Jak zwiększyć liczbę rezerwacji na stronie? – 8 sposobów

Jak zwiększyć liczbę rezerwacji na stronie?

Wiele stron internetowych posiada jakiś system bookingowy, który ma za zadanie generować jak najwięcej rezerwacji. Na przykład na jakieś wydarzenie, okazję, miejsce lub okres.

Możemy zarezerwować online miejsce w kinie, zgłosić chęć udziału w jakimś wydarzeniu lub zarezerwować miejsce w hotelu. Choć każdy z tych przykładów ma swoje specyficzne wymogi, to łączy je wspólny cel – pozyskanie rezerwacji.

Sprawdźmy więc, jak zwiększyć liczbę rezerwacji na stronie internetowej poprzez zastosowanie kilku ogólnych zaleceń, które z pewnością będziesz mógł dopasować do własnych potrzeb.

Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, aby skuteczność generowania rezerwacji była znacznie bardziej wyśrubowana, co przełoży się na potencjalnie większe zyski.

Jak zwiększyć liczbę rezerwacji na stronie internetowej? – 8 pomysłów

1. Dotrzyj do większej liczby odbiorców.

Przede wszystkim warto zacząć od próby dotarcia do szerszego grona odbiorców. Przykładowo, skuteczność Twojego systemu rezerwacji wynosi 1%. Zatem spośród 100 odwiedzin użytkowników, tylko jeden z nich dokona rezerwacji.

Jednak jeśli dotrzemy do szerszego grona odbiorców, np. do 1000 odwiedzin, to przy takiej samej skuteczności formularza (czyli 1%) otrzymamy już 10 rezerwacji.

Mimo że przykład jest dość prosty i schematyczny, to świetnie obrazuje to, co właściwie oznacza docieranie do szerszego grona odbiorców. Dlatego to jest tak ważne.

W celu realizacji takich założeń może wybrać kilka dróg w zależności od budżetu, np.:

 • reklama w mediach społecznościowych
 • zwiększenie liczby odwiedzin z wyszukiwarki internetowej (blog, pozycjonowanie, optymalizacja strony)
 • płatna reklama w Google poprzez Google Ads

2. Remarketing.

Jeśli już teraz prowadzone są różne działania marketingowe, to przede wszystkim warto je podkręcić remarketingiem. W skrócie polega to na tym, że docieramy do tych samych odbiorców jeszcze raz z naszą reklamą.

Po co?

Przede wszystkim dlatego, że tylko w idealnych warunkach (czyli mało prawdopodobnych) użytkownik wchodzi na Twoją stronę pierwszy raz i gładko dokonuje rezerwacji. Tak to działa tylko na papierze lub w wyobrażeniach.

Rzeczywistość pokazuje jednak, że użytkownik musi najpierw zapoznać się z marką, przejrzeć oferty konkurencji, pomyśleć, dać sobie czas itd. Dopiero potem dokonuje właściwego wyboru. W efekcie, po prostu ciężko przy pierwszym kontakcie od razu przekształcić go w klienta.

Zatem jak zwiększyć liczbę rezerwacji na stronie? Trafiając do tych samych odbiorców ponownie, jeszcze raz ponownie i… jeszcze raz ponownie. Dopiero wtedy znacznie rośnie szansa na sukces.

3. Zachęć zniżką.

Promocje i różne przeceny są niewątpliwie wabikiem w każdym aspekcie marketingu. Towarzyszą nam zresztą na każdym kroku. W tym przypadku również warto się nad nimi zastanowić, aby zwiększyć liczbę rezerwacji.

W zależności od typu wydarzenia można zachęcić internautów zniżką na rezerwację, mniejszą ceną dla tych, którzy są pierwszy raz lub zaoferować mniejsze ceny w przypadku rezerwacji dla większej liczby osób.

Kombinacji i wariantów jest co najmniej kilka, więc z pewnością znajdziesz jakieś rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

4. Pokaż korzyści.

Bardzo istotne pod kątem generowania rezerwacji jest to, w jaki sposób przekonasz do siebie odbiorców. Dlatego też koniecznie pokaż korzyści oraz udogodnienia, które użytkownik zyska.

Pokaż swoje mocne strony, dodaj sekcję na zasadzie „dlaczego warto” oraz zaprezentuj wszystko to, co możesz zaoferować, a także to, co uczyni Twoją okazję atrakcyjną. Na przykład dla systemu rezerwacji miejsca noclegowego możesz wyeksponować takie cechy, jak:

 • darmowe śniadanie
 • bezpłatny parking
 • bezpłatną możliwość odwołania rezerwacji itd.

To oczywiście tylko przykład. Pamiętaj, że skuteczność rośnie wraz z korzyściami, które jesteś w stanie zapewnić.

5. Promuj nie tylko obiekt, ale okolicę.

Często skupiając się na pokazaniu różnych korzyści (patrz powyższy punkt) skupiamy się tylko na tym głównym „obiekcie”. Całą uwagę skupiamy na nim, a zapomina się o tym, co jest jeszcze dookoła. Spójrz na kolejne przykłady, aby to zobrazować:

 • rezerwacja miejsca w hotelu – korzyści skupiają się tylko na samym pobycie w pokoju / miejscu, więc eksponowane są właśnie np. darmowe śniadania, piękny wystrój, prywatna łazienka itd. Jednak znacznie mniejszą uwagę przywiązuje się do okolicy oraz tego, że będąc akurat w tym hotelu, przy okazji możemy zobaczyć znajdujące się nieopodal atrakcje.
 • rezerwacja masażu – tutaj również całą uwagę skupia główny obiekt, czyli masaż. Eksponuje się relaksujące wnętrze gabinetu, różne techniki zabiegu oraz korzyści związane z samym zabiegiem. Jednak i tutaj można dołączyć dodatkowy wabik w postaci właśnie tych atrakcji dookoła, że np. w tym samym budynku jest lokal z wyśmienitą kawą, która idealnie dopełni Twój relaks.

Mam nadzieję, że rozumiesz schemat postępowania. Staramy się po prostu pokazać nie tylko „główną atrakcję”, ale również inne korzyści. W ten sposób mnożymy atrakcje, przez co sam odbiór danego miejsca nabiera większego blasku.

6. Działaj z lokalnymi partnerami.

Nawiązując do powyższych przykładów, warto nawiązać współpracę właśnie z lokalną firmą, która działa w okolicy. Tak, aby lokale sąsiadujące ze sobą mogły generować sobie nawzajem klientów, tak jak było to w połączeniu masaż + kawa.

Jest to co prawda wskazówka nieco odbiegająca od działań w internecie, jednak mimo wszystko warta uwagi, aby ją zaznaczyć w sieci, zastanawiając się nad tym, jak zwiększyć liczbę rezerwacji na stronie.

7. Nakieruj na cel poprzez CTA.

Wracając do samej strony, to ona również powinna być dopieszczona i nastawiona konkretnie pod rejestrację. Oznacza to, że oprócz zdjęć, eksponowania korzyści oraz pokazywaniu różnych elementów wzbudzających zaufanie na stronie, trzeba również postawić na przyciski CTA.

Trzeba pomóc użytkownikom trafiającym na stronę dotrzeć do właściwego celu – rezerwacji.

Upewnij się więc, że:

 • Stosujesz przyciski w różnych miejscach na stronie umożliwiających przejście do rezerwacji, a nie tylko na jej początku.
 • Zadbaj o to, aby przycisk wyróżniał się od reszty elementów i był mocno kontrastowy.
 • Spróbuj dopracować tekst przycisku. Zapomnij o mało mówiącym i lakonicznym tekście Rezerwacja. Postaw na coś, co podsyci chęć kliknięcia przycisku oraz będzie bardziej opisujące daną akcję, np. Dokonaj rezerwacji, Zarezerwuj obiekt już teraz, Przejdź do darmowej rezerwacji itd.

8. Zadbaj o UX i UI systemu rezerwacji.

Pod kątem skuteczności takiego formularza rezerwacji na stronie, wiele zależy od samego jego interfejsu, czyli tego, jak bardzo jest on przyjazny w użytkowaniu. Wygląd jest dość indywidualną sprawą, więc warto podkreślić tutaj takie ogólne cechy jak czytelność, łatwość w wybieraniu danych, skalowalność do rozmiarów ekranu (szczególnie na mniejszym ekranie smartfona), czy po prostu liczbę pól do uzupełnienia w formularzu.

Odsyłam Cię do naszego innego artykułu, gdzie omówione zostały różne aspekty optymalizacji formularzy na stronach, więc być może wskazówki te okażą się przydatne w Twoim systemie rezerwacji.

Zatem jak zwiększyć liczbę rezerwacji na stronie internetowej?

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne pod kątem tego, jak zwiększyć liczbę rezerwacji na stronie internetowej.

Są one na tyle ogólne, a zarazem elastyczne, że z pewnością można je zastosować przy różnych formach wydarzeń.

 • Jak zwiększyć liczbę rezerwacji na stronie? – 8 sposobów
  5 (100%) głosów: 6

 • Tagi: ,

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej KiljanBartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

19 godzin temu

Blog dla sklepu internetowego – 7 powodów, aby go mieć

Blog dla sklepu internetowego może być niezwykle istotnym dodatkiem, który może przyczynić się do zwiększenia poziomu sprzedaży. Jak? Odpowiadamy!

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

2 tygodnie temu

Strona internetowa dla firmy budowlanej – 7 rzeczy do zamieszczenia

Zobacz, co powinna zawierać strona internetowa dla firmy budowlanej, aby profesjonalnie prezentować się w internecie. Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

Jakub Ozorowski

2 tygodnie temu

Najczęściej zadawane pytania – dlaczego taki dział sklepu jest konieczny?

Na wielu stronach można spotkać dział, który zawiera najczęściej zadawane pytania. Dotyczy to szczególnie sklepów internetowych. Dlaczego jest tak ważny?

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

2 tygodnie temu

Jakość treści na stronie internetowej – jak ją skutecznie ocenić?

Czym jest jakość treści na stronie internetowej? Jak ją zdefiniować, jak ocenić jej stopień? W naszym tekście staramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Bartłomiej Kiljan

Bartłomiej Kiljan

3 tygodnie temu

Jak rozwijać sklep internetowy? – 6 przydatnych porad

Zazwyczaj posiadanie sklepu online wiąże się z rozwojem, aby generować sprzedaż. Dobrze jest więc wiedzieć, jak rozwijać sklep internetowy w sieci.

Michał Ziółkowski

Michał Ziółkowski

3 tygodnie temu

Czego nie robić podczas prowadzenia bloga? – unikaj 10 czynności

Istnieją pewne czynności, których lepiej jest nie robić podczas prowadzenia bloga. O jakich czynnościach mowa? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.