Jak wznieść blogowanie na wyższy poziom? – 8 porad

Jak wznieść blogowanie na wyższy poziom?

Wielu blogerów po pewnym czasie zastanawia się, jak wznieść blogowanie na wyższy poziom. Jest to spowodowane głównie tym, że pisane teksty nie budzą tak dużego zainteresowania, jakiego się wcześniej spodziewali.

Okres monotonii i braku efektów faktycznie może działać bardzo frustrująco. Jednak wtedy, zamiast się poddawać, należy właśnie zakasać rękawy.

Oczywiście bardzo ważne jest to, w jakiej branży porusza się dany bloger oraz w jaki sposób tworzy swoje treści. Pomimo tego da się wdrożyć w życie kilka uniwersalnych rad, które niewątpliwie mogą przełożyć się na większą efektywność pracy i rozpoznawalność w sieci.

Sprawdź zatem, jakie kroki możesz podjąć.

Jak wznieść blogowanie na wyższy poziom? – 8 wskazówek

1. Wybieraj bardziej interesujące tematy.

Wiele osób, zaczynając pisanie bloga, obiera zły kierunek w kontekście tematów. Podstawowa zasada dotyczy tego, aby pisać o tym, czego oczekują czytelnicy. W końcu bloga prowadzi się zazwyczaj w celu zyskania popularności, zatem konieczny jest dobór właściwych tematów pod kątem użytkowników.

Pojawia się podstawowe pytanie: skąd czerpać inspirację na wpisy blogowe?

Z pomocą może Ci przyjść narzędzie o nazwie Google Trends. Pokazuje ono, jaką popularność w wynikach wyszukiwania mają poszczególne frazy. Dzięki temu możesz się dowiedzieć, jakie tematy są „na chodzie”.

Inne podejście może dotyczyć rozwiązywania problemów ludzi, naturalnie z uwzględnieniem Twojej branży czy też zainteresowań. Wyszukiwarkę wykorzystujemy głównie w celu znajdowania rozwiązań na poszczególne trudności, zatem dobrze jest je dostarczać.

2. Podglądaj konkurencję.

Swego czasu opublikowałem na naszym blogu tekst o tym, czego można nauczyć się od konkurencji. Pomimo upływu czasu artykuł ten nie stracił na ważności.

Jedną z głównych zasad jest to, aby robić to, co rywale… tylko kilka razy lepiej. Co to oznacza?

Obserwuj treści dodawane przez innych. Być może dodają ich więcej i należałoby zwiększyć częstotliwość pisania tekstów? Ewentualnie problem leży w jakości tworzonych materiałów. Możliwe, że konkurenci dostarczają za ich pomocą dużo większą wartość dla swoich odwiedzających.

Kolejna kwestia może dotyczyć ilości rozwiązywanych problemów. Jeśli myślisz o tym, jak wznieść blogowanie na wyższy poziom, to właśnie tutaj należy upatrywać sporych szans.

Teksty kompleksowe, z bardzo dużą liczbą słów i obrazów, zazwyczaj budzą bardzo duże zainteresowanie. Stanowią po prostu kompendia wiedzy na dane tematy. Z racji ich kompleksowości są chętniej udostępniane w mediach społecznościowych oraz wyszukiwarki „patrzą na nie przychylniej”, gdyż zawierają wewnątrz dużo wartościowej treści.

Dlatego też spróbuj wziąć na warsztat jakiś konkurencyjny tekst. Rozpisz sobie, jakie tematy są w nim poruszane. Przyjrzyj się stosowanej narracji, wykorzystywanym zdjęciom. Następnie opracuj własny plan. Stwórz kilka razy więcej treści i dołóż wszelkich starań, aby opisywane problemy dało się rozwiązać szybciej. Zastosuj również bardziej sugestywne obrazy.

Więcej, lepiej, ładniej – tylko, a zarazem aż tyle, aby prześcignąć konkurencję.

3. Współpracuj z uznanymi osobami w Twojej branży.

Jeśli myślisz o tym, jak wznieść blogowanie na wyższy poziom, to musisz pamiętać o jednym – znane nazwiska przyciągają.

Nie mam na myśli celebrytów wszelkiej maści, a fachowców, którzy działają w Twojej branży. Osób znanych nie z tego, że są znane, a docenianych za wartość, jaką wnoszą do swojej dziedziny.

Możesz przyjąć dwie taktyki.

Pierwsza zakłada stworzenie tekstu, w którym planujesz zamieszczenie wypowiedzi osób, które uznajesz za bardzo wartościowe. Jeśli myślisz o tym, że jest to nierealne – jesteś w błędzie. Nawet nie wiesz, jak często influencerzy zgadzają się udzielić krótkiego wywiadu lub też odpowiedzieć na jakieś branżowe pytanie.

Z kolei drugim pomysłem może być stworzenie tekstu, w którym wspomnisz o jakichś znanych osobistościach. Następnie poinformuj je np. mailowo, że zostały wymienione w Twoim tekście. Zyskujesz dzięki temu szansę na wspomnienie o Twoim artykule choćby w mediach społecznościowych, na profilach tychże osób.

4. Wyciskaj maksimum z danego problemu.

Dobrym pomysłem jest stworzenie bardzo obszernego tekstu, w którym szczegółowo opiszesz wszystkie pomniejsze problemy składające się na jedną całość.

Przykład: wyobraź sobie tekst o tytule „260 gotowych inspiracji na urządzenie Twojego mieszkania”. Na samym początku mamy spis treści, podzielony na kilka punktów. Kliknięcie każdego z nich powoduje przejście do danej sekcji, w której w formie listy wypunktowanej znajdują się wspomniane inspiracje. Jeśli dodatkowo każda z nich będzie wzbogacona zdjęciem, otrzymamy ogromną podstronę zawierającą wiele tysięcy słów i kilkaset grafik.

Zgadza się, jest to karkołomne zadanie, jednak da się je wykonać w sposób uporządkowany:

 • opracuj temat
 • wypisz w punktach to, co chcesz w jego ramach opisać
 • każdy punkt rozszerz o kolejne, tym samym uszczegóławiając każdą myśl
 • punkty zamieniaj na tekst, zostawiając miejsca na wstawienie grafik
 • dokonaj edycji tekstu pod kątem formatowania treści, dodaj również obrazy

Tym sposobem kompleksowo pokryjesz zapotrzebowanie Twoich czytelników na dany temat. Wystarczy po prostu ruszyć z pracami – finał w postaci obszernego artykułu nie jest tak daleko, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Następnie zabierz się za przygotowanie wpisu blogowego do promocji.

5. Postaw na właściwe kanały promocji.

Najczęstsze błędy podczas blogowania dotyczą przede wszystkim marnowania czasu.

Tyczy się to m.in. działań w mediach społecznościowych. Wielu blogerów na początku swojej aktywności stara się o atencję wszędzie, gdzie się tylko da – Facebook, Twitter, Google+, Instagram, Pinterest itd.

Wiem, że przyświeca temu logiczny cel – chęć zaistnienia w wielu miejscach. Jednakże w wielu przypadkach nie ma to sensu.

Zdecydowanie lepiej jest postawić na te platformy, które pasują do rodzaju działalności. Facebook jest dość uniwersalny, jednak reszta portali rządzi się swoją własną specyfiką. Działaj w social media bardzo szeroko tylko wtedy, gdy faktycznie masz na to czas. Ponieważ jeśli myślisz o tym, jak wznieść blogowanie na wyższy poziom, musisz umiejętnie zarządzać wszelkimi terminami.

6. Dodawaj CTA, czyli wezwanie do działania.

Jeśli prowadzisz bloga, a nie widzisz jakichś konkretnych efektów swoich działań, wtedy najprawdopodobniej nie starasz się o odpowiednie rezultaty.

Odpowiedz sobie na główne pytanie: po co blogujesz? Co chcesz dzięki temu osiągnąć?

Każda strona internetowa, w tym blog, musi mieć jakiś cel. Co więcej, musisz go znać nie tylko Ty, ale również Twoi czytelnicy.

Spójrz na swoje wpisy blogowe. Co jest widoczne na stronie internetowej w momencie, gdy odwiedzający kończy czytać dany wpis? Czy jest kierowany do podjęcia konkretnej akcji? Czy może miało to miejsce już wcześniej, wewnątrz wpisu?

Czytelnicy muszą być prowadzeni wręcz za rękę. Dlatego też na Twojej stronie internetowej muszą się pojawić klarowne wezwania do działania (z ang. call to action), które wskażą, co dalej. Po prostu.

Najczęściej odbywa się to przy pomocy kontrastowego do reszty strony przycisku, który wskazuje następny krok. Może być nim przejście do oferty, prośba o kontakt, skierowanie do formularza wyceny itp.

Koniecznie przeczytaj nasz tekst o tym, dlaczego odwiedzający nie klikają CTA, a dowiesz się, jak zaprojektować skuteczne wezwanie do działania.

7. Dodawaj lepsze grafiki.

Jak wznieść blogowanie na wyższy poziom przy pomocy obrazków? Zasada jest prosta: spraw, aby nie były one tylko i wyłącznie przerywnikami. Mają stanowić wartościowe uzupełnienie tekstu.

Koniecznie unikaj stockowych zdjęć, które zazwyczaj są sztuczne i nie wzbudzają zaufania do danej strony internetowej.

Przed stworzeniem wpisu blogowego rozeznaj się wśród dostępnych w sieci obrazów. Być może niektóre z nich, te godne uwagi, opublikowane są z użyciem licencji CC0. Oznacza to, że możesz wykorzystywać je w dowolny sposób.

Możesz także tworzyć proste grafiki np. z fragmentami Twoich tekstów oraz fotografiami przykuwającymi uwagę. Dzięki temu masz szansę na to, że Twoje obrazy będą udostępniane między użytkownikami portali społecznościowych. Polecam do tego celu programy Canva oraz Online Photo Editor.

8. Popracuj nad prędkością ładowania się bloga.

Sytuacją nagminną na wielu blogach jest fakt zamieszczania we wpisach zdjęć o ogromnych rozdzielczościach. Wprost z aparatu, nawet bez zmieniania nazw plików.

Jest to główna przyczyna tego, że podstrony czasem ładują się niesamowicie długo. Ponadto fakt ten na pewno nie zadowala osób korzystających z pakietów internetowych, gdzie ilość transferu miesięcznego bywa w różny sposób ograniczona.

Zbadaj prędkość swojej strony przy użyciu darmowych narzędzi Pingdom Website Speed Test oraz GTmetrix. Jeśli wyniki znacząco odbiegają od ideału, skontaktuj się ze specjalistami w celu poprawienia osiągów Twojego serwisu.

Wszystko to sprawi, że Twoi czytelnicy będą mieli większy komfort z użytkowania Twojego bloga. Poziom ich zadowolenia stanowi o Twoim sukcesie, zatem nie zaniedbuj tego jakże ważnego technicznego aspektu blogowania.

Jak wznieść blogowanie na wyższy poziom? – podsumowanie porad

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci odmienić na lepsze sposób, w jaki prowadzisz bloga.

Pamiętaj o tym, że należy robić to w określonym celu. Generowany ruch trzeba wykorzystywać w taki sposób, aby wszystko to miało jakiś sens.

Zdaję sobie sprawę z tego, że wymienione porady są dość ogólne. Jeśli chcesz, abyśmy przyjrzeli się Twojemu konkretnemu blogowi, daj nam znać. Podpowiemy Ci, jak wznieść blogowanie na wyższy poziom.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Mariusz Szczerbal

  Świetny artykuł! Jaka Waszym zdaniem jest optymalna długość artykułu? W przeszłości tworzyłem artykuły w granicach 500-700 słów, natomiast teraz tworzę artykuły, które mają ponad 2000 słów. W ten sposób automatycznie jest większa szansa, aby „zaliczyć” 4 punkt, czyli wyciśnięcie tematu na maxa. 🙂

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za opinię. 🙂

   Odpowiadając na Twoje pytanie – nie ma złotej reguły odnoszącej się do długości danego artykułu. Liczy się to, aby pisać teksty zawierające dużo słów, dodatkowo wartościowych dla czytelników oraz zawierających dużo fraz ściśle związanych z danym tematem. Wtedy tekst powinien „obronić się sam”. Jeżeli Twoje wpisy zawierają ponad 2000 słów, to z pewnością można zaliczyć je do długich.

 2. Zenek

  Czy wzajemne linkowanie dwóch wpisów powiązanych tematycznie uważacie Państwo za poprawne?

  We wpisie Pozycjonowanie on-page – optymalizacja strony internetowej zalecacie linkowanie wew. do starszych wpisów. W innym, że można ze starszych do nowszych o ile jest rozbudowana baza tematyczna. Jak najlepiej to robić?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   W naszej opinii należy linkować podstrony między sobą tak, aby operacja ta była w pełni naturalna – zarówno dla użytkowników, jak i dla robotów wyszukiwarek. Mamy bardzo rozbudowaną bazę tekstów, toteż nie mamy żadnego problemu z tym, aby „przemycić” do jakiekolwiek nowego wpisu odnośniki do jakichś starszych tekstów. To samo tyczy się artykułów archiwalnych – również te możemy swobodnie edytować po to, aby wstawiać w nie nowe linki, tym samym odświeżając treść.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.