Jak zacząć zarabiać na blogu? – 4 sposoby

Jak zacząć zarabiać na blogu?

Blog może być źródłem dochodu – zarówno znikomego, jak i pozwalającego na otrzymywanie sensownej pensji co miesiąc. Znane są z tego przede wszystkim blogerki modowe, które zarabiają niemałe pieniądze dzięki wrzucaniu fotek, reklamowaniu marek i opisywaniu swojego życia. Współpracują z nimi bardzo skuteczne agencje, które wiedzą, jak trafić do odpowiedniego typu odbiorców i przekształcić zainteresowanie w dochód.

Czy można zarabiać na własnym blogu, będąc początkującym blogerem? Czy konieczna jest jednak do tego współpraca z profesjonalistami, aby osiągnąć wymierne korzyści? Odpowiedź brzmi: nawet osoba początkująca może osiągnąć zadowalające zyski.

Jednak jeżeli uważasz, że da się to zrobić poprzez napisanie kilku tekstów, otoczenie ich reklamami AdSense i liczeniu na to, że zysk będzie pojawiał się „sam z siebie” – jesteś w błędzie.

Cały sekret blogowania tkwi w tym, aby nie marnować czasu na rzeczy zbędne, a wykorzystywać go na to, co przynosi realne korzyści.

Jak zacząć zarabiać na blogu? Przeczytaj dalszą część tego wpisu, a poznasz 4 sposoby na to, jak przekształcić hobby w stałe źródło dochodu.

Sposoby na to, jak zacząć zarabiać na blogu:

1. Reklama.

Nie lubimy reklam. Blokujemy je, używając wtyczek typu AdBlock lub zwyczajnie ignorujemy. Powody takiej sytuacji są różne:

 • denerwujące umiejscowienie reklamy
 • jeszcze bardziej denerwujący sposób jej zamknięcia (np. bardzo mały lub „uciekający” krzyżyk)
 • nieinteresująca tematyka reklamy

Jednak, mimo wszystko, są one źródłem dochodów dla blogerów.

Jak zacząć zarabiać na blogu dzięki reklamom? Trzymaj się kilku zasad:

a) pamiętaj o user experience

Istota UX w kwestii reklam jest niezwykle ważna. Nie dopuścić do sytuacji, w której reklamy stanowią element dominujący na blogu. Czytelnicy wchodzą na niego przede wszystkim po to, aby czytać (lub oglądać zdjęcia), a nie klikać reklamy. Serwis powinien być budowany z myślą o odwiedzających, reklamy zaś mają być jedynie dodatkiem.

b) nie nadszarpnij zaufania

Ten punkt wynika bezpośrednio z poprzedniego. Jeżeli odwiedzający zauważą, że reklamy pełnią w serwisie główną rolę, wtedy wyczują, że ewidentnie coś jest nie tak. Nie o to przecież chodzi.

c) dobieraj właściwe reklamy

Google AdSense przychodzi tutaj z pomocą. Reklamy dobierane są na zasadzie podobieństwa do tematu wpisu, na którym się znajdują. Oczywiście pod warunkiem, że jest on stworzony na tyle dobrze, że tematyka jest jasna od razu.

Zresztą, wyobraź sobie następującą sytuację: czytasz artykuł o nowym modelu samochodu. Jest to rzeczowy, fachowy tekst. Nagle pod którymś z akapitów pojawia się obrazek, na którym znajduje się reklama nowej kolekcji sukienek. Coś tu jest nie tak, prawda? Należy unikać takich sytuacji, ponieważ niepożądane są one dla wszystkich stron:

 • czytelnik denerwuje się, ponieważ kompletnie inna tematyka reklamy wytrąca go z rytmu czytania artykułu
 • reklamodawca nie ma zysku, ponieważ reklama nie trafia do czytelnika
 • z kolei Ty, jako bloger, w oczach czytelnika kreujesz się na osobę szukającą zysku za wszelką cenę poprzez podsuwanie każdego typu reklamy (w myśl zasady: „aby tylko się wyświetlała”)

Jak zacząć zarabiać na blogu dzięki reklamom? Na pewno poprzez podchodzenie do tej kwestii z głową.

2. Program partnerski.

Czym jest program partnerski?

Program partnerski (inaczej program afiliacyjny) – narzędzie marketingowe, w którym usługodawcą jest sklep internetowy. Udostępnia on partnerowi materiały (linki do konkretnych produktów, grafiki promujące usługi) do zamieszczenia na jego stronie internetowej. Partner w zamian otrzymuje prowizję za każdą transakcję, której początek miał miejsce na jego stronie.

Partner, w gruncie rzeczy, przyczynia się do promowania danego sklepu. Jest to bardzo często wykorzystywana praktyka przez blogerów.

Korzyści z programu partnerskiego czerpią wszyscy:

Sklep (pomimo tego, że wypłaca część kwoty partnerowi) ma zysk ze sprzedaży produktu lub usługi. Choć jest on minimalnie uszczuplony poprzez wypłatę, to i tak korzyści są wymierne. Sklep zyskuje dodatkowego klienta, co może przyczynić się do większego rozgłosu, a przez to – do zwiększenia dochodów dzięki popularności.

Partner (czyli np. bloger) ma prowizję ze sprzedaży. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak zacząć zarabiać na blogu, to właśnie w tym miejscu tkwi odpowiedź na Twoje pytanie.

Klient zyskuje nowy przedmiot lub dostęp do usługi. Jeżeli zakupu dokonał za pośrednictwem rzetelnego blogera, prowadzącego ciekawy blog, wtedy istnieje większa szansa na to, że nabył rzecz po prostu wartościową. Pasującą do jego zainteresowań, odpowiadającą jego potrzebom, poleconą przez eksperta.

Program partnerski może być naprawdę solidnym źródłem dochodu. Warunkiem jest jednak odpowiednie promowanie bloga, a także serwowanie wysokiej jakości informacji o produktach.

3. Dostęp premium.

Na pewno znasz serwisy oferujące pewne udogodnienia osobom, które posiadają dostęp premium. Czy wiesz, że jest to jeden z najlepszych sposobów na to, jak zacząć zarabiać na blogu? Spełnić trzeba jednak kilka kluczowych warunków.

Pierwszym z nich jest konieczność posiadania wartościowej treści. Nie chodzi tutaj o bardzo dobre, pełne mądrości teksty. Musi być to coś, do czego powszechny dostęp jest utrudniony lub niemożliwy. Mogą to być, przykładowo, eksperckie artykuły w pewnej niszy tematycznej.

Jeżeli będziesz w stanie dostarczyć coś unikalnego (i odpowiednio to wypromować), wtedy znajdą się też chętni, aby za to zapłacić. Nikt nie wyciągnie nawet jednego grosza z kieszeni na materiały powszechnie dostępne. To oczywiste.

Kolejnym z kluczowych warunków jest odpowiadanie na potrzeby czytelników. Należy słuchać swojej publiki. Reagować na to, czego oczekuje. Niezbędny jest też odpowiedni kontakt – jeżeli ktoś płaci za dostęp premium, oczekuje też właściwego wsparcia. Gdy zadaje pytanie, musi uzyskać odpowiedź szybką i zgodną z oczekiwaniami.

Takie osoby oczekują specjalnego, lepszego traktowania. Pojawia się tutaj podejście „płacę, więc wymagam”. Czy jest to dobre podejście – kwestia dyskusyjna. Jednak trzeba umieć temu właściwie sprostać.

4. Kurs internetowy.

Spora część blogerów lubi dzielić się swoją wiedzą. Można więc bardzo często spotkać w sieci wszelkiego rodzaju kursy online. Jak zacząć zarabiać na blogu dzięki kursom internetowym?

Znajdź dziedzinę, w której jesteś ekspertem. Może być ona maksymalnie wąska, ale niech będzie to coś, w czym czujesz się jak ryba w wodzie, a na każde pytanie masz przygotowaną konkretną odpowiedź.

Istnieje wiele problemów, których nie da się opisać w kilka minut. Potrzeba na to czasu, wielu godzin. Właśnie po to tworzy się kursy online – aby powoli, krok po kroku, tłumaczyć czytelnikom określone zagadnienia. Jeżeli jesteś w stanie opracować rozwiązania kompleksowych problemów i przedstawić je w przystępny sposób, to jesteś na drodze ku temu, aby stworzyć swój własny kurs.

Technicznych sposobów realizacji kursu online jest mnóstwo. Można prowadzić go poprzez newsletter, strony o dedykowanym dostępie, a także dzięki ekskluzywnym plikom do pobrania. Wybór należy więc do Ciebie.

Jak zacząć zarabiać na blogu? – kilka słów na zakończenie

Nie ma co ukrywać, wszystkie powyższe rady sprowadzają się do tego, aby stworzyć treść, którą docenią czytelnicy. Pozytywne ludzkie reakcje budują zainteresowanie, a przez to przyczyniają się do zwiększenia Twoich dochodów.

Wiele osób twierdzi, że warto kierować się zasadą „skup się na potrzebach użytkownika, a reszta przyjdzie sama”. Wartość dla odwiedzającego jest tym, co przekłada się na zysk z prowadzenia bloga.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Serialowy Guru

  Witam, chciałem się poradzić. Prowadzę bloga o serialach zagranicznych,
  oglądam ich masę i interesuję się tym. Wiele osób zawsze mówiło mi, że
  „kurcze powinieneś o tym pisać czy coś”, dlatego powstał blog, zawsze
  miałem garstkę znajomych, którzy gdy chcieli coś oglądnąć pisali do mnie
  i w ciemno zaczynali oglądać to co im poleciłem. Na takiej zasadzie
  powstał blog, umieszczam moje recenzje i pozwalam ludziom poczytać o
  czym dany serial jest i czy warto go rozpocząć. Robiłem mały research i
  mało jest takiej tematyki obecnie, a ludzie oglądają seriali coraz
  więcej, chociażby przez pojawienie się w Polsce Netflixa. Spotykam się w
  komentarzami, że to o czym pisze jest przydatne, pomocne i oryginalne.
  Ale przejdźmy do rzeczy, na chwilę obecną mam 700 odsłon bloga, każdy
  post ma średnio po 5-20 komentarzy, cieszy mnie to, ale co mam zrobić,
  żeby dowiedziało się o blogu więcej osób. Oczywiście jak wydając jak
  najmniejszą kwotę, bo przyznam że jestem studentem i krucho z
  pieniędzmi. Pozdrawiam i naprawdę świetny post!

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Hej! Już na pierwszy rzut oka na Twoim blogu jest wiele elementów, które wymagają zdecydowanej poprawki. Na pierwszy ogień sugerowalibyśmy kompletny redesign, zmianę Blogspota na WordPressa, a także przejście na własną, niezależną domenę.

   Dodatkowo, polecamy jeden z naszych wpisów na temat tego, jak zwiększyć ilość odwiedzin na stronie www. Znajdziesz tam kilkanaście różnych sposobów na zwiększenie oglądalności. Przejrzyj też nasze pozostałe teksty, z pewnością odnajdziesz w nich inne, przydatne wskazówki.

   Możesz zlecić też nam audyt, który bardzo szczegółowo wykaże wszelkie mankamenty Twojej strony internetowej.

 2. Kasia Aleszczyk

  Z pół roku temu napisałam podobny wpis, jednak bardziej z perspektywy doświadczenia, jakie już posiadam.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.