Jak zacząć pisanie bloga? 10 wskazówek na początek!

Jak zacząć pisanie bloga?

Skoro czytasz ten wpis, to zapewne interesuje Cię tworzenie treści w internecie. I słusznie.

Powodów i zalet prowadzenie bloga jest wiele. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i celów, na jakie nastawiony jest twórca treści.

Jednak tworzenie wpisów nie jest łatwą sztuką i wymaga poświęcenia oraz oddania. Trzeba się do tego celu dobrze przygotować i mieć dobre zaplecze. Zatem, jak zacząć pisanie bloga?

Przede wszystkim trzeba mieć głowę pełną pomysłów, być nastawionym na realizację celu oraz być zdeterminowanym i niestrudzonym w działaniach. Ponadto trzeba poznać kilka dodatkowych kwestii, o których wspominam w poniższym artykule. Sprawdź więc, jak zacząć pisanie bloga i obierz właściwy kierunek już na samym początku tej zawiłej i momentami krętej drogi.

Zaczynamy!

Jak zacząć pisanie bloga?  Oto jak skutecznie wystartować!

1. Wybierz platformę do blogowania.

Aby móc zacząć pisać na blogu, trzeba go przede wszystkim… mieć. Należy więc wybrać platformę do blogowania.

Pewnie wielu znajomych polecać Ci będzie serwisy takie jak np. Blogger. Ja jednak tego nie zrobię. Nie będę wymieniał teraz wad tego rozwiązania, bo nie o tym jest ten tekst. Chcę Ci tylko napisać, że wybierając tego typu serwis, będziesz po prostu mocno ograniczony. Czy to w kwestii wyglądu serwisu, jego przyszłej rozbudowy czy też samych możliwości.

Lepszym rozwiązaniem jest wykupienie własnej domeny wraz z hostingiem, które uczynią Cię przede wszystkim niezależnym i wolnym. Posiadając taki zestaw narzędzi, jesteś w stanie zainstalować bloga opartego np. o najpopularniejszy system do blogowania WordPress. Do wyboru będziesz miał setki tysięcy gotowych motywów, które nadadzą dobry styl Twojemu blogowi oraz będziesz mógł zainstalować dodatkowe funkcjonalności dzięki licznym wtyczkom. Taką też drogę polecamy, aby móc w pełni cieszyć się z tworzenia treści.

2. Zainstaluj najpotrzebniejsze wtyczki.

Wybierając WordPressa, mamy możliwość instalacji płatnych lub darmowych wtyczek, które rozszerzają funkcjonalności bloga. Jednak trzeba mieć również na uwadze, że każda taka wtyczka dodatkowo obciąża stronę. Jedne mniej, inne bardziej.

Miej więc to na uwadze i rozpoczynaj instalację tylko niezbędnych wtyczek. Zapoznaj się zresztą z naszym innym wpisem na temat najlepszych wtyczek, które warto zainstalować na stronie.

3. Poznaj mechanikę działania wyszukiwarki.

Pewnie się dziwisz, dlaczego akurat tę kwestię poruszam. Jednak jest ona ważna, jeśli chcesz tworzyć treść przyjazną dla wyszukiwarek internetowych oraz zmaksymalizować szansę na wyższą pozycję w rankingu.

Jest to o tyle ważny punkt, że dzięki stosowaniu kilku wskazówek, możemy po prostu zwiększyć szanse na generowanie ruchu bezpośrednio z wyszukiwarki internetowej. Przełoży się to z korzyścią do liczby odwiedzin bloga, czyli trafimy do szerszego grona odbiorców.

Odwiedź wpis na temat optymalizacji wpisu pod kątem SEO, aby dowiedzieć się, jakich reguł i zasad należy przestrzegać, aby artykuł był atrakcyjniejszy w „oczach” wyszukiwarki.

4. Postaw na social media.

Jeśli dalej zastanawiasz się, jak zacząć pisanie bloga, to zaprzyjaźnij się z mediami społecznościowymi. To cenne źródło odwiedzin, doskonałe miejsce do publikacji wpisów oraz do zdobycia kolejnych użytkowników bloga. Na początek można spróbować sił na Facebooku, który jest najbardziej uniwersalnym medium oraz na Instagramie, który jest nastawiony typowo na zdjęcia. Sprawdzi się więc w takich tematach jak kulinaria czy moda.

5. Publikuj cyklicznie wpisy.

Kolejna zasada do przestrzegania, aby zacząć pisanie na blogu, to regularność. Naucz się tego od samego początku i trzymaj się tego konsekwentnie. Pozwoli to na utrzymywanie rytmu pisania i sprawi, że tworzenie treści wejdzie Ci w krew. Przełoży się to bezpośrednio na jakość i jeszcze większą lekkość pisania.

Z kolei dość luźne nastawienie „pisania, kiedy mi się chce” raczej przełoży się na to, że częściej Ci się nie będzie chciało. Tak jest w większości przypadków.

Najlepiej ustalić sobie odgórnie liczbę wpisów i ich regularność oraz trzymać się tej zasady cały czas. Ułatw sobie dodatkowo pracę przy pomocy kalendarza online, np. tego od Google.

6. Twórz poprawne treści.

Dobrze mieć na uwadze, że tworzone treści są przede wszystkim dla czytelników. Muszą być nie tylko merytoryczne, ale i estetyczne. Nie każdy użytkownik czyta wpisy od deski do deski. Znaczna część skanuje wzrok w poszukiwaniu najważniejszych elementów. Ułatw zatem to czytelnikom i twórz treść atrakcyjną wizualnie:

 • stosuj krótkie akapity
 • używaj poprawnych nagłówków
 • uwypuklaj tekst pogrubieniem lub kursywą
 • przełamuj treść wypunktowaniami
 • nie zapominaj o zdjęciach

7. Buduj listę mailingową.

Pozyskiwanie subskrybentów to kolejna ważna rzecz z tego powodu, że e-mail marketing jest w dalszym ciągu bardzo skutecznym, a zarazem dość tanim medium reklamowym. Pozwala w krótkim czasie docierać do dużej liczby użytkowników i informować ich np. o nowych treściach. Dlatego dobrze jest już od samego początku zacząć kolekcjonować maile. Im szybciej zaczniesz, tym baza będzie pokaźniejsza.

Dobrym sposobem na pozyskiwanie subskrybentów jest tzw. wabik, czyli coś, coś skutecznie zachęci odbiorców do zostawienia własnego adresu e-mail. W przypadku bloga dobrym pomysłem jest dobrze opracowany PDF na przydatny temat.

8. Połącz bloga z usługami Google.

Co jeszcze należy mieć na uwadze, aby wiedzieć, jak zacząć pisanie bloga? Konieczną czynnością jest połączenie bloga z usługą Google Analytics, która zbiera i kolekcjonuje dane na temat odwiedzin użytkowników. Jest to konieczne, aby wiedzieć, ilu odbiorców nas czyta, z jakich źródeł są odwiedziny oraz jakie treści są najbardziej poczytne. Oczywiście to tylko garstka danych, jakie możemy uzyskać.

Drugą istotną kwestią jest Google Search Console, która pozwala w skrócie na poinformowanie Google o naszym blogu oraz jego treściach. W późniejszym etapie będzie również możliwość sprawdzenia m.in. na jakie słowa kluczowe pojawia się Twój blog w wyszukiwarce Google.

9. Czytaj i obserwuj konkurencję.

Ten punkt pewnie uznasz za kuriozalny. Przecież chciałbyś dowiedzieć się, jak zacząć pisanie bloga, a tymczasem sugeruję Ci czytanie konkurencyjnych artykułów. Wydaje się dziwne?

Otóż nie. Czytanie innych treści to również rozwój, poszerzanie wiedzy oraz słownictwa. Sprawdzenie, jak inni tworzą treść, czym się wyróżniają lub dlaczego są chętnie czytani, to dobra dawka wiedzy dla Ciebie. Nie po to, aby naśladować konkurencję, tylko aby ją przeskoczyć. Żeby przyciągać do siebie odbiorców, musisz być lepszy i znać ruchy konkurencji.

10. Promuj własne treści.

Rozpoczęcie pisania na blogu wiąże się nie tylko z samym pisaniem. Kluczową rolę odgrywa jej promocja. Najlepsi blogerzy powtarzają nawet, że tyle samo czasu trzeba poświęcić na tworzenie treści, jak na jej promocję. Jest to zresztą słuszne podejście. Szczególnie w początkowych fazach blogowania, gdzie Twój blog nie nabrał jeszcze „mocy SEO-wej” i nie jest dobrze znanym odbiorcom.

Trzeba więc skrupulatnie budować publiczność i trafiać do coraz nowszych odbiorców.

Z darmowych sposobów na bycie zauważonym w internecie mogę wymienić chociażby komentowanie innych blogów, wpisy gościnne czy zdobywanie linków zwrotnych.

Płatne rozwiązanie to przede wszystkim reklama na Facebooku, która charakteryzuje się dość niskim kosztami w przeliczeniu na zasięg odbiorców, do których trafia. Kolejny plus to mnogość opcji targetowania reklamy. Mamy dowolność w dobraniu bardzo szczegółowej grupy docelowej. Mamy więc dużą pewność, że reklama jest kierowana do właściwych odbiorców, a nie przypadkowych.

Podsumowanie – jak zacząć pisanie bloga?

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak zacząć pisanie bloga. Dziesięć powyższych wskazówek to oczywiście wstęp.

Dlatego zachęcamy również do przeczytania innych naszych wpisów na temat blogowania:

Swoją drogą, to każdy z tych punktów można tak rozpisać, że stworzyłby się oddzielny artykuł z szerszym objaśnieniem. Ten wpis z kolei da Ci ogólne spojrzenie, na co zwrócić uwagę przy zaczynianiu pisania bloga – co jest ważne, a co wręcz niezbędne, aby zacząć pisanie na blogu.

Pamiętaj, że dużą rolę odgrywa punkt pierwszy.

Wybór właściwiej platformy do blogowania jest podstawowym i dość kluczowym elementem całej układanki. My preferujemy podejście niezależne i dające swobodę, czyli własna domena oraz hosting plus instalacja WordPressa. Jeśli masz problemy z założeniem takiego bloga – zgłoś się do nas!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Anna Omiecińska

  Czy przy każdym blogu sugerujesz dać newsletter/mailing? Zastanawiam się nad tym, bo poza wpisami z bloga kilka innych rzeczy mogłabym niby rozsyłać, ale nie wiem, czy w przypadku bloga książkowego to ma sens.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Anno – przetestuj! 🙂 Prowadzenie mailingu np. z MailChimpem jest bardzo proste (i darmowe na początku). Z czasem ocenisz, czy osiągane rezultaty będą opłacalne.

 2. Michał

  Dzięki, dobre rady dla zaczynających blogowanie. No i przede wszystkim konsekwencja w działaniu 🙂

  Odpowiedz
 3. Robert Kowalski

  Mam Bardzo dużo czasu ze względu na stan ciała a pisać chciałbym ze względu na stan ducha. Choroba zniszczyła mnie na tyle, że siedzę w domu i praktycznie ruszam się jedynie wokół domu i ogrodu. Jednocześnie prawie cały ten czas jestem sam co powoduje, że zaczynam „świrować” – to brak kontaktu i rozmowy z innym człowiekiem tak działa. Dlatego właśnie pragnę zacząć pisanie Bloga.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Robercie, odwiedź stronę WordPress.com – za jej pośrednictwem w kilku krokach założysz darmowego bloga.

  • Karolina

   cześć
   i piszesz ?

 4. Ola

  ja zaczelam chyba troche od zlej strony/ mam juz wykupiona domene ale cene hostingu bluehost troche mnie przerazila i zrezygnowalam. szukam nowego hostingu… jestem zielona, nie mam pojecia jak zaczac ale wiem ze nie chce wordpress. poradzisz cos?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Aleksandro, bez obaw – jesteś na dobrej drodze! 🙂 Podstawą są hosting i domena. Z kolei WordPress jest najlepszym możliwym systemem pozwalającym na uruchomienie własnego bloga. Jeżeli domenę masz już wykupioną, jeden krok masz za sobą. Pozostaje zatem hosting. Z naszego doświadczenia możemy polecić np. dhosting (wysoka jakość usług) lub webd (jeżeli zależy Ci na niskich kosztach). Support zarówno jednego, jak i drugiego dostawcy pokieruje Cię w kwestii powiązania hostingu i domeny, a także zainstalowania tam WordPressa.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.