Sklep, który działa od dłuższego czasu, zdążył dotrzeć do części odbiorców i z pewnością zyskał już pierwsze zamówienia oraz klientów. Świeży sklep z kolei startuje właściwe od zera. Taki start jest z pewnością trudny.
Potencjalni klienci nie znają marki i produktów. Praktycznie nie ma opinii o sklepie nigdzie w internecie. Jak więc zaufać takiej marce? Na początek z pewnością warto jak najszybciej zacząć promocję nowego sklepu, aby dotrzeć do użytkowników.
Jednak jak zacząć sprzedawać w sklepie internetowym, który dopiero powstał? Przede wszystkim warto wzbudzić w oczach klientach zaufanie, które właśnie na początku okazuje się bardzo przydatne, a właściwie kluczowe.
Zobacz więc, w jaki sposób możesz wzbudzać zaufanie mimo braku rzeszy klientów stojących za Twoją marką.
Jak zacząć sprzedawać w sklepie internetowym, budując zaufanie?
1. Pokaż ludzką stronę.
Wiadomo, że sklep ma generować zysk. Jednak jeśli marka skupia się tylko wokół „pieniędzy”, to nie jest to dobrze odbierane przez użytkowników. Zamiast tego, powinno się pokazać ludzką stronę biznesu. Ludzi, którzy tworzą markę czy też właścicieli. Pokazać pasję oraz dlaczego sprzedawane są produkty, a także zademonstrować historię, którą tworzy marka.
Takie rzeczy sprzyjają właśnie małym i początkującym sklepom, ponieważ odbiorcy prędzej zaufają takim informacjom. Duże marki, gdy takie coś opisują, wyglądają sztucznie, a właśnie z małymi biznesami jest inaczej.
Spójrz, jak świetnie robią to np. blogerzy. Najpierw budują wokół siebie społeczność, pokazując część siebie – jak żyją, co robią, co jedzą itd. Po prostu pozyskują fanów, którzy zaczynają im ufać oraz utożsamiać się z nimi. W momencie, gdy liczba fanów jest coraz większa, wprowadzają jakieś produkty do sprzedaży, które w pierwszej kolejności kupią właśnie fani, ponieważ ufają tej osobie.
Też możesz pokazać własną osobę czy zdjęcia, aby zbudować to połączenie z klientem.
2. Wzbudzaj zaufanie poprzez bezpieczeństwo.
Kolejne zasady co do tego, jak zacząć sprzedawać w sklepie internetowym, odnoszą się do kwestii bezpieczeństwa. Pierwszy kontakt z nową marką wyjątkowo wzbudza naszą podejrzliwość chociażby właśnie pod kątem bezpieczeństwa.
Pokaż więc użytkownikom, że zakupy oraz dane użytkowników są bezpieczne. Zastosuj chociażby takie wskazówki jak:
- certyfikat SSL, który jest podstawą dla sklepów online
- informuj, że obsługujesz bezpieczne płatności online
- pokazuj różne ikony świadczące o bezpieczeństwie
- pamiętaj, aby np. w zakładce „Kontakt” podać pełne dane firmy, aby użytkownik mógł je zweryfikować
Pod kwestię zaufania można również podpiąć wyglądu sklepu. Niestety, lecz amatorsko wyglądający sklep nie wzbudzi w odbiorcach chęci poruszania się po nim. Sklep sam w sobie jest również czynnikiem nakłaniającym do zakupu. Wiadomo, że przyjemniej się kupuje w ładnym miejscu, niż w takim, które – delikatnie mówiąc – odstrasza. Upewnij się więc, że wizerunek Twojej marki w internecie jest nienaganny i nadąża nad dynamicznymi zmianami pod kątem wyglądu.
3. Popracuj nad samym opisem produktu.
Opisy produktów w sklepach są na ogół ubogie. Są lakoniczne, proste, schematyczne oraz właściwie mało wartościowe. W tym miejscu jest właśnie szansa dla Ciebie, aby zacząć sprzedawać w sklepie.
Postaraj się zadbać o bardziej wartościowy materiał dla Twoich produktów. Opisz szerzej nie tylko techniczne informacje, ale również takie, które sprzedadzą produkt:
- korzyści z zakupu
- rozwiązania problemów
- co otrzyma się w zamian
- dlaczego właśnie ten produkt jest wart uwagi
Takie informacje są przydatne i potrafią lepiej sprzedać produkt.
4. Zwróć uwagę na politykę zwrotów.
Największym czynnikiem budującym niepewność podczas zakupów online jest fakt, że nie widzimy produktu. W rzeczywistości kolor, rozmiar czy cokolwiek innego może zupełnie odbiegać od naszych oczekiwań. Co wtedy?
Pokaż klientom, że mogą łatwo i bezproblemowo zwrócić nietrafiony zakup. Zapewne każdy kupujący ma tego świadomość. Jednak uwypuklenie tego pokazuje czy nawet przypomina o tym fakcie oraz ma działanie „uspokajające”. Dajemy poczucie gwarancji, że w przypadku niezadowolenia zwrotu można dokonać bezproblemowo.
5. Pokaż otwartość na klientów.
Zapewne kojarzysz taką sytuację w szkole, gdzie nauczyciel wypowiadał siejące postrach słowa: „pora kogoś spytać”. W tym momencie praktycznie większość uczniów zazwyczaj chowała się za głowami innych, spuszczała wzrok i głowę w dół oraz robiła cokolwiek, aby nie rzucać się oczy. Znalazły się również osoby takie, których takie stwierdzenie nie ruszało – one były gotowe i nie bały się odpowiadać.
Analogicznie można to wprowadzić w sklepie internetowym, aby pokazać otwartość na kontakt. Jeżeli uwypuklisz numer telefonu, adres e-mail czy formularz w widocznym miejscu, to będziesz jak ten pilny uczeń – gotowy i zwarty na odpowiedź. W ten sposób pokazujesz odwiedzającym sklep, że w każdej chwili mogą zwrócić się z pytaniem, czy prośbą do Ciebie. Jest to bardzo ważne w relacji z klientem.
Zastosuj więc takie wskazówki:
- dodaj dane kontaktowe w rzucającym się miejscu w pasku menu oraz w stopce
- wyróżnij zakładkę „Kontakt”
- zainstaluj na stronie live chat, który jest świetnym miejscem do budowy kontaktu z klientem
6. Miej uniwersalną treść.
Dlaczego uniwersalną? Ponieważ sprawdza się przy wielu (jak nie wszystkich) sposobach na jakiekolwiek prowadzenie działań w internecie. Jest to pewnie już powtarzane przez wszystkich wręcz niczym mantra, ale to właśnie treść potrafi zdziałać cuda.
Regularne blogowanie pokazuje Twoją otwartość oraz chęć dzielenia się wiedzą. Oswaja odbiorców z marką, jak również wprowadza ludzki czynnik, o którym wspomniałem powyżej.
Blog może być Twoim argumentem, ponieważ blogowanie utożsamiane jest z wiedzą. Wskazówki, porady czy pomocne materiały są odbierane przez odbiorców jako wiedza ekspercka. Użytkownicy są bardziej ufni do takiej marki.
7. Zaproponuj coś ekstra.
Dużym wyzwaniem na początku drogi w e-commerce jest pozyskanie właśnie tych kilku pierwszych zamówień. Dlatego może korzystne jest oferowanie na początku coś ekstra. Jakiś gratis lub dodatek może być miłym urozmaiceniem oferty. Może stać się szansą na przekonanie do siebie nieprzekonanych.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest oferowanie darmowych próbek, które pozwalają przetestować produkt przed jego finalnym zakupem. Choć akurat w tym przypadku ta wskazówka z pewnością nie będzie pasować do każdej branży.
8. Rozwiązuj problemy w FAQ.
Odpowiedzi na pytania mają na celu przede wszystkim odciążyć Cię od powtarzających się pytań, ale również mają za zadanie doinformować klienta o wszelkich kwestiach dotyczących zakupu.
Jest to miejsce, które może rozjaśnić użytkownikom niewiadome kwestie i przekonać ich tym samym do zakupu. Szczególnie właśnie na początku sprzedaży jest to istotne, gdzie użytkownicy trafiający na nowo powstały sklep chcą wiedzieć o nim jak najwięcej.
Dodatkowo poprzez takie doinformowanie, użytkownik czuje się bardziej komfortowo podczas realizacji zamówienia.
Podsumowanie kwestii na temat tego, jak zacząć sprzedawać w sklepie internetowym
Startowanie od zera, bez klientów, bez opinii oraz bez przeszłości sprzedażowej. Zatem jak zacząć sprzedawać w sklepie internetowym?
Należy przekonać do siebie w inny sposób. Tym sposobem jest właśnie budowa zaufania oraz jednoczesna promocja, aby jak najszybciej dotrzeć do użytkowników oraz ich przekonać do własnej oferty produktów.
Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom Twój sklep korzystniej przejdzie przez trudności związane z odpowiednim rozkręceniem się na dobre.
W punkcie 4 chyba chodzi o regulamin sklepu a nie politykę prywatności? …
Dziękujemy za czujne oko. 🙂 Tak naprawdę chodzi o politykę zwrotów, zmieniliśmy tytuł.