Jak zaprojektować portfolio na stronie internetowej? – 9 porad

Jak zaprojektować portfolio na stronie internetowej?

Portfolio na stronie internetowej jest bez wątpienia jedną z najistotniejszych podstron dla firm, które świadczą usługi kreatywne.

W końcu znajdujące się w nim prace są jednym z głównych kryteriów, które decydują o tym, czy potencjalny klient nawiąże współpracę właśnie z tą firmą, a nie jakąś inną.

Dlatego też portfolio na stronie internetowej musi wyglądać „odpowiednio”, z czego pod tym słowem kryje się wiele mniej lub bardziej istotnych dobrych praktyk.

Sprawdź zatem poniższe wskazówki, które pomogą Ci we właściwym wyeksponowaniu próbki swoich umiejętności.

Czym się kierować, prezentując portfolio na stronie internetowej?

1. Nie zamieszczaj w nim wszystkich prac.

Portfolio na pewno nie jest miejscem, w którym powinny lądować absolutnie wszystkie Twoje projekty.

Umieść w nim tylko te prace, z których jesteś zadowolony. Chcesz w końcu pozyskać potencjalnych klientów, zatem musisz wywołać odpowiednie wrażenie.

Nie bez powodu znane jest nam powiedzenie: „jesteś tak dobry, jak Twój ostatni…” – z czego słowo „projekt” z powodzeniem może stanowić uzupełnienie tego zdania.

Innymi słowy, chwal się tym, co masz najlepsze do zaoferowania.

2. Dbaj o aktualizowanie portfolio.

Czy kogoś, kto chciałby, abyś np. stworzył dla niego nową stronę internetową, będzie interesowało to, w jaki sposób pracowałeś kilka lat temu?

Czy dawne prace (zakładam, że gorsze niż obecne, gdyż w międzyczasie na pewno sukcesywnie szlifujesz swój warsztat) warte są pokazywania?

Rzuć raz jeszcze okiem na powiedzenie, o którym wspomniałem w poprzednim punkcie. Kwestia aktualizowania portfolio jest niezwykle istotna, gdyż pokazuje Twoje umiejętności „na świeżo”.

Chcesz w końcu, aby potencjalni klienci znali Twoją obecną dyspozycję, nie zaś (mocno) archiwalną.

3. Zamieść różnego rodzaju prace.

Zróżnicowane portfolio na stronie internetowej jest szczególnie ważne wtedy, gdy tworzysz różnego rodzaju prace.

Web design, DTP, projektowanie logo, może również tworzenie jakichś prostych animacji – jeżeli podejmujesz się kreacji z różnych dziedzin, wyeksponuj to!

Istnieje wtedy większa szansa na to, że potencjalny klient zwróci się właśnie do Ciebie, gdy będzie szukał osoby tudzież firmy do stworzenia dlań kilku odrębnych projektów.

4. Rozważ zaprezentowanie sposobu, w jaki pracujesz.

Ukazanie procesu twórczego nie powinno być główną osią Twojego portfolio (chyba że jest naprawdę wyjątkowy), lecz jak najbardziej może stanowić interesujący dodatek.

Kiedy warto zaprezentować sposób pracy?

  • wtedy, gdy masz naprawdę ładne biuro i „jest, co pokazać” typowo pod kątem estetycznym
  • jeśli Twój sposób pracy jest atrakcyjnie udokumentowany (np. gdy masz świetne zdjęcia, które pokazują poszczególne etapy pracy – przypuśćmy – nad logo)
  • gdy pod kątem sposobu pracy wyróżniasz się spośród konkurencji
  • jeśli stosujesz jakieś nieszablonowe metody pracy, które mogą być swoistą ciekawostką

Jeżeli którykolwiek z wyżej wymienionych warunków jest w Twoim przypadku spełniony, do swojego portfolio na stronie internetowej śmiało możesz wprowadzić sekcję typu „Zobacz, jak pracujemy”.

5. Pamiętaj o tzw. social proof.

Social proof, czyli dowody społeczne, mają za zadanie przekonać innych do tego, że warto jest zaufać właśnie Tobie.

Najbardziej podstawową formą dowodów społecznych są opinie na temat Twojej pracy. Te możesz bez problemu zdobyć od swoich klientów, którzy są zadowoleni z poziomu świadczonych przez Ciebie usług.

Pozyskaj kilka do kilkunastu takich opinii (najlepiej ze zdjęciami osób) oraz wyeksponuj je odpowiednio przy poszczególnych projektach. Potencjalni klienci będą zdecydowanie przychylniej na Ciebie patrzeć, jeżeli zobaczą, że osoby zadowolone z pracy z Tobą są realne.

W końcu o sobie samym można prawić godzinami, a i tak nikogo nie będzie to interesowało. Zdecydowanie lepiej jest, gdy wypowiedzą się na Twój temat osoby z zewnątrz.

6. Stosuj obrazy wysokiej jakości.

Jeśli zamierza się prezentować swoje prace, to należy robić to w możliwie najlepszy sposób.

Nie pozwól więc, aby taka błahostka jak zbyt niska jakość grafik ograniczała wrażenia, jakie odnosić będą z poznawania Twoich projektów potencjalni zainteresowani.

Duża rozdzielczość, wysoka jakość obrazów, ciekawe ujęcia, wyeksponowanie istotnych szczegółów – to właśnie te kwestie powinieneś mieć na uwadze podczas zbierania projektów do własnego portfolio na stronie internetowej.

7. Stwórz intuicyjną i szybką w działaniu nawigację.

Niemal każdy odwiedzający, który zajrzy do Twojego portfolio (oraz nie opuści go od razu) będzie chciał zapoznać się nie tylko z wybranym przez siebie projektem, lecz także z kilkoma innymi.

Dlatego też musisz zadbać o to, by łatwo przeglądało się poszczególne prace.

Zaopatrz podstrony w różne elementy nawigacyjne (np. strzałki do przechodzenia pomiędzy projektami, a także wskaźniki w formie kropek, które będą ukazywały aktualne położenie w tzw. karuzelach), ułatwiające tę czynność odwiedzającym.

Nie zapomnij także o właściwej filtracji projektów, gdyż nie każdy będzie chciał zapoznawać się ze wszystkimi typami prac. Jednego użytkownika będą interesowały np. logo, z kolei inna osoba zwracać będzie uwagę wyłącznie na projekty stron internetowych.

8. Rozważ portfolio w PDF lub w formie drukowanej.

Portfolio na stronie internetowej nie musi być jedynie podstroną zbiorczą, która będzie zawierała odnośniki do pojedynczych projektów.

Ostatnio coraz częściej spotyka się portfolio w formie niezwykle estetycznie wykonanych PDF-ów. Taki sposób zaprezentowania swoich umiejętności jest wygodny zwłaszcza dla osób, które czują się świetnie w grafice (gdyż mogą sobie same taki plik zaprojektować), lecz nie chcą lub nie umieją dodawać kolejnych podstron do swojej witryny.

Jest to również świetne rozwiązanie dla projektantów mających proste strony internetowe, gdzie pobranie pojedynczego pliku idealnie wpisuje się w konwencję minimalizmu.

Jeśli zaś wielu potencjalnych klientów odwiedza Twoje biuro, to wydrukowanie swoistej broszury z przykładowymi pracami również będzie bardzo dobrym pomysłem.

9. Nie zapomnij o SEO.

Rozbudowywanie portfolio ingeruje mocno w SEO, gdyż z każdą kolejną pracą dokładasz do indeksu kolejną podstronę.

Musisz zatem pamiętać nie tylko o tym, aby SEO wszystkich podstron było dopracowane, lecz także o właściwym traktowaniu obrazów pod tym kątem.

W wolnej chwili możesz zapoznać się z moim tekstem o optymalizacji SEO obrazów, gdzie znajdziesz wiele wskazówek na temat poprawnego dodawania grafik.

Podstawa to właściwe nazewnictwo plików, odpowiednie ich formaty, dostatecznie duża rozdzielczość, bezstratna kompresja oraz wartości tzw. atrybutów ALT. Wszystko to musisz mieć na uwadze, dodając kolejne obrazy na swoją stronę.

Dlaczego atrakcyjne portfolio na stronie internetowej jest tak ważne?

Ponieważ dla wielu osób, które odwiedzają Twoją stronę internetową, jest to swoista „bramka decyzyjna”.

To właśnie tu niejednokrotnie podejmowana jest decyzja na temat tego, czy wybrać właśnie Ciebie, czy też skorzystać z usług konkurencji.

Podstawą jest dobór odpowiednio atrakcyjnych prac, a także forma ich prezencji oraz intuicyjna nawigacja pomiędzy projektami. Nie bez znaczenia są też niezwykle istotne dowody społeczne, które czynią Cię bardziej „ludzkim”.

Mam nadzieję, że z wykorzystaniem porad zawartych w tym tekście będziesz w stanie przyciągnąć większe zainteresowanie potencjalnych klientów Twoimi pracami.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Jakie elementy powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz? Na co projektanci powinni zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

5 lat temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy