Jak zachęcić do zapisania się na listę mailingową?

Jak zachęcić do zapisania się na listę mailingową?

Jeden z naszych poprzednich wpisów poruszał temat budowania bazy mailingowej. Opisane są tam skuteczne sposoby na to, jak można wykorzystać newsletter na własnej stronie internetowej. Jednak co w przypadku, kiedy wyskakujące okienko czy formularz zapisu nie jest praktycznie używany?

W takiej sytuacji należy zachęcić w jakiś sposób użytkownika, aby ten zapisał się do Twojej listy. Wtedy też najlepszą zachętą będzie bonus czy gratis, jaki otrzyma odbiorca. Przekonaj się o tym, że pozyskiwanie subskrybentów nie jest niczym, co wymaga skomplikowanych działań. Strategia otrzymywania tego typu bonusów działa niczym wabik – skuteczność jest w tym wypadku wysoka.

Przedstawię Ci kilka różnych wariantów odnośnie do tego, co może być oferowanym bonusem. Właściwie wszystko opiera się na Twojej kreatywności oraz profilu działalności strony internetowej czy bloga. Ważne natomiast jest to, aby oferowany gratis był faktycznie ciekawy, użyteczny i warty dołączenia do newslettera. Jak można zauważyć, nie każdy chce się dzielić swoim prywatnym adresem e-mail. Zadbaj więc o wysoką jakość swojej oferty.

Gratis może przybierać różne formy. Może być to kupon czy rabat, ale może to być również forma treści pisanej – poradnik, case study, prezentacja czy infografika. Zacznijmy więc:

Jak zachęcić do zapisania się na listę mailingową, oferując gratis?

1. Ściągawka.

Pierwszy gratis, jaki może posłużyć do obdarowania nim subskrybentów, to szybka ściągawka na dany temat. W momencie, gdy każdy jest zabiegany, a czas jest bardzo ważny, wtedy tego typu ściągawki są świetnym sposobem na zestawienie najważniejszych rzeczy ze sobą. Potem wystarczy szybkie spojrzenie na taką listę, aby przypomnieć sobie wszystkie najważniejsze kwestie. Przykłady można namnażać dla każdej praktycznie dziedziny, której dotyczy dana strona internetowa:

2. Możliwość rozmowy z Tobą.

Osoby prowadzące blogi często w oczach swoich odbiorców postrzegane są jako eksperci w swojej dziedzinie. Pozyskiwanie subskrybentów newslettera może sprowadzić się do zorganizowania czatu, na którym uczestnicy mogą zadać Ci pytanie związane z tym, o czym piszesz. W przypadku bardziej specjalistycznych blogów czy stron internetowych można, zamiast czatu, zaoferować darmową poradę. Tego typu działania z pewnością zwiększą szansę do zapisania się do bazy mailingowej.

3. Wzór dokumentu.

Często potrzebujemy dokumentu, który posłuży nam wiele razy. Potrzebujemy więc swoistego szablonu. Stworzenie takiego jest świetną okazją do obdarowania nim użytkowników, zapisujących się do Twojej bazy mailingowej. Tym bardziej że wiele osób szuka tego typu gotowych informacji w internecie. Z pewnością znajdziesz jakiś przykład i zastosowanie dokumentu w swojej dziedzinie.

Jak więc zachęcić do zapisania się na listę mailingową? Przy pomocy gotowych szablonów umów, dokumentów czy ofert. Jest to kolejny prezent, jaki jesteś w stanie ofiarować subskrybentowi.

Jeżeli interesuje Cię tematyka gotowych schematów, zajrzyj do naszego poradnika na temat tego, jak napisać regulamin do konkursu na Facebooku.

4. Studium przypadku.

Jest to świetna forma treści. Nie tylko do nauki odbiorcy, ale również do pokazania swoich umiejętności i potwierdzenia ich. Oferowanie tego typu materiałów nie tylko przysporzy Ci nowych członków na liście mailingowej, ale również może przyczynić się do otrzymania nowych zapytań ofertowych.

Case study to jeden z najskuteczniejszych elementów marketingu dla małego biznesu.

5. Kurs e-mail.

Kolejny przykład pozyskania subskrybenta to wszelkiej maści kursy. Kurs możesz podzielić na części (np. cyklicznie przesyłając maile). Połączenie takiego kursu z działaniami marketingowymi może przełożyć się na duży sukces. Wiele osób poszukuje kursów, a otrzymanie takiego w zamian za zapisanie się do newslettera to świetna okazja dla Twoich odbiorców.

6. Checklista, czyli lista kontrolna.

Kolejna świetna propozycja dla zabieganych osób. Lista kontrolna, obok ściągawki, świetnie sprawdza się w formie drukowanej. Może sprawdzić się w każdej dziedzinie, a przykłady i propozycje można wymyślać w nieskończoność. Jej plusami są wygoda i oszczędność czasu. Swego czasu sami zamieściliśmy taką listę kontrolną dotyczącą tego, o czym pamiętać podczas zatrudniania freelancera. Inne przykłady to:

  • Co zabrać ze sobą do szpitala na czas porodu?
  • Lista niezbędnych rzeczy na dwutygodniowy urlop wakacyjny.

Checklista jest formą wspomnianej wcześniej ściągawki, jednak tutaj wręcz wskazana jest taka jej konstrukcja, aby możliwe było wykreślanie zrealizowanych już punktów.

7. Dostęp do webinarium.

Dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju webinaria, czyli seminaria prowadzaną drogą online. Uczestniczenie w takim może być skuteczną formą pozyskiwania subskrybentów. Inną opcją może być udostępnienie materiałów z nagrania osobie zapisującej się do bazy mailingowej.

8. Mapa myśli.

Tego typu treści oferowała jedna ze stron, którą miałem ostatnio przyjemność odwiedzać. Materiały zawierały wiele przydatnych pojęć, pomysłów, planów czy sugestii. Pomyśl – może u Ciebie tego typu rozwiązanie również się sprawdzi?

9. Zestaw narzędzi.

Zbiór gotowych narzędzi to również doskonała okazja do oferowania go w formie gratisu. Osoby prowadzące bloga często posiadają w swoich zakładkach sporo narzędzi, które można zebrać w jedną, wielką paczkę. W zależności od poruszanych kwestii, mogą to być naprawdę bardzo pomocne i funkcjonalne wspomagacze.

Sprawdź przy okazji nasz tekst o najlepszych narzędziach dla blogerów.

10. Filmy wideo.

Zachęcić do zapisania się na listę mailingową można również przy pomocy filmu wideo. Rzadko widzi się tego typu rozwiązania, jednak jeśli czujesz się na siłach bądź tworzysz wszelkiego rodzaju materiały wideo, to podzielenie się jednym z nich pozwoli na zwiększenie ilości subskrybentów. Ta forma promocji nie jest popularna (w porównaniu z treściami pisanymi), co jest niewątpliwym jej plusem. Z pewnością jest to okazja do wyróżnienia się i pokazania siebie z innej strony. Cóż, wyróżnienie się oznacza, że czytelnik Cię po prostu zapamięta. A to jest klucz do sukcesu.

11. Prezentacja.

Przygotowanie prezentacji to kolejna ciekawa forma zachęcania użytkowników do zapisania się do newslettera. Jej plus to łatwa przyswajalność wiedzy oraz przystępna forma prezentacji – zarówno tekstu, jak i grafiki.

Wśród serwisów tego typu z pewnością wyróżnia się SlideShare.

12. Demo możliwości.

Jak zachęcić użytkownika do skorzystania z oferty? Przedstawić demo możliwości, które jesteś w stanie zaoferować. Sprawdza się to oczywiście w przypadku sprzedawania narzędzi online czy programów. Otrzymanie możliwości przetestowania produktu to nie tylko zdobycie adresu e-mail, ale również możliwość pozyskania profitów. Jeśli demo spodoba się, wtedy istnieje duża szansa na wybranie pełnej, płatnej wersji. Tak to działa.

13. Kupony, rabaty, zniżki.

Działa to tak samo dobrze, jak w sklepach fizycznych, do których zaglądamy każdego dnia. Banery przesycone tekstami typu „-50%” zachęcają nas do zakupu. Nie inaczej jest w świecie online. Ta forma pozyskiwania subskrybentów jest w moim odczuciu najbardziej popularna. Korzystamy chętniej z produktów pochodzących z promocji. Tak więc, aby zachęcić do zapisania się na listę mailingową, można stosować nie tylko gratisy tekstowe czy graficzne, ale również tradycyjne – czyli promocyjne rabaty.

Jak zachęcić do zapisania się na listę mailingową? – podsumowanie

Jak widać, możliwości na poszerzenie bazy mailingowej jest całkiem sporo. Jeśli Twój newsletter generuje małe zainteresowanie, warto jest wdrożyć którąś z powyższych strategii. Zakładają one, że aby coś zyskać, najpierw należy dać coś od siebie.

Myślę, że dobierzesz właściwy sposób do swojej działalności, a Twoi subskrybenci będą przybywać każdego dnia. A może posiadasz własne sposoby na to, aby zachęcić do zapisania się na listę mailingową? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzach.

Na deser mam dla Ciebie również poradnik na temat tego, jak pozyskać subskrybentów.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. ASIA I Homoturisticus

    Super porady, spróbuję coś podziałać z moim newsletterem. Fakt, szału nie ma jak dotąd 😉

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Spotykane błędy w e-mail marketingu – 8 przykładów

Sprawdź, jakie błędy w e-mail marketingu można popełnić i na co zwrócić uwagę, aby prowadzone działania przyniosły oczekiwane, pozytywne rezultaty.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Jak nakłonić klienta do kolejnych zakupów? – 16 sposobów

Prezentujemy sposoby na to, by nakłonić klienta do kolejnych zakupów. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby Twój sklep internetowy generował większe zyski.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto zamieścić w newsletterze? – 11 pomysłów

Jeśli nie wiesz, co warto zamieścić w newsletterze, przychodzimy z pomocą. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, jakie informacje dobrze jest w nim zawierać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej – 11 propozycji

Jakie narzędzia pomocne w rozwoju strony internetowej mogą zmienić oblicze Twojej witryny? W tym wpisie przedstawiamy kilka z nich. Zapoznaj się z nimi.

Michał Ziółkowski

6 lat temu

Newsletter w e-commerce – 11 porad na zwiększenie jego skuteczności

Czym charakteryzuje się skuteczny newsletter w e-commerce? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym Twoi odbiorcy będą zachwyceni kolejnymi mailami od Ciebie.