Jak wykorzystać Instagram w biznesie? – 7 porad i przykładów

Jak wykorzystać instagram w biznesie?

Jeśli chodzi o media społecznościowe, to z pewnością każdy z nas w pierwszej chwili raczej pomyśli o Facebooku. Wydaje się, że jest to na tyle popularny portal, iż nie ma miejsca na inne. Tymczasem jest zupełnie inaczej.

Obok Facebooka z powodzeniem działa chociażby Twitter, Pinterest, czy tytułowy – w tym przypadku – Instagram. Wszystkie te portale mają podobną mechanikę działania, opierającą się na budowaniu społeczności, choć tak naprawdę różnią się sposobem na prezentację treści.

Twitter jest medium tekstowym, z kolei Pinterest czy Instagram są nastawione na treść wizualną. Dlatego mimo ogromnej popularności Facebooka, inne portale społecznościowe też mają swoje 5 minut.

Instagram właśnie zyskał na tym, że użytkownicy zamieszczają zdjęcia, które przyciągają uwagę. Obrazy są mniej wymagające niż tekst, łatwiej je przejrzeć, zobaczyć i zrozumieć.

Ponadto nasz mózg przetwarza kilkadziesiąt razy szybciej grafikę niż treść czytaną. Podświadomie więc ciągnie nas do tego typu treści.

Dlatego właśnie obraz może być Twoim kolejnym sposobem na dotarcie do odbiorców, zyskanie większego rozgłosu oraz klientów.

Sprawdźmy więc, jak można wykorzystać Instagram w biznesie, aby zamieszczana treść wizualna oddziaływała na odbiorców i przekonała ich do Twojej marki.

Jak wykorzystać Instagram w biznesie? Co warto robić?

1. Instagram Stories.

Szansą na rozwój Twojej marki na Instagramie mogą być tzw. Instagram Stories. Są to obrazy lub wideo, które po zamieszczeniu są dostępne tylko przez 24 godziny.

Służy to przede wszystkim po to, aby być w stałym kontakcie z odbiorcami. W ten sposób można np. przekazywać, co u Ciebie słychać. Jest to również świetny sposób na angażowanie użytkowników.

Dodatkowo jest to swego rodzaju clickbait, ponieważ świadomość, że za 24 godziny nie będzie już danego materiału, dodatkowo podsyca ciekawość i zachęca do sprawdzenia. Coś na zasadzie obawy przed ominięciem istotnej rzeczy (tzw. FOMO).

Jednak jak to się ma do Twojego biznesu?

W ten sposób marka może pokazywać wiele sytuacji z życia firmy, np.:

  • Przedstawiać zespół.
  • Można stworzyć FAQ i odpowiadać na pytania.
  • Pokaż, co robi marka po godzinach, niech użytkownik nie żyje tylko Twoimi produktami czy też usługami.
  • Ciekawe są filmy przedstawiające proces produkcji. Na pewno każdy fan danego produktu czy marki z chęcią zobaczy, jak tworzony jest produkt.
  • Wszelkie eventy, wyjazdy integracyjne czy wydarzenia mogą być również ciekawą alternatywą dla odbiorców.

Takiego rodzaju treści są korzystne, ponieważ na ogół właśnie we wszelkich działaniach marki, ciągle jest pokazywany produkt czy też usługa w typowy, sprzedażowy sposób. Użytkownik nie lubi reklamy i tego, że ciągle forsujesz oraz nakłaniasz do zakupu, więc tego typu treści są świetną okazją do budowania relacji z odbiorcą.

To będzie kiełkować, aż taka osoba przekona się do marki i zacznie korzystać z produktów.

2. Opcja na żywo.

Wykorzystać Instagram w biznesie może również poprzez filmy na żywo. Ich mechanika i sposób działania są zbliżone do powyższego punktu, jednak aspekt tego, że jest coś na żywo, dodatkowo zachęca.

Dlaczego?

Pewnie dlatego, że wtedy wszystko wydaje się prawdziwe. Nie ma miejsca na koloryzowanie obrazu, nic nie jest obrabiane.

W ten sposób otrzymujemy autentyczny obraz zachowań marki i widzimy jej ludzką stronę. Patrzymy nie tylko od tej sprzedażowej strony, ale właśnie z tej ludzkiej perspektywy, o którą coraz więcej klientów zabiega.

Takie filmy z pewnością budują zaufanie i zaangażowanie, które jest kluczowe pod kątem sprzedaży.

3. Interakcja z użytkownikami.

Jako że Instagram to medium społecznościowe, to podczas budowania marki nie można pominąć aspektu interakcji z odbiorcami.

Lajkowanie, komentowanie czy oznaczanie to różne sposoby na utrzymanie kontaktu z użytkownikami. Jest to doskonały sposób na budowanie pozytywnych relacji i utrzymanie kontaktu z marką.

Odpowiadanie na komentarze pokazuje dbałość o klienta oraz otwartość. To również są kolejne bodźce, których potencjalny klient szuka.

Tym bardziej że na Instagramie jest opcja DM (direct message), która pozwala na bezpośredni kontakt z użytkownikami. W ten sposób można wymieniać nie tylko wiadomość tekstową, ale również wizualną.

4. Hashtagi.

Oczywiście prowadzenie kanału nie obejdzie się bez stosowania hashtagów. Marki często kreują własne hashtagi, a w reklamach telewizyjnych widać, że czasami hashtag stanowi nawet slogan reklamowy.

Stosując je, użytkownik może przeglądać podobne treści do siebie i znajdować to, co go interesuje. Ponadto Instagram zezwala na dodanie aż 30 hashtagów pod danym postem, więc coś w nich musi być.

5. Płatna reklama.

Oczywiście, jeśli chodzi o wykorzystanie Instagrama pod kątem biznesu, to nie można pominąć aspektu płatnej reklamy. Reklama trafia do nowych odbiorców, czyli po prostu budujemy zasięg, zwiększamy świadomość o istnieniu marki i staramy się pozyskać nowych klientów.

Format reklamy jest nastawiony oczywiście na obraz, wideo lub karuzele, gdzie jest pokaz slajdów. Z kolei celem reklamy może być zachęcanie do obejrzenia danego wideo, budowanie ruchu na stronie, rosnąca liczba pobrań aplikacji czy budowanie świadomości o marce.

6. Konkursy.

Pod kątem biznesu warto jeszcze rozważyć konkursy, które mogą docierać do większej liczby odbiorców. Perspektywa otrzymania nagrody kusi wielu użytkowników, a zazwyczaj, żeby wygrać, trzeba coś skomentować czy też polubić. Takie akcje powodują, że post trafia do coraz większej liczby użytkowników i jest on wyżej promowany przez algorytm.

Może być to kolejna szansa do budowania świadomości.

7. Połączenie ze stroną.

Warto jeszcze odnotować, że profil na Instagramie można z łatwością połączyć ze stroną firmową. W ten sposób odbiorcy strony mogą bezpośrednio zobaczyć materiały z profilu poprzez stronę internetową.

Może być to również dobry sposób, aby internauta dowidział się o takim profilu, ponieważ często same ikonki prowadzące do profili społecznościowych są mało atrakcyjne.

Użytkownik prędzej przejdzie na profil Instagrama, widząc wcześniej kilka zdjęć, niż tylko samą ikonę portalu.

Kilka przykładów na to, jak wykorzystać Instagram w biznesie

Powyższe reguły można zastosować we wszystkim branżach, gdzie można wykorzystać obraz w pozytywnym świetle. Tutaj właśnie zachęcają ciekawe i atrakcyjne obrazy. Zatem marka, która potrafi to wykorzystać, ma przewagę.

Spójrz na kilka przykładów:

  • Fotograf – przede wszystkim obrobione zdjęcia mogą być sposobem na przekonanie do własnej osoby. Można pokazywać również zdjęcia surowe i po obróbce, aby pokazać umiejętności pracy nad obrazem. Można nagrywać filmiki instruktażowe czy filmy na żywo z prowadzonych sesji zdjęciowych.
  • Trener personalny – przede wszystkim pokazywanie własnej osoby i sylwetki jako sposób na zachęcenie do siebie. Tutaj również sprawdzą się świetnie różne porady w formie wideo. Strzałem w dziesiątkę są metamorfozy innych podopiecznych. Ich historie mogą mobilizować. Można również pokazywać to, jak trenujesz, jesz itd.
  • Restauracja – tutaj jest szerokie pole do popisu, ponieważ zdjęcia jedzenia są tak modne, jak koty. Tym bardziej że obrazy z potrawami są apetyczne, szczególnie jak fotograf potrafi zbudować odpowiedni klimat. Jest to szansa na zachęcenie do odwiedzenia lokalu.
  • Dowolny sklep – tutaj sprawdzą się oczywiście obrazy produktów, ale bardziej w zastosowaniu. Pokazanie ich na co dzień, jak się sprawdzają, może przekonać nieprzekonanych. Można pokazać proces produkcji. Osoby, które współtworzą markę oraz wszystko, co dzieje się za kulisami.

Jak widać, jest potencjał, aby wykorzystać Instagram w biznesie.

Zatem, jak wykorzystać Instagram w biznesie? – podsumowanie

Myślę, że stawiając na jakościowe obrazy oraz ciekawe filmiki zza kulis marki, można wykorzystać Instagram w biznesie.

W ten sposób można pokazać coś więcej niż produkt lub usługę. Można przekazać wartość oraz zbudować relację z klientem.

Marki, które wiedzą, jak wykorzystać obraz, z pewnością powinny zainteresować się tym tematem.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.