Jak zachęcić do kontaktu na stronie internetowej? – 6 wskazówek

Jak zachęcić do kontaktu na stronie internetowej?

Praktycznie w większości przypadków celem strony firmowej jest pozyskanie klienta. Właściciel biznesu oczekuje, że odwiedzający użytkownicy skorzystają z prezentowanych usług. W tym celu muszą wykonać tylko jeden krok – skontaktować się.

Jednak jak zachęcić do kontaktu na stronie, aby ten cel był szybko realizowany oraz przede wszystkim zachęcający? Z pewnością trzeba dostatecznie wyeksponować odpowiednie informacje oraz pokazać możliwe formy kontaktu.

Kolejną, również istotną rolę odgrywa tutaj otoczka serwisu, ponieważ jeśli strona będzie po prostu mało atrakcyjna, to nawet złote wskazówki nie pomogą przekonać odwiedzających do kontaktu. Trzeba więc nie tylko zadbać o łatwą możliwość kontaktu, ale również wzbudzić zaufanie.

Sprawdź więc poniższe praktyczne wytyczne i zobacz, jak można przekonać do kontaktu poprzez stronę.

Jak zachęcić do kontaktu na stronie internetowej? – 6 wskazówek

1. Podstawą są przyciski CTA.

Podstawą ku temu, aby klient nawiązał kontakt, jest nakierowanie go do odpowiedniego miejsca na stronie, czyli podstrony „kontakt”.

Takie nakierowanie można realizować przy pomocy tzw. przycisków CTA. Chodzi o to, aby takie przyciski widniały w różnych miejscach na stronie i tworzyły swego rodzaju ścieżkę, która doprowadzi ostatecznie do celu.

Przycisk z powodzeniem możesz stosować na stronach typowo ofertowych lub tam, gdzie widnieją ceny Twoich usług. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż po zapoznaniu się z treścią użytkownik właściwie ma dwie drogi – skorzysta z Twoich usług lub nie. Zatem znajdujący się tam przycisk kierujący do kontaktu powoduje dużą szansę na kliknięcie.

Jak zachęcić do kontaktu na stronie poprzez CTA?

Przykład przycisku, który kieruje użytkownika do sekcji z kontaktem.

2. Wyróżnienie podstawowych danych kontaktowych.

Podstawą zachęcenia do kontaktu jest jego ułatwienie. Najprościej po prostu pokazać dane kontaktowe w widocznym miejscu, takim jak chociażby menu czy stopka. Być może jest to oczywiste, ponieważ wiele osób na swoich stronach posiada dane właśnie tam, lecz mimo wszystko są one mało wyróżniające się lub po prostu zlewają się z resztą elementów. Traktuje je się tak samo.

Mimo wszystko dobrym pomysłem jest ich wyróżnienie, aby rzucały się w oczy. Wystarczą proste zabiegi:

  • większa lub pogrubiona czcionka
  • zabawa kolorem – samego koloru tekstu lub jego tła
  • dodanie ikony przed numerem telefonu czy adresem e-mailowym

Takie proste modyfikacje uwidocznią ważniejsze dane na stronie.

W dodatku pamiętaj o podlinkowaniu numeru telefonu. Nie wiem, czy wiesz, lecz można go tak samo podlinkować, jak tradycyjny adres e-mail. Wystarczy użyć następującego kodu HTML:

<a href=”tel:502159071″>502 159 071</a>

Powyższa zmiana szczególnie przydatna jest na urządzeniu mobilnym, gdzie po kliknięciu od razu mamy wybrany numer, gotowy do dzwonienia.

Dane kontaktowe w nagłówku

Tutaj tuż pod samym numerem telefonu jest dodatkowy opis, który dodatkowo mobilizuje do wykonania połączenia.

3. Wsparcie kontaktu poprzez live chat.

Poza telefonem i adresem e-mail można również nawoływać do bezpośredniego kontaktu online poprzez chat na stronie. Z pewnością zauważyłeś, że coraz więcej stron oferuje tego typu kontakt. Posiada on pewną bardzo dużą zaletę – pozwala zadać pytanie, w sumie nie czekając na odpowiedź, jak ma to miejsce przy wykorzystaniu wiadomości e-mailowej. W tym wypadku musimy poczekać na „czas reakcji” osoby, która nam odpisze. Wiadomo, że z tym może być różnie.

Z kolei taki chat stanowić może właśnie świetną alternatywę, aby szybko o coś dopytać konsultanta, który jest dostępny w danej chwili online.

Ponadto live chat może być obsługiwany poprzez facebookowy Messenger, więc pod tym kątem jest sporo możliwości.

Jak zachęcić do kontaktu na stronie poprzez chat? Przede wszystkim tekstem, który powita użytkownika na starcie. Najlepiej pokazać, że kontakt jest przyjemny oraz pomocny, np. „Potrzebujesz pomocy? Jesteśmy dla Ciebie!”, „Chętnie pomożemy Ci w wyborze produktów” itp.

Jak zachęcić do kontaktu na stronie poprzez live chat

Okienko związane z czatem na stronie dobrze jest również zacząć treścią, która przybliża użytkownika do nawiązania kontaktu. W tym przypadku zachętą jest dostępność całodobowa oraz informacja, że możemy napisać, jeśli mamy jakieś pytania.

4. Odpowiednio kierowana treść.

W przypadku wszystkich powyższych elementów istotne są bardzo teksty czy nagłówki, które występują wokół przycisków CTA lub numeru telefonu. Coś na zasadzie przykładów z powyższego punktu. Takimi dodatkowymi treściami możesz wzmocnić przekaz i zwiększyć efektywność tych elementów.

Więc obok numeru telefonu czy adresu e-mail napisz dodatkowy tekst na zasadzie „jesteśmy dla Ciebie”, „chętnie pomożemy” czy „jesteśmy dla Ciebie dostępni 24 / 7”. Wydaje się to małym dodatkiem, lecz właśnie takie akcenty służą do wzmacniania przekazu i zachęcenia do kontaktu.

Pamiętaj również, żeby pisać bezpośrednio, jak byś pisał do kogoś, kogo znasz. Wszelkie zwroty na zasadzie „dla Ciebie”, „pomożemy Ci” czy „zadzwoń” są jak najbardziej na miejscu.

5. Zadbaj o kontekst.

Poza elementami typowo związanymi z kontaktem sama zawartość oraz otoczka strony mają duże znaczenie. Mało kto zechce się z nami skontaktować, jeśli sama prezentacja oferty czy wygląd strony pozostawiają wiele do życzenia.

Warto po prostu wzbudzić zaufanie na stronie.

Aby to osiągnąć, dobrze jest pokazać się z dobrej strony. Szczególnie przekonująca jest własna osoba czy też zespół tworzący firmę. Autentyczne zdjęcia budują zaufanie i niwelują tę sztuczność, którą można odczuć, zapełniając stronę stockowymi fotografiami „szczęśliwych” osób.

Warto również w miejscu, w którym nawiązuje się kontakt zaprezentować własną postać lub osobę zajmującą się kontaktem. To jest kolejny dodatkowy impuls, który wzbudza zaufanie oraz tym samym zachęca do odezwania się.

Jak zachęcić do kontaktu na stronie własną osobą?

Przykład zaprezentowania osoby, z którą będziemy się skontaktować. Oswaja to odbiorcę oraz wzbudza zaufanie, że kontaktujemy się faktycznie z kimś realnym, a nie wysyłamy wiadomość gdzieś „w eter”.

Ponadto w kontekście zaufania warto pokazać m.in. opinie, logo współpracujących firm, liczby stojące za firmą czy otrzymane nagrody lub wyróżnienia.

CTA z widoczną osobą

Tutaj z kolei mamy przykład sekcji CTA, gdzie dodatkowo całość wzmacniana jest wizerunkiem własnej osoby. To również buduje zaufanie i przybliża użytkownika do kontaktu.

6. Podrasuj formularz.

Formularz kontaktowy praktycznie w większości przypadków znajduje się na podstronie kontaktu, gdzie tam można go wysłać. Jednak coraz więcej stron stosuje taki formularz bezpośrednio na każdej stronie, umiejscawiając go tuż nad stopką.

Ma to przede wszystkim służyć temu, aby jak najbardziej zminimalizować liczbę kliknięć. W takich przypadkach zamiast przycisku „przejdź do kontaktu”, możemy od razu wypełnić formularz, niwelując tym samym konieczność przechodzenia do kolejnej podstrony.

Dodatkowo warto rozważyć samą budowę formularza kontaktowego. Być może znajduje się tutaj również pole do manewru pod kątem modyfikacji, które pomogą Twoim potencjalnym klientom lub Tobie w udzieleniu odpowiedzi.

Zapoznaj się z naszym poprzednim wpisem, w którym omawiamy znacznie szerzej to, jak zbudować skuteczny formularz kontaktu na stronie.

Jak zachęcić do kontaktu na stronie internetowej? – podsumowanie

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak zachęcić do kontaktu na stronie odwiedzających użytkowników.

Jak widać, polecane wskazówki są bardzo uniwersalne i sprawdzą się przy wielu różnych branżach. W dodatku są dość łatwe w implementacji, więc nie powinny powodować problemów.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.