Jak zwiększyć konwersję formularzy? – lista 9 sprawdzonych porad

Jak zwiększyć konwersję formularzy? - lista sprawdzonych porad

Formularze na stronie internetowej są najbardziej podstawową funkcją strony, a zarazem bardzo istotną. Właśnie za pośrednictwem formularza w dużej liczbie przypadków można zyskać pierwszy kontakt ze strony potencjalnego klienta.

Dlatego też jest bardzo istotne to, jak skuteczny jest dany formularz. Z kolei sam formularz może odgrywać wiele ról – takich jak zapytania, pomoc, rejestracja konta, ankieta itd.

Sprawdź zatem, jak zwiększyć konwersję formularzy na stronie poprzez sprawdzone techniki. Przekonaj się, że wiele z nich nie wymaga dużego nakładu pracy, a może zagwarantować większą skuteczność.

Jak zwiększyć konwersję formularzy? – lista 9 sprawdzonych porad

1. Ogranicz liczbę pól do wypełnienia.

Zaczynamy od prostej kwestii. Z pewnością już to słyszałeś przy okazji różnych wpisów dotyczących stron internetowych. Staraj się ograniczać liczbę pól do minimum, ponieważ zbyt duża jest niestety przytłaczająca.

Nawet jeśli użytkownik nie ma akurat zajęcia, to i tak nie znajdzie w sobie na tyle samozaparcia, aby przebrnąć przez proces wypełniania formularza. Dlatego też wszelkie ankiety są najczęściej z góry „olewane”, ponieważ wydają się długie i nudne.

Konieczne jest, aby Twój formularz prosił tylko o wypełnienie podstawowych danych, niezbędnych do wersyfikacji zapytania. Zawsze potem można o coś dopytać w kontekście szczegółów.

2. Układaj odpowiednio pola.

Nie jest to regułą, aczkolwiek lepiej jest układać pola w formularzu jedno pod drugim. W ten sposób użytkownik ma właściwie tylko jedną możliwość, aby wypełnić formularz – z góry na dół.

Z kolei, jeśli pola są rozbite na dwie lub trzy kolumny, to użytkownik ma już znacznie więcej kombinacji wypełnienia formularza. Może więc skakać po polach i się po prostu gubić. Znacznie wygodniej jest więc uporządkować wszystko jedno pod drugim, co wydaje się naturalne i mniej dezorientuje.

Natomiast jeśli pól jest dużo i formularz rozciąga się w kolumnie za bardzo, to można postawić na etapy – zamiast podziału na kolumny.

3. Dziel na etapy.

Etapy są bardzo korzystną opcją, jeśli chodzi o to, jak zwiększyć konwersję formularzy na stronach.

Ich główną zaletą jest fakt, że zazwyczaj poszczególne etapy składają się z bardzo małej liczby pól. Szczególnie właśnie pierwszy etap, gdzie – przypuścimy – trzeba podać tylko adres e-mail lub się przedstawić. Niewątpliwie jest to bardziej zachęcające do działania niż widoczność od razu kilku lub kilkunastu pól do wypełnienia. Tak więc istnieje wtedy znacznie większa szansa, że odbiorca formularza z niego po prostu skorzysta.

Dodatkowo etapy pozwalają spojrzeć na to, gdzie aktualnie się znajdujemy w danym procesie. Widzimy, ile jeszcze etapów przed nami i za nami.

4. Daj powód do wypełnienia formularza.

Kolejna uwaga odnośnie do konwersji formularzy sugeruje, aby dawać powód ku temu, by wypełnić formularz.

Użytkownik musi widzieć jakiś cel lub zysk dla siebie, aby wyzwolić w sobie tę minimalną chęć, aby wypełnić formularz. Pokaż mu więc jakiś wabik lub bonus, który nakłoni go do działania. Może to być coś na zasadzie:

  • rabat za zapisanie się do newslettera
  • możliwość przeglądania historii zamówień / śledzenia przesyłki po założeniu konta w sklepie internetowym
  • punkty w programie lojalnościowym za wypełnienie ankiety / napisanie opinii o produkcie

Niech to będzie cokolwiek, co użytkownik może uznać za wartościowe. Wtedy z pewnością można liczyć na zwiększenie konwersji.

5. Ułatwienie wypełniania poprzez zewnętrzne usługi.

Szczególnie przy formularzach, gdzie trzeba zakładać konto, korzystne są różne dodatki, które usprawniają cały proces. Taką formą mogą być opcje zakładania konto poprzez inne usługi, takie jak np. portale społecznościowe lub konta Google.

W ten sposób można znacznie uprościć proces wypełniania formularza, ograniczając go do kilku kliknięć kursorem.

Kolejnym pomocnym narzędziem jest automatyczne wypełniane pół na podstawie przesyłanych już danych w formularzu. W ten sposób przeglądarka pamięta już pewne pola, więc w przypadku ponownego wypełniania nie trzeba tego robić ponownie. Upewnij się zatem, że Twój formularz na stronie nie blokuje opcji automatycznego wypełniania.

6. Zadbaj o treść samego formularza.

Formularze na stronie zawsze są opatrzone jakimś nagłówkiem, który przedstawia tę sekcję na stronie. Tekst ten również można usprawnić, aby zwiększyć konwersję formularza.

Kluczowy jest tutaj język korzyści oraz słowa, które wzywają do działania, np.:

  • Zarejestruj się za darmo…
  • Odbierz rabat…
  • Zapytaj o szczegóły…
  • Pobierz bezpłatny e-book… itd.

Kolejną treścią (poza nagłówkiem), o jaką można zadbać, jest sam przycisk wysyłający zapytanie. Oklepane „Wyślij” nic nie mówi użytkownikom. Lepiej zobrazować akcję, którą użytkownik wykonuje.

7. Pokaż, które pola są wymagane.

Oznaczenie pól wymaganych nie jest najbardziej istotnym elementem z całej listy, lecz niewątpliwie zalicza się do dobrych praktyk na stronach internetowych. W ten sposób użytkownicy mogą sprawniej filtrować pola, które muszą konieczne zaznaczyć, a które mogą pozostawić puste.

Oznacz więc je widoczną gwiazdką, ponieważ samo oznaczenie pól jako wymaganych dopiero po kliknięciu przycisku „Wyślij” jest mniej korzystne pod kątem użytkowym.

8. Kieruj użytkowników do formularza poprzez CTA.

Obok pracy nad samym formularzem, istotne jest to, w jaki sposób użytkownicy do niego trafiają. Czy jego odnalezienie jest łatwe i intuicyjne? Jest to kluczowe, aby kierować użytkowników w wartościowe miejsca na stronie, czyli właśnie np. na stronę kontaktu, gdzie jest formularz.

Dlatego też – przykładowo – na każdej podstronie zamieszcza się przyciski CTA, aby zwiększyć szansę na to, że użytkownik trafi ostatecznie do formularza w celu jego wypełnienia.

Można również uwydatniać wszelkie odnośniki do formularzy poprzez kontrastowe elementy, tło czy kolory. W ten sposób ich widoczność z pewnością się zwiększy. Wtedy łatwiej zwiększyć konwersję formularzy.

9. Unikaj wszelkich rozpraszaczy dookoła.

Widok wyszukiwarki Google znamy wszyscy. Logo wraz z polem do wpisania szukanego hasła – i to wszystko. Owszem, są linki do innych podstron typu „O nas”, lecz są one na tyle mało widoczne, że użytkownik od razu skupia się na samym formularzu, tj. wpisaniu hasła.

Tak samo powinno być z Twoim formularzem na stronie. Jeśli użytkownik na niego trafi, to ma nie mieć dookoła żadnych rozpraszaczy, ponieważ tylko go odciągną od celu. W efekcie, zamiast wypełniać formularz, będzie chciał kliknąć okoliczny baner, link czy obraz lub cokolwiek innego. Jest to niepotrzebne.

Skup więc jego uwagę na działaniu oraz nie pozwól, by cokolwiek odbiorców rozpraszało.

Tak więc, jak zwiększyć konwersję formularzy?

Jak widać, proponowane sposoby nie są wyszukane i z pewnością możesz o nie zadbać samodzielnie, usprawniając pewne elementy.

Zwróć szczególną uwagę na to, aby użytkownicy mogli łatwo trafić do miejsca, gdzie jest formularz. Zdeterminowany użytkownik i tak skorzysta z formularza.

Także w pierwszej kolejności postaraj się o dotarcie do tego miejsca, a dopiero potem zadbaj o resztę. Z tego też względu na stronach podstrona kontaktu jest często znacznie bardziej uwydatniana, aby właśnie zwiększyć konwersję formularzy na stronie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.