Obecnie trendy na stronach internetowych kierują się coraz mocniej w kierunku osób, personalizacji. Cenione są strony, gdzie prezentuje się własną osobę, a sesje zdjęciowe robione typowo na potrzeby strony internetowej są coraz bardziej powszechne.
Może być to spowodowane tym, że pokazanie własnej osoby bardzo buduje zaufanie. Tym bardziej że coraz częściej sięgamy po firmy znalezione w internecie. Nie ma zatem rady – w jakiś sposób trzeba danej marce zaufać.
Dlatego też powstają coraz ciekawsze strony poświęcone zespołom pracującym w danych firmach czy też ludziom jakkolwiek powiązanym z konkretną działalnością. Eksponuje się to, że tak naprawdę każdą firmę reprezentuje grono osób.
To zespół po części stoi za sukcesami. Warto więc pokazać członków – bez względu na to, czy jest ich kilku, czy kilkudziesięciu. Z pewnością doda to wartości i pozwoli przybliżyć się do danej marki.
Zobacz zatem nasze porady dotyczące tego, jak zaprezentować zespół na stronie. Zapraszam do lektury.
Jak zaprezentować zespół na stronie? – 6 wskazówek do zastosowania
1. Przedstaw zdjęcia osób.
Na początek absolutnie podstawowa sprawa.
Oczywiście głównym elementem takiej strony powinny być zdjęcia osób tworzących daną ekipę. Tutaj właściwie są dwa rozwiązania, jakie spotyka się tu i ówdzie w sieci. Przedstawiony jest zespół na zdjęciu grupowym lub każda z osób przedstawiana osobno.
W tym miejscu właściwie wszystko zależy od tego, czy chcemy opisywać każdą z osób, czy też nie. Jest to kwestia w pełni indywidualna dla każdej firmy.
2. Rysunek zamiast zdjęcia osoby.
Niekiedy można również spotkać sytuację, w której zamiast zdjęć przedstawiane są rysunki lub karykatury danej osoby czy też grupy osób. To również jest atrakcyjne rozwiązanie i z pewnością może być bardzo oryginalne, ponieważ dla każdej osoby rysunek jest unikalny.
Na pewno jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, jeśli nasz zespół jest jakkolwiek oryginalny, a każda z osób ma jakieś cechy charakterystyczne, które można na takim rysunku przedstawić – broda, okulary, włosy czy cokolwiek, co kojarzy się nam z daną osobą.
Na takich stronach przedstawiających zespół często widnieją odnośniki do profili mediów społecznościowych. Jest to o tyle przydatne, że odwiedzający stronę może zapoznać się z daną osobą bliżej.
Tym bardziej że obecnie liczba dostępnych profili na portalach społecznościowych może być całkiem spora – Facebook, Twitter, LinkedIn, Behance itd. Zatem każda z osób może pochwalić się czymś innym. W dodatku takie profile mogą być odskocznią od pracy i można podejrzeć inne informacje, niekoniecznie związane z życiem zawodowym. Możemy podpatrzeć, co ktoś porabia w czasie wolnym.
Oczywiście tutaj trzeba pamiętać o tym, że warto zachować zdrowy rozsądek i nie dodawać odnośników profili, których prezencja pozostawia wiele do życzenia. Profesjonalizm jest cechą, jaką powinno się stawiać bardzo wysoko w hierarchii właściwie w każdym przypadku.
4. Luźny opis.
Zazwyczaj strony poświęcone zespołowi są prowadzone w dość luźnym klimacie. Warto więc dodać do każdej z osób krótką notkę. Jego pasje, historię czy rolę w zespole. To daje dobry obraz całego zespołu.
Oczywiście staraj się unikać sztywnych i mocno oficjalnych opisów, ponieważ nie tędy droga. Chyba że jest to typowo poważna strona np. prawników. W przeciwnym razie wypadną lepiej luźniejsze informacje oraz fakty.
Ktoś lubi grać w piłkę? Zajmuje się modelarstwem po godzinach? Biega maratony? Takie elementy będą wtedy bardzo mile widziane.
5. Wspólne integracje.
Warto na takiej stronie dodać również informacje o tym, że zespół spędza czas razem poza pracą. To dodatkowo buduje więź w oczach odbiorcy i pokazuje, że firma dba o dobre relacje członków zespołu.
Wydaje się to błahostką, ale takie informacje dodają również wartości, szczególnie gdy są opatrzone dodatkowo adekwatnymi zdjęciami z tych integracji. Wspólny wypad na gokarty, paintballa, czy kajaki buduje po prostu klimat takich stron.
Takie podejście można spotkać m.in. na profilach facebookowych różnych firm, lecz nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przenieść to do strony o zespole.
6. Stosuj hasła cechujące team.
Dobrym sposobem jest jeszcze dodanie kilku haseł między wierszami, które opiszą zespół. Mogą to być pojedyncze słowa, które użyjesz w nagłówkach.
Przykładowo jako tytuł możesz dodać takie coś: „poznaj nasz zgrany zespół”. Słowo klucz w tym wypadku to „zgrany”. Niby nie jest to żadna istotna informacja, ale czytając to podświadomie, trafia to do nas.
Jak zaprezentować zespół na stronie? – przykłady do inspiracji
1. Filtracja.
Na stronie internetowej Targetprocess mamy przykład świetnej filtracji zespołu. Po wybraniu odpowiedniej roli reszta zespołu opuszcza miejsce. Z pewnością bardzo efektowne rozwiązanie, które pewnie podyktowane jest sporą ekipą. Nie da się ukryć, że jest to jedno z ciekawszych rozwiązań tego typu.
2. Zdjęcia na luzie.
Takich przykładów jest cała masa. Często zdjęcia danej osoby robione są w nietypowy, luzacki wręcz sposób. Jak wspominałem, odchodzi się od zdjęć „do dowodu” na rzecz bardziej frywolnych pomysłów. Tutaj akurat widzimy chociażby osobę z lodami czy ananasem. Zawsze coś innego, jakaś odskocznia.
3. Zdjęcie grupowe.
Jak wspominałem, zdjęcia na stronie zespołu mogą być grupowe albo pojedyncze. Tutaj widzimy przykład wspólnego zdjęcia. Taki wybór pozwala na to, aby zaaranżować miejsce oraz ubiór zespołu. Zazwyczaj w grupowych zdjęciach widać jakiś motyw przewodni i wszyscy są ubrani w podobnych do siebie klimatach. Tak jak na powyższym zdjęciu.
4. Dodatkowe smaczki.
Digital Marmalade to kolejny świetny przykład przedstawienia opisu członków zespołu. Każda osoba ma informacje o sobie w trzech płaszczyznach, gdzie informacje są przedstawiane w skali punktowej lub na zasadzie umiejętności – widać tutaj dużą inspirację grami komputerowymi. Z pewnością ciekawe i zupełnie inne podejście.
5. Ilustracje zamiast zdjęcia.
Powyżej z kolei jest przykład tego, co nadmieniłem w części poświęconej poradom. Mianowicie zastosowane są tutaj ilustracje osób zamiast prawdziwych zdjęć. Również ciekawa opcja budująca klimat i z pewnością przede wszystkim zapadająca w pamięć odbiorcom.
6. Opcja z wyszukiwaniem.
Na tym przykładzie z kolei jest opcja wyszukiwania. To również ciekawe podejście, ponieważ z reguły nie ma czegoś takiego na stronach. Opcja być może przydatna w przypadku posiadania bardzo dużego zespołu. Dodatkowo spójrz na zdjęcia. Osoby na nich zazwyczaj są wesołe, uśmiechnięte oraz pogodne. Tak przedstawiona postać po prostu lepiej buduje zaufanie i jest przyjemniejsza w odbiorze.
Jak zatem zaprezentować zespół na stronie? – podsumowanie tekstu
Jak widać, aby zaprezentować zespół na stronie, trzeba przede wszystkim przykuć dużą uwagę do zdjęć osób.
To jest tutaj kluczowy aspekt i o niego w pierwszej kolejności należy zadbać.
Reszta to są dodatki, które dodają smaczku. Zastanów się więc, jak przedstawisz swoich członków w zespole – jeśli masz jakieś ciekawe pomysły w tej kwestii, napisz nam o nich w sekcji komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉