Jak zacząć zarabiać na blogu? – 4 sposoby

Każdy początkujący bloger ma jakiś cel prowadzenia bloga - jednym z nich może być chęć zarabiania. Jak zacząć zarabiać na blogu? Sprawdź nasze porady.

Blog może być źródłem dochodu – zarówno znikomego, jak i pozwalającego na otrzymywanie sensownej pensji co miesiąc. Znane są z tego przede wszystkim blogerki modowe, które zarabiają niemałe pieniądze dzięki wrzucaniu fotek, reklamowaniu marek i opisywaniu swojego życia. Współpracują z nimi bardzo skuteczne agencje, które wiedzą, jak trafić do odpowiedniego typu odbiorców i przekształcić zainteresowanie w dochód.

Czy można zarabiać na własnym blogu, będąc początkującym blogerem? Czy konieczna jest jednak do tego współpraca z profesjonalistami, aby osiągnąć wymierne korzyści? Odpowiedź brzmi: nawet osoba początkująca może osiągnąć zadowalające zyski.

Jednak jeżeli uważasz, że da się to zrobić poprzez napisanie kilku tekstów, otoczenie ich reklamami AdSense i liczeniu na to, że zysk będzie pojawiał się „sam z siebie” – jesteś w błędzie.

Cały sekret blogowania tkwi w tym, aby nie marnować czasu na rzeczy zbędne, a wykorzystywać go na to, co przynosi realne korzyści.

Jak zacząć zarabiać na blogu? Przeczytaj dalszą część tego wpisu, a poznasz 4 sposoby na to, jak przekształcić hobby w stałe źródło dochodu.

Sposoby na to, jak zacząć zarabiać na blogu:

1. Reklama.

Nie lubimy reklam. Blokujemy je, używając wtyczek typu AdBlock lub zwyczajnie ignorujemy. Powody takiej sytuacji są różne:

  • denerwujące umiejscowienie reklamy
  • jeszcze bardziej denerwujący sposób jej zamknięcia (np. bardzo mały lub „uciekający” krzyżyk)
  • nieinteresująca tematyka reklamy

Jednak, mimo wszystko, są one źródłem dochodów dla blogerów.

Jak zacząć zarabiać na blogu dzięki reklamom? Trzymaj się kilku zasad:

a) pamiętaj o user experience

Istota UX w kwestii reklam jest niezwykle ważna. Nie dopuścić do sytuacji, w której reklamy stanowią element dominujący na blogu. Czytelnicy wchodzą na niego przede wszystkim po to, aby czytać (lub oglądać zdjęcia), a nie klikać reklamy. Serwis powinien być budowany z myślą o odwiedzających, reklamy zaś mają być jedynie dodatkiem.

b) nie nadszarpnij zaufania

Ten punkt wynika bezpośrednio z poprzedniego. Jeżeli odwiedzający zauważą, że reklamy pełnią w serwisie główną rolę, wtedy wyczują, że ewidentnie coś jest nie tak. Nie o to przecież chodzi.

c) dobieraj właściwe reklamy

Google AdSense przychodzi tutaj z pomocą. Reklamy dobierane są na zasadzie podobieństwa do tematu wpisu, na którym się znajdują. Oczywiście pod warunkiem, że jest on stworzony na tyle dobrze, że tematyka jest jasna od razu.

Zresztą, wyobraź sobie następującą sytuację: czytasz artykuł o nowym modelu samochodu. Jest to rzeczowy, fachowy tekst. Nagle pod którymś z akapitów pojawia się obrazek, na którym znajduje się reklama nowej kolekcji sukienek. Coś tu jest nie tak, prawda? Należy unikać takich sytuacji, ponieważ niepożądane są one dla wszystkich stron:

  • czytelnik denerwuje się, ponieważ kompletnie inna tematyka reklamy wytrąca go z rytmu czytania artykułu
  • reklamodawca nie ma zysku, ponieważ reklama nie trafia do czytelnika
  • z kolei Ty, jako bloger, w oczach czytelnika kreujesz się na osobę szukającą zysku za wszelką cenę poprzez podsuwanie każdego typu reklamy (w myśl zasady: „aby tylko się wyświetlała”)

Jak zacząć zarabiać na blogu dzięki reklamom? Na pewno poprzez podchodzenie do tej kwestii z głową.

2. Program partnerski.

Czym jest program partnerski?

Program partnerski (inaczej program afiliacyjny) – narzędzie marketingowe, w którym usługodawcą jest sklep internetowy. Udostępnia on partnerowi materiały (linki do konkretnych produktów, grafiki promujące usługi) do zamieszczenia na jego stronie internetowej. Partner w zamian otrzymuje prowizję za każdą transakcję, której początek miał miejsce na jego stronie.

Partner, w gruncie rzeczy, przyczynia się do promowania danego sklepu. Jest to bardzo często wykorzystywana praktyka przez blogerów.

Korzyści z programu partnerskiego czerpią wszyscy:

Sklep (pomimo tego, że wypłaca część kwoty partnerowi) ma zysk ze sprzedaży produktu lub usługi. Choć jest on minimalnie uszczuplony poprzez wypłatę, to i tak korzyści są wymierne. Sklep zyskuje dodatkowego klienta, co może przyczynić się do większego rozgłosu, a przez to – do zwiększenia dochodów dzięki popularności.

Partner (czyli np. bloger) ma prowizję ze sprzedaży. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zacząć zarabiać na blogu, to właśnie w tym miejscu tkwi odpowiedź na Twoje pytanie.

Klient zyskuje nowy przedmiot lub dostęp do usługi. Jeżeli zakupu dokonał za pośrednictwem rzetelnego blogera, prowadzącego ciekawy blog, wtedy istnieje większa szansa na to, że nabył rzecz po prostu wartościową. Pasującą do jego zainteresowań, odpowiadającą jego potrzebom, poleconą przez eksperta.

Program partnerski może być naprawdę solidnym źródłem dochodu. Warunkiem jest jednak odpowiednie promowanie bloga, a także serwowanie wysokiej jakości informacji o produktach.

3. Dostęp premium.

Na pewno znasz serwisy oferujące pewne udogodnienia osobom, które posiadają dostęp premium. Czy wiesz, że jest to jeden z najlepszych sposobów na to, jak zacząć zarabiać na blogu? Spełnić trzeba jednak kilka kluczowych warunków.

Pierwszym z nich jest konieczność posiadania wartościowej treści. Nie chodzi tutaj o bardzo dobre, pełne mądrości teksty. Musi być to coś, do czego powszechny dostęp jest utrudniony lub niemożliwy. Mogą to być, przykładowo, eksperckie artykuły w pewnej niszy tematycznej.

Jeżeli będziesz w stanie dostarczyć coś unikalnego (i odpowiednio to wypromować), wtedy znajdą się też chętni, aby za to zapłacić. Nikt nie wyciągnie nawet jednego grosza z kieszeni na materiały powszechnie dostępne. To oczywiste.

Kolejnym z kluczowych warunków jest odpowiadanie na potrzeby czytelników. Należy słuchać swojej publiki. Reagować na to, czego oczekuje. Niezbędny jest też odpowiedni kontakt – jeżeli ktoś płaci za dostęp premium, oczekuje też właściwego wsparcia. Gdy zadaje pytanie, musi uzyskać odpowiedź szybką i zgodną z oczekiwaniami.

Takie osoby oczekują specjalnego, lepszego traktowania. Pojawia się tutaj podejście „płacę, więc wymagam”. Czy jest to dobre podejście – kwestia dyskusyjna. Jednak trzeba umieć temu właściwie sprostać.

4. Kurs internetowy.

Spora część blogerów lubi dzielić się swoją wiedzą. Można więc bardzo często spotkać w sieci wszelkiego rodzaju kursy online. Jak zacząć zarabiać na blogu dzięki kursom internetowym?

Znajdź dziedzinę, w której jesteś ekspertem. Może być ona maksymalnie wąska, ale niech będzie to coś, w czym czujesz się jak ryba w wodzie, a na każde pytanie masz przygotowaną konkretną odpowiedź.

Istnieje wiele problemów, których nie da się opisać w kilka minut. Potrzeba na to czasu, wielu godzin. Właśnie po to tworzy się kursy online – aby powoli, krok po kroku, tłumaczyć czytelnikom określone zagadnienia. Jeżeli jesteś w stanie opracować rozwiązania kompleksowych problemów i przedstawić je w przystępny sposób, to jesteś na drodze ku temu, aby stworzyć swój własny kurs.

Technicznych sposobów realizacji kursu online jest mnóstwo. Można prowadzić go poprzez newsletter, strony o dedykowanym dostępie, a także dzięki ekskluzywnym plikom do pobrania. Wybór należy więc do Ciebie.

Jak zacząć zarabiać na blogu? – kilka słów na zakończenie

Nie ma co ukrywać, wszystkie powyższe rady sprowadzają się do tego, aby stworzyć treść, którą docenią czytelnicy. Pozytywne ludzkie reakcje budują zainteresowanie, a przez to przyczyniają się do zwiększenia Twoich dochodów.

Wiele osób twierdzi, że warto kierować się zasadą „skup się na potrzebach użytkownika, a reszta przyjdzie sama”. Wartość dla odwiedzającego jest tym, co przekłada się na zysk z prowadzenia bloga.

Jak zacząć zarabiać na blogu? – 4 sposoby
Artykuł oceniono na: 5 (głosy: 7)

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: