Jak zacząć blogować i absolutnie zdominować swoją niszę?

Jak zacząć blogować?

Jak zacząć blogować i osiągnąć sukces? Nie jest to proste, ale ten poradnik pokaże Ci, jak odpowiednio zacząć i czego należy unikać.

Jeżeli myślisz o tym, jak zacząć blogować lub zacząć robić to profesjonalnie, to znajdziesz tutaj wiele wskazówek.

Zapraszam do lektury.

Wybór odpowiedniego tematu i niszy

Przed uruchomieniem bloga trzeba się upewnić, że będzie się on mógł stale rozwijać. W tym punkcie mam zamiar pokazać Ci dokładnie, jak wybrać odpowiedni temat, niszę swojego bloga oraz słowa kluczowe.

Wybór odpowiedniego tematu lub niszy dla swojego bloga

Popularny temat oraz nisza, czy wręcz odwrotnie?

Oto pierwsze pytanie, które trzeba sobie zadać!

Wobec tego Twoim kluczowym zadaniem będzie znalezienie takiego tematu lub niszy, które łączą w sobie te cztery cechy:

 • Spory ruch w internecie.
 • Czytelnicy, którzy będą wydawać pieniądze.
 • Stosunkowo mała konkurencja.
 • Temat lub nisza, dla których pisanie treści będzie sprawiać Ci przyjemność.

Jak taką niszę znaleźć?

1. Sprawdź słowa kluczowe.

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest sprawdzenie, czy Twój pomysł na blog oraz nisza, w której będziesz się poruszać, ma wystarczająco dużo ruchu w internecie. Wszystko po to, aby było to opłacalne.

Nie ma sensu spędzać tygodni na tworzeniu treści na bloga oraz wydawać pieniądze na rozwój jego designu, jeżeli nikt nie szuka informacji na temat wybranej niszy.

W tym momencie musisz zaznajomić się z takimi narzędziami, jak:

Podane narzędzia pozwalają trzeźwo spojrzeć na całą konkurencję, słowa kluczowe oraz przewidywany ruch.

Po co to wszystko?

Będzie to bardzo pomocne w podjęciu decyzji o temacie bloga oraz przy każdym następnym wpisie, który będziesz tworzyć.

Kilka minut poświęconych na znalezienie odpowiednich słów kluczowych może uratować Ci tydzień czy nawet miesiąc pracy.

Jeżeli masz kilka pomysłów na domenę, to nie wahaj się sprawdzić każdego z nich w podanych narzędziach.

2. Zastanów się nad krótkimi i długimi słowami kluczowymi.

Krótkie słowo kluczowe to np. „pitbulterier”, podczas gdy długie słowo kluczowe może brzmieć „hodowla amerykańskich pitbulterierów”.

Musisz stworzyć pokaźną listę słów kluczowych, upewniając się wcześniej, że krótkie są wystarczająco popularne, a długich fraz kluczowych jest dostatecznie dużo, aby nie wyczerpać tematów w kilka miesięcy.

I nie mam na myśli tutaj generowania ruchu, tylko Twoją zdolność do pisania na dany temat. Jeżeli Ci ich zabraknie, to możesz mieć kłopoty z dominacją w swojej niszy.

3. Upewnij się, że lubisz pisać na wybrany temat.

Może brzmi to bardzo banalnie, ale musisz mieć całkowitą pewność, że pisanie np. o hodowli psów jest Twoim powołaniem.

Jeżeli w połowie działalności okaże się, że nie masz już zapału z początkowej fazy, to niestety nie uda Ci się osiągnąć sukcesu w blogowaniu, a musisz mi teraz uwierzyć, że pisanie wpisów staje się w pewnym momencie nudne. Nawet na temat, który bardzo lubisz.

Dodatkowo wyobraź sobie, że co kilka dni spędzasz ok. czterech godzin na robieniu czegoś, co całkowicie Cię już nie interesuje i męczy.

Straszna perspektywa.

4. Przeanalizuj strony konkurencji.

Po przemyśleniu tematu, niszy oraz słów kluczowych, następnym krokiem będzie wybadanie konkurencji.

Jest to jeden z najważniejszych etapów podczas tworzenia każdego bloga.

Co sprawdzić?

 • Liczbę subskrypcji.
 • Liczbę komentarzy we wpisach.
 • Liczbę obserwujących na Twitterze, Instagramie, Facebooku itd.
 • W jaki sposób konkurencja prowadzi profile społecznościowe.
 • Zakładki w ich menu, funkcje, sposób prezentacji wpisów i artykułów itd.

Chodzi po prostu o to, aby upewnić się, że pozostał dla Ciebie wolny kawałek tortu. Jeżeli nie znalazłeś żadnych grubych ryb i rekinów biznesu, to oznacza, że wybrałeś najlepszą możliwą niszę (co jest bardzo mało prawdopodobne) lub w wybranym temacie nie dzieje zbyt wiele.

Następnie przeszukaj witryny konkurencji pod kątem najlepszych wpisów. Najczęściej blogerzy nieświadomie pomagają konkurencji i umieszczają widgety typu „Top 10”. Przeczytaj wszystkie, spójrz na sposób ich prezentacji, jakie zostały wybrane słowa kluczowe oraz ich liczbę w samym wpisie.

Możesz pójść nawet dalej i sprawdzić, czy ich wpisy dostatecznie wyczerpują temat. Jeżeli nie, to już wiesz, o czym pisać w swoich artykułach i na co zwrócić uwagę.

5. Blogowanie to jest „byznes”, Panie…

Oto bardzo ważny element tego punktu. Musisz mieć pewność, że wiesz, co chcesz sprzedawać lub promować na swoim blogu przed rozpoczęciem.

Wiele osób zaczyna tworzyć blog i myśleć, że powinny one najpierw zgromadzić jak największy ruch na stronie internetowej, a potem dopiero myśleć o zarabianiu pieniędzy.

Jest to bardzo złe posunięcie.

Dlaczego?

Czasami są takie nisze, gdzie nie ma możliwości na zarabianie pieniędzy na blogowaniu. Dlatego, zanim zaczniesz, musisz mieć pewność, co chcesz osiągnąć i co tak naprawdę będziesz sprzedawać. Wtedy też wybierzesz odpowiednią niszę i przy umiarkowanej konkurencji zaczniesz się rozwijać w internecie.

Oto kilka naszych wpisów, które warto w tym momencie przeczytać:

Wybór nazwy domeny, przez którą Twój blog zostanie zauważony

Ta sekcja traktuje o tym, jak wybrać idealną nazwę domeny, która pomoże Ci jako nowemu blogerowi wybić się z tłumu.

Wybór nazwy domeny, przez którą Twój blog zostanie zauważony

Nazwa Twojej przyszłej domeny jest bardzo ważna.

Będzie odbierana tak, jak nazwa książki na okładce. Pierwsze, co będzie się rzucać w oczy czytelnikom, to oczywiście szata graficzna strony, ale później to będzie już tylko kwestia zapamiętania nazwy, czyli domeny.

Tak, to powinna być domena z końcówką typu „.pl” lub taką, która będzie pasowała do Twojej działalności. Dodatkowo to Ty musisz być jej właścicielem, a nie dzierżawcą, jak to jest w popularnych platformach blogerskich typu WordPress.com czy Blogger.

Dlaczego musisz mieć własną domenę?

Darmowe domeny, które możesz dostać od ręki od platform blogerskich wspomnianych już powyżej, niestety nie są traktowane na równi z płatnymi domenami. Google przeważnie nie umieszcza ich wysoko w rezultatach wyszukiwania.

Dodatkowo własna domena to część budowania swojej marki i obecności w internecie. Wobec tego zakup domeny o odpowiedniej nazwie to dobry krok, aby zbudować profesjonalny blog, który będzie dochodowym przedsięwzięciem.

Co w przypadku, jeżeli już masz bloga na Blogger lub WordPress.com?

Nie obawiaj się tego, dosyć łatwo można przejść na komercyjne rozwiązania wraz ze zmianą domeny na płatną.

W zasadzie wiele hostingów wypracowało sobie wiele narzędzi, które bardzo szybko przenoszą takie blogi na płatne rozwiązania i cały proces migracji mogą zrobić za Ciebie.

Gdzie kupić swoją domenę?

To nie jest wpis afiliacyjny czy partnerski, więc nie będę podawał serwisów, w których możesz kupić domenę. Jednakże kupując hosting pod swój nowy blog, zazwyczaj dostaniesz wybór domeny w cenie.

Jedyne, co mogę Ci teraz poradzić, to… odwiedzenie Cię od tego. Unikaj zarówno tanich hostingów, jak i tych absolutnie największych w Polsce. Upewnij się, że hosting, który kupiłeś, nie jest hostingiem współdzielonym.

Co to znaczy hosting współdzielony?

Jest to hosting, na którym wszyscy korzystający z jednego serwera mają ten sam adres IP. Twoim priorytetem w wyborze hostingu ma być niezawodność oraz własne IP.

Warto zatroszczyć się od samego początku o certyfikat SSL. Dla samego bloga nie jest on znaczący, jednakże kto wie, w jaki sposób będziesz rozwijał swój interes. Być może w najbliższym czasie zmodyfikujesz swój blog o np. sklep internetowy, gdzie certyfikat SSL jest wymogiem koniecznym.

Skąd wiedzieć, jaką nazwę domeny wybrać?

Nie będę ukrywał, że jest to ciężkie zadanie i nie zrobię tego za Ciebie, ale mogę przekazać kilka wskazówek:

 • Wybierz domenę od swojego nazwiska. Jest to naprawdę dobry pomysł w dzisiejszych czasach. Jeżeli chcesz kreować się na eksperta w swojej niszy i rozwijać swoją markę w internecie, to domena wywodząca się od nazwiska będzie idealna. Właśnie o to chodzi w blogowaniu, żeby wyrobić sobie dobrą opinię. Przykładowo mamy „kowalski.com” – od całkiem niedawna istnieje też możliwość wyboru końcówki „.ski”. A więc jeżeli Twoje nazwisko nie jest zbyt popularne (popularne są już zajęte) i kończy się na „ski”, to warto przemyśleć taką nazwę domeny, jak np. „kowal.ski”.
 • Wybierz domenę od najważniejszego słowa kluczowego. To będzie niestety trudne zadanie, ale nie jest ono niemożliwe. Jeżeli działasz w dosyć popularnej niszy typu butiki, to niestety, ale domena „butik.pl” będzie zajęta. Musisz trochę pokombinować. Możesz sprawdzić nazwę domeny od dwóch słów kluczowych typu „ubrania” i „butik”. Okazuje się, że np. „ubrania-butikowe.pl” jest wolną domeną.
 • Wybierz niesztampową nazwę domeny. Przykładowo będziesz blogerem testującym różne przedmioty – od telefonów po pasty do zębów. Twoje wpisy będą opierały się na recenzjach produktów, a końcowy werdykt oczywiście brzmi „czy warto to kupić”. Mając wiedzę, że istnieją inne nazwy domen niż „pl” oraz „com”, możesz nazwać swój nowy blog „Czy kupić to”, wykupując domenę „czykupic.to”.

Upewnij się, że spędziłeś naprawdę dużo czasu na rozważaniu nazwy domeny pod przyszły blog, ponieważ tak naprawdę nie będziesz miał już później odwrotu, a każda zmiana domeny na inną nazwę będzie koszmarem.

Oto kilka naszych wpisów, które warto w tym momencie przeczytać:

 • Jak wybrać nazwę strony internetowej? – temat w szerszym ujęciu.
 • Co to jest robots.txt? – wpis bardziej techniczny, ale prędzej czy później należy przyswoić z niego całą wiedzę. Jeżeli coś nie będzie na pierwszy rzut oka jasne, to na końcu tej sekcji znajdziesz cały almanach dotyczący użytkownika WordPressa.

Wybór hostingu oraz systemu do zarządzania treścią CMS

Ta sekcja traktuje o tym, dlaczego WSZYSCY blogerzy potrzebują własnego WordPressa oraz płatnego hostingu (niekoniecznie taniego), żeby zacząć blogować na poważnie. Chciałbym również pokazać Ci, jak prosto zainstalować podstawowego WordPressa, dlatego posłużę się własnym hostingiem i niestety też w jakiś sposób go polecę i zareklamuję.

Wybór hostingu oraz systemu do zarządzania treścią CMS

Zakup własnego hostingu to druga najważniejsza rzecz, jaką musisz zrobić zaraz po kupnie domeny.

Własny hosting oraz domena to po prostu świętość, którą przestrzegają najwięksi na rynku w danej niszy. Dodatkowo większość stron internetowych oraz blogów jest zrobiona w najbardziej popularnym i darmowym systemie do zarządzania treścią CMS WordPress (nie mylić z WordPress.com!).

Po kolei.

1. Zarejestruj się u usługodawcy hostingu.

Wspomniałem na początku o tym, że trochę zareklamuję swój hosting Futurehost.

Którą ofertę wybrać?

Jeżeli dopiero zaczynasz, to wybierz rekomendowany pakiet hostingu „Standard”. Niestety, ale w cenie nie dostajesz dedykowanego IP, a kupiony hosting jest hostingiem współdzielonym. Jednakże dodają oni w cenie certyfikat SSL o nazwie „Comodo PositiveSSL”. Dodatkowo Futurehost oferuje domenę z końcówką .pl za darmo na jeden rok, a jej odnowienie kosztować będzie tylko 69 zł. Wobec tego serwer + domena + certyfikat SSL to koszt zaledwie 221,40 zł z VAT.

Tak skonfigurowany serwer jest doskonałą podstawą pod profesjonalny blog, który ma duże aspiracje do przyszłego rozwoju.

2. Szybka instalacja WordPressa.

Po zakupie hostingu i uregulowaniu płatności dostajesz do dyspozycji panel administratora. Od razu po zalogowaniu się możesz przejść do instalacji WordPressa:

Instalacja WordPress z panelu administratora

Kliknij „Instaluj WordPress” i postępuj zgodnie z instrukcjami. W mniej niż pięć minut stworzyłeś absolutnie podstawową stronę internetową, która zawiera wszystkie funkcje potrzebne blogowi.

Uwaga! Jeżeli jednocześnie kupiłeś konto hostingowe oraz domenę, to pamiętaj o takim czymś, jak propagacja DNS-ów. Jest to rozpowszechnienie adresu IP domeny po całym internecie, tak aby z każdego miejsca na Ziemi była ona poprawnie odczytywana z nowego serwera.

Jeżeli wystąpiły jakieś komplikacje, skontaktuj się z Futurehost i powiedz, że potrzebujesz WordPressa na domenie X, wspomnij też o konfiguracji certyfikatu SSL. Technicy powinni załatwić wszystko za Ciebie, a Ty dostaniesz możliwość korzystania ze swojego własnego WordPressa.

3. Wybór motywu, czyli wyglądu bloga.

Tutaj zaczynają się już schody i bez odpowiedniej wiedzy technicznej nie zawalczymy.

Twoja strona internetowa wygląda teraz mniej więcej tak:

Standardowy motyw WordPress

Za to panel administratora wygląda tak i w ciągu najbliższych miesięcy pewnie się on za dużo nie zmieni:

Panel administratora

Na tym etapie rozwoju bloga możesz poszukać darmowych motywów do WordPressa lub płatnych.

Są zalety jednych i drugich, ale zasada jest prosta – musisz skonfigurować motyw w taki sposób, aby był:

 • Przyjazny dla użytkowników.
 • Miły dla oka.
 • Responsywny.
 • Bez błędów HTML, CSS oraz PHP.

4. Jak wybrać motyw i czym się kierować?

Przy wyborze odpowiedniego motywu musisz się upewnić, że będzie pasował do Twojej niszy oraz całego zamierzonego brandingu.

Przykładowo, jeżeli piszesz bloga o finansach, to jego wygląd musi być czysty, profesjonalny i bez żadnych fajerwerków, ponieważ przysłowie „tak cię widzą, jak się nosisz” jest tutaj bardzo adekwatne.

Czym się kierować przy wyborze motywu WordPressa?

 • Czy wygląd koncentruje się na przedstawieniu treści?
 • Czy motyw opiera się głównie na zdjęciach, czy tekście?
 • Prostotą jego modyfikacji.
 • Czy najnowsza wersja motywu jest kompatybilna z najnowszą wersją WordPressa?
 • Czy deweloper motywu zapewnia wsparcie?

Ostatnią rzeczą, o której musimy pamiętać przy wyborze motywu, jest jego responsywność. Większość Twoich czytelników będą z czasem stanowić użytkownicy telefonów i tabletów, więc dopasowanie bloga do tych urządzeń jest kluczowe.

Jak sprawdzić responsywność? Można posłużyć się narzędziem online o nazwie Responsinator.

5. Instalacja i konfiguracja motywu.

Jeżeli nie posiadasz dostatecznej wiedzy technicznej, to proponuję zwrócić się do freelancera lub agencji, która pomoże Ci z instalacją i konfiguracją całego WordPressa.

Większość agencji robiła już to tak wiele razy, że potrafi taką stronę stworzyć dosłownie w kilka dni i dopracować jej szczegóły, jeżeli zapewnisz im dokładną listę zmian oraz całą treść, jaka ma się znaleźć w serwisie.

Warto również zapytać się, czy w cenie jest zapewniony poradnik lub szkolenie z obsługi.

Ponownie podrzucam Ci kilka naszych wpisów, które warto w tym momencie przeczytać:

Newsletter i gratisy dla stałych czytelników

Nigdy nie spotkałem udanego bloga, który nie opierał swojego sukcesu na powiększaniu listy mailingowej przez kuszenie czytelników gratisami i konkursami. Warto uczyć się od najlepszych i zbierać wartościowe adresy e-mail.

Podarunki dla stałych czytelników

Może Ci się wydawać, że gromadzenie adresów e-mail i pisanie wpisów nie idą w parze, ale jeżeli pomyślisz o tym dłużej, to ma to sens.

To właśnie lista mailingowa będzie przynosić największe zyski.

Jeżeli chcesz zacząć blogować i absolutnie zdominować swoją niszę, nie możesz pominąć tego punktu.

Po co zbierać subskrypcje newslettera?

Dlaczego jest to tak ważne? To bardzo proste:

 • Subskrybenci są zainteresowani każdym nowym wpisem, który napiszesz oraz wszystkim, co wiąże się z tematem Twojego bloga.
 • Subskrybenci często nieświadomie promują Twoje wpisy wśród swoich znajomych.
 • Subskrybenci to przede wszystkim Twoi przyszli klienci.

Wobec tego celem każdego bloga powinno być zbieranie adresów e-mail czytelników.

Jak to zrobić?

Używając WordPressa, jest to bardzo proste. Na rynku jest wiele płatnych oraz darmowych wtyczek.

Jednakże ja proponuję Ci skorzystać z dedykowanych systemów do list mailingowych:

Każdy powyższy system ma swoją dedykowaną wtyczkę do WordPressa oraz wiele poradników typu „krok po kroku” o tym, jak je skonfigurować i zacząć gromadzić subskrypcje newslettera.

Oto kilka naszych wpisów, które warto w tym momencie przeczytać:

Tworzenie „wiralowych” treści

Ta sekcja da Ci ogląd na to, w jaki sposób stworzyć świetne wiralowe wpisy, które będą generować większość ruchu na stronie internetowej.

Viral content marketing

Blog MobileTry ma kilka swoich małych sukcesów i niektóre wpisy przynoszą nam bardzo dużo odwiedzin. Niestety nie obiecuję Ci natychmiastowych sukcesów po przeczytaniu tej sekcji, ale jeżeli chcesz zacząć blogować, to spróbuję wyjaśnić, w jaki sposób napisać i osiągnąć „wiralowy” status wpisu.

1. Znajdź ciekawy tytuł wpisu.

Tytuł Twojego wpisu to pierwsza część reklamy, która idzie w świat internetu i przyciąga czytelników.

Możesz teraz wierzyć mi lub nie, ale tytuł wpisu jest ważniejszy niż cała jego treść. Ciekawy tytuł wpisu zachęci użytkowników do jego przeczytania, nawet jeżeli wstęp jest po prostu kiepski.

Co sprawia, że czytelnicy oceniają wpis jako ciekawy?

 • Tytuł, który zadaje ciekawe pytanie. Tytuły, które stawiają pytania, częściej angażują użytkowników. Zwłaszcza gdy na zadanie pytanie nie odpowiadasz w swoim wpisie całkowicie i niejako wymuszasz zapytania użytkowników w sekcji komentarzy.
 • Tytuł stawiający na jakiś argument. Udany tytuł wpisu to również taki, który stwarza jakiś problem. Przykładowo: „Nowa gra od Nintendo, The Legends of Zelda – dlaczego jest to najlepsza gra na świecie?”. Taki tytuł gra na emocjach i działa jak magnes na czytelników, zwłaszcza na tych, którzy marzą o nowym Nintendo Switch.
 • Klasyczny tytuł, korzystający ze starych technik. Dlaczego klasyczny? Ponieważ są już używane od wielu lat i spisują się całkiem dobrze. Przykład: „Jak zrobić…”, „Top 10…” – tego typu tytuły to bezpieczna opcja, która będzie działać dosyć dobrze.
 • Tytuł przedstawiający osiągnięcie. Który tytuł brzmi dla Ciebie bardziej kusząco: „Jak sprzedawałem swojego fiata 126p” czy „Jak sprzedałem fiata 126p za 10 000 bez wkładu własnego”? Oczywiście, że drugi. Internauci lubią czytać o czyichś osiągnięciach.

Dlatego też warto spędzić więcej czasu nad tytułem, zanim opublikujesz swój wpis.

2. Zastosuj styl pisania z przerywnikami, nagłówkami i listami zbiorczymi.

Dzisiejsi czytelnicy to nie mole książkowe. Bardzo łatwo się rozpraszają i jako profesjonalny bloger, musisz się do tego przystosować.

Jak to zrobić?

Twój wpis musi być przystosowany do większości użytkowników, a większość skanuje wpisy swoimi oczami.

Jako użytkownik WordPressa dostajesz całkiem rozbudowany edytor tekstowy, który przypomina ten z popularnych edytorów tekstu.

Jeżeli postarasz się zastosować jeden styl do wszystkich swoich wpisów, to czytelnicy przyzwyczają się i staniesz się przez to rozpoznawalny.

3. Wyczerpuj temat wpisu, ale nie do końca.

Jedną z najlepszych marketingowych sztuczek jest pisanie bardzo szczegółowych wpisów, które rozkładają się na ogromną liczbę punktów i podpunktów. Zazwyczaj prowadzi to do tego, że wpis ma ponad 2000 słów, a długie wpisy są bardziej poczytne.

Kluczem do sukcesu jest napisanie wpisu, który jest wyczerpujący, ale nie do końca. Należy pozostawić kilka pytań w głowach czytelników.

Możesz spytać teraz – dlaczego?

Niedopowiedzenia będą generować dużo ruchu wokół Twojego wpisu. Czytelnicy będą go udostępniać, aby dowiedzieć się więcej. Będą pisać komentarze z pytaniami itd.

4. Reklamuj swoje wpisy.

Nie oszukujmy się, prowadzenie biznesu bez reklamy jest niczym puszczanie oka do dziewczyny po ciemku. Nikt poza nami nie wie, co robimy.

Musisz reklamować swój blog, żeby osiągnąć sukces w swojej niszy. Wielu początkujących blogerów, jeżeli usłyszy, że musi wydać ponad 200 zł nawet na zwykły hosting, od razu rezygnuje. Niestety takie są realia i bez wkładu własnego dużo nie ugramy.

Poniżej kilka naszych wpisów, które warto w tym momencie przeczytać:

Błędy, których należy unikać podczas blogowania

Uff, już prawie koniec. Nie mogłem zakończyć tego wpisu bez tej sekcji. Muszę przekazać Ci jeszcze wiedzę na temat tego, jakich błędów musisz unikać, ponieważ najlepiej uczyć się na czyichś. Jeżeli chcesz profesjonalnie zacząć blogować, wystrzegaj się poniższych błędów.

Błędy w blogowaniu

Błąd 1. Pisanie tylko dla samego siebie.

Początkujący blogerzy zbyt często myślą, że po prostu trzeba pisać dużo wpisów, a czytelnicy sami przyjdą. I bardzo dobrze, że tak się nie dzieje.

Dlaczego?

Jeżeli chcesz zacząć blogować, to musisz wiedzieć, że jesteś jednym z milionów i nikt o Tobie nie będzie początkowo nawet słyszał.

Wobec tego, jako świeżo upieczony bloger, pisz swoje wpisy, ale korzystaj również z każdej okazji, jaka się przytrafi, aby móc zaprezentować swoją osobę we wpisach gościnnych.

W ten sposób szybko trafisz do nowych odbiorców, a jest to na samym początku bardzo ważne.

Błąd 2. Pisanie tylko o sobie.

Niektóre historie życiowe są naprawdę ciekawe, ale nikt nie będzie czytał o Twoim życiu codziennym. Nie rób z bloga dziennika pokładowego.

Twój blog musi rozwiązywać problemy czytelników, pokazywać im krok po krok, jak coś zrobić itd.

Błąd 3. Robienie wszystkiego samemu.

Czasem spotykamy osoby, które za wszelką cenę chciały robić wszystko samemu – konfigurować motyw, pisać wpisy, analizować rynek, reklamować wpisy w social media itd. Po co? Aby zaoszczędzić pieniądze? Są zbyt ambitne? Nie mi to oceniać.

Wynik?

Wszystko, co robią te osoby – mimo szczerych chęci – jest najczęściej wątpliwej jakości, a efekty mizerne.

Świadome osoby, które chcą zacząć blogować, wiedzą, że czasem muszą postawić na eksperta w danej dziedzinie.

Jeden ekspert stworzy Ci idealną stronę internetową, drugi przeredaguje Twoje wpisy pod kątem SEO, a trzeci zareklamuje blog i wpisy w mediach społecznościowych czy w AdWords. Podpatrz ich działania, aby później starać się samodzielnie odtwarzać dobre praktyki, jednak wcześniej po prostu je poznaj.

Na samym początku staraj się nie rozdrabniać i przede wszystkim skup się na tym, co robisz najlepiej.

Błąd 4. Strach przed testowaniem i zmianami.

Stworzyłeś stronę internetową i udało Ci się zacząć blogować, ale czujesz w środku, że boisz się poruszać po panelu, zmieniać opcje itd.

Musisz oswoić się z WordPressem, a najlepszym sposobem na to jest testowanie jego możliwości. Nie bój się, jeżeli coś pójdzie nie tak, skontaktuj się z usługodawcą hostingu, niech przywróci wersję bloga z wczoraj. Każdy hosting mimowolnie tworzy kopie zapasowe Twojej witryny i przechowuje je przynajmniej przez tydzień.

Nie bój się również dodawać nowych wtyczek, ale wystrzegaj się tych, które nie są już rozwijane lub nie są kompatybilne z wersją Twojego WordPressa.

Błąd 5. Zbyt wczesna rezygnacja.

Blogowanie wymaga czasu. Nie jest to szybki sposób, aby się wzbogacić. Jeżeli chcesz zacząć blogować i osiągnąć sukces, musisz dać sobie trochę czasu.

Ile?

Przynajmniej pół roku, przed podjęciem decyzji i wyciągnięciem wniosków na temat swojego bloga i wpisów.

Nie poddawaj się!

Błąd 6. Brak budżetu na reklamę w internecie.

Jeżeli chcesz zacząć blogować na poważnie, to musisz traktować swój blog jak każdy inny biznes.

Nie otworzysz kawiarni bez ekspresu i filiżanek oraz budżetu na wszystkie sprzęty.

To samo odnosi się do blogowania. Pamiętaj, że blogerzy i tak zdecydowanie mniej wydają na reklamy niż np. kawiarnie.

Odpowiedni budżet to kluczowy czynnik Twojej strategii, jeżeli chcesz profesjonalnie zacząć blogować.

Oto kilka naszych wpisów, które warto w tym momencie przeczytać:

Jak zacząć blogować i zdominować swoją niszę? – podsumowanie

Dzisiejszy wpis był dla mnie bardzo trudny. Nie dlatego, że napisanie go zajęło mi wiele godzin, ale połączenie w całość wszystkich smaczków na temat tego, jak zacząć blogować nie jest wcale takie łatwe.

Mam nadzieję, że każda sekcja tego wpisu przekaże Ci podstawową wiedzę, która pomoże Ci zacząć blogować na poważnie bez popełniania standardowych błędów.

Jeżeli któraś część jest niezrozumiała lub masz jeszcze jakieś pytania na temat tego, w jaki sposób zacząć blogować, to zostaw komentarz na dole. Postaram się odpowiedzieć najszybciej, jak to jest możliwe.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Łukasz

  Trafiłem na ten wpis w idealnym momencie, jestem świeżo upieczonym blogerem. Dzięki za garść rad 🙂

  Odpowiedz
 2. Zumzulu

  Witam, z praktyki dodam jeszcze (w mojej rodzinie są blogerzy podchodzący do tematu profesionalnie, ja pomagam w kwestiach technicznych/sprzętowych) by unikać adresu mailowego do kontaktu typu nazwabloga@cośtamcoś gdzie cośtam to buziaczek lub inne „profesjonalne coś”. Dużo blogerów posiadających nawet własną domenę zakłada konto mailowe do kontaktu w „tak profesjonalnych” serwisach.
  Inna sprawa to: nie wstawianie na własną stronę jak leci dziwnych widgetów gadżetów – służą one do pozycjonowania strony autora! Osobiście znam przypadek popularnej blogerki kreatywno – edukacyjnej która zapraszała do współpracy blogi i zalecała umieszczenie swojego banera który…. powodował że wejście na stronę „ofiary która go umieściła” było zliczane jej stronie. I tu kłania się kolejna istotna sprawa:
  konieczność posiadania minimalnej wiedzy z zakresu html, css itp. – (tego można się powoli douczać) by móc ocenić potencjalne ryzyko.
  I jeszcze jedna uwaga dotycząca analizy konkurencji – często to są zamknięte klany „blogspotowe” (nie uznające innych platform) nie mające pojęcia o optymalizacji strony i SEO (wręcz pytają co to jest) i lajkujące się wzajemnie z tysiąca fałszywych kont. Nie wyszukują ich wyszukiwarki, treść mają kiepskiej jakości – często to tylko jeden obrazek i kilka słów opisu. Co ciekawe przez klan mają duży ruch na stronie!

  Odpowiedz
  • Matkiupadki

   Zgadzam się – ucząc się od konkurencji najpierw sami sobie musimy odpowiedzieć na pytanie czy to co u nich widzimy faktycznie jest wartościowe. Bloguję dopiero od miesiąca i sama wiem, że większość komentarzy w moich wpisach to znajomi i inni blogerzy szukający u mnie błagalnie „kom/kom” 😉 Ciężko tego uniknąć gdy się zaczyna, ale warto moderować tego typu rzeczy. Po dość krótkim czasie moje treści są już wyszukiwane nie tylko przez facebook ale także google i bing, dlatego mam ogromną nadzieję, że już niedługo nie będę znała osobiście swoich fanów hehe 😉

 3. swobby

  To nie jest nawet „garść” rad, to cała „Biblia” dla nowego blogera! xD Wspaniały wpis!

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki! No i fakt – poniekąd wyszło nam małe kompendium 🙂

 4. WeddingAndTheCity

  Po tym wpisie zrobiło mi się naście zakładek, które muszę koniecznie dziś przeczytać 😀 Jeżeli zobaczysz jakieś totalnie szalone wyniki w Google Analytics – to wiedz, że to przeze mnie 😀
  A tak na poważnie – świetny artykuł, merytoryczna bomba i kompendium wiedzy 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 5. JakSieRozwijacpl

  Świetny materiał, który wykorzystam do poprawy sytuacji własnego bloga 🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.