treść konwertowała? W tym wpisie odpowiadamy na te pytania.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

Tydzień temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

2 tygodnie temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy
Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

3 tygodnie temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.