Jak zdobyć pozytywne opinie w internecie o swoim produkcie lub firmie?

Jak zdobyć pozytywne opinie w internecie

Niemal każda firma czy produkt mają w dzisiejszych czasach jakieś opinie w internecie.

Niektóre opinie możemy po prostu przeczytać na różnych blogach lub forach.

Jednakże większość opinii widnieje w wielkich sklepach internetowych czy serwisach typu Allegro. Najważniejszą rzeczą dotyczącą opinii i recenzji jest to, że ludzie tak naprawdę bardzo na nich polegają.

Większość z nas przed zakupem w Allegro sprawdzi opinie na temat sprzedawcy i jego produktów. Wobec tego wiemy, że negatywne czy pozytywne opinie w internecie odgrywają ogromną rolę w naszych decyzjach zakupowych.

Jeżeli prowadzisz nowy sklep internetowy, to już zapewne wiesz, że nie jest tak łatwo zdobyć pozytywne opinie w internecie o swoim produkcie lub firmie.

Główną przyczyną takie stanu rzeczy jest oczywiście nasza niechęć do wykonywania dodatkowej pracy.

Napisanie wartościowej recenzji może zająć od 10 do 20 minut, a i tak większość takich recenzji nie będzie dawała żadnych wartości dla przyszłych kupujących.

Kiedy użytkownicy dodają opinie lub recenzje:

 • Gdy produkt, który kupili, jest bublem.
 • Kiedy zakochali się w nim od pierwszego użycia.
 • Kiedy nie mogą się zdecydować czy produkt jest dobry, czy nie. Wypisują jego zalety oraz wady, aby każdy potencjalny nabywca był świadomy, co kupuje.

Pierwsze dwa powody są dość oczywiste.

Dodatkowo nie chcesz, aby ludzie zostawiali negatywne opinie, ponieważ Twoje zarobki oraz konwersja polecą na łeb na szyję.

Jak temu zapobiec?

Odpowiedź jest dosyć prosta: stwórz tak dobry produkt, aby większość klientów była z niego zadowolona.

Jednakże w rzeczywistości nie jest to takie proste i każdy produkt będzie miał opinie od 3 typów użytkowników, czyli pozytywne, negatywne oraz niezdecydowane.

Postaram Ci się przekazać wiedzę o tym, jak zdobyć pozytywne opinie w internecie o swoim produkcie lub firmie.

Aby zdobyć pozytywne opinie, trzeba się napracować

Właściciele sklepów internetowych tworzą swoje najlepsze produkty, ale czy chcą je sprzedawać?

Może to pytanie zabrzmi dziwnie…

…jednakże ja mam wrażenie, że większość sprzedawców wygląda jak ktoś, kto ma myśli, że robi coś złego, gdy nakłania swojego klienta do zakupów.

No cóż, to musi tak wyglądać.

Trzeba sobie uświadomić, że sprzedaż wcale nie musi działać na zasadzie podstępu. Jeżeli stworzysz naprawdę znakomity produkt, to „nakłanianie” do jego kupna nie jest czymś złym.

Do czego zmierzam?

Po dokonaniu sprzedaży zapytaj swoich klientów, czy napiszą krótką recenzję na temat kupionego produktu.

Jeżeli tego nie zrobisz, to większość z nich nawet nie pomyśli, aby napisać taką opinię czy recenzję.

Chociaż może Ci się wydawać, że w pewnym momencie niejako zmuszasz ich do napisania opinii, nie dając im nic w zamian, to zabranie dosłownie 10 – 20 minut z pewnością pomoże Ci (zwiększenie konwersji) oraz przyszłym klientom (pomoc w wybraniu odpowiedniego produktu).

Wobec tego, kiedy wysłać prośbę o napisanie recenzji lub opinii na temat danego produktu?

Bierz przykład z najlepszych. Amazon wysyła powiadomienie e-mail z prośbą o recenzję ostatniego zakupu kilka dni po tym, gdy klient otrzyma swój produkt.

Po prostu daj im odrobinę czasu, aby mogli Twój produkt przetestować.

Klienci dodadzą opinie wtedy, gdy wyślesz im odpowiednie zapytanie

Najważniejsze jest to, aby podejść do tematu ostrożnie.

Po pierwsze chcesz, aby klient otrzymał swój produkt jak najszybciej oraz aby był z niego zadowolony.

Im bardziej będzie zadowolony, tym bardziej będzie prawdopodobne, że nie tylko napisze opinię, ale że będzie to przede wszystkim opinia pozytywna.

Przed wysłaniem prośby o recenzję danego produktu zapytaj, czy mają jakieś problemy z zamówieniem lub z samym produktem oraz czy produkt w ogóle do nich dotarł.

Jeżeli okaże się, że są jakieś problemy z produktem, to klient Ci z pewnością je przekaże, a Ty będziesz miał sposobność, aby je naprawić.

Jeżeli nie będzie żadnych problemów, to klienci odpiszą, że wszystko jest ok, ale sam po sobie wiem, że i tak większość po prostu nie odpisze nic.

Po uzyskaniu takiej wiedzy pytanie o recenzję czy opinię na temat produktu będzie już bezpieczne.

Przejdźmy teraz do sedna tego podpunktu, czyli w jaki sposób zapytać i nakłonić klienta do napisania opinii.

Porada 1 – bądź wdzięczny.

Wielu klientów zostawi opinię czy recenzję wtedy, gdy przekonasz ich, że są dla Ciebie ważni.

 • Chcielibyśmy, abyś podzielił się z nami doświadczeniem po zakupie XYZ, które pomoże nam w przyszłości jeszcze bardziej ulepszyć nasze produkty.
 • Czy mógłbyś opisać swoje odczucia na temat zakupionego produktu XYZ? Pozwoli to innym podejmować świadome decyzje.

Porada 2 – uprość dodawanie recenzji i opinii.

Istnieje pewna granica, która określa, jak wiele osób będzie skłonnych napisać opinię o zakupionym produkcie.

Jeżeli napisanie opinii będzie wymagało zalogowania się, potwierdzenia tego, że użytkownik nie jest robotem, a po wszystkim zaakceptowania swojej recenzji przez zalogowanie się na pocztę i kliknięcia linku aktywacyjnego, to większość tego nie zrobi.

Rozwiązaniem jest maksymalne uproszczenie dodawania opinii.

Po pierwsze, jeżeli prosisz o opinie na stronach innych niż Twoja, dołącz odpowiedni link, który od razu przekieruje klienta do okienka, w którym będzie mógł pisać.

Po drugie, jeżeli prosisz o opinię na swojej stronie internetowej, to również dołącz link do produktu, który klient kupił. Oszczędzi mu to zbędnego eksplorowania Twojego sklepu internetowego w poszukiwaniu odpowiedniego produktu.

Porada 3 – nie oferuj zachęty.

Chcesz, aby każdy klient zostawiał recenzję? Wystarczy zaoferować im kupon 50 zł na dalsze zakupy.

Jednakże taka zachęta do zostawiania opinii to szara strefa.

Jest to poniekąd konflikt moralny. W pewnym sensie przekupujesz klienta, aby zdobyć pozytywne opinie w internecie o swoim produkcie lub firmie.

Nawet jeżeli Twoją intencją nie jest dawanie „łapówek”, to większość ludzi będzie zobowiązana do napisania jak najlepszej opinii, jeżeli jakoś im to będziesz rekompensował.

Jeżeli wciąż chcesz oferować małą zachętę za pozytywną opinię, napisz w wiadomości do klienta, aby nie ujawniał swojej motywacji w treści recenzji.

Porada 4 – określ jasno, czego oczekujesz.

Jeżeli formularz opinii ma jedno okienko z placeholderem „Twoja opinia”, to klienci mogą tam napisać w zasadzie o wszystkim, nawet o nieistotnych rzeczach.

Jeśli jednak Twój formularz podzielisz na kilka pól tekstowych, to recenzenci będą od razu wiedzieli, o czym napisać i na co zwracać uwagę przyszłych kupujących.

Postawienie na tego typu recenzję może spowodować nawet, że w pewnych sytuacjach niezdecydowany recenzent napisze pozytywną opinię.

Jak zdobyć pozytywne opinie w internecie? – podsumowanie

Jeżeli sprzedajesz coś w internecie, to musisz pamiętać, że opinie są jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na końcową sprzedaż, więc nie należy ich ignorować – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Stwórz plan działania i proś klientów o pisanie opinii i recenzji. Nie bój się.

Używaj porad, które przedstawiłem powyżej i zacznij generować nowe opinie i recenzje o swojej firmie czy produkcie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Katarzyna Lwowska

  Na pewno skorzystam z porady nr 1. Teraz widzę, że moja prośba o opinię i gwiazdki nie była najlepiej sformułowana, dlatego pewnie musiałam czasem ponawiać tę prośbę.
  Gwiazdki na własnej stronie są dobrym pomysłem, natomiast zaczynam mieć coraz większe wątpliwości co do serwisów z opiniami. Po pierwsze te tysiące pozytywnych opinii, to często kilkadziesiąt opinii od jednego klienta. Mnie już zaczyna irytować kolejna prośba o ocenę sklepu, w którym dość regularnie kupuję. Pewnie dlatego jakość opinii też spada.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.