Jak we własnym zakresie promować stronę internetową? – 7 porad

Jak we własnym zakresie promować stronę internetową?

Istnieją dwa główne podejścia w kwestii promowania swojej witryny. Wszelkie działania reklamowe można zlecić zewnętrznej firmie lub też we własnym zakresie promować nową stronę.

Podejście pierwsze daje spore szanse na to, że profesjonalna firma będzie wiedziała, jak zwiększyć popularność strony. Wiąże się to jednak z kosztami, które nie zawsze są akceptowalne i jest to sytuacja w pełni zrozumiała.

Dlatego też działanie w pojedynkę w wielu przypadkach okazuje się dobrym rozwiązaniem. Ważne jest tylko to, aby robić wszystko z głową. Bez odpowiedniego planu można sobie bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc.

Sprawdź zatem kilka porad w kwestii tego, jak we własnym zakresie promować stronę internetową. Dzięki nim uczynisz swój biznes bardziej rozpoznawalnym.

W jaki sposób we własnym zakresie promować stronę www? – 7 wskazówek

1. Uruchom bloga.

Wiele osób sądzi, że strona główna odgrywa najważniejszą rolę spośród wszystkich podstron. Widoczna jest jako strona wejścia w reklamach, pozycjonuje się ją itp.

Otóż nie zawsze tak musi być.

Musisz wiedzieć, że użytkownicy wcale nie muszą trafiać na Twoją witrynę jedynie poprzez znajdowanie strony głównej wśród wyników wyszukiwania. Już tłumaczę, dlaczego.

Wyobraź sobie, że masz w swoim serwisie następujące podstrony:

 • Strona główna
 • O mnie
 • Oferta
 • Kontakt

Użytkownicy mają zatem cztery możliwości, jeśli chodzi o znalezienie Twojego serwisu w sieci wśród wyników organicznych.

Co by było, gdybyś na swojej stronie miał bloga z przydatnymi artykułami? Załóżmy, że będziesz mieć takich tekstów dziesięć:

 • Strona główna
 • O mnie
 • Oferta
 • Blog
  • Wpis #1
  • Wpis #2
  • Wpis #3
  • Wpis #4
  • Wpis #5
  • Wpis #6
  • Wpis #7
  • Wpis #8
  • Wpis #9
  • Wpis #10
 • Kontakt

Teraz podstron jest łącznie piętnaście (cztery poprzednie, strona główna bloga oraz dziesięć nowych wpisów), zatem możliwości znalezienia jakiejkolwiek podstrony należącej do Twojej domeny również jest piętnaście. Zresztą nawet optycznie taka dłuższa lista wygląda już zdecydowanie lepiej.

A gdybyś tak miał dwadzieścia artykułów? Albo pięćdziesiąt? Ewentualnie ponad sześćset, jak u nas na ten moment?

No właśnie. Już teraz sam rozumiesz, że pula słów kluczowych, które mogą posłużyć użytkownikom do natrafienia na Twój serwis, może się potężnie wręcz rozrosnąć.

Wystarczy, że będziesz tworzyć wpisy blogowe. Jest to typowy sposób na to, by we własnym zakresie promować swoją stronę internetową.

Jeśli masz dryg do pisania i dysponujesz wiedzą, która może być przydatna osobom będącym Twoimi potencjalnymi klientami, koniecznie zainteresuj się tą metodą, gdyż przynosi naprawdę wymierne skutki.

Z tego miejsca śmiało polecam Ci ten tekst: pisanie tekstów na blogu – 9 technicznych wskazówek.

2. Stwórz tzw. wizytówki NAP.

NAP to skrót od Name, Address, Phone Number. Z kolei wizytówką NAP można nazwać np. dedykowaną Twojej firmie podstronę na „katalogowym” portalu typu Zumi, które to prezentują wizytówki poszczególnych biznesów.

Istnieje dość sporo portali, które umożliwiają dodanie takiej wizytówki. Niektóre z nich są darmowe, inne płatne.

Spróbuj zrobić małe rozeznanie na własną rękę i znaleźć miejsca, w których mógłbyś dodać wpis o swojej firmie.

Pamiętaj tylko o tym, aby odpowiednio przekalkulować opłacalność działań, gdyż jeśli utrzymanie takiej wizytówki będzie w jakimś miejscu relatywnie wysokie, lepiej jest sobie odpuścić.

3. Mądrze prowadź facebookowy profil.

Prowadzenie profilu na Facebooku również można oddać w ręce specjalistów, jak i można się zabrać za to samodzielnie.

W gruncie rzeczy, jeśli Twój profil nie jest na tyle rozbudowany, że wymagałby od Ciebie spędzania przy nim dużej ilości czasu, to jak najbardziej możesz podziałać na własną rękę.

Musisz mieć jednak jakiś przemyślany plan.

Przede wszystkim ustal, jakiego typu treści chcesz publikować. Najlepiej jest łączyć wiedzę z humorem i atrakcyjnym wizualnie przekazem. Te trzy czynniki sprawią, że Twoje treści będą przykuwały uwagę, co może przyczynić się do zwiększenia popularności Twojego biznesu.

Gdy już zdobędziesz fanów, sprawdź, jak zamienić ich w klientów.

4. Aktywnie działaj w grupach na Facebooku.

Facebook to nie tylko profil firmowy, lecz także aktywność w grupach.

Musisz mieć świadomość tego, że grupy niejednokrotnie zrzeszają całą masę ludzi, spośród których jakaś część mogłaby się okazać Twoimi klientami.

Wystarczą „jedynie” dwie cechy, by to wykorzystać: czas i wiedza.

Znane są mi osoby, które dzięki swojej profesjonalnej aktywności mają klientów tylko dlatego, że chce im się rzeczowo odpisywać w wielu wątkach. Zyskują status ekspertów i rozpoznawalność w branży. Odzywają się wtedy do nich osoby zainteresowane ich usługami, ponieważ widzą, że „ogarniają”.

5. Stwórz newsletter.

Lista mailingowa to także darmowy sposób na to, by we własnym zakresie promować stronę internetową.

Jeśli Twoja strona oparta jest o system CMS WordPress, to masz z górki.

System ten umożliwia łatwą integrację wielu zewnętrznych usług mailingowych (typu MailChimp) z dowolnym polem subskrypcji, które mogłoby się znaleźć na Twojej stronie internetowej.

Wiadomości mailowe są po prostu dodatkowym kanałem, który może generować ruch do Twojej witryny. Kanałem niejednokrotnie zapomnianym, lecz nadal niezwykle istotnym.

Przy okazji możesz rzucić okiem na nasze pomysły na newsletter. Przydadzą Ci się wtedy, gdy nie będziesz w danym momencie wiedzieć, o czym pisać.

6. Zainteresuj się tematem SEO.

Kwestia SEO została przeze mnie poniekąd poruszona w punkcie pierwszym, gdy omawiałem blogowanie.

Otóż nie trzeba być wysokiej klasy specjalistą, by zajmować się podstawowym SEO na własną rękę. Oczywiście wielu aspektów bez głębszej wiedzy nie da się niestety poruszyć, lecz te podstawowe jak najbardziej.

Wtyczka Yoast SEO do systemu WordPress jest przyjazna osobom początkującym. W przyjemnej dla oka formie czerwonych, pomarańczowych lub zielonych kółeczek podpowiada użytkownikowi, które SEO-we aspekty danej podstrony zostały w konkretny sposób spełnione.

Zaznaczam jednak, że wtyczka ta nie jest absolutnym guru, ani żadnym wyznacznikiem naprawdę poprawnej optymalizacji treści, gdyż wiele wskazówek trzeba relatywizować lub nawet ignorować.

Za to dla tych osób, które dopiero raczkują z SEO i jakkolwiek na własną rękę oraz za darmo chcą cokolwiek podziałać, na start będzie odpowiednia.

Co więcej, śmiało możesz zajrzeć także do tego tekstu: jak samodzielnie tworzyć treści przyjazne SEO?

7. Wesprzyj się Google Analytics.

Google Analytics to darmowa usługa, która gromadzi wiele danych na temat zachowania użytkowników na Twojej stronie internetowej.

Jej założenie jest naprawdę szybkie i przede wszystkim darmowe. Ogrom informacji, jakie jest w stanie Ci zaprezentować, jest jak najbardziej wart zainteresowania się nią.

Dlaczego wspominam o Google Analytics w kontekście tego, by we własnym zakresie promować swoją stronę internetową?

Otóż witrynę trzeba co jakiś czas modernizować i rozbudowywać. Oczywiście część działań przeprowadza się z konieczności lub na podstawie wpadnięcia na jakiś pomysł. Jednakże suche dane, po ich odpowiedniej interpretacji, potrafią wygenerować wiele ciekawych wniosków, które z kolei mogą posłużyć za bazę do podjęcia decyzji o zmianach na stronie.

Podstrona ofertowa pomimo tego, że jest rozbudowana, powoduje wiele szybkich wyjść? Użytkownicy ogólnie spędzają mało czasu na Twojej stronie? Nie podoba Ci się rozkład źródeł, z jakich użytkownicy wchodzą na Twoją stronę?

Powyżej przedstawiłem jedynie część powodów, które mogą świadczyć o tym, że strona internetowa wymaga zmian. Wszystkie z nich da się zauważyć właśnie za pomocą Google Analytics.

Czy warto we własnym zakresie promować stronę internetową?

Oczywiście, że tak.

Jednak, jak zresztą we wszystkich aspektach życia, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem.

Dlatego też zachęcam Cię do przejrzenia innych wpisów, które opublikowaliśmy na naszym blogu. Wiele z nich dotyka tematów, którymi można zainteresować się w sposób samodzielny oraz w 100% darmowy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.