Jak skutecznie zaprezentować ofertę na stronie internetowej?

Jak skutecznie zaprezentować ofertę na stronie internetowej?

Podczas projektowania strony internetowej w którymś momencie przychodzi zmierzyć się z naprawdę ważnym zadaniem – z prezentacją oferty.

Nie bez powodu jest to jedna z najistotniejszych części każdej witryny, gdyż potencjalni klienci na podstawie treści zawartej w ofercie podejmują decyzję na temat tego, z jakiej firmy usług skorzystać.

Oferta musi być przede wszystkim atrakcyjna pod kątem korzyści, napisana zrozumiałym językiem, a także przyjemna dla oka. Jeśli te trzy główne osie będą znajdowały się na naprawdę wysokim poziomie, sukces prędzej czy później powinien przyjść.

Rzućmy jednak okiem na kilka bardziej szczegółowych niuansów, o których warto pamiętać, gdy zamierzasz zaprezentować ofertę na stronie internetowej. Przed Tobą jedenaście wskazówek, jakie powinieneś mieć na uwadze.

W jaki sposób zaprezentować ofertę na stronie www, aby była atrakcyjna dla odbiorców?

1. Zdefiniuj poprawnie swoją grupę docelową.

Wiele osób popełnia błąd, kierując ofertę dla wszystkich. Takie działanie na dłuższą metę nie ma sensu.

Jeśli coś jest do wszystkiego i dla wszystkich, to tak naprawdę jest do niczego oraz dla nikogo.

Aby dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, musisz sobie wcześniej odpowiednio tę grupę scharakteryzować. Poznać jej problemy, potrzeby oraz wymagania.

Jeżeli będziesz wiedzieć, jakie typy osób czy też użytkowników mogą być zainteresowane Twoją ofertą, będzie Ci o wiele łatwiej personalizować swój przekaz.

2. Scharakteryzuj wszystkie swoje usługi.

Kolejny krok to wypisanie wszystkich usług, jakie świadczysz wraz ze wszelkimi szczegółami. Teoretycznie wszystko to dobrze wiesz, gdyż zajmujesz się tym na co dzień, jednak uwierz mi – rozpisanie wszystkiego od A do Z naprawdę będzie pomocne.

Chociażby dlatego, że tworzenie oferty związane jest nierozłącznie z zaplanowaniem, jakie podstrony ofertowe wejdą w skład Twojej witryny.

Stworzysz jedną, którą nazwiesz „Oferta”? A może „Oferta” będzie jedynie rozwijalną pozycją w menu, pod którą znajdą się bardziej szczegółowe usługi? Ile spośród usług chcesz zaprezentować – absolutnie wszystkie, czy też zamierzasz skupić się na najistotniejszych? Będziesz bardzo rozdrabniać podstrony, czy też wszystko ujmiesz w mniejszej liczbie podstron, aczkolwiek z większą ilością treści?

Jeśli zamierzasz zaprezentować ofertę na stronie, to takich pytań powstanie naprawdę wiele. Dobrze jest odpowiedzieć sobie na nie już na tym etapie, gdyż teoretyczne zaplanowanie wszelkich kroków powinno poprzedzać konkretne działanie.

3. Pomyśl, co wyróżnia Cię spośród konkurencji.

Nie jest sztuką otworzyć biznes taki jak wszyscy dookoła. Dzięki temu nie uszczkniesz dużego kawałka tortu, wszyscy wrzucą Cię do jednego worka z innymi i przypną Ci łatkę „średniaka”.

Liczy się unikalna propozycja sprzedaży, czyli USP (Unique Selling Proposition).

Jest to coś, co wyróżnia Cię spośród innych. Takich cech może być mnóstwo:

  • personalizowanie każdej przesyłki (np. odręcznie napisany liścik, indywidualny kod rabatowy)
  • odpowiadanie na każdą wiadomość w ciągu bardzo krótkiego czasu (np. obietnica, że odpowiesz w ciągu iluś minut – w przeciwnym razie gwarantujesz jakiś dodatkowy benefit)
  • bardzo otwarty, „ludzki” wizerunek marki (np. nie chowanie się za ogólną nazwą firmy, a zaprezentowanie wszystkich pracowników, ich wizerunków oraz posiłkowanie się realnymi zdjęciami na stronie internetowej)
  • uwypuklenie bardzo długiej tradycji i wielu lat istnienia na rynku

Oczywiście powyższe przykłady nie są uniwersalne, gdyż wszystko zależy od konkretnej firmy oraz jej konkurencji, lecz ogólna myśl jest taka, aby znaleźć coś wyjątkowego oraz akcentować to na wielu polach.

4. Operuj odpowiednim językiem.

Na pewno macie jakiś swój branżowy żargon.

To, że w biurze używacie konkretnych słów, wcale nie oznacza, że Twoi potencjalni klienci również je znają.

Dlatego też, aby skutecznie zaprezentować ofertę na stronie internetowej, powinna być ona napisana w sposób zrozumiały.

Używaj słów, które będą przystępne dla laików, gdyż nie każdy zna specjalistyczne zwroty. Obce słownictwo rodzi pewien dystans, którego chcesz przecież unikać, by trafić do jak największej liczby osób.

5. Uatrakcyjnij wszystko graficznie.

Bartłomiej Kiljan na łamach naszego bloga opublikował tekst, w którym wyjaśnia, jak powinna wyglądać atrakcyjna strona internetowa.

Można z niego wykrystalizować kilka istotnych wskazówek:

  • nie przesadzaj z liczbą różnych kolorów – lepiej jest stosować określoną i mądrze przemyślaną kolorystykę, spójną z wizerunkiem marki
  • zrezygnuj ze zdjęć stockowych, ponieważ są sztuczne i na pewno nie wzbudzają zaufania
  • uczyń nawigację strony internetowej intuicyjną
  • ułatwiaj kontakt poprzez akcentowanie różnych możliwości nawiązania kontaktu
  • pamiętaj, by oferta ładnie prezentowała się na urządzeniach mobilnych

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że są to oczywistości, jednak wiele osób o nich zapomina.

6. Mądrze stosuj CTA.

Zadaniem przycisków wzywających do działania jest kierowanie użytkowników w określone rejony serwisu.

Są one niezwykle przydatne, gdyż poprzez swój charakterystyczny wygląd wyróżniają się na tle innych odnośników.

Jak wygląda skuteczny przycisk CTA?

Przede wszystkim ma indywidualną barwę tła. Dobrze jest stosować unikalny kolor, aby odróżniał się spośród innych elementów.

Dodatkowo musi towarzyszyć mu zachęcający tekst. „Skontaktuj się”, „Pobierz e-booka”, a także „Zapisz się na listę” będą o wiele lepsze niż np. „Kontakt”, „E-book” czy też „Lista”.

Nie zapomnij również o odpowiedniej ekspozycji takich przycisków. Powinny znajdować się w kluczowych miejscach na stronie internetowej, aby łatwo zwracały na siebie uwagę.

7. Twórz treści blogowe wokół oferty.

Zalet blogowania jest całe mnóstwo.

Jedną z nich jest to, że każdy kolejny artykuł na blogu zwiększa pulę słów, które wchodzą w skład Twojej domeny.

Innymi słowy, im więcej tekstów, tym więcej szans na to, że ktoś znajdzie wśród wyników wyszukiwania podstronę należącą do Twojego serwisu.

Ponadto artykuły blogowe to doskonała szansa na pewne „dopowiedzenie” treści. Na podstronach ofertowych raczej nie należy się zbytnio rozpisywać, a skupiać na najistotniejszych kwestiach. Z kolei blog z uwagi na swoją uniwersalność jest świetnym miejscem do tego, by rozszerzyć treści ofertowe o dodatkowe, szczegółowe informacje.

8. Podpieraj się dowodami społecznymi.

Jeśli stoisz przed takim zadaniem, aby zaprezentować ofertę na stronie internetowej, to dowody społeczne będą Twoim najlepszym sprzymierzeńcem.

Pomyśl – ile razy dokonałeś jakiegoś zakupu, bazując na opiniach innych osób? Jestem pewien, że taka sytuacja miała miejsce wielokrotnie.

Tacy po prostu jesteśmy. Ufamy innym ludziom, jednak tylko wtedy, gdy wiemy, że dana opinia jest wartościowa. Napisana lub wypowiedziana przez kogoś realnego, a nie osobę bez ujawnionej twarzy czy tym bardziej imienia i nazwiska.

Dlatego też postaraj się zebrać ileś opinii od swoich dotychczasowych klientów. Wpleć je umiejętnie w podstrony ofertowe, gdyż cenne wypowiedzi osób zadowolonych z Twoich usług mogą stać się istotnym argumentem właśnie za Tobą, a nie Twoją konkurencją.

9. Rekomenduj wybór zamiast oferowania równych opcji.

Jeśli Twoja oferta składa się np. z kilku pakietów, nie prezentuj opcji w sposób równoległy.

Zobacz, w jaki sposób umiejętnie wyjaśnił to Bartłomiej Kiljan w swoim tekście na temat projektowania cenników na stronach internetowych.

Paradoks wyboru sprawia, że im mamy więcej do wyboru, tym nie dość, że jest nam trudniej podjąć jakąś decyzję, to także łatwiej… po prostu zrezygnować z jej podejmowania. A tego na pewno nie chcesz.

Dlatego też warto przede wszystkim upraszczać ofertę, ale także sugerować wybór (np. poprzez wskazanie, że jest ona najpopularniejsza, najkorzystniejsza czy też najczęściej wybierana). Dzięki temu dajesz potencjalnym klientom pewien punkt zaczepienia, od którego zaczynają porównywanie poszczególnych opcji.

10. Personalizuj przekaz.

Wiele osób ceni Paczkomaty za to, że sprawiają wrażenie „fajnych”. Komunikaty wyświetlane na ekranie w trakcie nadawania czy też odbierania paczki są przystępne i napisane z użyciem zabawnego oraz odnoszącego się do danej sytuacji języka.

W końcu kto nie uśmiechnie się na widok komunikatu „witaj, nocny marku” w trakcie rozpoczynania korzystania z Paczkomatu nocną porą?

Jest to przykład pewnego elementu personalizacji.

Ich zadaniem jest przede wszystkim indywidualizowanie sytuacji, rozluźnianie atmosfery i pozbywanie odbiorcy uczucia, że jest się bezimiennym oraz nic nieznaczącym trybikiem.

Jeżeli zamierzasz zaprezentować ofertę na stronie, zrób to z głową. Znasz swoich „klientów idealnych”, wiesz, czym charakteryzuje się ta grupa oraz znasz jej potrzeby i problemy. To znacząco ułatwia Ci proces tworzenia tekstów ofertowych, gdyż dzięki temu możesz odnosić się bezpośrednio do tego, czego potrzebują oraz reagować na to z użyciem tzw. języka korzyści.

11. Mów o korzyściach, nie o cechach.

W poprzednim punkcie wspomniałem o języku korzyści, czyli narracji prowadzonej tak, aby odbiorca od razu zauważał wszelkie plusy i benefity, które może osiągnąć dzięki współpracy właśnie z Tobą.

Dlaczego korzyści są – w mojej opinii – nieco ważniejsze od cech?

Cecha opisuje produkt. Jest „suchą daną”, gdyż konkretnie mówi, ile produkt kosztuje, jak wygląda itp. To po prostu opis.

Tak samo na podstronach ofertowych wielu firm można spotkać głównie swoiste chwalenie się – ile projektów wykonaliśmy, z kim współpracowaliśmy, jak długo istniejemy na rynku itp. itd.

Tylko że w ostatecznym rozrachunku… nikogo to nie interesuje.

Każdy z nas, jeśli szuka jakiegoś produktu, robi to, by coś osiągnąć.

Potrzebuję butów do biegania? Nie wybiorę producenta ze względu na to, że istnieje na rynku 20 lat, sprzedaje buty w czerwonym kolorze oraz że sprzedał miliony par. Wybiorę te buty, które będą nadawały się na najczęściej wybieraną przeze mnie nawierzchnię (korzyść – dostosowanie do konkretnej nawierzchni), będą miały odpowiedni profil (korzyść – wyprofilowanie obuwia zgodnie z typem stopy) oraz będą wytrzymałe (korzyść – zastosowanie wytrzymałych materiałów).

Potrzebuję zestawu narzędzi, aby zbudować domek na drzewie? Nie skorzystam z oferty danego producenta tylko dlatego, że jego narzędzia są ładne i kolorowe, a także że dana firma zatrudnia wielu pracowników.

Zmierzam do tego, że powinno się eksponować te informacje o produktach, które faktycznie mogą przekonać kogoś do zakupu.

Jak powinno się zaprezentować ofertę na stronie internetowej, by odnieść sukces?

Są dwie podstawy: korzyści, które można odnieść poprzez współpracę z daną firmą, a także właściwa prezencja oferty.

Jeżeli te dwa punkty będą spełnione, sukces będzie o wiele bliżej niż myślałeś.

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci skomponować atrakcyjną ofertę na stronie internetowej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.