Jak zaciekawić czytelnika? – garść krótkich porad dla blogerów

Jak zaciekawić czytelnika? - porady

Publikacja wpisu na blogu tylko z pozoru wydaje się łatwą czynnością. Trzeba pamiętać o naprawdę wielu detalach, aby uczynić tekst ciekawym.

Kilka tygodni temu opublikowałem na łamach naszego bloga firmowego tekst zawierający szybkie porady dla blogerów. Przyszła kolej na następną porcję wskazówek. Zneutralizuj najczęstsze problemy blogerów i spraw, aby Twoje teksty były po prostu przyciągające. Mam nadzieję, że niniejszy tekst pomoże Ci osiągnąć ten cel.

Sprawdź więc, jak zwiększyć oglądalność bloga poprzez tworzenie odpowiednich tekstów.

W jaki sposób przyciągnąć czytelników? – 12 wskazówek

1. Postaw na słowa kluczowe.

Każdy wpis na blogu „kręci się” wokół danego tematu. Absolutną podstawą jest więc używanie odpowiedniego słownictwa. Są dwie główne zalety trzymania się tej zasady.

Po pierwsze czynisz tekst konkretnym, specyficznym. Skoro używasz słów ściśle powiązanych z głównym tematem, to sprawiasz, że osoba zainteresowana daną tematyką najprawdopodobniej uzna tekst za odpowiedni. Adekwatny do tego, o czym traktuje jego tytuł.

Z kolei drugą zaletą są kwestie dotyczące SEO. Zarówno roboty wyszukiwarek, jak i sami czytelnicy docenią to, że w tekście występuje pewna pula ściśle powiązanych ze sobą tematycznie zwrotów.

2. Przemawiaj językiem korzyści.

Wielokrotnie wspominam o tym w swoich tekstach. Jednym z podstawowych sposobów na to, jak zaciekawić czytelnika, jest korzystanie z tzw. języka korzyści. O co w tym wszystkim chodzi?

Musisz uświadomić swoim odwiedzającym, że tekst jest dla nich przydatny. Przecież poruszamy się w sieci dlatego, że mamy w głowie jakiś cel. Jest nim zazwyczaj korzyść z przeczytanego tekstu. Jakiś wniosek, ciekawe informacje. Jeśli jesteś w stanie zapewnić swoim czytelnikom tego typu wrażenia, wtedy masz sporą szansę na sukces.

Pamiętaj, że nikt nie lubi marnować swojego czasu. Gdy ktoś wyniesie coś przydatnego z Twojego wpisu, to nie będzie miał poczucia zmarnowanych kilku minut.

3. Nie pozostawiaj miejsca na wątpliwości.

Wskazówka ta dotyczy przede wszystkim tworzenia nagłówków.

Jeśli piszesz tekst, to pamiętaj o tym, aby nagłówek był adekwatny do treści wpisu. Gdy zastanawiasz się nad tym, jak zaciekawić czytelnika, wtedy nie wolno o tym zapominać.

Oczywiście naszą ciekawość budzą często typowe „clickbaity”, czyli tytuły nastawione na sensację lub wywołanie pilnej potrzeby sprawdzenia, co kryje się pod danym nagłówkiem. Jednak często tego typu strategia nie przynosi pożądanych rezultatów. Czytelnik zwykle czuje się po prostu zawiedziony.

4. Pytaj.

Dobrze jest też wplatać w treść wpisów różnego rodzaju pytania. Przykłady:

Skoro masz landing page’a to Twoim celem jest uzyskanie jak największej liczby konwersji – prawda?

Dlaczego o tym wspominam? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w następnym rozdziale.

Czy wiesz, w jak szybkim tempie wzrasta liczba osób korzystających ze smartfonów? Statystyki wręcz szokują!

Tego typu zabiegi sprawiają, że czytelnik nabiera ochoty do sprawdzenia, co kryje się w kolejnych zdaniach. Potrafią utrzymać odwiedzającego w skupieniu oraz pozytywnie wpływają na wzbudzanie ciekawości. A o to przecież chodzi.

5. Zwracaj się do czytelnika.

Zobacz, jaką narrację przyjmujemy we wpisach publikowanych na naszym blogu. Zwracamy się do Ciebie. Bezpośrednio.

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, abyś również we własnych tekstach stosował taki zabieg. Sprawia on, że czytelnik może wejść w głębszą relację z narratorem wpisu. Wszystko odbywa się bardziej bezpośrednio. W związku z tym istnieje szansa, że dany tekst może zostać odebrany personalnie, co zazwyczaj jest odpowiednim posunięciem.

6. Podpieraj się różnymi materiałami.

Najczęstsze błędy w trakcie blogowania często dotyczą braku źródeł informacji. A szkoda, ponieważ ich podawanie to dobra metoda na to, jak zaciekawić czytelnika. Dlaczego?

Po pierwsze – budujesz wiarygodność. Skoro jesteś w stanie podeprzeć swoje tezy o jakieś statystyki lub badania – plus dla Ciebie. Oczywiście nie zawsze jest to konieczne. Po prostu wypada to robić wtedy, gdy posługujesz się jakimiś liczbami lub „twardymi faktami”. Gdy tekst powstaje całkowicie z głowy i przedstawia po prostu Twój punkt widzenia na jakąś kwestię, wtedy nie ma takiego obowiązku.

Po drugie – dodatkowe materiały mogą wzbudzić ciekawość. Odnośniki do innych artykułów, ciekawe statystyki, przykuwające wzrok diagramy, interesujące infografiki – wszystko to sprawia, że tekst jest po prostu bogatszy. To z kolei pozytywnie wpływa na budowanie ciekawości.

7. Pamiętaj o CTA.

Call to action (w skrócie CTA, z ang. wezwanie do działania) przybierają przeróżne formy.

Z jednej strony może być to przycisk, który nawołuje do jakiejś akcji (zarejestrowanie się, pobranie e-booka, zapisanie się do newslettera itp.). Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wplatać CTA w samą treść wpisów. W formie tekstowej.

Weź się w garść i doceń to, co masz!

Przeczytaj również nasze inne wpisy o podobnej tematyce.

Zobacz, co jeszcze dla Ciebie przygotowałem […]

Jak zaciekawić czytelnika z użyciem CTA? Przede wszystkim poprzez sugerowanie mu rozwiązań lub dalszych kroków.

8. Podpowiedz powiązane wpisy.

Kolejna wskazówka, która jest przydatna zarówno ze względów SEO, jak i UX.

Dobrze jest zamieszczać odnośniki do powiązanych z danym tekstem innych wpisów. Pomaga to tworzyć właściwe powiązania między podobnymi tematycznie stronami.

Jaką korzyść odnoszą z tego sami czytelnicy? Poziom UX wzrasta dlatego, że sugerujesz użytkownikom powiązane materiały. Skoro dany tekst ich zaciekawił, to istnieje spora szansa na to, że przejdą na kolejną podstronę. To z kolei świetnie buduje ciekawość.

9. Zadbaj o powiązanie grafiki z tekstem.

Tak jak nagłówek powinien być adekwatny do treści tekstu, tak też powiązane grafiki muszą odpowiadać zawartości wpisu.

Powód jest prosty – o wiele szybciej reagujemy na bodźce wizualne. Już na samym wstępie masz szansę na wytworzenie w czytelniku wstępnego wyobrażenia na temat tego, o czym traktuje dany tekst. Skoro masz taką możliwość, to dlaczego z niej nie korzystać?

10. Linkuj do starych wpisów.

Dzięki temu zabiegowi odświeżysz stare wpisy. Sprawisz, że po wielu miesiącach zapomnienia być może ponownie ujrzą światło dzienne.

Dodawanie odnośników przydatne jest przede wszystkim nowym czytelnikom. Pozwala im na odkrycie starszych treści, które opublikowane zostały jeszcze przed momentem, w którym poznali Twojego bloga.

11. Formatuj treść dla tych, którzy „skanują” wzrokiem.

Jak zaciekawić czytelnika jeszcze zanim przeczyta Twój tekst? Odpowiedź jest prosta – dzięki przystępnemu formatowaniu treści.

Nawet nie wiesz, jak wiele osób przegląda wpisy wzrokiem przed ich przeczytaniem. Na tym etapie podejmowana jest decyzja – czytać tekst, czy też odpuścić go sobie?

Jednolite bloki tekstu, brak pogrubień i wypunktowań, nieprzełamywanie akapitami – wszystko to sprawia, że tekst jest po prostu nudny.

Naprawdę niewiele trzeba do tego, aby uczynić dany wpis ciekawszym tylko i wyłącznie poprzez właściwe jego formatowanie.

12. Zadbaj o właściwe zakończenie.

Końcówka wpisu to dobry moment na podsumowanie, puentę. Podstawowe pytanie – jakich zasad należy się w tym przypadku trzymać?

Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ zależy to przede wszystkim od typu tekstu. Przypuśćmy, że traktował on o bardzo ogólnikowych sprawach, które jednak da się przedstawić w formie listy. A więc aż prosi się o to, aby na końcu wpisu znalazło się wypunktowanie, zebranie w jedną i przystępną całość wszystkiego, o czym była mowa.

Jak zaciekawić czytelnika? – podsumowanie

Niniejszy tekst zawiera 12 szybkich i uniwersalnych porad dotyczących tego, aby skutecznie zachęcić czytelnika do przeczytania danego tekstu. Oczywiście wokół tego celu można wyróżnić także wiele innych działań, które dobrze jest dodatkowo podjąć.

Jeśli masz jeszcze chęć na kolejny, podobny tekst – zachęcam do przeczytania wpisu Bartłomieja Kiljana na temat tego, jak przekonać do przeczytania długiego tekstu. Część porad z pewnością pokrywa się, jednak jestem pewien, że znajdziesz w nim kilka ciekawych nowości.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.