Jak zwiększyć efektywność strony internetowej? – 8 porad

Jak zwiększyć efektywność strony internetowej?

Obecnie ciężko sobie wyobrazić sobie firmę, która nie ma własnej strony internetowej. Szeroko rozumiany internet oferuje tyle korzyści, że chęć posiadania własnej strony deklaruje coraz więcej przedsiębiorstw.

Nic w tym dziwnego. Internet może stać się doskonałym źródłem pozyskiwania potencjalnych klientów. Nie tylko w przypadku sklepów internetowych, lecz również dla właścicieli różnych innych biznesów.

Niemniej jednak często w tym wszystkim zapomina się o skuteczności, kierując się myślą, aby po prostu strona była. Nie przykłada się z kolei już tak dużej uwagi do tego, aby owa strona była efektywna i skuteczna. Właśnie tutaj popełniany jest podstawowy błąd, ponieważ aby coś osiągnąć (np. pozyskać klienta), trzeba zadbać odpowiednio o stronę.

Sprawdź więc, jak zwiększyć efektywność strony internetowej dzięki przestrzeganiu kilku dość prostych, a zarazem uniwersalnych wskazówek.

Jak zwiększyć efektywność strony – 8 praktycznych wskazówek

1. Kluczowe nagłówki.

Bardzo istotne pod kątem efektywności strony są nagłówki. Warto się na nich skupić, ponieważ to właśnie one w dużej mierze będą czytane. Niestety, lecz opisy, akapity czy inne bloki treści są w pierwszej chwili pomijane. Użytkownicy skanują wzrokiem stronę, skupiając uwagę tylko na wybranych elementach witryny, czyli właśnie na nagłówkach, obrazach i kontrastowych elementach.

Ten fakt koniecznie musisz dopasować do własnej witryny.

Najlepiej to osiągnąć, zmieniając nagłówki na takie, które będą w dalszym ciągu opisywać, co znajduje się w danej sekcji, ale jednocześnie pokażą korzyści oraz dodatkową wartość. Spójrz na poniższy przykład, aby lepiej zrozumieć ich istotę.

Na przykład w podstronie „O nas”, zamiast pojedynczych nagłówków typu o mnie, nasza misja, historia, co robimy itd., zastosuj bardziej trafiające w świadomość odpowiedniki. O tak:

 • O nas -> Poznaj nas bliżej / Poznaj naszą firmę
 • Nasza misja -> Pomagamy zwiększyć sprzedaż (od razu zaprezentuj cel, ubierając go w kilka słów)
 • Historia -> Jak się rozwijamy / Nasz rozwój na przestrzeni lat
 • Co robimy -> Sprawdź, w czym możemy Ci pomóc

Takie odpowiedniki pokazują dodatkową korzyść, np. nagłówek „Nasz rozwój na przestrzeni lat” informuje podświadomie, że firma jest rozwojowa i doświadczona. Z kolei samo słowo „historia” niestety nie budzi pozytywnych odczuć, tylko informuje, że tutaj znajduje się kolejny nudny tekst o przeszłości firmy. Kogo to interesuje?

2. Pomocne i wartościowe wpisy blogowe.

Użytkownik wchodzący na stronę musi w jakiś sposób zostać zaciekawiony. Pod kątem pozyskania klienta dobrym przykładem jest posiadanie bloga firmowego. Tworzone tam treści stanowią Twój atut. Z kolei blogując, otwierasz sobie drogę do wielu korzyści. Oczywiście nie musisz samodzielnie pisać, jeśli nie czujesz się na siłach. Zawsze możesz zlecać tworzenie takich treści.

W tym celu warto skupić się na treści poradnikowej, w której będziesz dzielić się wiedzą z innymi i pokazywać, jak rozwiązać realne problemy. Spokojnie – nikt nie każe Ci od razu zdradzać wszystkich Twoich sekretów nabywanych przez lata. Potraktuj to jako wabik, aby przekonać do siebie, zaprezentować się w roli eksperta oraz po prostu pomóc innym.

3. Zdjęcia budujące klimat.

Pod kątem efektywności, warto również zadbać o prezencję strony. Tutaj dużą rolę odgrywają zdjęcia na stronie. W dużej mierze to one budują klimat i powodują to, że chce nam się przeglądać daną witrynę.

Właśnie to musisz zaszczepić w użytkownikach – chęć przeglądania Twojej strony. Niestety, lecz mało atrakcyjnej nikt nie będzie chciał odwiedzać. To dość oczywiste.

Postaraj się więc o unikalne grafiki. Być może Twoje otoczenie, biuro, zespół czy własna osoba są na tyle pełne wdzięku, żeby zaprezentować taki wizerunek na stronie. Takie zdjęcia są autentyczne, a właśnie tego brakuje na stronach internetowych – budowy autentyczności. Tym bardziej że strona firmy jest bytem wirtualnym, więc w jakiś sposób (nie nawiązując kontaktu fizycznego z drugą osobą) trzeba dotrzeć do odbiorców.

4. Nieśmiertelne przyciski akcji.

Kolejnym krokiem w kierunku zwiększania efektywności strony jest pamiętanie o przyciskach CTA. Są to przyciski, które kierują użytkowników do stron, które są ważne z punktu widzenia Twojego biznesu, czyli np. zakładka kontaktu. Chcesz, aby użytkownicy się z Tobą kontaktowali i generowali zapytania.

Upewnij się więc, że są one na Twojej stronie internetowej np. w takich miejscach jak:

 • w pierwszym widoku strony po jej wczytaniu
 • na dole i ewentualnie w treści danej strony
 • w stopce
 • w nagłówku strony
 • jeśli stosujesz, to również w sidebarze, czyli pasku bocznym

5. Odznaczające się dane kontaktowe.

Jak zwiększyć efektywność strony? Dbając o dostateczne (kontrastowe) zamieszczenie danych kontaktowych. Numer telefonu bądź też adres e-mail, powinny być widoczne praktycznie z każdego poziomu strony.

Najlepiej dodatkowo je wyróżnić poprzez odznaczające się tło lub kolor, aby po prostu były łatwo osiągalne dla użytkowników.

Dodatkowo poprzez poniższą komendę możesz sprawić, że numer telefonu będzie klikalny, co jest szczególnie pomocne podczas przeglądania strony na urządzeniu mobilnym:

<a href="tel:500600700">500 600 700</a>

6. Budowa zaufania poprzez pewne elementy.

Wspomniałem już, że zdjęcia własnej osoby wzbudzają zaufanie na stronie. Jest jeszcze cała masa innych elementów, które pomogą przekonać odbiorców o Twojej autentyczności. Jest to bardzo istotne, ponieważ potencjalny klient musi Ci zaufać, aby ostatecznie skorzystać z Twoich usług.

Osiągnij więc ten efekt, stosując poniższe elementy na stronie:

 • certyfikaty oraz osiągnięcia
 • opinie zadowolonych klientów
 • przykłady zrealizowanych prac
 • wszelkie liczby pokazujące mocne strony – liczba obsłużonych klientów, doświadczenie czy licznik zrealizowanych usług

Poza tym, pomocne mogą okazać się tzw. case studies. Są to materiały, które pokazują realny przykład, dzięki któremu dany klient osiągnął lepsze rezultaty, stosując Twoje usługi / porady / pomoc. Taka treść ma szanse generować dużo potencjalnych zapytań ze względu na to, że właśnie jest takim dowodem na to, iż Twoje usługi lub produkty działają.

7. Personalizacja i własna osoba, czyli tzw. ludzka strona.

Dobrym pomysłem co do tego, jak zwiększyć efektywność strony, jest dodanie tzw. czynnika ludzkiego. Poza zdjęciami własnej osoby czy też zespołu są to wszelkie informacje, które pokazują „firmę poza firmą”.

Można to osiągnąć, pokazując historię firmy, jej misję i cel oraz wartości, którymi się kieruje. Ponadto wspieranie lokalnych inicjatyw, organizowanie różnych wydarzeń, integracja poza pracą, wspólne wyjazdy, czy prezentacja zespołu firmy, wprowadzają właśnie ten aspekt ludzkości. Pokazują, że z jednej strony istnieje firma, która ma swoje usługi, renomę, korzyści, lecz tak naprawdę za tym wszystkim stoją ludzie, którzy to budują.

Prezentacja takich informacji może zbudować więź z odbiorcami strony i przełamać jej „sztuczność”.

8. Ikony społecznościowe.

Zadbaj również o to, aby na Twojej strony były odnośniki do profili w mediach społecznościowych. Przydadzą się one szczególnie młodszym pokoleniom odbiorców.

Oczywiście nie warto zakładać profilu po to, aby tylko go mieć. Jeśli nie planujesz nic publikować, a profil ma być pusty, to raczej nie ma potrzeby pokazywać go szerszej publiczności.

Zatem jak zwiększyć efektywność strony internetowej?

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek dostarczy Ci informacji co do tego, jak zwiększyć efektywność strony.

Jak widzisz, są to dość mało problematyczne wskazówki, które możesz wprowadzić samodzielnie lub niewielkim kosztem z udziałem kogoś z zewnątrz.

Są ponadto bardzo uniwersalne, więc z powodzeniem można je wprowadzić na większości stron, aby przede wszystkim zwiększyć ich efektywność w pozyskiwaniu klientów.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.