Jak zdobyć stałych czytelników bloga? – 9 pomysłów

Jak zdobyć stałych czytelników bloga?

Pozyskiwanie nowych odbiorców bloga jest trudnym zadaniem. Wymaga poświęcenia, zaangażowania oraz próbowania różnych form promocji treści. Mimo wszystko docieranie do coraz szerszej publiki powinno być priorytetem dla blogerów.

Jednak na tym nie koniec walki o użytkowników. Jest jeszcze jedna, równie ważna kwestia – zatrzymanie tych nowych odbiorców na dłużej. Zatem jak zdobyć stałych czytelników bloga? Poprzez regularność, samą treść czy nawet jej prezencję. Możliwości jest wiele.

Warto wiedzieć, że to właśnie stali czytelnicy są silną bronią bloga. Chociażby z racji tego, że w porównaniu do nowych czytelników są bardziej ufni, skorzy do nawiązania interakcji poprzez komentarze czy po prostu generują ciągły ruch na stronie. Jak ich zachęcić do powrotu? Dać im powód. Użytkownicy muszą mieć po co wracać.

Sprawdź więc, jak zdobyć stałych czytelników bloga i buduj grono wiernych czytelników razem z naszymi wskazówkami.

Zaczynamy!

Jak zdobyć stałych czytelników bloga? – 9 pomysłów do realizacji

1. Wykorzystaj mailing do przypominania się.

Użytkownicy w większości są zabiegani w ciągu dnia. Nie muszą więc codziennie pamiętać, aby odwiedzić Twój blog i sprawdzać, czy pojawiły się nowe treści do przeczytania.

Dobrze jest zatem przypomnieć subskrybentom newslettera o treściach czekających na przeczytanie. Mail skupiający np. pięć najciekawszych wpisów z danego miesiąca jest świetnym sposobem na przypomnienie się i nakłonienie odbiorców do powrotu.

Jeśli jeszcze nie budujesz listy mailingowej, zacznij robić to czym prędzej. To doskonałe medium do kontaktu z odbiorcami, dające dużą gwarancję powrotu użytkowników na bloga. Stąd już krótka droga do stania się wiernym fanem.

2. Regularność jest kluczem do sukcesu.

Wyobraź sobie sytuację, gdzie użytkownik wraca i wraca, i jeszcze raz wraca na Twój blog, lecz za każdym razem nie znajduje nowej treści. Może być to frustrujące.

Regularność w gromadzeniu stałych czytelników bloga jest podstawową składową sukcesu. Jest to najlepszy powód, aby odbiorcy wrócili na Twoją stronę.

Jak wiadomo, blog służy do czytania, więc jeśli nie ma nowych materiałów, nie ma po co wracać.

Proste? W teorii tak. Praktyka często pokazuje zupełnie inaczej, gdyż regularność wymaga sporego wysiłku oraz determinacji. Nie można odpuszczać i przekładać nowego wpisu na kolejne dni. Odbija się to negatywnie na odbiorcach. Dlatego sukcesywne dodawanie świeżej treści to doskonały impuls dla użytkowników, aby zachęcić ich do stałych oraz regularnych wizyt.

3. Nie zaniedbuj komentarzy.

Komentowanie na blogu to nic innego jak dawanie odbiorcom możliwości dojścia do głosu. Wymaga ich zaangażowania i poświecenia tej chwili czasu, aby dodać coś od siebie. Odpowiadanie na takie komentarze to w pewnym stopniu nagroda dla komentującego. On poświęcił czas na podzielenie się własnym zdaniem, Ty wysłuchasz go i również poświęcisz własny czas. Buduje to pozytywne relacje, ponieważ opinia nie poszła „w eter”, tylko ktoś miał czas ją wysłuchać oraz przede wszystkim odpowiedzieć.

Tak działa budowanie więzi z użytkownikami oraz przybliża ich do stania się stałymi czytelnikami bloga, którzy wrócą oraz będą bardziej chętni do ponownego wzięcia udziału w dyskusji.

4. Twórz treść z podziałem na części.

Kolejny sposób na to, jak zdobyć stałych czytelników bloga odnosi się do sposobu publikacji artykułów. Podzielenie materiału na części to doskonała okazja, aby siłą rzeczy nakłonić czytelników do ponownego zajrzenia na blog.

Działa to identycznie jak serial w telewizji. Po obejrzeniu jednego odcinka czujemy niedosyt. Wiemy, że to nie koniec i jeszcze coś się wydarzy, więc czekamy na kolejną emisję w TV.

Na blogu działa to podobnie. Użytkownik będzie musiał wrócić, aby dowiedzieć się reszty. Na razie zgłębił tylko część informacji, a po resztę musi zajrzeć następnym razem. Przez takie rewizyty bardzo szybko można stać się wiernym fanem i na stałe zaglądać do serwisu.

Pamiętaj tylko, że dzielenie treści musi być uzasadnione. Do tego celu nadaje się najlepiej obszerny materiał, poruszający dogłębnie temat, który z łatwością da się „przerobić” na kilka pomniejszych składowych. W przeciwnym wypadku odbiór może być negatywny.

5. Wykorzystaj podsumowania lub serie.

Tworzenie podsumowań lub serii to kolejny doskonały sposób na zdobywanie stałych czytelników bloga. Podsumowania (np. trzy najlepsze wpisy z danego miesiąca) to doskonała okazja do wyróżnienia najlepszych wpisów i pokazania ich ponownie. Nie zginą wtedy w gąszczu pozostałych treści.

Z kolei serie działają podobnie do powyższego punktu. Z tym że tutaj z założenia budujemy cykl wpisów, które co jakiś czas opisują dane zagadnienia. W ten sposób mamy okazję tworzyć treść typowo dla wiernych fanów, którzy będą wracać po tego typu materiały i będą się z nimi utożsamiać.

Przykładem takiej serii może być „podsumowanie tygodnia”, gdzie zbieramy informacje z danej niszy i przekazujemy je w postaci cyklicznych wpisów. Tego rodzaju treści będą skutecznie utrzymywać stałych odbiorców.

6. Zamieść powiązane wpisy.

Stałym czytelnikiem nie zostaje się po przeczytaniu jednego wpisu blogowego. Jest to trudne, choć możliwe. Znacznie lepiej przekonać do siebie odbiorców, którzy przeczytają o wiele więcej treści. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zamieszczanie pod każdym wpisem podobnych treści. Użytkownik po przeczytaniu ma zatem szansę przeczytać kolejne podobne materiały, tym samym czytając coraz więcej.

Z każdą kolejną przeczytaną publikacją rośnie jego zaufanie do bloga i zaczyna się do niego przywiązywać, stając się stałym odwiedzającym.

Dobrym sposobem jest również zamieszczanie archiwalnych, lecz odnoszących sukcesy (np. z powodu dużej liczby wyświetleń) wpisów w bocznym pasku strony głównej bloga. W ten sposób, gdy użytkownik nas odwiedzi ponownie, lecz nie znajdzie nowych treści, ma szansę przeczytać wcale nie gorsze, starsze materiały. W ten sposób ponowna wizyta nie kończy się z „pustymi rękami”.

7. Bądź aktywny w swojej niszy.

Blogowanie z sukcesem to cały ciąg zdarzeń. Jednym z nich jest aktywność w danej branży. Komentowanie, wpisy gościnne czy wzmianki o innych podobnych tematycznie wpisach budują również Twoje imię lub markę. Tym samym użytkownicy zauważają Cię nie tylko poprzez własny blog, ale również poza jego obrębem.

Zatem jak zdobyć stałych czytelników bloga? Poprzez budowanie rozpoznawalności, która napędza odbiorców do powrotu na stronę, a z każdym kolejnym powrotem rośnie szansa na stanie się stałym fanem.

8. Prezencja jest równie ważna, co treść.

Stały czytelnik nie będzie również chętnie wracał na Twój blog, jeśli jego prezencja oraz wygląd są mało zachęcające. Owszem, sama treść jest bardziej wartościowa, ale kiepsko „ubrana” nie zachęca do dłuższego czytania, ani tym bardziej nie jest wabikiem, aby ponownie na taki serwis wrócić.

Postaw więc na czytelność i ograniczenie elementów do minimum. Zbędne elementy… są zbędne. Po prostu.

Doceń również formatowanie wpisu, które ułatwia i dodaje czytelności treści. Sprzymierzeńcem w tej kwestii będą niewątpliwie:

 • krótkie zdania i akapity
 • stosowanie nagłówków i podnagłówków
 • używanie list wypunktowanych
 • pogrubianie treści
 • przełamywanie jej dodatkowymi obrazami

9. Pisz atrakcyjne treści.

Temat bardzo ogólny, a zarazem tak oczywisty, że powinien znaleźć się na początku tego zestawienia. Jest na końcu, aby pokazać, że bez niego wszystkie powyższe metody nie będą działać.

Niemożliwa jest budowa stałych czytelników, bazując na kiepskiej treści. To ona jest głównym motorem napędowym bloga i powinna być dostateczną zachętą, aby użytkownicy stali się wiernymi czytelnikami. Wszelkie wskazówki traktujące o tym, jak zdobyć stałych czytelników bloga nie będą skuteczne, jeśli sama treść nie przekona ich do powrotu.

Jaka treść będzie wartościowa? Pisana lekkim i łatwym do zrozumienia językiem, tworzona przede wszystkim dla użytkowników, a nie robotów internetowych lub taka, która rozwiązuje problemy użytkowników.

Jak zdobyć stałych czytelników bloga? – podsumowanie

Powyższe punkty z pewnością przyczynią się do większej mobilizacji ze strony użytkowników, aby wracali, wracali i jeszcze raz wracali na blog, stając się tym samym stałymi czytelnikami.

Jak widać, budulcem sukcesu jest przede wszystkim sama treść, która jest – bądź co bądź – najważniejsza.

Dalsze kroki to już sam sposób pisania i korzystania z dodatkowych mediów jak e-mail marketing, czy zadbanie o względy wizualne.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. polpot

  Wow zobaczyłem tytuł i najpierw pomyślałem o czym będzie wpis. Okazało się że trafiłem w 10. Zwykłe lanie wody żeby była aktywność na blogu. Takie wpisy powodują że ludzie tracą zainteresowanie.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za opinię. Z odzewu, jaki otrzymujemy przede wszystkim od początkujących blogerów, wynika coś zgoła innego, aczkolwiek doceniamy każdy komentarz. Tym bardziej krytyczny, gdyż wiemy, że istnieje pole do poprawy. Mamy nadzieję, że znajdziesz coś ciekawego wśród naszych pozostałych tekstów.

  • Zenek

   Powtórzę, jeden z najlepszych blogów SEO/SEM. Linkowanie EMA u Państwa – czapki z głów.

   Jeżeli będzie więcej praktycznych porad SEO (on-site), to będzie rewelacja.

   Pozdrawiam

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.