Jak znaleźć motywację do pisania bloga? – 7 wskazówek

Jak znaleźć motywację do pisania bloga?

Blogowanie stało się nie tylko popularne i modne, ale również łatwo dostępne. Założenie i prowadzenie bloga w dużej mierze można wykonać samemu, nie posiadając specjalistycznej wiedzy. Jest masa dostępnych i gotowych rozwiązań, więc każdy, kto w duszy czuje potrzebę posiadania bloga, z pewnością znajdzie na to sposób, chęci oraz czas.

Jednak wiadomo, tych chęci i czasu zazwyczaj w takich sytuacjach jest najwięcej na początku drogi, a potem jakoś to cichnie. Wielu z nas ma przecież słomiany zapał i zamiast regularnego biegania, ćwiczenia czy czegokolwiek innego, zaprzestajemy działań. Brak nam motywacji, chęci i nie widzimy dalszego celu.

Jak zatem znaleźć motywację do pisania bloga i wyrobić w sobie regularność, chęć oraz przede wszystkim cieszyć się z tego?

Tak się składa, że razem z Michałem i Jakubem prowadzimy tego bloga regularnie już piąty rok (zakładając, że ten tekst czytasz w 2019 roku), więc co nieco o poszukiwaniu motywacji mogę Ci przekazać.

Jak znaleźć motywację do pisania treści? – 7 wskazówek do rozważenia

1. Wyrób sobie dobre nawyki i regularność.

Jak dotąd napisałem 250 artykułów na tym blogu i jeśli miałbym wybrać tylko jedną rzecz, dla której w dalszym ciągu to robię, byłaby to regularność.

Otóż od samego początku z chłopakami założyliśmy, że każdy z nas ma co 6 dni napisać wpis. Jest to więc taki obowiązek, ale i zadanie, które trzeba zrealizować. Wprowadziłem więc sobie cykliczne zadanie co 6 dni do kalendarza i zawsze wiem, na kiedy przypada „mój dzień”.

I właśnie to mnie motywuje.

Mam z góry określone zadanie i nie ma od niego ucieczki. W dodatku jestem zadaniowy, więc lubię realizować po kolei powierzone mi zadania.

Co więcej, pamiętam jak dziś, że przy początkowych rozmowach w kwestii bloga, ja akurat byłem sceptycznie nastawiony do takiej formy pisania treści. Nie chciałem z góry mieć obowiązku, tym bardziej powtarzanego co 6 dni. Wtedy myślałem, że lepiej pisać na zasadzie niczym „jak będę mieć wenę”.

Po 4 latach blogowania mogę śmiało stwierdzić, że gdybym czekał na wenę, to wpis z moich rąk powstawałby raz na miesiąc.

Dlaczego?

Ponieważ zawsze bym znalazł coś, co jest ważniejsze do wykonania, niż wpis. Zatem regularność jest sposobem na wyrobienie sobie nawyku, który procentuje pod kątem motywacji.

2. Znajdź plusy tego zajęcia.

Jak jeszcze znaleźć motywację do pisania treści? Należy skupić się na plusach tego zajęcia.

Ogółem zauważyłem pewną kwestię. Na ogół ludzie skupiają się na minusach i pamiętaniu przykrych lub złych doświadczeń.

Niech zobrazuje to najprostszy przykład. Ktoś pomaga Ci wiele razy w różnych sytuacjach. Wystarczy, że raz Ci odmówi, to ten jeden odmówiony raz będzie się mocniej pamiętać, niż setki wcześniejszych pomocnych sytuacji.

Nie wiem dlaczego, ale tak jest. Zatem generalizując, skupiamy się niestety na negatywach.

Tak więc moja rada jest prosta – przestać patrzeć negatywnie na napisanie kolejnego materiału. Zamiast narzekać, że się nie chce, że to bez sensu, a najlepiej napisać to jutro, zauważ plusy.

Spójrz wstecz i zobacz, co już masz. Liczba wpisów, komentarzy, poświęcony czas. Doceń, iż się rozwijasz i że pisanie wyrabia w Tobie dobre nawyki.

Innymi słowy, skup się na pozytywach, a nabierzesz motywacji.

3. Stwórz sobie perfekcyjne warunki.

Każdy z nas jest inny, lecz nie da się ukryć, że w ciszy w większości z nas pisze się najlepiej. Zadbaj więc o nią.

Trudno być zmotywowanym, gdy ktoś do Ciebie SMS-uje, pisze na Facebooku, a Ty, zamiast skupić się na tworzeniu treści, masz X otwartych zakładek w przeglądarce. W takich warunkach trudno o produktywność.

Mój sposób to odcięcie się od wszystkiego. Tak zarządzam swoim czasem, aby podczas pisania mieć pewność, że nic mnie nie rozproszy.

 • Wyłączam rozpraszacze i zbędne karty w przeglądarce.
 • Odkładam dalej telefon.
 • Sprzątam z biurka, aby nic mnie nie kusiło.
 • Nawet zdarza mi się przymykać okno na czas pisania.

W takich warunkach pozostaję zmotywowany i konsekwentnie dążę do celu – napisania treści.

4. Przeczytaj pozytywne komentarze.

Kolejne wskazówki na temat tego, jak znaleźć motywację do pisania bloga odnoszą się do komentarzy.

Jeśli blogujesz, to z pewnością posiadasz komentarze, które wiele razy Cię chwaliły, gdy ktoś Ci dziękował za to, co robisz itd. Nawet chwilowe przeczytanie jednego czy dwóch takich zdań, podnosi na duchu.

Przypominasz sobie wtedy, dlaczego piszesz i po co właściwie to robisz. Pozytywne słowo z pewnością dodaje mobilizacji i napędza do działania.

5. Zrób pauzę i nabierz dystansu.

Są również sytuacje, w których trudno jest coś napisać. Zły nastrój, pogoda, sytuacje życiowe czy cokolwiek, co odpycha Cię od napisania treści.

Jeśli coś nas trapi lub siedzi w głowie, to z pewnością od razu odbija się to na treści. To praca twórcza, wymagająca myślenia i trzeźwości umysłu, więc jeśli coś nam dokucza, to warto znaleźć czas na chwilę oddechu. Często wystarczy chwila, aby wrócić na właściwie tory.

Z kolei najprostsze rozwiązania często bywają najskuteczniejsze, na przykład:

 • przejdź się wokół domu i pooddychaj świeżym powietrzem
 • zrób małe zakupy
 • wyjdź na balkon i odsapnij przez chwilę
 • włącz sobie ulubioną piosenkę i poruszaj się przy niej
 • zadzwoń do kogoś i poświęć tej osobie 5 minut

Po prostu odejdź od monitora i zrób coś innego, co pozwoli Ci nabrać nastroju. To proste, lecz pomaga, a Ty z pewnością wiesz, co najlepiej pasuje Ci w takich chwilach.

6. Stawiaj sobie wyzwania.

Motywacją do pisania mogą być różne cele i wyzwania. Jeśli nie masz teraz ochoty na prowadzenie bloga, to postaw sobie jakiś realny cel, a zobaczysz, że będziesz go konsekwentnie realizować, póki nie dopniesz swego.

 • Postawów, że nowy wpis będziesz publikować w każdy czwartek.
 • Wyznacz sobie cel napisania treści, która osiągnie jakiś wynik (liczba wyświetleń, polubień, komentarzy).
 • Postaraj się napisać coś lepszego niż dotychczas – stwórz infografikę, zrób bogatszy w informacje wpis, stwórz poradnik w formie PDF-a itp.

Wyznacz sobie jakiś cel, aby znaleźć motywację do pisania i spróbuj go zrealizować.

7. Opracuj listę tematów na przyszłość.

Choć to już ostatni punkt, to wcale nie jest najmniej ważny. Wręcz przeciwnie. W moim przypadku sprawdza się on wyśmienicie.

Najbardziej zmotywowany jestem wtedy, gdy mam opracowanych X tematów do przodu i wiem, o czym będę pisał przez najbliższych X wpisów.

Wiadomo, że szukanie tematów i inspiracji może być uciążliwie, więc ja w miarę możliwości często staram się szukać tematów nie tylko na dany dzień, ale również wybiegam w przyszłość.

Mając listę tematów, łatwiej mi się zabiera za pisanie i przede wszystkim jestem bardziej produktywny. Tobie również to polecam. Miej w zapasie kilka tematów, a motywacja do pisania będzie większa.

Jak znaleźć motywację do pisania? – podsumowanie wpisu

To są moje wskazówki co do tego, jak znaleźć motywację do pisania.

Grunt to mieć cel, realizować go i cieszyć się tworzoną treścią. Pozytywne nastawienie oraz dogodne warunki również sprzyjają tworzeniu treści, więc pamiętaj o tym.

Teraz Ty możesz podzielić się z nami tym, jak bywasz motywowany do działania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. BPW

  Wpis jest unikalny oraz pomysłowy! Jak się domyślcie jestem blogerem i z czasem, z biegiem czasu i tak sekunda po sekundzie, minuta po minucie, później te minuty przeradzały sie w godziny które stawały się dniami traciłem motywacje. (szczerze miałem dobrnąć do miesięcy ale to za długie zdanie by wyszło ). Na pewno wykorzystam wszystkie rady.

  Pozdrawiam Was gorąco i oby tak dalej. Tak dobrych blogerów jak wy, ze świecą szukać.
  Mam nadzieję że ten komentarz odświeży punkt 4 waszego wpisu.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.