Jak wybrać domenę? – 11 kwestii, na które musisz zwrócić uwagę

Jak wybrać domenę?

Każdy, kto jakkolwiek planuje zaistnieć w sieci, prędzej czy później musi postawić na jakiś adres własnej strony. Lecz jak wybrać domenę, aby za jakiś czas nie żałować swojej decyzji?

Oczywiście sytuacja każdego z nas jest inna, zatem wszystkim nam przyświecają inne cele w kontekście wyboru adresu idealnego.

Jednakże istnieje szereg kwestii, na które wręcz musisz zwrócić uwagę przed postawieniem na jakąś konkretną domenę.

Poniżej znajdziesz ich listę. Zapoznaj się ze wszystkimi jedenastoma poradami, dzięki którym bez problemu będziesz w stanie wybrać perfekcyjny adres dla swojej działalności w sieci.

Jak wybrać domenę dla Twojej strony internetowej? – 11 wskazówek

1. Sprawdź, czy dany adres jest wolny.

Zanim rozpoczniesz poszukiwania, zaopatrz się w stronę internetową, za której pomocą będziesz sprawdzać ewentualną dostępność adresów, które będą wpadać Ci do głowy.

Przypuśćmy, że będzie to strona serwisu Domeny.tv. To jedynie przykład, gdyż każdy dostawca tego typu usług ma w swoim serwisie wyszukiwarkę, która służy do sprawdzania dostępności.

My sami lubimy ten serwis z uwagi na to, że prócz sugerowanych „końcówek”, daje również możliwość dość zaawansowanej filtracji wyników.

Warto wspomnieć także o serwisie AfterMarket, gdzie możesz przechwycić wygasające domeny lub też nabyć je, korzystając z giełdy. Jak widać, nie musi być to zawsze „świeży” adres – możesz go także nabyć po kimś. Jednakże w tym przypadku musisz zwracać uwagę na historię danej domeny, lecz więcej informacji na ten temat znajdziesz w punkcie jedenastym niniejszego wpisu.

2. Postaw na możliwie najkrótszy adres.

Adres składa się z następujących części:

Domena struktura

Twoim zadaniem jest znaleźć taki adres, który będzie zawierał jedynie domenę I oraz II poziomu (protokół pomijamy, gdyż jest on obecny zawsze). Oczywiście można pokusić się także o adresy typu nazwa.org.pl, nazwa.com.pl czy też nazwa.net.pl, lecz mimo wszystko im mniej członów, tym lepiej.

Taki adres jest po prostu krótszy, a także łatwiejszy do zapamiętania i wymówienia.

3. Niech nazwa będzie łatwa do napisania i wymówienia.

Rozwińmy wątek poruszony w poprzednim punkcie, ponieważ zwięzłość jest niezwykle istotna w kontekście tego, jak wybrać domenę.

Przypuśćmy, że szukasz idealnej domeny dla swojej firmy. W trakcie jej istnienia wielokrotnie zdarzy Ci się np. rozmawiać z kimś, gdzie będziesz chciał wypowiedzieć adres swojej strony internetowej.

Jeżeli nazwa Twojej strony internetowej będzie skomplikowana, to nie ma opcji, aby ktokolwiek ją sobie przypomniał, będąc później przy komputerze.

A co w przypadku, gdy ktoś skontaktuje się z Tobą drogą telefoniczną, a Ty będziesz chciał przekierować go do strony internetowej np. w celu zapoznania się z dostępną tam ofertą?

Będziesz musiał podać adres. Jeśli będzie on łatwy, nie ma problemu. Jednak jeżeli będzie trzeba go przeliterowywać lub posiłkować się czymś w rodzaju „b jak Beata, t jak Tomasz” itp., to świadczyć to będzie jedynie o tym, że adres po prostu nie jest łatwy do wymówienia.

Takich właśnie sytuacji chcesz unikać.

4. Staraj się unikać liczb.

Liczby w adresie również nie są czymś pożądanym.

Na pierwszy rzut oka raczej nie widać ani jednego minusa takiej sytuacji, lecz zauważ, że liczbę da się przedstawić zarówno słownie, jak i przy pomocy cyfr.

Jeśli powiesz komuś, że adres Twojej strony to „niepodległości cztery pe el”, to nie będzie wiedział, czy jest to niepodleglosci4.pl, czy też niepodlegloscicztery.pl. Wymagane będzie dopowiedzenie, dodatkowe poinstruowanie z Twojej strony. Czyli po prostu zbędny krok, którego również lepiej jest unikać.

W kontekście tego, jak wybrać domenę, stawianie na cyfry w adresie musi być naprawdę poparte solidnymi argumentami.

5. Wybierz odpowiednią końcówkę adresu.

Pisząc o „końcówce”, mam na myśli oczywiście TLD, czyli ten ostatni człon adresu.

Jeśli planujesz działać wyłącznie w Polsce, to „pl” wydaje się naturalnym wyborem.

Jeżeli jednak zamierzasz prowadzić biznes międzynarodowy lub chcesz mieć kilka wersji językowych na swojej stronie, odpowiednim wyborem powinna być końcówka „com” – najbardziej ogólna.

Do gatunku ogólnych śmiało można także zaliczyć domeny „net”, „org” i „info” – one również są godne rozważenia w przypadku chęci działania jakkolwiek szerzej niż tylko w Polsce.

Oczywiście nawet powyższe podpowiedzi są wyłącznie intuicyjne. Chodzi po prostu o to, aby podczas wyboru domeny kierować się jakąś intuicją, logiką. Twoja decyzja musi być po prostu czymś podparta.

6. Zastanów się nad niestandardową końcówką.

Czy w kontekście tego, jak wybrać domenę, musimy ograniczać się wyłącznie do ogólnych końcówek?

Oczywiście, że nie. Czasy się zmieniają.

 • .actor
 • .agency
 • .business
 • .city
 • .fashion
 • .makeup
 • .sport

Wyżej znajduje się siedem przykładowych adresów spośród tzw. nowych domen, których łącznie jest kilkaset. Wszystkie z nich możesz znaleźć np. na tej liście w serwisie Domeny.tv.

Jak widzisz, wybór może przyprawić o ból głowy.

Co więcej, wśród Polaków spotyka się także trend stawiania na końcówki „ski” z uwagi na to, iż wielu z nas ma nazwisko kończące się tymi trzema literami. Stąd też nie ma żadnego problemu z tym, aby ktoś o nazwisku Ziółkowski miał adres ziolkow.ski.

Zapytasz się pewnie, czy końcówka ma znaczenie (w końcu „ski” jest domyślnie przeznaczone do jakiejkolwiek działalności powiązanej z nartami). Zasada jest taka: im prościej oraz logiczniej, tym lepiej.

Pierwszym wyborem zawsze powinno być postawienie na najbardziej ogólne, znane nam wszystkim od lat rozszerzenie. Wybór czegokolwiek jeszcze na ten moment „egzotycznego” będzie po prostu eksperymentem, o którego stopniu powodzenia będzie można mówić za kilka lat.

7. Dokonaj wyboru: marka czy słowa kluczowe?

Jak wybrać domenę – opierając się o nazwę marki, czy też o słowa kluczowe?

Istnieją dwa główne podejścia:

 • nazwa-firmy.pl / nazwa-firmy.com
 • słowo-kluczowe.pl / słowo-kluczowe.com

Jeśli sądzisz, że stawiając na słowo kluczowe, Twoja strona internetowa będzie wyżej w wyszukiwarce, jesteś w błędzie. Obecnie nie ma to znaczenia.

Najlepszym wyborem wydaje się dobór adresu, który w pierwszej kolejności będzie zawierał wewnątrz nazwę Twojej firmy.

Tym sposobem budujesz świadomość marki w sieci. Sprawiasz, że jej nazwa będzie coraz częściej pojawiała się tu i ówdzie, zapadając internautom w pamięć.

8. Pamiętaj o tym, że Twój wybór jest niezwykle istotny.

Znam przypadek, w którym właściciel strony internetowej w ciągu czterech lat zmieniał jej adres… pięć razy.

Jest to niekorzystne głównie z dwóch powodów.

Po pierwsze nie daje użytkownikom szans na to, by dany adres zapadł im w pamięć. Zmiana adresu po prostu uniemożliwia im przyzwyczajenie się do jednej, konkretnej nazwy strony.

Po drugie rodzi to komplikacje pod kątem SEO. Oczywiście istnieje w Google Search Console możliwość powiadomienia robotów wyszukiwarek o zmianie adresu, lecz mimo wszystko tak nagminne operacje nie są na tyle standardowe, aby mogły być uznawane za coś normalnego.

A co w przypadku, kiedy ktoś zainwestuje sporą sumę pieniędzy we wszelkiego rodzaju reklamy, banery, ulotki i inne materiały drukowane, w których występuje dany adres? Jakikolwiek rebranding w takich sytuacjach generuje dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Zatem w kwestii tego, jak wybrać domenę, postaraj się myśleć przyszłościowo.

9. Wykup także podobne nazwy oraz popularne końcówki.

Załóżmy, że Twoja firma nazywa się „Number” (z angielskiego; jest to oczywiście jedynie przykład). Wybrałeś zatem idealny dla niej adres: number.pl. Wszyscy w Waszej firmie mówicie „namber” – z angielska.

W jaki sposób podajesz adres swojej strony internetowej, wymawiając go podczas rozmowy z kimś? Jest to „namber pe el”, czy też „number pe el”?

W takich sytuacjach dobrze jest mieć w posiadaniu dwa adresy: number.pl i namber.pl. Drugi powinien przekierowywać w sposób 301 na ten pierwszy.

Wszystko po to, aby wyeliminować nieścisłości i potencjalne pomyłki. Nie każdy jest biegły w języku angielskim i nie każdy będzie wpisywał tego typu nazwę w taki sposób, w jaki robisz to Ty oraz Twoi współpracownicy.

Zatem w kwestii tego, jak wybrać domenę, dobrze jest pamiętać o kwestiach – nazwijmy to – „fonetycznych”.

Jednak to nie wszystko.

Co w przypadku, gdy ktoś zapamięta nazwę Twojej firmy, lecz nie będzie pamiętał końcówki adresu? Ewentualnie co zrobisz, gdy mając domenę nazwa-twojej-firmy.pl, konkurencja zarejestruje sobie domenę nazwa-twojej-firmy.com?

Ponownie warto jest wykazać się zapobiegliwością i zarejestrować kilka „końcówek”, by wszystkie przekierowywały na adres główny.

10. Sprawdź historię wybranej domeny.

Nie zawsze domena, którą nabędziesz, będzie zupełnie nowa. Może się zdarzyć, że pod tym adresem widniał już kiedyś jakiś serwis.

Jeśli chcesz się upewnić, czy jej historia jest „czysta”, skorzystaj z naszego wpisu: jak korzystać z Wayback Machine?

W tym tekście omawiamy, jak działa serwis Wayback Machine, za którego pomocą możesz zapoznać się z historią danego adresu.

Jest to bardzo ważne, ponieważ do danej domeny mogą prowadzić jakieś linki. Nie zawsze znajdują się one na „dobrych” stronach i tym samym nie zawsze są korzystne.

Co więcej, pod danym adresem mogło dziać się też coś podejrzanego, zatem lepiej jest po prostu dmuchać na zimne i sprawdzać każdorazowo jego historię.

11. Nie stawiaj na pierwszego lepszego dostawcę.

Być może jesteś jedną z tych osób, która ma już swoją domenę, za którą płaci kilkaset zł rocznie w celu jej odnowienia.

Ewentualnie widziałeś już gdzieś ofertę domeny za 0 zł na pierwszy rok.

Jeśli pasuje do Ciebie którykolwiek z dwóch powyższych wariantów: stop!

Zastanów się i nie przepłacaj.

Musisz wiedzieć, że nie zawsze najbardziej popularni dostawcy mają najlepsze ceny. Bardzo często zdarza się, że domena jest darmowa na pierwszy rok, lecz koszt jej odnowienia w drugim roku (oraz w kolejnych latach) jest znacznie wyższy.

Zanim postawisz na jakiegokolwiek dostawcę, rozejrzyj się. Cena odnowienia nie musi być trzycyfrowa. Przykładowo, w OVH koszt rejestracji domeny na pierwszy rok to nieco ponad 12 zł brutto, podczas gdy koszt jej odnowienia to blisko 50 zł brutto.

Po prostu podlicz sobie u wszystkich dostawców wszelkie koszty na kilka lat do przodu i dopiero wtedy podejmij decyzję. Nie zawsze brak kosztów w pierwszym roku będzie oznaczać, że w latach kolejnych wszystko to będzie opłacalne.

Pamiętaj również, że nie musisz wiązać się z danym dostawcą na wieki. W każdej chwili możesz poprosić o wydanie tzw. kodu authinfo i przy jego użyciu przenieść się do kogokolwiek innego. Zalecam zapoznać się z tym, jak – w razie czego – w danej firmie uzyskuje się taki kod (każdy dostawca na swojej stronie internetowej ma zamieszczone takie informacje, wystarczy poszukać tego w Google np. przy użyciu frazy „nazwa-dostawcy authinfo”).

Jak wybrać domenę? – podsumowanie tekstu

Mam nadzieję, że garść powyższych porad w kwestii tego, jak wybrać domenę, będzie dla Ciebie przydatna.

Podsumujmy je:

 1. Upewnij się, że adres, który chcesz zarejestrować, jest dostępny.
 2. Staraj się wybrać możliwie najkrótszy adres.
 3. Postaw na adres, który będzie łatwy do zapisania i wymówienia.
 4. Jeśli masz taką możliwość, unikaj liczb w adresie.
 5. Dokładnie zastanów się nad tym, jaką końcówkę adresu wybrać.
 6. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do tych najbardziej znanych, ogólnych końcówek.
 7. Zastanów się, czy lepiej będzie mieć w adresie słowo kluczowe, czy też nazwę Twojej firmy.
 8. Wiedz, że Twój wybór jest bardzo ważny – postaraj się wybrać taki adres, którego nie będziesz zmieniać przez wiele lat.
 9. Zabezpiecz się poprzez wykupienie adresów powiązanych z tym głównym.
 10. Zanim zakupisz daną domenę, sprawdź jej historię m.in. z użyciem serwisu Wayback Machine.
 11. Sprawdź oferty kilku lub nawet kilkunastu dostawców, zanim na jakiegokolwiek z nich postawisz.

Jak widzisz, Twój wybór nie może być przypadkowy. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, dokładnie ją przemyśl.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.