Jak zacząć sprzedaż w internecie? – 5 kwestii do rozważenia

Jak zacząć sprzedaż w internecie?

Zastanówmy się – od czego zacząć sprzedaż w internecie? Z pewnością na początku trzeba posiadać ofertę, czyli produkty do sprzedaży. Następnie trzeba opracować jakiś plan sprzedaży oraz mieć miejsce w internecie, aby zacząć sprzedaż. Tak to z pewnością w skrócie może wyglądać.

Tak naprawdę, w dzisiejszych czasach samo założenie sklepu nie jest trudne. Sztuka zaczyna się dopiero, jeśli chcemy to wykonać prawidłowo i przede wszystkim z głową.

Sprawdźmy więc, jak zacząć sprzedaż w internecie, jak się za to zabrać oraz jakie kwestie trzeba rozważyć na początku drogi z branżą e-commerce. Spójrz jeszcze, jakie kroki oraz wybory należy podjąć, aby cieszyć się skuteczną sprzedażą online.

Jak zacząć sprzedaż w internecie? – 5 kwestii wartych rozważenia

1. Zacznij od produktu.

Oczywiście najpierw zacznij od samego produktu. Można mieć najlepszy plan na sprzedaż, lecz jeśli produkt jest kiepski, to całe działania pójdą na marne.

Wiadomo, że im bardziej niszowy produkt, tym siła przebicia jest większa. Dlatego zastanów się, czy jest kolejne miejsce na rynku z produktem, który posiadasz.

Obecnie trudno trafić w niszę. Praktycznie większość produktów można kupić w X mnożących się sklepach internetowych. Jakiekolwiek buty, akcesoria do komputera, produkty spożywcze, ubrania itp. można zamówić online, mając do wyboru tysiące sklepów.

Pamiętaj więc, że im bardziej unikalna oferta, tym korzystniej.

Jednak, jeśli sprzedawany produkt już jest, należy zadbać o zachęcenie do jego sprzedaży. Sprawdź, jak możesz wyróżnić sklep na tle konkurencji.

Zadbaj o jakieś unikalne cechy produktu i wyeksponuj je. Postaw na to, czego inni jeszcze nie mają. Jest to szczególnie ważne, ponieważ bez tego siła przebicia będzie bardzo mała, co przełoży się na brak chęci do dalszego rozwoju w branży e-commerce.

2. Rozważ reklamę.

Kolejna kwestia to reklama w internecie.

Załóżmy, że właśnie powstał Twój sklep. Działa właściwie i można składać w nim zamówienia.

No właśnie… Tylko jest jeden problem. Kto ma właściwie składać te zamówienia, skoro sklep dopiero powstał?

Owszem, pocztą pantoflową można rozesłać informację wśród znajomych, lecz zasięg takiego działania będzie znikomy. Dlatego też szczególnie na początku warto skupić się na reklamie. Oto kilka możliwości:

 • Kampania Google Ads, w której na konkretne słowa kluczowe w sieci, Twój sklep się pojawi. Przykładowo, wpisując w wyszukiwarkę „książki dla trzylatka”, pojawi się link do Twojego sklepu z produktami. Jest to o tyle korzystne, że jest duża możliwość wyboru konkretnych słów kluczowych oraz masa statystyk z prowadzonych działań. Sama płatność jest rozliczana w modelu PPC, czyli płaci się w momencie, gdy użytkownik kliknie taki właśnie link. Szczególnie warta pozycja na początek drogi z e-commerce.
 • Płatne kampanie w social media mogą być równie efektywne. Jest kilka portali (Facebook, Instagram, Pinterest itd.), gdzie można zacząć reklamę w sieci. Dzięki dużej popularności taka forma reklamy wydaje się szczególnie polecana właśnie teraz. Co więcej, same koszty mogą tutaj nie być zbyt wysokie na tle innych działań.
 • Content marketing, czyli reklama związana z treścią. Polega to na różnych działaniach, gdzie w sieci pojawiają się artykuły związane z naszą marką i produktami. Dzięki takim artykułom użytkownicy poznają markę oraz dowiadują się o jej istnieniu. Pod te działania można również podpiąć prowadzenie bloga we własnym zakresie. Jego rozrost i cyklicznie pojawiające się wpisy mogą również z czasem przynieść znaczące korzyści.
 • Pozycjonowanie to kolejny sposób na dotarcie do klientów. Tutaj dążymy do tego, aby fraza typu „książki dla trzylatka” pojawiła się możliwie jak najwyżej wśród wyników wyszukiwania. Wiadomo przecież, że klikamy tylko kilka pierwszych pozycji w rankingu, o ile nie tylko pierwszą / drugą, więc jeśli Twoja strona jest gdzieś dalej, to nie przyniesie ona zupełnie żadnego ruchu. Dlatego też warto zastanowić się nad pozycjonowaniem. Aczkolwiek tutaj jest taki minus, że dana branża może być na tyle „ciasna”, że nie da rady przebić się przez konkurencję lub efekty pojawią się bardzo późno (liczone w miesiącach).

3. Platforma sklepu.

Platforma to serce sklepu. Na rynku jest kilka możliwości, które trzeba rozważyć. Są to:

 • Gotowe platformy, gdzie płacimy za nie cyklicznie w formie abonamentu (zazwyczaj co miesiąc). Są one o tyle korzystne, że można tutaj wykonać wszystko samemu w relatywnie dość krótkim czasie. Minusem z kolei są cykliczne płatności oraz same ograniczenia platformy / wybranego pakietu. Przeczytaj więcej o takich gotowych stronach.
 • Sklep oparty o oprogramowanie typu open source to opcja, w której tworzy się sklep na bazie jednej z gotowych platform. W porównaniu do powyższego te platformy są darmowe i można je poddać dowolnym modyfikacjom. Są więc znacznie bardziej uniwersalne od powyższej opcji i nie są mocno wiążące. Z kolei ewentualna płatność nadchodzi, gdy zlecamy wykonanie takiego sklepu firmie. Wtedy też następuje jednorazowa płatność za taką usługę.
 • Autorski sklep wykonany na zlecenie. Plusem takiego przedsięwzięcia jest dedykowane podejście, gdzie cała platforma jest dostosowana do Twoich celów. Minusem z kolei jest fakt, że taka opcja jest najdroższa i mocno wiążąca z daną firmą, która wykona system. Późniejsze ewentualne modyfikacje muszą zazwyczaj być wykonywane przez nich.

Najbardziej uniwersalną i oferującą najwięcej korzyści w stosunku do ceny jest wersja druga.

Aczkolwiek nie ma idealnego środka – dla każdego wybór będzie inny, ponieważ każdy na początku ma różne cele i założenia. Niemniej jednak przed wyborem warto zastanowić się nad tym, czego oczekuje się od platformy oraz jakie funkcjonalności chce się mieć. Zawsze lepiej mieć taką listę w głowie przed rozpoczęciem, co ułatwia wybór i przynosi mniej „kłopotów” w przyszłości.

4. Cechy sklepu.

Jak już wspominałem, na rynku jest duża konkurencja. Zatem Twoja oferta musi być atrakcyjna. Nie tylko sam produkt, ale to, co reprezentuje sklep i marka. Innymi słowy, całość trzeba opakować w ładną formę, która przyciągnie klientów.

Wpływa na to bardzo wiele elementów. Upewnij się więc, że Twój sklep reprezentuje się godnie, czyli:

 • są przedstawione pełne dane firmy
 • jest łatwy kontakt poprzez wiele sposobów (telefon, e-mail, formularz, live chat, social media)
 • są pokazane opinie o produkcie lub marce
 • szata graficzna jest lekka, czysta, bez zbędnych zdobień, czyli nowoczesna
 • są przedstawione korzyści z samego zakupu
 • produkty są dobrze przedstawione (wiele zdjęć, wideo, opis z nastawieniem na korzyści)
 • dbanie o relacje z klientem (grzeczność, oferowanie pomocy, łatwe zwroty)

Lista mogłaby być jeszcze dłuższa. Znacznie więcej elementów znajdziesz w naszych innych wpisach poświęconych branży e-commerce.

5. Skuteczne wabiki.

Zatem, jak zacząć sprzedaż w internecie, aby osiągnąć przyzwoite wyniki? Oprócz dobrej prezentacji sklepu warto zadbać o różne wabiki zachęcające do kupienia, np.:

 • wszelkie promocje, gdzie opcji jest cała masa (darmowa dostawa, zniżka na kolejny produkt, trzeci produkt za darmo)
 • oferowanie gratisów do zakupu
 • budowanie lojalności poprzez oferowanie kuponów na kolejne zakupy
 • produkty limitowane, czyli takie, gdzie oferta jest ograniczona czasowo lub ilościowo

To wszystko potęguje chęć do zakupu i działa właśnie jako skuteczny wabik.

Jak zacząć sprzedaż w internecie? – podsumowanie

Tak więc, jak zacząć sprzedaż w internecie własnych produktów?

Przede wszystkim należy postawić na produkt oraz jego wyeksponowanie. Następnie kierujemy działania na wybór platformy sprzedażowej, a później dbamy o to, aby sklep godnie się prezentował.

Kolejny krok to reklama oraz zastanowienie się nad różnymi formami zachęcenia do zakupu. Tak to wszystko może przykładowo przebiegać.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Waldek

  Dziękuję za dobrą Radę.
  Myślę nad otwarciem sklepu internetowego.
  Dużo się dowiedziałem, teraz pozostanie mi pomyśleć co ja chcę sprzedawać

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.