Jak wybrać motyw WordPress? – 10 prostych zasad

Jak wybrać motyw WordPress?

Motyw WordPressa często nazywany jest również szablonem, lecz z technicznego punktu widzenia jest to błędne określenie. Wspomniałem o tym dużo szerzej m.in. we wpisie o najlepszych motywach do WordPressa.

Także, jeśli chcemy zmienić wygląd strony, to zazwyczaj należy zainstalować nowy motyw – nie szablon. Jednak jak wybrać motyw WordPress, aby jego instalacja przyniosła zadowalający oraz zamierzony efekt?

Wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł oraz spojrzeć na motyw z innej perspektywy, nie tylko pod kątem atrakcyjności wizualnej. Poznaj zatem kilka zasad, które pozwolą wybrać dobry motyw, pasujący przede wszystkim do nowej odsłony serwisu.

Jak wybrać motyw WordPress? – 10 wskazówek

1. Darmowy czy płatny motyw?

Pierwsza rzecz, jaką należy rozpatrzeć, to przede wszystkim wybór darmowego lub płatnego motywu.

Tutaj wszystko skupia się na tym, jaki serwis planujemy zbudować. Nie ma co ukrywać, że darmowy motyw będzie z pewnością bardziej ograniczony, lecz jeśli planujemy utworzyć prostą, bardziej hobbystyczną stronę, to z pewnością może być wystarczający. Choć mimo wszystko stosunek tego, co oferuje płatny motyw do darmowego, jest bardzo duży, więc warto sięgać po płatne wersje. Tym bardziej że ich cena nie jest strasznie wygórowana.

Płatny motyw to przede wszystkim takie korzyści na rzecz darmowego, jak chociażby:

  • płatne motywy są zazwyczaj ładniejsze oraz mają znacznie więcej różnych elementów wizualnych do wykorzystania
  • mają kilkumiesięczny support, gdzie w razie zaistniałych problemów można poprosić o pomoc
  • mają szeroką dokumentację dotyczącą jego użytkowania
  • posiadają znacznie więcej opcji konfiguracyjnych
  • mogą być bardziej unikalne

2. Czy dane funkcje będą przydatne?

Następną kwestią, jaką należy zbadać, to ocena tego, w jakim stopniu dany motyw okaże się przydatny.

Jest to niesłychanie ważne, ponieważ motywy są zazwyczaj nafaszerowane wieloma elementami, mnóstwem dodatków oraz atrakcyjnym wyglądem, lecz w gruncie rzeczy tylko garstka z tego zostaje ostatecznie wykorzystana. Zatem, zamiast oceniać aspekt wizualny, bardziej powinno ocenić się to, czy zastosowane widoki podstron okażą się przydatne oraz pasujące do treści, które się posiada (lub zamierza utworzyć).

Także przed zakupem już mniej więcej powinno się orientować, które elementy będą wykorzystane, a które są tylko ładne, lecz mało praktyczne. Tutaj często można spotkać się z sytuacją, że motyw robi duże wrażenie, jest estetyczny, ładny, lecz gdy przychodzi pora go wykorzystać, to trudno jakkolwiek dopasować go do posiadanej treści. Dlatego ocena przydatności jest w takich przypadkach niesłychanie ważna.

Poleca się również sprawdzić, jak prezentują się te „bardziej zwykłe” elementy, które opierają się typowo o treść (wypunktowane listy, nagłówki, tytułu, akapity), ponieważ to właśnie te elementy są najczęściej wykorzystywane. Te bardziej wymyśle, choć w pierwszej chwili są atrakcyjne, to po głębszym zastanowieniu się są kompletnie niepraktyczne.

3. Ile jest dostępnych opcji konfiguracyjnych?

Płatne motywy oferują zazwyczaj więcej możliwości konfiguracji motywu. W niektórych można „wyklikać” bardzo wiele opcji, dopasowując wygląd, kolory lub styl bez posiadania specjalistycznej wiedzy. To właśnie ten aspekt często decyduje o tym, jak wybrać motyw WordPress.

Warto to sprawdzić przed zakupem, aby w późniejszym czasie móc dostosować wygląd pod własne wymagania, szczególnie jeśli nie posiada się wiedzy z zakresu tworzenia stron. Jest to z pewnością przydatne, ponieważ w szybki sposób można ingerować w kluczowe aspekty strony (fonty, logo, sposób prezentacji menu, ingerencja w stopkę, kolorystyka itd.).

Darmowe motywy również mogą posiadać takie panele, lecz ich zawartość z pewnością jest mniej rozbudowana i po prostu bardziej ograniczona.

4. Jak istotną rolę w motywie odgrywa grafika?

Bardzo ważne jest również ocenienie tego, jak dalece motyw jest atrakcyjny bez zdjęć. Płatne motywy posiadają piękne, dopasowane oraz bardzo atrakcyjne obrazy, które idealnie komponują się oraz właściwie budują cały urok danego motywu. Zazwyczaj bez nich motyw traci na odbiorze.

Dlatego dobrze jest się zastanowić, czy posiada się równie atrakcyjne grafiki, czy ewentualne ich niestosowanie wpłynie mocno na atrakcyjność strony.

Obraz jest bardzo ważny, więc czasami lepiej zrezygnować z motywów, których budowa opiera się w głównej mierze właśnie o nie, jeśli nie posiada się własnych zamienników.

5. Czy motyw posiada wbudowany page-builder?

Najnowsze motywy zazwyczaj zbudowane są na podstawie tzw. page-builderów. Page-builder to dodatek, który oferuje tworzenie treści na podstawie gotowych elementów. Można to przybliżyć do czegoś w rodzaju kreatora, gdzie każdy aspekt można dowolnie ustawić oraz modyfikować. W dodatku można dzięki niemu „wyklikać” wiele ustawień, bez posiadania specjalistycznej wiedzy.

Można zatem w szybki i nieskomplikowany sposób dodawać kolejne elementy oraz tworzyć własny układ treści na podstawie dostępnych komponentów.

6. Jakie opinie krążą o danym motywie?

Kolejny punkt, który decyduje o tym, jak wybrać motyw WordPress, to sprawdzenie ocen oraz opinii innych użytkowników.

Jest to niesłychanie pomocne, ponieważ są to opinie użytkowników, którzy już skorzystali z motywu. Są więc świadomi produktu oraz tego, co oferuje. Można dowiedzieć się z nich czegoś wartościowego w kontekście przydatności motywu.

7. Czy motyw jest responsywny?

Choć trudno jest sobie teraz wyobrazić to, że nowy motyw nie jest responsywny, to mimo wszystko warto sprawdzić, jak prezentuje się na różnych rozdzielczościach ekranu.

Najszybszą metodą jest wykonanie testu w narzędziu, które po kilku sekundach oceni poziom dopasowania motywu do urządzeń mobilnych. W najnowszych motywach wynik powinien być pozytywny, lecz lepiej dmuchać na zimne.

Polecamy narzędzie od Google – test optymalizacji mobilnej.

8. Czy motyw ma jakieś dodatkowe wtyczki?

Istotne jest również zwrócenie uwagi na posiadane dodatki do motywu, ponieważ zdarza się, że wraz z motywem otrzymuje się dodatkowo wtyczki.

Bardzo często są to popularne i płatne dodatki do tworzenia np. pokazów zdjęć, lecz często można spotkać dodatkowo jakieś – przypuśćmy – systemy rezerwacji.

Ponadto niektóre motywy są już wzbogacone o dodatek WooCommerce, który rozszerza funkcjonalność strony internetowej do poziomu sklepu online. Nawet jeśli w danej chwili nie ma potrzeby tego stosować, to w przyszłości warto wiedzieć, że posiada się taką możliwość.

9. Czy motyw ma wsparcie dla wielojęzyczności?

Można również sprawdzić, czy motyw oferuje wsparcie w zakresie wielojęzyczności.

Nawet jeśli w danym momencie nie zachodzi potrzeba jej stosowania, to mimo wszystko warto upewnić się, że budowa motywu jest dostosowana pod tę opcję.

10. Jak motyw jest zoptymalizowany pod kątem SEO?

Na koniec można sprawdzić, w jakim stopniu motyw jest poprawnie zbudowany pod kątem SEO. Choć w tym wypadku akurat wymagana jest co najmniej podstawowa wiedza z tej dziedziny, to pomocne okazać się również mogą narzędzia online, które w jakimś stopniu pozwolą to sprawdzić, np. SEO SiteCheckup. Pamiętaj tylko o tym, iż tego typu automatyczne narzędzia nie wykonają całej roboty za Ciebie. Często działają one na podstawie utartych schematów, zatem najlepszej oceny dokonać może tylko fachowiec.

Warto mimo wszystko potraktować ten aspekt jako dodatek, a nie główny czynnik determinujący wybór motywu, ponieważ gdy ktoś myśli o pozycjonowaniu z prawdziwego zdarzenia, to i tak musi liczyć się z tym, że taki motyw należy dodatkowo poddać optymalizacji.

Jak wybrać motyw WordPress, aby odpowiadał on potrzebom odbiorców?

W całej procedurze wyboru motywu najistotniejszą rolę odgrywa ocena przydatności motywu oraz tego, które elementy wykorzystamy. Najlepiej ocenić to na podstawie posiadanych treści i próbie wyobrażenia sobie ich w nowym motywie.

Jednakże ostatecznie kwestia tego, jak wybrać motyw WordPress, powinna być oceniona przede wszystkim na podstawie wymagań Twoich odwiedzających.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Janusz Kamiński

    Nie jest to taka prosta sprawa, jak może widać na pierwszy zrzut oka. Ale dzięki tym paradom będzie prostszej. 🙂

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.