Jak wydłużyć czas przebywania użytkowników na stronie?

Jak wydłużyć czas przebywania użytkowników na stronie?

Każdy właściciel strony internetowej chce, aby odwiedzający ją użytkownicy spędzali na niej jak najwięcej czasu. Jednak nie da się zatrzymać nikogo na siłę. Trzeba poczynić wiele kroków ku temu, aby użytkownicy uznali stronę za wartościową. Dopiero wtedy można spodziewać się większego zainteresowania serwisem.

Jak to osiągnąć? Nie ma na to jednoznacznej, oczywistej recepty. Są za to pewne uniwersalne porady, które w każdym przypadku zwiększą szansę na to, aby odwiedzający zechcieli dłużej przebywać na Twojej stronie.

Zobacz, co możesz zrobić w tej kwestii. Poniżej znajdziesz osiem użytecznych wskazówek.

Porady w kwestii tego, jak wydłużyć czas przebywania użytkowników na stronie

1. Zadbaj o prędkość strony.

Jeśli myślisz o tym, jak wydłużyć czas przebywania użytkowników na stronie, to jednocześnie powinieneś zadbać o skrócenie czasu ładowania witryny.

Pomyśl – kto (zwłaszcza w dzisiejszych czasach) ma chęć na długie wczytywanie się podstron? Nie chce się nam czekać na pobranie obrazów, skryptów i innych elementów, które potrafią stanowczo wydłużyć czas ładowania. To normalne.

Istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają pomiary w kwestii ładowania się strony. Należą do nich:

Wszystkie z nich dają wiele wskazówek na temat tego, co należy poprawić. Zwróć jednak uwagę na to, że nie wszystkie aspekty warte są poprawiania na siłę. Czasem narzędzia potrafią wskazać pewne niuanse, których optymalizacja może przysporzyć więcej kłopotów, niż pożytku. Jeśli chcesz dokonywać zmian na własną rękę – rób to z uwagą. W przeciwnym wypadku warto będzie zgłosić się do specjalistów.

2. Stosuj odpowiednie linkowanie wewnętrzne.

Jednym z najlepszych sposobów na to, jak wydłużyć czas przebywania użytkowników na stronie, jest odsyłanie użytkowników w odpowiednie miejsca. Co to znaczy?

Jeżeli w jakimś wpisie blogowym wspominasz o swoim archiwalnym tekście – podlinkuj go. Tym sposobem umożliwiasz odwiedzającemu łatwe przejście do wspomnianego tekstu, bez potrzeby rozglądania się za wyszukiwarką.

Mądre linkowanie wewnętrzne przyczynia się do tego, że zatrzymujesz użytkowników w obrębie swojej strony.

3. Sugeruj inne wpisy.

Bardzo często pod wpisami blogowymi można spotkać sekcje typu „Polecamy również”, „Mogą Ci się spodobać”, „Warto przeczytać” itp. Nie są one umieszczane bez powodu. Ich zadaniem jest sugerowanie użytkownikom podobnych wpisów, np. na podstawie wspólnych tagów lub kategorii.

Cel jest jasny – sprawienie, aby odwiedzający przeczytali inne teksty o pokrewnej tematyce.

Jak wdrożyć taką funkcjonalność? Jeśli masz stronę internetową na WordPressie, wtedy masz ułatwione zadanie. Istnieje tak wiele wtyczek skojarzonych z tzw. „related posts”, że jest z czego wybierać. Śmiało mogę polecić Related Posts for WordPress oraz Yuzo Related Posts.

Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie wspomniał, że w wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z dedykowanego, prostego skryptu. Wtyczki mogą oferować czasem zdecydowanie zbyt wiele opcji, gdzie większość z nich i tak nie jest wykorzystywana.

4. Spraw, aby wygląd przyciągał.

Wygląd jest istotny. Zasada ta dotyczy wielu aspektów naszego życia. Nie inaczej jest w przypadku stron internetowych, gdzie szata graficzna również robi różnicę.

Jak wydłużyć czas przebywania użytkowników na stronie z użyciem grafiki? Kluczem jest po prostu mądre jej wykorzystywanie. Staraj się trzymać poniższych zasad:

 • stosuj sugestywne grafiki (np. we flat design), tak aby tworzyły właściwy dla Twojej strony przekaz
 • dbaj o typografię (czytelne fonty w dostatecznie dużym rozmiarze, odpowiednia przestrzeń między linijkami i blokami tekstu)
 • mądrze planuj przestrzeń i oddzielaj od siebie poszczególne elementy, zwracając uwagę użytkowników na najistotniejsze kwestie
 • zrezygnuj ze zbędnych elementów

Wszystko to sprawia, że strona jest atrakcyjna wizualnie i nie odpycha, tym samym zachęcając do pozostania na niej na dłużej.

5. Zadbaj o przemyślaną nawigację.

Punkt ten poniekąd wynika z poprzedniego.

Właściwe planowanie przestrzeni na stronach internetowych jest absolutną podstawą. Każdy element, który znajduje się na stronie, powinien być odpowiednio przemyślany. Nie można ich wstawiać, nie mając z góry obranego celu.

Dotyczy to przede wszystkim nawigacji. Użytkownicy mają przecież dokonywać na Twojej stronie przeróżnych akcji – w większości przypadków będzie się to działo przy pomocy menu. Twoim celem jest taka organizacja paska nawigacyjnego, aby był on przede wszystkim intuicyjny. Tyczy się to także pozostałych elementów nawigacyjnych, takich jak sidebary, przyciski, menu w wersji mobilnej itd.

Na intuicyjność ww. elementów wpływają przede wszystkim:

 • towarzyszące im teksty / etykiety
 • łatwość obsługi
 • widoczność
 • kolorystyka

Nawigacja to klucz do tego, aby użytkownicy pozostali na Twojej stronie na dłużej.

6. Umieść wyszukiwarkę.

Jeżeli Twój serwis składa się z wielu podstron, wtedy wdrożenie wyszukiwarki będzie dobrym pomysłem. Sprawia ona, że użytkownicy mogą znaleźć interesujące ich treści – to oczywiste.

Pamiętaj jednak o tym, że sama możliwość wyszukiwania to nie wszystko. Istnieją takie strony internetowe, na których aż prosi się o możliwość zaawansowanego wyszukiwania. Jeżeli więc Twój serwis jest na tyle rozbudowany, że zasadne jest np. wprowadzenie filtrowania, pomyśl nad tym rozwiązaniem. Pomoże to Twoim odwiedzającym na zawężenie wyszukiwania, przez co otrzymają bardziej dopasowane wyniki.

7. Angażuj użytkowników.

Zaangażowanie jest czymś, co stanowi o sukcesie mediów społecznościowych. Użytkownicy wymieniają między sobą przeróżne interakcje, które sprawiają, że „wkręcamy się” w dany portal.

Jak wydłużyć czas przebywania użytkowników na stronie poprzez wykorzystanie zaangażowania? Wykorzystując ten sam mechanizm. Internet nie jest statycznym miejscem, w którym tylko czytamy. Jeśli chcesz przyciągnąć odwiedzających, proponuj im różne interaktywne elementy.

Zaliczają się do nich np. newsletter, przyciski call to action, wymieniona wcześniej wyszukiwarka, formularze – po prostu wszystko to, co wymaga od użytkownika klikania lub pisania, czyli podejmowania akcji.

Istotny jest także sam język, jakim przemawiasz do swoich odbiorców. Ale o tym poniżej.

8. Stosuj język korzyści.

We wcześniejszym punkcie wspomniałem, że zaangażowanie jest kluczowe. Można je także wywoływać poprzez właściwe, odpowiednie do danej sytuacji zwroty.

Przykładem są takie sformułowania, jak:

 • „kliknij tutaj i pobierz cennik”
 • „przewiń stronę i zobacz naszą ofertę”
 • „wypróbuj naszą usługę za darmo”
 • „zaloguj się i odbierz kupon”

Wszystkie ww. zwroty namawiają do wykonania pewnych akcji. Odwołują się też do korzyści, jakie użytkownik może osiągnąć poprzez np. skorzystanie z Twojej oferty. O to właśnie chodzi – skoro ktoś szuka rozwiązania swojego problemu, wtedy Ty dostarczasz mu odpowiednie do tego narzędzia.

Jak wydłużyć czas przebywania użytkowników na stronie? – słowo na zakończenie

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, aby wydłużyć czas przebywania użytkowników na stronie. Jeżeli prowadzisz własną stronę internetową, wtedy zatrzymywanie użytkowników powinno być Twoim priorytetem.

Pamiętaj jednak o tym, że nic na siłę. Nie można robić niczego w sposób nachalny. Liczy się przede wszystkim to, czy strona internetowa będzie przydatna dla Twoich odbiorców. Jeśli tak, wtedy masz spore szanse na sukces, czego Ci z całego serca życzę.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.