Jak zacząć skutecznie blogować? – lista kontrolna

Jak zacząć skutecznie blogować? - lista kontrolna

Często, od początkujących blogerów, dostaję wiadomości typu: „jak zacząć skutecznie blogować?”. Nie wszyscy znają aspekty zarówno techniczne, jak i merytoryczne blogowania. Postanowiłem więc napisać krótką listę kontrolną popartą osobistymi doświadczeniami.

Oto prosta, ale kompleksowa checklista, która ułatwi start nowym blogerom i pomoże skutecznie blogować w przyszłości.

Jak zacząć skutecznie blogować:

Blogi są przeróżne, ale są pewne elementy, które każdy blog powinien posiadać. Moja lista kontrolna ma na celu pomóc Ci odnieść sukces w internecie.

1. Upewnij się, że wiesz, dlaczego chcesz założyć bloga.

Wykorzystaj to i pisz często. Jeżeli nie kochasz swojej niszy, to niestety będziesz tracić zainteresowanie czytelników.

2. Opracuj listę celów.

Będą to cele, które chcesz osiągnąć, aby skutecznie blogować. Oczywiście razem z terminem, oszacuj satysfakcjonujący Cię wynik. Swego czasu na naszym blogu powstał wpis dotyczący celu posiadania strony internetowej. Twój blog jest przecież również stroną internetową. Jakie mogą być Twoje przykładowe cele? Spójrzmy:

 • 2000 subskrybentów newslettera w ciągu roku
 • co najmniej 5000 unikalnych odwiedzin w miesiącu

Motywacji i celów jest cała masa. Ustal swoją własną poprzeczkę, którą będziesz starać się pobić!

3. Obserwuj poczynania konkurencji.

Sprawdź, kto działa w Twojej niszy. Obserwuj ich blogi, aby poprawić skuteczność i jakość swoich wpisów. Ucz się na błędach i ich nie powtarzaj.

4. Przemyśl strategię prowadzenia bloga i dodawania wpisów.

Dobrze jest mieć w zanadrzu kilkanaście trafnych tytułów na wpis, aby nigdy nie dopadł Cię brak weny twórczej. W tym celu sprawdź nasz poradnik dotyczący pisania idealnych tytułów na blogu oraz wpis na temat tego, skąd czerpać inspiracje na tematy na bloga.

5. Wybierz odpowiednią nazwę dla Twojej domeny.

Na początku sprawdź, czy nie jest już zajęta. W tym celu udaj się na stronę Najtańsze Domeny i sprawdź możność rejestracji domeny o wybranej nazwie. Proponuję Ci również przeczytać jeden z moich wpisów o tym, jak trafnie wybrać nazwę dla strony internetowej.

6. Zakup domeny i hostingu.

Pierwsza myśl jest z reguły następująca: „a może coś darmowego?”. Jeżeli masz wybór, to wybierz opcję płatną, czyli własny hosting i domenę. Dlaczego? Michał Ziółkowski tłumaczy to w jednym ze swoich wpisów na temat tego, czy warto korzystać z gotowych stron internetowych.

7. Zainstaluj WordPressa.

WordPress to prosty system zarządzania treścią. Pomaga on w zarządzaniu całym blogiem. Jest to projekt open source, więc nie musisz za niego płacić. Dlaczego WordPress jest dobrym rozwiązaniem? Przeczytaj o jego zaletach we wpisie dotyczącym tego, jaki jest najlepszy system CMS.

8. Używaj skomplikowanych haseł i nazw użytkownika.

Od samego początku zadbaj od początku o bezpieczeństwo swojej strony internetowej! Hasło powinno składać się z co najmniej 8 znaków. Powinno także zawierać małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki alfanumeryczne (np. !, @, #, %). Więcej na ten temat przeczytasz w moim wpisie dotyczącym tego, jak poprawić bezpieczeństwo na stronie internetowej.

9. Używaj adresu e-mail, który oferuje Twój hosting.

Dobrym wyborem jest kontakt@nazwafirmy.pl czy też imię.nazwisko@nazwafirmy.pl. Dzięki temu Twój adres pasywnie promuje Twoją markę oraz samą stronę internetową.

10. Wybierz odpowiedni motyw dla Twojego bloga.

W kwestii motywu masz trzy opcje do wyboru: darmowy, płatny lub spersonalizowany. Każdy ma swoje zalety i wady. Jeżeli dysponujesz budżetem, wybierz spersonalizowany. Jednakże wiem, że na początku jest z tym ciężko i na start proponuję wybór gotowego rozwiązania. Istniejącego już w internecie, płatnego. Dzięki temu, oprócz świetnej treści, jaką chcesz przekazać swoim czytelnikom, Twoja witryna będzie dobrze się prezentować. Naturalnie, wybór paść musi na solidny motyw. Jeżeli masz jakiś na oku, jednak masz co do niego wątpliwości lub pytania – skontaktuj się z nami.

11. Usuń niepotrzebne dodatki i pluginy.

Po instalacji nowego motywu mogą zostać jakieś zbędne wtyczki, które będą tylko spowalniać całą stronę. Pozbądź się ich. Sprawdź również pluginy warte uwagi, wymienione w moim wpisie o obowiązkowych wtyczkach do WordPressa.

12. Sprawdź typografię na Twoim blogu.

Upewnij się, że rozmiar czcionki i jej typ są odpowiednie i pasują całościowo do bloga. Pamiętaj też o tym, że nie każdy font ma polskie znaki.

13. Ustaw właściwy tytuł swojej strony internetowej.

Podstawa tego, aby zacząć skutecznie blogować. Krótko ją scharakteryzuj. Napisz, o czym jest Twój serwis. Zawrzyj też kilka słów kluczowych. Tyczy się to również każdej podstrony. Pamiętaj, że tytuł strony powinien mieć maksymalnie 60 znaków.

14. Dodaj wtyczkę limitującą ilość złych logowań.

Zabezpiecz swój panel administratora np. dzięki Login LockDown. Trochę bezpieczeństwa więcej nigdy nie zaszkodzi.

15. Stwórz mapę witryny.

Mapa strony ułatwia Google indeksowanie strony internetowej w swojej wyszukiwarce. Możesz do tego użyć darmowej wtyczki typu XML Sitemaps.

16. Podziel się swoimi wpisami w mediach społecznościowych.

Zainstaluj na swoim blogu przyciski, dzięki którym użytkownicy będą mogli podzielić się miedzy sobą Twoimi wpisami czy zdjęciami. Może to być np. Mashshare.

17. Nie usuwaj wtyczki Akismet.

Nie bez powodu jest ona od razu zainstalowana w czystym WordPressie. Jest świetnym narzędziem do tego, aby uporać się ze spamem w Twoich komentarzach. Pamiętaj, że spam jest częścią internetu i nie możesz przed nim tak po prostu uciec. Aczkolwiek, w kwestii komentarzy na blogach, sprawdź nasz wpis o sposobach na zdobywanie linków zwrotnych. Poświęciliśmy tam osobny podpunkt tej kwestii.

18. Newsletter.

Kolejna funkcja must-have na Twoim blogu. Jako początkujący bloger musisz wiedzieć, że odbiorcy po wpisaniu się na Twoją listę mailingową najlepiej będą konwertować i staną się najwierniejszymi czytelnikami. Sprawdź nasze triki w kwestii budowania bazy mailingowej.

19. SEO Yoast.

SEO Yoast to wtyczka, która pomoże Ci ogarnąć podstawowe czynność pozycjonowania. Wskaże też, jakie błędy popełniasz i jak masz je naprawić. Darmowa wersja jest dość okrojona, ale na początek w pełni wystarczy.

20. Stwórz szablon do newslettera.

Jeżeli wybierzesz usługę MailChimp, będziesz mieć możliwość szybkiego i sprawnego stworzenia listy subskrybentów (powyżej 2000 usługa staje się płatna) oraz skonstruować responsywne szablony do wysyłanych e-maili.

21. Zmień ustawienia permalinków.

Ustaw adresy URL tak, aby w nazwach nie było dat, tylko same tytuły podstron i wpisów. Takie adresy URL będą bardziej przyjazne dla wyszukiwarek internetowych, jak i dla samych użytkowników.

22. Stwórz podstronę „O mnie”.

Opisz, kim jesteś, dlaczego Twój blog jest inny od wszystkich oraz opowiedz o swojej niszy. Nie bój się za dużo pisać, przedstaw swoją unikalną historię. W tym celu sprawdź nasz wpis dotyczący tego, jak stworzyć ciekawą podstronę „O nas”. Znajdziesz tam naprawdę cenne wskazówki.

23. Stwórz podstronę „Kontakt”.

Umieść na niej Twój adres e-mail oraz formularz kontaktowy. Być może ktoś zainteresuje się Twoim blogiem i będzie chciał nawiązać z Tobą współprac. Może zleci Ci napisanie paru słów o jego nowym produkcie, w zamian za jakieś gratisy. Kto wie? Posłuż się naszym poradnikiem na temat tworzenia idealnej podstrony kontaktu.

24. Ciasteczka.

Warto dodać politykę prywatności oraz warunki korzystania ze strony. Opisz, jakie strona przechowuje ciasteczka, aby użytkownik był świadomy tego, na co się godzi. Oto przykładowa polityka prywatności.

25. Dodaj swoje zdjęcie.

Stwórz spersonalizowaną markę Twojego bloga. Jeżeli nie masz zdjęcia wykonanego przez profesjonalnego fotografa, dodaj przynajmniej jakieś nieformalne. Badania wykazują, że internauci chętniej odwiedzają strony, na których widnieją prawdziwe wizerunki osób.

No cóż, na dłuższą metę bez logo nie da się obejść. Ile kosztuje takie logo? W branży mówi się, że tyle, ile kosztuje samochód. I jest to szczera prawda, bo samochód można mieć zarówno za kilkaset złotych, jak i za kilkaset tysięcy. A to, jakiej jest jakości, to już zupełnie inna kwestia. Jednak niech to nie powstrzymuje Cię od zakładania bloga. Logo ma swój jasny, konkretny cel – kreuje Twoją markę. Dostarcza odwiedzającym znaku, dzięki któremu Twój blog będzie jasno i łatwo rozpoznawalny. Ma po prostu zapadać w pamięć.

27. Napisz kilka filarowych wpisów.

Filarowe wpisy to takie, które wyczerpują temat, zachowując przy tym jakość. Takie wpisy powinny mieć ponad dwa tysiące słów. Musisz dać czytelnikom jak największą jakość, aby wiedzieli, że znasz się na swojej niszy i jesteś profesjonalistą w swojej dziedzinie.

28. Dodawaj linki zewnętrzne i wewnętrzne.

Linkuj nie tylko do jakościowych blogów czy stron internetowych, ale staraj się również zamieszczać w swoich wpisach linki do własnego bloga. Nie bój się również napisać do właścicieli tych stron, że wspomniałeś o nich u siebie na blogu. Może odwdzięczą się i docenią Twoją pracę włożoną w to, aby skutecznie blogować?

29. Używaj odpowiednich zdjęć we wpisach.

Zdjęcia powinny przeplatać większość Twoich artykułów. Pamiętaj o tym, aby pasowały one do tematyki i nie kojarzyły się ze zdjęciami ze stocków. Więcej przeczytasz w moim wpisie na temat wyboru pomiędzy stockową i niestandardową fotografią. Z kolei darmowe zdjęcia na Twojego bloga znajdziesz na liście stron z darmowymi zdjęciami.

30. Pomyśl o kategoriach i tagach.

Używaj i staraj się zamieszczać je w każdym nowym wpisie. Pamiętaj, aby kategorie i tagi pasowały do słowa kluczowego, o które opierasz artykuł.

31. Zarejestruj swojego bloga w Google Analytics.

Dzięki darmowej usłudze Google Analytics będziesz w stanie śledzić każdy ruch na stronie. Dowiesz się, skąd najwięcej osób wchodzi na Twojego bloga, o której godzinie, z jakich przeglądarek oraz jak duży ruch napływa z mobilnych urządzeń. Możliwości jest wiele. Wiedzy nigdy za dużo.

32. Zarejestruj swojego bloga w Google Search Console.

Google Search Console to narzędzie, które pokaże Ci kilka interesujących informacji na temat Twojego bloga. Pomoże Ci zoptymalizować stronę pod kątem wyszukiwarki Google.

33. Publikuj wpisy regularnie.

W takie dni lub godziny, w których zauważysz, że najwięcej użytkowników odwiedza Twój blog. Z wielu badań wynika, że największy ruch w internecie jest w poniedziałek, środę lub w czasie wszelkich świąt.

34. Promuj swoje treści.

Promuj wpisy, wysyłając czytelnikom e-maile czy tweety. Podziel się artykułami na swoim fanpage’u oraz w grupach blogerskich. Jest to najważniejszy i najpewniejszy krok do tego, aby zacząć skutecznie blogować.

Obszerna lista grup blogerskich na Facebooku:

 1. Blogosfera
 2. Blogerzy+
 3. Blogerzy!
 4. Profesjonalne i kreatywne blogowanie
 5. Reklamuj blogi
 6. Blogerzy!
 7. Blogi
 8. Promujemy blogi, strony
 9. Kocham blogi
 10. Blogerzy
 11. Blogi – współpraca
 12. Blogerzy – pomoc, nowe posty, reklamujemy swoje blogi
 13. Blogerzy z ambicjami
 14. Blogerzy i blogerki
 15. Wartościowi blogerzy
 16. Blogerzy! Z powołaniem i pasją!
 17. Blogerzy i czytelnicy blogów
 18. Blogi – współpraca
 19. Blogerzy – cała Polska
 20. Blogerzy z pasją
 21. Blogerzy
 22. Blogerzy/vlogerzy
 23. Blogerzy Polska
 24. BLOGI, BLOGERZY, BLOGERKI
 25. Blogerzy – nie hejterzy
 26. Blogujący, piszący, czytający
 27. Blogi, blogerzy, blogerki
 28. Blogerzy
 29. Blogerzy Polska!

Jak zacząć skutecznie blogować? To proste. Zastosuj się do wszystkich wymienionych tutaj kroków. Są to podstawowe informacje, od których prawie każdy zaczynał – również ja. Podążaj za tymi wskazówkami, a Twój blog będzie miał długoterminową przyszłość. Podziel się w komentarzach swoimi poradami dla nowych blogerów oraz znanymi Ci grupami, gdzie mogą dzielić się oni swoimi wpisami.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Paulina Chmielewska

  Ja co prawda bloguję już od jakiegoś czasu, ale i tak fajnie było poczytać, zweryfikować i odhaczać kolejne punkty na liście 😉 Bardzo dobry tekst dla początkujących blogerów!

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Super, wielkie dzięki za opinię! Przejrzyj też nasze inne teksty na temat blogowania, być może i w nich znajdziesz jakieś ciekawe spostrzeżenia. 🙂

 2. Mr. T.

  Co do punktu 17 i wtyczki Akismet. Jeśli ktoś zakłada bloga w celach hobbystycznych, prywatnych to może wtyczkę używać bezpłatnie, jeśli będzie blogował w celach komercyjnych, wtyczka jest niestety płatna.

  Odpowiedz
 3. studentdawid

  Bardzo przydatny wpis 🙂 Mój blog dopiero raczkuje, ale dzięki wam będzie coraz lepszy 😀

  Odpowiedz
 4. Azorkowy Zwierzyniec

  Bardzo dziękuję za taki wpis. Dzięki Tobie mój blog jest po prostu lepszy.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.