Jak zachęcić do oferty na stronie internetowej? – 6 ważnych kwestii

Jak zachęcić do oferty na stronie internetowej?

Dzisiaj śmiało można stwierdzić, że każda firma powinna mieć własną stronę internetową. Z pewnością znaczna część przedsiębiorstw ma już takową – lepszą lub gorszą. Za jej pomocą można otworzyć sobie drogę do pozyskiwania klientów online.

Jednak czy to oznacza, że każdy odbiorca, który trafi na taką stronę, skorzysta z jej oferty? Raczej nie.

Stronę firmową trzeba potraktować jako produkt reklamowy. Nie może to być więc tylko miejsce na umieszczenie informacji o firmie. Całość musi tworzyć zgrany zespół, gdzie użytkownik ma jakąś kolejność działań. Choćby taką, że po wejściu zapoznaje się z firmą, ofertą, a na koniec kontaktuje się w celu skorzystania z usługi lub oferty. Układ idealny.

Sprawdźmy zatem, jak zachęcić do oferty i jak ją ułożyć, aby skutecznie generowała klientów.

Jak zachęcić do oferty na stronie internetowej? – 6 dobrych praktyk

1. Zaoferuj coś innego.

Z pewnością w internecie jesteś świadomy licznej konkurencji. Tak naprawdę internauta ma do wyboru z każdej dziedziny życia od kilku do kilkudziesięciu ofert. Tak samo, jak w sklepie – nie mamy tylko jednego dżemu do wyboru, tylko całe półki. Co zatem zrobić, aby wybrano akurat Ciebie?

Dobrym pomysłem jest wyróżnienie się na tle konkurencji. Trzeba zaprezentować coś, czego inni nie mają. Owszem, łatwo powiedzieć, lecz gorzej wykonać.

Sęk w tym, że często firma musi mimo wszystko znaleźć właśnie tę unikalną cechę, ponieważ w przeciwnym wypadku „zleje” się z innymi ofertami. Unikalnością może być stosunek jakości do ceny, jakaś wartość, dodatkowe korzyści itd.

Mając taką wartość, warto dodatkowo ją wyeksponować, aby była to rzecz, którą użytkownicy widzą i są jej świadomi. Może to być sekcja odróżniona jakimś kolorem od reszty elementów na stronie lub hasło, które można przedstawić, np. na stronie głównej, jak ma to miejsce przy stosowaniu tzw. USP.

2. Przedstaw siebie lub zespół.

W zależności od tego czy działasz sam, czy z zespołem, to warto przywiązać dużo uwagi do wszelkich stron typu "O nas". Wydaje się na pierwszy rzut oka, że są to strony typowo zapychające – aby po prostu były.

W rzeczywistości jednak niosą one za sobą mnóstwo korzyści. Taka strona może świetnie przedstawić Twoją firmę. Zaprezentować osiągnięcia, zespół czy pochwalić się czymś atrakcyjnym dla odbiorców.

W dodatku odbiorca, który zapoznaje się z firmą poprzez taką stronę, nabywa w ten sposób zaufania. Poznaje zespół czy historię i jest bardziej skory zaufać oraz skorzystać z oferty. Raczej tylko ktoś mało odpowiedzialny będzie powierzał swoje pieniądze firmie, której kompletnie nie zna. Dlatego też warto potraktować tę stronę jako sposób na prezentację firmy, a w szczególności członków zespołu.

Jak zachęcić do oferty na stronie internetowej?

Prezentacja własnej osoby na stronie również może wiele wnieść, jeśli chodzi o autentyczność. Widząc drugą osobę, jesteśmy bardziej ufni, co w przypadku tego, jak zachęcić do oferty na stronie, ma dość duże znaczenie.

3. Pokaż atrakcyjnie ofertę.

Kluczowym aspektem zachęcania do oferty jest niewątpliwie sposób, w jaki to zrobisz.

Zamieszczenie długiego, monotonnego bloku z treścią nie załatwi sprawy. Owszem, mogą tam być wszystkie informacje od A do Z, jednak zupełnie nikt nie będzie chciał tego czytać. Wynika to z faktu, że nie tak przeglądamy strony. Mało kto ma czas i chęci zapoznawać się z treściami zdanie po zdaniu. Łatwiej i wygodniej jest przeskanować stronę wzrokiem, wyłapując tylko kluczowe i najistotniejsze sprawy.

Dlatego postaw na różne metody skutecznej prezentacji oferty na stronie:

  • Trzeba zastąpić monotonne bloki tekstu kolumnami z hasłem. Przykładowo 6 kafelków z nagłówkiem, ikoną i dwoma zdaniami tekstu są przyjemniejsze w odbiorze, ponieważ osoba może szybko przeczytać 6 nagłówków i wiedzieć mniej więcej, o co chodzi. W przypadku głębszej chęci doinformowania się, zapoznaje się z akapitami tekstu, a jak nie, to przechodzi do kolejnej sekcji na stronie.
  • Nadaj smak ofercie, dodając zdjęcia czy akcentując poszczególne elementy głównym kolorem strony – innymi słowy, uciekaj od bloków jednolitego tekstu.
  • Wyeksponuj to, co zyska klient, korzystając z Twoich usług. Pokaż po prostu, co oferujesz, w jakiej ilości, za jaką cenę itd. Potencjalny klient ma wiedzieć, co zyska oraz jakie odniesie korzyści z usługi. Postaw się w ich sytuacji i zastanów się, co chciałbyś wiedzieć na ich miejscu.
  • Rozważ stosowanie FAQ.

Jak zachęcić do oferty na stronie poprzez prezentację treści?

Przykład przedstawienia funkcji produktu w postaci łatwych do przeskanowania kolumn z treścią.

4. Dodawaj CTA.

Oferta ofertą, ale istotne są również różne wspomagacze na stronie, które zwiększą szansę na skorzystanie z usługi. Takim istotnym elementem mogą być przyciski CTA.

Są to wyróżniające się elementy, które po kliknięciu przekierowują użytkownika do wartościowego i końcowego celu na stronie. Zazwyczaj jest to kontakt, cennik lub strona gdzie można się zarejestrować.

Dobrze takie elementy stosować i wplatać na stronie, ponieważ sam fakt, że w menu nawigacyjnym jest widoczny element „Kontakt” nie oznacza, że użytkownicy będą chętnie tam zaglądać. Trzeba ich dodatkowo nakierować na ten cel właśnie poprzez przyciski. Sprawdź zatem, jak zachęcić do oferty na stronie poprzez takie zagrania:

  • Przynajmniej raz na każdej stronie zamieść wyróżniającą się sekcję z takim przyciskiem. Jest to szczególnie ważne na stronach typowo ofertowych, gdzie np. użytkownik najpierw zapoznaje się z treścią oferty, a na jej końcu widnieje odnośnik „skontaktuj się ze mną”.
  • Jeśli zależy Ci również na telefonach, to dodatkowo można obok takich przycisków dodawać widoczny numer. To potęguje chęć skorzystania z niego, ponieważ wydaje się, że jest łatwo dostępny.
  • Jeszcze inny sposób to zamieszczanie formularza kontaktowego na stronach ofertowych. Wtedy też można w łatwy sposób i od razu zadać pytanie, a także dowiedzieć się więcej o samej ofercie.

Jak zachęcić do oferty na stronie www?

Tutaj przycisk CTA wyraźnie się rzuca w oczy. Czerwony kolor idealnie kontrastuje z całym widokiem.

5. Zareklamuj się poprzez stronę.

Aby zachęcić do oferty na stronie internetowej, trzeba również potwierdzić jakkolwiek, że to, co oferujesz, już dla kogoś wykonałeś. Należy więc zaprezentować dotychczasowe doświadczenie, ponieważ sucha liczba typu „działamy na rynku 5 lat” nic nie mówi klientom. Oni chcą konkretów. Dlatego lepiej pokazać im, co przez tych 5 lat dokonałeś.

Na stronie można przedstawić to w kilku wariantach. Spójrz:

  • Przede wszystkim tzw. portfolio. Jest to miejsce, gdzie zamieszcza się dotychczasowe projekty. Ich rodzaj oczywiście zależy od branży. W naszym przypadku są to wykonane strony, sklepy, logo itd.
  • Case studies, czyli swego rodzaju portfolio, ale bardziej udokumentowane. Tutaj pokazuje się, jak Twoja usługa mogła pomóc rozwiązać dany problem. W takim „kejsie” widać początkowy stan czegoś, elementy, które zostały wykonane i przede wszystkim widać końcowy efekt. W ten sposób można wiarygodnie (na faktycznym kliencie) przedstawić realizację usługi.
  • Opinie, które są kluczowe do budowy wizerunku w sieci oraz jego autentyczności. Są potwierdzeniem innych klientów, że Twoje usługi są rzetelne, sprawdzone i godne polecenia. Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że w internecie bardzo się z nimi liczymy. Podświadomie ufamy im i wierzymy, że pomogą nam w wyborze oferty.

6. Daj próbkę za darmo.

W niektórych branżach można dodatkowo zachęcić do oferty na stronie poprzez oferowanie tzw. próbek. Może to być dostęp do usługi na ileś dni, przesłanie darmowej próbki do wypróbowania itd. Cokolwiek drobnego, co pozwoli w krótkim czasie zapoznać się z wycinkiem możliwości.

W ten sposób również można się przekonać do danej oferty. Na myśli mam wiele branż, które mogą to wprowadzić, lecz zapewne sam ocenisz, czy w Twoim przypadku to się sprawdzi.

Jak zatem zachęcić do oferty na stronie internetowej?

Przede wszystkim warto postawić na prezentację oraz informacje. Przestaw ofertę szczegółowo, wraz z korzyściami i opracuj do tego estetyczny wygląd.

W połączeniu z różnymi dodatkami wspierającymi zaufanie, z pewnością można liczyć na większy odzew ze strony potencjalnych klientów.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.