Niektóre sklepy internetowe przyjmują strategię tworzenia społeczności. Innymi słowy, gromadzą wokół siebie osoby jakkolwiek związane z daną marką.
Tym sposobem zyskują nie tylko klientów, lecz także tzw. ambasadorów marki. Polecają oni daną firmę z powodu bardzo dobrych doświadczeń, które wynieśli poprzez obcowanie z nią.
Jest to doskonałe działanie, które „za darmo” wspiera marketing. Pozwala również zyskać nowych klientów, gdyż osoby polecające daną firmę bardzo często robią to bezinteresownie, po prostu odpowiadając, gdy pytane są o sklep godny zaufania.
Zatem kwestia tego, jak zbudować społeczność w e-commerce jest niezwykle istotna w kontekście propagowania wiedzy na temat danej marki. Sprawdź, w jaki sposób można się do tego przyczynić.
Jak zbudować społeczność w e-commerce? – 7 porad
1. Poznaj potrzeby klientów i odpowiedz na nie.
Podstawą jakiegokolwiek działania w e-commerce jest prawidłowe określenie grupy docelowej.
Bez tego istnieje ryzyko, że oferowane produkty nie będą odpowiednio sprofilowane, trafiając nie do tych osób, na których w teorii zależy Ci najbardziej.
Dlatego też wymagane jest poznanie potrzeb potencjalnych klientów. Dzięki temu będziesz w stanie przygotować swoje produkty tak, aby w jak największym stopniu spełniały oczekiwania.
Pamiętaj, że tak naprawdę nie sprzedajesz przedmiotów samych w sobie, a potencjalne odpowiedzi na problemy trapiące Twoich klientów.
2. Wskaż, w jaki sposób Twoje produkty usprawniają życie.
Nawiązując do ostatniej myśli z poprzedniego podpunktu, warto wyróżnić tekst Bartłomieja Kiljana o tym, jak sprzedawać więcej produktów w sklepie internetowym. Wspomniał on w swoim artykule o niezwykle istotnej roli właściwej prezencji produktów.
Coraz częściej spotyka się podejście, w którego ramach prezentuje się produkty „w użyciu”. Najczęściej sprowadza się to do zamieszczania zdjęć ukazujących nie tylko produkty na białym, studyjnym tle, lecz także w naturalnych warunkach ich użytkowania:
- wiertarka w rękach mężczyzny wykonującego jakąś pracę remontową
- buty na nogach modelki prezentującej się w konkretnej stylizacji gdzieś w plenerze
- gamingowe słuchawki na uszach gracza, który jest w trakcie gry
Jeśli takie fotografie ogląda ktoś będący potencjalnym klientem, może wyobrazić siebie na miejscu tych osób. To jest właśnie to, czego szuka – chce osiągnąć pewne cele i to właśnie te produkty umożliwiają je spełnić.
3. Personalizuj przekaz.
Jeśli myślisz o tym, jak zbudować społeczność w e-commerce, to personalizacja przekazu będzie Twoim istotnym i lojalnym sprzymierzeńcem.
Nikt z nas nie lubi być traktowanym tak, jak wszyscy inni. Doceniamy każdy gest wyróżnienia i zarazem piętnujemy zachowania sprawiające, że czujemy się niczym trybik w machinie automatyzacji.
Jeśli masz taką możliwość, to koniecznie:
- gromadź odpowiednie dane (np. lokalizacja, wiek, płeć), by dostosowywać swoją ofertę do odpowiednich typów osób odwiedzających Twój sklep
- wyróżniaj nowych klientów (dając im np. specjalne promocje)
- dawaj użytkownikom możliwość układania sklepu „pod siebie”, np. definiowania preferowanych kategorii produktów
- kształtuj ofertę, bazując na historii zakupów czy też na zachowaniu tych osób w sieci
Tym samym oferta będzie zdecydowanie lepiej dopasowana do konkretnego odwiedzającego.
Social proof (czyli dowody społeczne) to świetne remedium na problem dotyczący tego, jak zbudować społeczność w e-commerce.
Przyznasz, że często pytasz się znajomych czy też członków rodziny o to, czy dany produkt wart jest swojej ceny. Nawet jeśli nie zasięgasz ich opinii, to jednak przeglądasz różne recenzje w sieci.
To zupełnie normalne. Nie chcemy się „naciąć”, więc szukamy jakiegokolwiek potwierdzenia słuszności naszego ewentualnego wyboru. Recenzje, opinie, liczba sprzedanych produktów, logo współpracujących firm – te oraz wiele innych metod służą temu, by zasygnalizować, że dany przedmiot (lub też firma) jest godny zaufania.
Jeśli chcesz poznać więcej skutecznych sposobów wykorzystywania social proof, przeczytaj nasz tekst o dowodach społecznych.
5. Bierz sobie do serca opinie klientów.
Poziom zadowolenia klientów to najlepszy możliwy papierek lakmusowy, który sprawdza, czy działasz w odpowiedni sposób.
Pamiętaj, aby udostępnić użytkownikom różne formy wyrażania swojego zdania. Prym wiodą np. komentarze na profilu facebookowym, komentarze do wpisów blogowych na stronie internetowej czy też recenzje produktów – zarówno w sklepie internetowym, jak i we wszelkich usługach zewnętrznych (typu Ceneo, Opineo, Trusted Shops itp.).
Sprawa jest bardzo prosta. Jeśli świadczysz usługi na dobrym poziomie, to nie ma żadnych obaw – wystawienie się na ewentualną krytykę może przynieść Ci zdecydowanie więcej zwolenników niż przeciwników. Daj klientom możliwość wypowiedzenia się na Twój temat.
6. Postaw na kreatywność.
Jeśli myślisz o tym, jak zbudować społeczność w e-commerce, która będzie zaangażowana w Twoje działania, nie możesz ulegać rutynie.
Przede wszystkim wypracuj jasny styl marki. Niech przekaz będzie klarowny. Powinien „kręcić się” wokół ustalonej kolorystyki, być może konkretnej narracji, jakichś kształtów związanych z Twoją firmą, ewentualną maskotką firmową itp. itd. Pomysłów jest bez liku.
Chodzi po prostu o to, aby tworzyć treść w określonym stylu. Owa treść powinna być publikowana za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji. Podstawą jest sama strona internetowa, a także media społecznościowe oraz inne miejsca, w których można publikować własne treści (np. strony producentów, współpracujących firm, blogi powiązane tematycznie z Twoją działalnością itp.).
Oczywiście banał w stylu „bądź kreatywny” jest oczywisty i powtarzany nader często, lecz mimo wszystko nie sposób o tym nie wspomnieć. Społeczność nie zgromadzi się wokół zwykłego sklepu internetowego, który nie będzie się wyróżniał spośród innych absolutnie niczym.
7. Wspomóż klientów w promowaniu Twojej marki.
Jeśli chcesz budować społeczność, to musisz odwiedzających w tym wspomóc.
Podstawą są proste, typowo techniczne kwestie w rodzaju zamieszczenia na stronie internetowej przycisków, które służą udostępnianiu treści.
Ponadto, jeśli profil Twojego biznesu na to pozwala, możesz przemyśleć wprowadzenie czegoś w rodzaju programu partnerskiego na wzór tego, który został wykorzystany przez Dropbox. Polecanie tej usługi znajomym daje specjalne profity, zachęcając tym samym do zakładania kont przez inne osoby.
Pomocne okazać się mogą również wszelkie posty w mediach społecznościowych, które będą zachęcały do wchodzenia z nimi w interakcje (np. poprzez zastosowanie narracji wzywającej do działania).
Jak zbudować społeczność w e-commerce, aby zwiększyć zyski?
Prześledźmy jeszcze raz porady zawarte w tym tekście:
- Określ właściwie grupę docelową oraz postaraj się odpowiednio „wstrzelić” w potrzeby osób do niej należących.
- Wyszczególniaj zalety produktów w taki sposób, aby potencjalni klienci uświadomili sobie, że dzięki nim rozwiążą swoje problemy.
- Nie traktuj wszystkich jednakowo i staraj się personalizować swój przekaz.
- Wykorzystuj dowody społeczne, czyli social proof, aby nakłonić innych do skorzystania z Twoich usług.
- Zwracaj uwagę na to, co sądzą o Tobie klienci – ich opinie są bezcenne.
- Staraj się zaskakiwać klientów poprzez nieszablonowe działania.
- Ułatwiaj innym dzielenie się informacjami na temat Twojego sklepu.
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki zainspirują Cię do tego, by uczynić swój sklep internetowy sprzyjającym miejscem do powstania skupionej wokół niego społeczności.
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉