Jak zaktualizować stronę internetową? – 8 pomysłów

Jak zaktualizować stronę internetową?

Zdecydowana większość firm po pewnym czasie (zazwyczaj po kilku latach) staje przed takim zadaniem, aby zaktualizować stronę internetową.

Faktycznie, niesie to za sobą szereg korzyści.

Po pierwsze aktualizowana strona internetowa jest korzystnie postrzegana przez wyszukiwarki internetowe. Jeśli na danej witrynie coś się dzieje, to znak, że ktoś dokłada jednak starań, aby serwis był na możliwie najwyższym poziomie.

Po drugie użytkownicy również lubią strony internetowe, które są aktualizowane i modernizowane. Wiedzą, że na danej stronie co pewien czas znajdą jakieś nowinki, zatem z chęcią odwiedzają ją ponownie.

Po trzecie modernizacja czy też aktualizacja oznacza zmiany, które zazwyczaj wnoszą coś nowego – jakąś wartość dodaną. Podnoszą np. poziom biznesu prowadzonego w sieci, oferują nowe (lub też lepsze) produkty, wartościowe wpisy blogowe itp.

Warto jednak zaznaczyć, że problem w kwestii tego, jak zaktualizować stronę internetową, pojawia się niekiedy w przypadku platformy, o którą oparta jest witryna.

Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest system zarządzania treścią o nazwie WordPress. Można powiedzieć, że zbudowany jest on niczym z klocków – w każdej chwili można do takiej strony coś dołożyć lub też odjąć. Zazwyczaj w dość prosty sposób. Między innymi nasz blog oparty jest o ten właśnie system.

Jeżeli Twoja strona internetowa nie jest oparta o WordPressa, a o jakiś niszowy system (lub też nie ma go wcale), mogą pojawić się schody z uwagi na mniej intuicyjny z punktu widzenia wykonawcy proces aktualizacji takiej strony.

Dodam jeszcze, że zlecenia polegające na zmodernizowaniu strony otrzymujemy dość często. Jest to naturalna kolej rzeczy, gdyż internet stale ewoluuje i pod różnymi względami wręcz wypada dotrzymywać kroku. Sęk w tym, że warto jest precyzować, na czym modernizacja ma polegać.

Jeśli chcemy coś zmienić pod jakimś kątem, to zawsze mamy ku temu motywację:

  • Znudził się blond kolor włosów? Chcemy go zatem przyciemnić.
  • Samochód przestał spełniać swoją funkcję? Wymieńmy go zatem na inny, bardziej dostosowany do naszego stylu życia.
  • Buty biegowe są już naprawdę mocno zdarte? Warto więc poszukać nowych.

Zmierzam do tego, że jeśli w naszym życiu chcemy coś zmienić, to musi istnieć jakiś powód zmian. Zatem wiadomość na zasadzie „dzień dobry, chcę zmienić stronę” (i tylko tyle) to zdecydowanie za mało dla potencjalnego wykonawcy. Dobrze by było wskazać:

  • czy obecnie strona nie ma jakichś funkcji, które byłyby przydatne i warto byłoby je wprowadzić,
  • czy w obecnej wersji znajdują się jakieś elementy, które powinny z niej zniknąć,
  • a może coś po prostu nie działa lub funkcjonuje nie tak, jak się tego oczekuje – wypadałoby zatem jakąś kwestię zmodernizować,
  • jak działa konkurencja, czy ich witryny się rozwijają, jakie innowacje wprowadzili ostatnimi czasy.

Im większą ilością informacji wykonawca dysponuje zawczasu, tym cały proces definiowania wymagań oraz wyceny prac jest po prostu krótszy i sprawniejszy. Zarówno wykonawca, jak i zamawiający oszczędzają dzięki temu swój czas. Istnieje również większa szansa na to, że wymogi i wytyczne będą w 100% zrozumiałe, dzięki czemu produkt finalny będzie możliwie najlepiej dopasowany do potrzeb.

Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że czasem ktoś może mieć wrażenie, iż warto by było zaktualizować stronę internetową, jednak sam nie wie, z jakiego konkretnie powodu. Jest to zrozumiałe, dlatego poniżej znajdziesz listę ośmiu przykładowych kwestii, które zazwyczaj warto byłoby zmodernizować na stronie internetowej.

Dlaczego warto zaktualizować stronę internetową? – 8 przykładowych elementów do zmiany

1. Edytowanie sposobu wyszukiwania na stronie internetowej.

O tym, jak bardzo ważna jest wyszukiwarka na stronie www, regularnie dowiadują się właściciele sklepów internetowych.

W obecnych czasach nie jest to już zwykłe pole z przyciskiem. Coraz częściej spotyka się różnego rodzaju udoskonalenia, m.in. sugerowanie fraz czy też filtrację wyników.

Jeśli na Twojej witrynie znajduje się wyszukiwarka, to z tego miejsca śmiało mogę polecić Ci swój tekst na ten temat: jak powinna działać i wyglądać wyszukiwarka na stronie internetowej?

2. Dodanie bloga.

Nie ukrywam, że temat ten podejmujemy dość często.

Jeżeli roboty wyszukiwarek internetowych lepiej patrzą na strony rozbudowane i z dużą ilością wartościowej treści, to w jaki sposób można zmodernizować np. stronę firmową?

Przecież nikt nie będzie na siłę upychał tekstu do podstrony „Kontakt” lub bezsensownie rozbudowywał podstron ofertowych o zbędny tekst, którego i tak nikt nie przeczyta.

Trzeba działać inaczej, mianowicie wprowadzając bloga.

Poradnik na temat jednego z Twoich produktów? Pochwalenie się jakimś ciekawym studium przypadku? Obszerny artykuł, od A do Z tłumaczący jakąś niezwykle istotną kwestię w Twojej branży?

Tematów na wpisy blogowe można znaleźć multum.

Im więcej wartościowych tekstów znajduje się w obrębie Twojej domeny, tym lepiej patrzą na to zarówno użytkownicy, jak i wyszukiwarki internetowe. Prowadząc bloga, początkowo nie zauważysz żadnych różnic, lecz po kilku miesiącach sukcesywnej pracy zacznie Ci się to opłacać.

Znacznie więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym tekście: czy w obecnych czasach blog jest dla firm koniecznością?

3. Przejście na responsywność.

Warto jest zaktualizować stronę internetową pod kątem dostosowania jej do możliwie najlepszego wyświetlania się na urządzeniach mobilnych.

Smartfony i tablety są integralną częścią naszego życia – korzystamy z nich codziennie, m.in. przeglądając sieć.

Responsywność jest absolutnym standardem już od dobrych kilku lat, lecz mimo tego nadal można spotkać strony, które na komórkach trzeba „szczypać”, aby cokolwiek móc na nich zobaczyć.

Jeśli dotyczy to Twojego serwisu, to uwierz mi – najwyższy czas na zmianę.

4. Uatrakcyjnienie kwestii wizualnych.

Jak to mówią: „je się oczami”. To samo powiedzenie można zastosować w przypadku stron internetowych.

Jeżeli dany serwis nie jest dla nas atrakcyjny wizualnie, wtedy nie wzbudza zbyt wielkiego zainteresowania.

Odświeżenie kolorów, zmiana fontów, zamiana elementów miejscami, ogólne „uładnienie” przedstawiania treści – wszystko to jak najbardziej poprawia nasze wrażenia z obcowania z daną stroną internetową.

5. Dodanie tzw. whitespace.

Terminem whitespace określa się pustą (niekoniecznie białą – wbrew oryginalnej nazwie), wolną przestrzeń wokół różnych elementów.

Odstępy między liniami tekstu, margines oddzielający obrazek od treści, wolne miejsce wokół przycisku – wszystko to zalicza się do whitespace.

Pytanie – dlaczego jest to tak ważne? Czy naprawdę odgrywa jakąś istotną rolę?

Tak.

Whitespace jest domeną nowoczesnego designu. Poprzez nadanie swoistego „oddechu”, wygląd strony internetowej znacznie zyskuje na elegancji i użyteczności.

To nie te czasy, gdzie w możliwie najmniejszym miejscu starano się upchnąć jak najwięcej informacji. Obecnie wszystko powinno mieć swój cel, sens i właściwe umiejscowienie.

Zatem jeżeli zamierzasz zaktualizować stronę internetową, dodanie whitespace będzie pomysłem trafionym w dziesiątkę.

Jeśli mimo wszystko jeszcze Cię do tego nie przekonałem, podrzucam Ci ciekawy tekst na ten temat (wraz z szeregiem gotowych przykładów): whitespace – o pustych przestrzeniach na stronach internetowych słów kilka.

6. Naprawa błędów.

Jeśli na Twojej stronie internetowej występują błędy, to nieprzeprowadzenie aktualizacji jest wręcz naganne.

Mogą być to np. błędy w danych kontaktowych lub też ortograficzne w tekstach.

Zaliczają się do nich także uchybienia pod kątem SEO czy też tzw. usability, w rodzaju niedziałających linków na stronie.

Jeżeli jesteś świadomy wstępowania błędów na Twojej witrynie, nie czekaj ze zmianami, tylko wprowadź je możliwie najszybciej. Nie chcesz przecież, aby kolejni użytkownicy je odkrywali.

7. Zamiana zdjęć stockowych na realne fotografie.

Dobrym pomysłem na to, aby zaktualizować stronę internetową, jest zmiana obrazów i zdjęć występujących w serwisie.

Mam tu na myśli chociażby fotografie wykorzystywane na stronie. Jeśli jest ona pełna stockowych (czyli ogólnodostępnych, możliwych do użycia po wykupieniu licencji) zdjęć, sprawia to na użytkownikach coraz gorsze wrażenie.

Bardzo dużo stockowych obrazów powtarza się na różnych stronach internetowych. Co więcej, wiele z nich wygląda po prostu sztucznie. Postacie występujące na takich fotografiach są zbyt idealne, mają perfekcyjne uśmiechy, wyrazy twarzy, tło jest przesadnie zadbane.

Wizerunki ewidentnie wyidealizowane nie są zbyt dobrze odbierane przez użytkowników. Jeśli masz taką możliwość, lepiej jest zastąpić je zdjęciami z własnej sesji fotograficznej.

Oczywiście nie chodzi mi o to, aby porobić nieco fotek komórką i wrzucić je do sieci. Absolutnie nie. Mam na myśli profesjonalną sesję zdjęciową z fotografem, lecz po prostu nie taką „wymuskaną”. Ważne, aby pokazać prawdę. Tym bardziej że takie zdjęcia będą unikatowe i dostępne tylko na Twojej stronie.

8. Aktualizacja informacji.

Jak to mawiają, last but not least, czyli przestarzałe informacje.

Coś, o czym pisałeś we wpisie blogowym, uległo zmianom w ciągu ostatniego roku? Zmieniłeś siedzibę firmy i znajduje się ona gdzieś indziej? Ktoś, kto widnieje na Twojej stronie internetowej na podstronie „Zespół”, nie pracuje już w Twojej firmie od dłuższego czasu?

Myślę, że nie trzeba tego dalej rozwijać. Tak jak w przypadku punktu szóstego na niniejszej liście, ze zmianą ww. informacji nie ma co czekać.

Jak zaktualizować stronę internetową? – podsumowanie tekstu

Czasem tak bywa, że podświadomie czujemy, iż dana strona pod jakimiś względami niedomaga. Coś jest z nią nie tak, wydaje się jakaś taka przestarzała, nieodpowiednia do obecnych czasów.

Powyższa lista ma za zadanie nakierować Cię na potencjalne tory, które doprowadzą do tego, że Twoja strona zyska nowe życie.

Mam nadzieję, że wskazówki zawarte w tym artykule okażą się dla Ciebie przydatne.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.