Jak zacząć sprzedaż w internecie? – 5 kwestii do rozważenia

Jak zacząć sprzedaż w internecie?

Zastanówmy się – od czego zacząć sprzedaż w internecie? Z pewnością na początku trzeba posiadać ofertę, czyli produkty do sprzedaży. Następnie trzeba opracować jakiś plan sprzedaży oraz mieć miejsce w internecie, aby zacząć sprzedaż. Tak to z pewnością w skrócie może wyglądać.

Tak naprawdę, w dzisiejszych czasach samo założenie sklepu nie jest trudne. Sztuka zaczyna się dopiero, jeśli chcemy to wykonać prawidłowo i przede wszystkim z głową.

Sprawdźmy więc, jak zacząć sprzedaż w internecie, jak się za to zabrać oraz jakie kwestie trzeba rozważyć na początku drogi z branżą e-commerce. Spójrz jeszcze, jakie kroki oraz wybory należy podjąć, aby cieszyć się skuteczną sprzedażą online.

Jak zacząć sprzedaż w internecie? – 5 kwestii wartych rozważenia

1. Zacznij od produktu.

Oczywiście najpierw zacznij od samego produktu. Można mieć najlepszy plan na sprzedaż, lecz jeśli produkt jest kiepski, to całe działania pójdą na marne.

Wiadomo, że im bardziej niszowy produkt, tym siła przebicia jest większa. Dlatego zastanów się, czy jest kolejne miejsce na rynku z produktem, który posiadasz.

Obecnie trudno trafić w niszę. Praktycznie większość produktów można kupić w X mnożących się sklepach internetowych. Jakiekolwiek buty, akcesoria do komputera, produkty spożywcze, ubrania itp. można zamówić online, mając do wyboru tysiące sklepów.

Pamiętaj więc, że im bardziej unikalna oferta, tym korzystniej.

Jednak, jeśli sprzedawany produkt już jest, należy zadbać o zachęcenie do jego sprzedaży. Sprawdź, jak możesz wyróżnić sklep na tle konkurencji.

Zadbaj o jakieś unikalne cechy produktu i wyeksponuj je. Postaw na to, czego inni jeszcze nie mają. Jest to szczególnie ważne, ponieważ bez tego siła przebicia będzie bardzo mała, co przełoży się na brak chęci do dalszego rozwoju w branży e-commerce.

2. Rozważ reklamę.

Kolejna kwestia to reklama w internecie.

Załóżmy, że właśnie powstał Twój sklep. Działa właściwie i można składać w nim zamówienia.

No właśnie… Tylko jest jeden problem. Kto ma właściwie składać te zamówienia, skoro sklep dopiero powstał?

Owszem, pocztą pantoflową można rozesłać informację wśród znajomych, lecz zasięg takiego działania będzie znikomy. Dlatego też szczególnie na początku warto skupić się na reklamie. Oto kilka możliwości:

 • Kampania Google Ads, w której na konkretne słowa kluczowe w sieci, Twój sklep się pojawi. Przykładowo, wpisując w wyszukiwarkę „książki dla trzylatka”, pojawi się link do Twojego sklepu z produktami. Jest to o tyle korzystne, że jest duża możliwość wyboru konkretnych słów kluczowych oraz masa statystyk z prowadzonych działań. Sama płatność jest rozliczana w modelu PPC, czyli płaci się w momencie, gdy użytkownik kliknie taki właśnie link. Szczególnie warta pozycja na początek drogi z e-commerce.
 • Płatne kampanie w social media mogą być równie efektywne. Jest kilka portali (Facebook, Instagram, Pinterest itd.), gdzie można zacząć reklamę w sieci. Dzięki dużej popularności taka forma reklamy wydaje się szczególnie polecana właśnie teraz. Co więcej, same koszty mogą tutaj nie być zbyt wysokie na tle innych działań.
 • Content marketing, czyli reklama związana z treścią. Polega to na różnych działaniach, gdzie w sieci pojawiają się artykuły związane z naszą marką i produktami. Dzięki takim artykułom użytkownicy poznają markę oraz dowiadują się o jej istnieniu. Pod te działania można również podpiąć prowadzenie bloga we własnym zakresie. Jego rozrost i cyklicznie pojawiające się wpisy mogą również z czasem przynieść znaczące korzyści.
 • Pozycjonowanie to kolejny sposób na dotarcie do klientów. Tutaj dążymy do tego, aby fraza typu „książki dla trzylatka” pojawiła się możliwie jak najwyżej wśród wyników wyszukiwania. Wiadomo przecież, że klikamy tylko kilka pierwszych pozycji w rankingu, o ile nie tylko pierwszą / drugą, więc jeśli Twoja strona jest gdzieś dalej, to nie przyniesie ona zupełnie żadnego ruchu. Dlatego też warto zastanowić się nad pozycjonowaniem. Aczkolwiek tutaj jest taki minus, że dana branża może być na tyle „ciasna”, że nie da rady przebić się przez konkurencję lub efekty pojawią się bardzo późno (liczone w miesiącach).

3. Platforma sklepu.

Platforma to serce sklepu. Na rynku jest kilka możliwości, które trzeba rozważyć. Są to:

 • Gotowe platformy, gdzie płacimy za nie cyklicznie w formie abonamentu (zazwyczaj co miesiąc). Są one o tyle korzystne, że można tutaj wykonać wszystko samemu w relatywnie dość krótkim czasie. Minusem z kolei są cykliczne płatności oraz same ograniczenia platformy / wybranego pakietu. Przeczytaj więcej o takich gotowych stronach.
 • Sklep oparty o oprogramowanie typu open source to opcja, w której tworzy się sklep na bazie jednej z gotowych platform. W porównaniu do powyższego te platformy są darmowe i można je poddać dowolnym modyfikacjom. Są więc znacznie bardziej uniwersalne od powyższej opcji i nie są mocno wiążące. Z kolei ewentualna płatność nadchodzi, gdy zlecamy wykonanie takiego sklepu firmie. Wtedy też następuje jednorazowa płatność za taką usługę.
 • Autorski sklep wykonany na zlecenie. Plusem takiego przedsięwzięcia jest dedykowane podejście, gdzie cała platforma jest dostosowana do Twoich celów. Minusem z kolei jest fakt, że taka opcja jest najdroższa i mocno wiążąca z daną firmą, która wykona system. Późniejsze ewentualne modyfikacje muszą zazwyczaj być wykonywane przez nich.

Najbardziej uniwersalną i oferującą najwięcej korzyści w stosunku do ceny jest wersja druga.

Aczkolwiek nie ma idealnego środka – dla każdego wybór będzie inny, ponieważ każdy na początku ma różne cele i założenia. Niemniej jednak przed wyborem warto zastanowić się nad tym, czego oczekuje się od platformy oraz jakie funkcjonalności chce się mieć. Zawsze lepiej mieć taką listę w głowie przed rozpoczęciem, co ułatwia wybór i przynosi mniej „kłopotów” w przyszłości.

4. Cechy sklepu.

Jak już wspominałem, na rynku jest duża konkurencja. Zatem Twoja oferta musi być atrakcyjna. Nie tylko sam produkt, ale to, co reprezentuje sklep i marka. Innymi słowy, całość trzeba opakować w ładną formę, która przyciągnie klientów.

Wpływa na to bardzo wiele elementów. Upewnij się więc, że Twój sklep reprezentuje się godnie, czyli:

 • są przedstawione pełne dane firmy
 • jest łatwy kontakt poprzez wiele sposobów (telefon, e-mail, formularz, live chat, social media)
 • są pokazane opinie o produkcie lub marce
 • szata graficzna jest lekka, czysta, bez zbędnych zdobień, czyli nowoczesna
 • są przedstawione korzyści z samego zakupu
 • produkty są dobrze przedstawione (wiele zdjęć, wideo, opis z nastawieniem na korzyści)
 • dbanie o relacje z klientem (grzeczność, oferowanie pomocy, łatwe zwroty)

Lista mogłaby być jeszcze dłuższa. Znacznie więcej elementów znajdziesz w naszych innych wpisach poświęconych branży e-commerce.

5. Skuteczne wabiki.

Zatem, jak zacząć sprzedaż w internecie, aby osiągnąć przyzwoite wyniki? Oprócz dobrej prezentacji sklepu warto zadbać o różne wabiki zachęcające do kupienia, np.:

 • wszelkie promocje, gdzie opcji jest cała masa (darmowa dostawa, zniżka na kolejny produkt, trzeci produkt za darmo)
 • oferowanie gratisów do zakupu
 • budowanie lojalności poprzez oferowanie kuponów na kolejne zakupy
 • produkty limitowane, czyli takie, gdzie oferta jest ograniczona czasowo lub ilościowo

To wszystko potęguje chęć do zakupu i działa właśnie jako skuteczny wabik.

Jak zacząć sprzedaż w internecie? – podsumowanie

Tak więc, jak zacząć sprzedaż w internecie własnych produktów?

Przede wszystkim należy postawić na produkt oraz jego wyeksponowanie. Następnie kierujemy działania na wybór platformy sprzedażowej, a później dbamy o to, aby sklep godnie się prezentował.

Kolejny krok to reklama oraz zastanowienie się nad różnymi formami zachęcenia do zakupu. Tak to wszystko może przykładowo przebiegać.

 • Jak zacząć sprzedaż w internecie? – 5 kwestii do rozważenia
  4.5 (90%) głosów: 6

 • Tagi:

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej KiljanBartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

20 godzin temu

Blog dla sklepu internetowego – 7 powodów, aby go mieć

Blog dla sklepu internetowego może być niezwykle istotnym dodatkiem, który może przyczynić się do zwiększenia poziomu sprzedaży. Jak? Odpowiadamy!

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

2 tygodnie temu

Strona internetowa dla firmy budowlanej – 7 rzeczy do zamieszczenia

Zobacz, co powinna zawierać strona internetowa dla firmy budowlanej, aby profesjonalnie prezentować się w internecie. Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 tygodnie temu

Najczęściej zadawane pytania – dlaczego taki dział sklepu jest konieczny?

Na wielu stronach można spotkać dział, który zawiera najczęściej zadawane pytania. Dotyczy to szczególnie sklepów internetowych. Dlaczego jest tak ważny?

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

3 tygodnie temu

Jak rozwijać sklep internetowy? – 6 przydatnych porad

Zazwyczaj posiadanie sklepu online wiąże się z rozwojem, aby generować sprzedaż. Dobrze jest więc wiedzieć, jak rozwijać sklep internetowy w sieci.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

3 tygodnie temu

Czego nie robić podczas prowadzenia bloga? – unikaj 10 czynności

Istnieją pewne czynności, których lepiej jest nie robić podczas prowadzenia bloga. O jakich czynnościach mowa? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

3 tygodnie temu

Obserwacja działań konkurencji w internecie – jakie daje korzyści?

Dlaczego obserwacja działań konkurencji w internecie jest opłacalna? Jakie korzyści niesie za sobą przypatrywanie się konkurentom w sieci? Odpowiadamy!