Jak zachęcić do przejścia na wersję płatną usługi? – 6 technik

Jak zachęcić do przejścia na wersję płatną usługi?

Darmowa wersja testowa pozwala zapoznać się z produktem. Jest to swego rodzaju wabik na klientów, aby wypróbowali produkt i się do niego przekonali. Tak samo postępują sprzedawcy na rynku, gdzie pozwalają spróbować wyrobów, które oferują – mowa np. o owocach czy nabiale.

Jest to korzystne, ponieważ użytkownik ma czas na przetestowanie usługi. Przez tych kilkanaście dni można poznać funkcje, produkt oraz to, co po prostu potrafi dana usługa. Wtedy też nie kupujemy kota w worku, tylko jesteśmy bardziej świadomi.

Niemniej jednak testowy okres się kończy, więc użytkownik przynajmniej w teorii powinien przejść na wersję płatną, aby dalej cieszyć się pełną funkcjonalnością. Niestety w zależności od źródła można dowiedzieć się, że jedynie od 15% do 30% odbiorców decyduje się na ten krok. Jest to niewątpliwie mało i warto ten wynik polepszyć, aby zwiększyć sprzedaż.

Dowiedz się zatem, jak zachęcić do przejścia na wersję płatną usługi, poznając kilka technik oraz wskazówek.

Jak zachęcić do przejścia na wersję płatną? – 6 technik do zastosowania

1. Technika małych kroczków.

Testowa wersja trwa zazwyczaj 7, 14 lub 30 dni w zależności od usługi oraz produktu. Niemniej jednak moment, w którym czas darmowego korzystania się kończy, nie jest najlepszym okresem dla użytkownika.

Po prostu to, co przez ten czas mógł wypróbować za darmo, kończy się. Może warto więc w tym miejscu, zamiast usilnie nakłaniać go do skorzystania z pełnego planu, zastosować technikę małych kroczków?

Polega to na tym, że najpierw użytkownika prosimy o coś drobnego, później o coś większego, a następnie o coś największego. O co właściwie chodzi?

Spójrz na przykład Dropbox, który realizuje tę technikę doskonale.

Usługa ta oferuje przechowywanie plików w chmurze. Jednak oczywiście przestrzeń jest limitowana. W momencie, gdy ona się kończy, Dropbox oferuje nam wykonanie kilku zadań, dzięki którym zwiększymy dostępne miejsce. Zadania są mniej lub bardziej wymagające (czyli drobne lub większe).

Jednak kiedy użytkownik je wykona i będzie dalej mu brakować przestrzeni, to usługa wymaga kolejnego zadania, największego. Czyli po prostu skorzystania z płatnego planu.

W tej technice widać swego rodzaju postęp pomiędzy darmowym a płatnym planem, gdzie stopniowo wprowadza się użytkownika w płatne plany.

2. Wywołaj poczucie pilności.

Technika poczucia pilności była już u nas omawiana. W przypadku tego, jak zachęcić do przejścia na wersję płatną, sprawdzi się idealnie.

Tutaj poczuciem pilności jest czas, który został do końca okresu próbnego. Należy wywołać w użytkowniku poczucie, że coś się kończy, wskazując od razu, kiedy to nastąpi.

Dużą rolę odgrywa tu treść takiego komunikatu. Najlepiej sprawdzą się komunikaty na zasadzie:

 • Zostań z nami na dłużej! Twój okres testowy kończy się już dzisiaj!
 • Zostały tylko 2 dni! Nie przegap tego!
 • Zaktualizuj swój plan, aby zostać z nami! Darmowa wersja kończy się już jutro!

Ważną rolę takiej informacji stanowi podkreślenie czasu, w którym darmowy okres wygaśnie. Frazy takie jak dziś, wczoraj, jutro, tylko 2 dni, tylko kilka godzin itd. sprawdzą się doskonale.

W dodatku masz kilka możliwości powiadomienia o tym fakcie. Możesz to uczynić, pokazując komunikat na stronie, w panelu albo poprzez drogę e-mailową.

3. Postaw cele rodem z gier.

Kolejny pomysł, aby zachęcić do płatnej wersji usługi, polega na wprowadzeniu celów, które użytkownik może osiągać. Powodują one chęć powrotu do usługi i zwiększają zaangażowanie.

Przykład tego można zauważyć we wszelkiej maści grach, gdzie mamy np. dzienne zadania lub po prostu logowanie – po każdym takim fakcie otrzymuje się nagrodę. W dodatku po serii logowań (np. 7 dni z rzędu) lub realizacji zadań otrzymuje się dodatkowo kolejny bonus. W ten sposób budując chęć powrotu do gry.

Wykorzystać to można w próbie nakłonienia do płatnej wersji usługi, gdzie częste wizyty czy realizacja zadań będą mobilizować do korzystania z usługi, która bardziej „wejdzie w krew”. Ma to również za zadanie poniekąd wymusić wizytę, ponieważ może być tak, że przez – powiedzmy – 30-dniowy okres darmowy, użytkownik skorzystał z usługi dwa lub trzy razy, ponieważ nie miał czasu lub po prostu zapomniał.

Wobec tego bardzo trudno go przekonać do płatnej wersji, gdzie nawet dobrze nie spróbował tej darmowej.

Zatem taka próba zachęcenia do częstszego logowania może przynieść duże korzyści pod kątem konwersji takiego odbiorcy w klienta.

4. Kieruj świadomie słowo.

Kolejne porady odnośnie do tego, jak zachęcić do przejścia na wersję płatną, nawołują, aby poświęcić więcej uwagi poszczególnym treściom, które kierujemy do użytkownika. Szczególnie tym, które wiążą się bezpośrednio z płatnością.

Spójrz na przykłady, które podałem w punkcie drugim na temat pilności. Wszystkie odnoszą się do zachęcenia do przejścia na płatny plan, ale wszystkie poniekąd omijają temat „płacenia”. Nie ma tam haseł w stylu „Ostatni dzwonek, aby zapłacić za pełną wersję!” albo „Dokonaj płatności już teraz!”.

Moje przykłady są bardziej delikatne. Nie narzucają na siłę płatności, tylko podpowiadają ją bardziej podświadomie. Same słowa typu zapłać, zapłata, polecenie zapłaty brzmią dosłownie groźnie i nie budzą zaufania.

Dlatego lepiej to subtelnie omijać słowami „Zostań z nami”, „Ulepsz swój plan” itd.

5. Promocje, czyli coś oklepanego, lecz zawsze skutecznego.

Promocja, czyli coś bardzo uniwersalnego, wręcz można by rzec – oklepanego. Niemniej jednak nawet najbardziej oklepana promocja po prostu działa. Każdy wie o tym doskonale, ponieważ natykamy się na to niemal codziennie.

Jak zachęcić do przejścia na wersję płatną poprzez promocję? Najlepiej w połączeniu z kończącym się czasem darmowej wersji, czyli pilnością z punktu drugiego.

Można również oferować specjalną promocję dla nowych użytkowników, gdzie – powiedzmy – przez pierwszy okres cena jest bardzo korzystna.

Można również połączyć technikę „dziennych zadań”, gdzie – powiedzmy – po kilkunastu dniach codziennego logowania się i korzystania z usługi, otrzymuje się zniżkę.

Bez względu na technikę, promocja może wiele wnieść w przekonanie użytkowników do płatnego planu usługi. Ważne jest tutaj również wyeksponowanie wartości zniżki, aby jasno pokazać, ile faktycznie można zaoszczędzić. Będzie to dodatkowym bodźcem zachęcającym do skorzystania z oferty.

6. E-mail.

Warto również wykorzystać e-mail marketing, aby jeszcze bardziej wzmocnić zaangażowanie do czasowej wersji próbnej oraz przypominać o niej.

W tym celu możesz wykorzystać wiadomości e-mailowe, które pozwolą zachować łączność z marką i mieć ją ciągle „z tyłu głowy”.

Spróbuj np. takich wiadomości, jak:

 • Pierwszy mail powitalny oraz dziękujący za rejestrację.
 • Następnie możesz podesłać poradniki lub materiały odnośnie do usługi. Świetnie sprawdzą się również artykuły z bloga powiązane tematycznie.
 • Powiadomienia o wygasającym terminie próbnym.
 • Promocje.
 • Prośba o opinie na temat usługi / produktu.
 • Zachęcenie do ponownego skorzystania z usługi.

Jak widać, jest wiele możliwości przypominania o marce i powiązanej usłudze. Ważne jest również to, aby nie rezygnować z takich wiadomości nawet po zakończeniu okresu próbnego. Być może po czasie użytkownik zechce wrócić do tematu i ponownie skorzystać z oferty.

Jak zachęcić do przejścia na wersję płatną? – podsumowanie informacji

Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom oraz technikom już wiesz więcej o tym, jak zachęcić do przejścia na wersję płatną Twojej usługi lub produktu.

Oczywiście warto jest pozyskiwać jak najwięcej osób, które będą korzystały z okresu testowego, jednak na pewno chciałbyś, aby te osoby przechodziły na wyższe plany.

Ze wskazówkami zawartymi w tym tekście zadanie to powinno być prostsze.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Marek Swatek

  Polecam technikę małych kroczków ale wszystko zależy od tego jaki produkt sprzedajemy, jaka jest konkurencja i czym nasz produkt wyróżnia się wśród konkurencji. Promocje i e-mailing jest również wskazane a najlepiej wszystkiego po trochu bo na każdego klienta działa co innego.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.