Jak za darmo wypromować nowego bloga? – 6 sposobów

Oto kilka trików na to, jak za darmo wypromować nowego bloga. Dzięki tym wskazówkom zwiększysz jego popularność, a wszystko to bez wydatków na reklamę.

Tak – zdaję sobie sprawę z tego, że powyższy tytuł może brzmieć jak jakiś tandetny tekst reklamowy. Jednak wydawanie fortuny na reklamę jakiejkolwiek strony internetowej absolutnie nie jest konieczne, aby zyskać popularność.

Wszyscy blogerzy z początku mają ogromną chęć do działania. W końcu sam fakt założenia bloga świadczy o tym, że autor ma zamiar pisać. Dobrze wiemy, że nie zawsze się to udaje. Prowadzenie bloga wymaga przede wszystkim systematyczności, aby przyciągnąć i – co najważniejsze – utrzymać publikę. Pojawiają się także inne dylematy – skąd czerpać tematy (gdy brakuje weny), jak tworzyć przyciągające nagłówki oraz po prostu jak pisać coraz lepsze teksty.

Od czego zacząć?

Postawmy sobie sprawę jasno: za popularnymi blogami nie stoją żadne magiczne sztuczki. Autorzy zdobywają popularność, robiąc odpowiednie rzeczy we właściwym momencie, a także przez optymalną ilość czasu.

Zanim zaczniesz jakąkolwiek promocję, ustal, po co chcesz prowadzić swój blog. Cel jest niezwykle ważny. Wszystko powinno kręcić się wokół niego. Każda Twoja czynność powinna być z nim w mniejszym lub większym stopniu związana.

Podstawą jest również posiadanie pewnych schematów. Każdy blog ma swoją własną, indywidualną konstrukcję. Wynika ona oczywiście z celu jego prowadzenia. Skupienie się na szczegółowej tematyce? Promowanie konkretnej kategorii? A może rzucanie tu i ówdzie luźnych haseł, np. w formie tagów? Musisz po prostu wiedzieć, w jaki sposób chcesz serwować Twoim czytelnikom swoje teksty. Jest to swoiste must-have, zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak za darmo wypromować nowego bloga.

Ostatnia, najważniejsza sprawa: poziom treści. Teksty, które publikujesz na swoim blogu, powinny być przede wszystkim przydatne. Dobrze jest mieć kilka lub kilkanaście wpisów, które szczególnie promujesz na blogu. Linkujesz do nich przy różnych okazjach, być może nawet rezerwujesz dla nich specjalne miejsce, np. w jakimś menu lub widgecie. Planując poszerzenie swojej publiki, koniecznie postaraj się o to, aby Twoje najlepsze teksty były łatwe do znalezienia.

Jak za darmo wypromować nowego bloga? Przejdźmy do rzeczy:

1. Pokaż swoją treść twórcom w swojej niszy tematycznej.

Blogerzy, którzy mają już swoją publikę – o nich mowa. Dotarcie do nich jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić. Jednak co należy rozumieć poprzez „dotarcie”?

Twój tekst zostanie zauważony jedynie w dwóch przypadkach:

  • gdy jego tematyka będzie interesująca dla osób poruszających się w tej samej niszy
  • gdy w swoim tekście wspomnisz któregoś z autorów

Z początku takie działania mogą wydawać się dość trudne i krępujące: „ja, taki mały pionek, mam pisać DO NIEJ?” – spokojnie, każdy kiedyś był właśnie w tym momencie. Mając treść wysokiej jakości, masz spore pole manewru.

Po pierwsze – zidentyfikuj osoby, które są rozpoznawalne w Twojej niszy. Po drugie – poinformuj je o tym, że masz na swoim blogu interesujący tekst. Możesz wtedy po cichu liczyć na jakiś retweet lub udostępnienie. Nawet podziękowania za przydatny tekst będą czymś, co powinno Cię zadowolić. Przez takie działania być może zyskasz wpływowego czytelnika, a to zawsze zwiększa szanse na podzielenie się jakimś Twoim tekstem z innymi.

Nie bój się także wspominać o autorytetach w swoich tekstach. Jeżeli jest okazja, aby przytoczyć czyjeś słowa lub polecić czyjąś usługę – zrób to. Powód jest dokładnie taki sam, jak ten, który wymieniłem wcześniej: zawsze pojawia się okazja na przekazanie tekstu w dalszy obieg. Jest to jeden z lepszych sposobów na to, jak za darmo wypromować nowego bloga.

Dobrą praktyką jest także dotarcie do innych poprzez komentarze. O tej metodzie wspominałem w tekście dotyczącym tego, jak zwiększyć ilość odwiedzin na stronie internetowej. Komentarze to doskonała okazja do zaprezentowania swoich poglądów, wiedzy, a także do podrzucenia linka do własnego wpisu. Dyskusję możesz nawiązać z każdym. Nie tylko z autorem popularnego bloga, ale także z jego liczną publiką.

2. Daj się zauważyć.

W tym miejscu śmiało mogę polecić jeden z naszych tekstów na temat tego, jak zacząć skutecznie blogować. Dlaczego?

Jeżeli zerkniesz na zawartość wyżej wymienionego wpisu, na samym końcu odnajdziesz listę facebookowych grup dla blogerów. Skorzystaj z niej! Niech użytkownicy mediów społecznościowych wiedzą, że istniejesz. Podstawą jest nie tylko tworzenie dobrej i wartościowej treści. Jeżeli nie będziesz jej odpowiednio reklamować, Twoje wpisy przejdą bez echa.

Bardzo ciekawym narzędziem służącym do automatycznego publikowania wszelkich wpisów w social media jest Mass Planner. Dzięki niemu całkowicie zautomatyzujesz proces dodawania nowych postów. Jeśli należysz do wielu grup, kręgów i innych minispołeczności w social media, to Mass Planner jest dla Ciebie bardzo dobrym wyborem.

3. Bierz udział w spotkaniach tematycznych.

Wykłady, konferencje, seminaria, prelekcje – masz sporo okazji. Wbrew pozorom, mogą one być jednym ze sposobów na to, jak za darmo wypromować nowego bloga.

Jeśli w swojej branży czujesz się jak ryba w wodzie i wiesz, że posiadasz sporą wiedzę – masz solidne podstawy. Kolejna kwestia to zdolności interpersonalne.

Podczas tego typu spotkań niemal zawsze dochodzi do branżowych dyskusji. Uczestnicy rozmawiają w cztery oczy lub zbierają się w grupki. Dochodzi też wtedy do wymiany wizytówek. Wykorzystaj to.

Jedną z ważniejszych życiowych kwestii jest umiejętność znalezienia się we właściwym miejscu, o właściwej porze. Jedno, za to bardzo owocne spotkanie, potrafi przynosić profit jeszcze przez wiele miesięcy, a nawet lat.

a) zyskujesz wiedzę

Nowe możliwości, sposoby, doświadczenia. Wszystko to zyskujesz w trakcie spotkań tematycznych. W końcu jest to głównym celem takich imprez, czyż nie?

b) poznajesz konkurencję

Trzeba mieć na uwadze to, że w większości przypadków osoby poruszające się w tej samej tematyce są Twoją konkurencją. W jaki sposób można to wykorzystać? Przeczytaj mój tekst na temat tego, czego możesz nauczyć się od swojej konkurencji. Wbrew pozorom, bardzo wielu rzeczy.

c) rozwijasz relacje

Zastanawiając się nad tym, jak za darmo wypromować nowego bloga, musisz pamiętać o jednym. Poprzez spotkania tematyczne rozwijasz relacje. Są one niezwykle potrzebne, jeżeli poważniej myślisz o swojej działalności. Każdy, nawet najlepszy twórca, w pewnym momencie potrzebuje pomocy innych. Właśnie w takich chwilach wspomniane znajomości są bardzo przydatne.

4. Uczyń treść ważniejszą od opakowania.

Strona przyjazna użytkownikom powinna spełniać pewne żelazne normy. Nie ulega to żadnym wątpliwościom. Jednak nie możesz uczynić kwestii designu ważniejszej od swoich tekstów. To przede wszystkim one powinny stanowić trzon Twojego bloga.

Postawmy sprawę jasno: większości osób nie interesuje wygląd bloga. Liczy się przede wszystkim treść.

Czy design jest tak ważny na samym początku działalności? Nie. Początkujący blog jest niczym startup. Ma sporo niedociągnięć, braków, coś jest nie tak z całą „otoczką”. Jednak spełnia swój cel: działa. Realizuje zadanie, do którego został przeznaczony.

Nie marnuj czasu na dopracowywanie szczególików. Poświęć go na zawieranie nowych znajomości, poszerzanie listy kontaktów, komentowanie na innych stronach, a także na edukację i czytanie tekstów innych osób. Na szlify przyjdzie czas później.

Powyższą radę koniecznie musisz mieć na uwadze, jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak za darmo wypromować nowego bloga. Poświęć się po prostu tworzeniu użytecznej treści. Każdy, wchodząc na jakąś stronę, robi to po coś. Ma w tym jakiś cel. Celem tym jest odniesienie korzyści. Może być nią zarówno dowiedzenie się czegoś interesującego, jak i też zwykłe zaspokojenie ciekawości.

5. Nie bój się pytań.

Mam tu na myśli zarówno zadawanie pytań, jak i udzielanie odpowiedzi.

Jeżeli śledzi Ciebie już dość pokaźne grono fanów, a informacje o Twoich nowych tekstach przyciągają na Facebooku komentujących, czas uderzyć z ofensywą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć małą ankietę, swego rodzaju AMA (ask me anything – „zapytaj mnie o cokolwiek”). Poświęć pewien krótki czas (np. pół godziny lub godzinę) dla swoich czytelników. Odpowiadaj na ich pytania. Rozwiewaj wątpliwości. Przez to znacząco zyskujesz w ich oczach – budujesz zaufanie, a także tworzysz nowe znajomości.

Pamiętaj o tym, że Facebook umożliwia śledzenie aktywności swoich znajomych. Być może dzięki interakcjom z jednymi osobami, zyskasz czytelników wśród kolejnych?

Warto jest również zadawać pytania. Nie muszą one świadczyć o niewiedzy. Mogą stanowić podłoże do dalszej, interesującej dyskusji. To również może zachęcić innych do odwiedzenia Twojego bloga.

6. Pamiętaj o wpisach gościnnych.

Wpisy gościnne to jeden z najczęściej poruszanych przeze mnie tematów na tym blogu. Wspominałem o nich m.in. wymieniając sposoby na zdobywanie linków zwrotnych oraz wyjaśniając techniki pozycjonowania stron internetowych. W tych teksach szerzej omawiam bardzo mocne korzyści guest bloggingu.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak za darmo wypromować nowego bloga, to wpisy gościnne są tematem koniecznym do rozważenia.

Wiem, że może wydawać się to dziwne. Jak promować nowopowstały blog, w dodatku nieznanego autora, w poczytnym serwisie? Cóż, znalezienie strony, która przygarnie gościnny wpis, nie jest w takim wypadku łatwe. Jednak jest możliwe.

Potencjalne serwisy należy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to strony, które bardzo dbają o to, aby nazwiska autorów były znane. Tutaj raczej szanse są nikłe. Wyjątek stanowić może tylko sytuacja, w której dysponujesz naprawdę dobrym tekstem, który kogoś wpływowego zainteresuje.

Drugą kategorią są blogi, które zezwalają na publikację tekstu kogokolwiek. Jedyne kryterium to po prostu odpowiednio wysoka jakość treści. Nazwisko nie ma wtedy znaczenia. Wbrew pozorom, takich blogów jest naprawdę dużo. Wystarczy zgłosić się do autorów z pytaniem, a istnieje szansa, że Twoja prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie.

W jaki sposób stworzyć tekst, który będzie miał dużą szansę na publikację? Koniecznie uczyń go wartościowym. Nie staraj się tworzyć tekstu godnego literackiej nagrody Nobla, bez przesady. Pamiętaj po prostu o tym, że tylko użyteczna treść przynosi jakiekolwiek korzyści czytelnikom.

Dobrze jest też rozejrzeć się za obowiązującymi wytycznymi. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak za darmo wypromować nowego bloga, jest to koniecznością. Ciężko jest znaleźć serwis, w którym zasady publikacji wpisów gościnnych są wyraźnie wyszczególnione, jednak i na to jest sposób. Po prostu przejrzyj ostatnie teksty. Postaraj się zaznajomić z ich strukturą, stylem. Przypatrz się formatowaniu tekstu, długości artykułu, dołączonym grafikom. Da się poznać ogólne ramy takiego tekstu.

Jak za darmo wypromować nowego bloga? – podsumowanie

Jak widać, można obejść się bez kosztownej reklamy, aby zwiększyć zasięg swoich treści. Skorzystaj z wymienionych w tym tekście wskazówek. Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie, a dokładniej od wysiłku oraz ilości czasu, jakie przeznaczysz na wspomniane działania.

Jak za darmo wypromować nowego bloga? – 6 sposobów
Artykuł oceniono na: 4.6 (głosy: 10)

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: